Sťahovanie predkožky - kedy začať?

expertka8
2. aug 2006

Skúsené maminy *xlapčekov*,
názory lekárov na danú problematiku sa odlišujú...syn má 5 mes. a pediatrička nám vyslovene zakázala čokoľvek *robiť* s predkožkou...nexcem nič zanedbať a preto sa obraciam na vás...kedy ste začali *riešiť* daný problém???

syringa
17. apr 2012

@sante81 No vačšina malých chlapcov čo skončí na urológii tam vôbec nemusí ísť. Detské lekárky ich tam posielajú keď nemajú ešte ani 2 roky, alebo preto lebo sa im tvorí smegma - čo je normálne a smegma chráni žaluď pred infekciami. Ako je možné že špičkový urológovia neodporúčajú sťahovať predkožku do 3 roku (čítala som články niektorých ktorí tvrdili do 6 roku) a hocaký urológ v malom meste bez zaváhania stiahne nasilu predkožku aj niekoľkomesačnému bábätku. A ak je to nutné sťahovať, ako je možné že to v zahraničí nerobia a chlapci sú OK??? Pýtala som sa mamy či sťahovala predkožku bratovi - pozerala na mňa ako na marťana - nič. nesťahovala. Otcovi tiež nikdy nikto predkožku nesťahoval. Sú v poriadku a nemajú žiadny problém, majú všetko funkčné, majú deti..... Osobne poznám mamičku ktorá má dvoch synov ten starší je o dosť starší a vtedy ešte nebol trend sťahovania predkožky - takže mu s tým nikdy nič nerobila a je v poriadku, ale jej druhého malinkého synčeka poslali urológovi na stiahnutie predkožky a síce odvtedy prešiel iba rok ale už si "užili" kopec plaču a ako následok predčasného stiahnutia veľmi bolestivé hojenie s riadnymi trhlinami - čo mu spôsobí v budúcnosti viac problémov, a ešte aj poriadny zápal.
Prikladám rozhovor s urológom, to je dôveryhodnejší zdroj. Píše o tom čo je to skutočná fimóza, vyskytuje sa v 1-2% u 18 ročných chlapcov. Ako je možné že bežne lekári píšu do papierov ani nie dvojročným deťom diagnózu fimóza?
Moje deti mali už dosť zdravotných problémov, a už sme toho hodne zažili - aj operáciu srdca - aj sme pochodili od lekárov v malom meste po tých najlepších vo svojom obore. Vychádzajúc z mojich osobných skúseností mám na lekárov názor že len 10% sú odborníci čo vedia čo robia, a zbytok amatéri. Každej mamičke odporúčam aby slepo neposlúchala čo jej lekári hneď povedia, ale si sama hľadala informácie, skúsenosti iných mamičiek, skúsenosti mamičiek v zahraničí, odborné články...... potom nejedna zistí že postup lekára nie je vždy správny a hlavne nutný.

http://www.mamaaja.sk/print.cfm?Module=ActiveWe...

zdraviezprirody
17. apr 2012

@syringa úplne zdieľam Tvoj názor.
Čo sa týka "fimózy", mali sme s tým problém. Detská lekárka na obyčajnej kontrole nasilu chcela stiahnuť predkožku a tým spôsobila synovi poranenie. Jediný problém ( štipanie, zápal) bol práve po tomto pokuse. Trvalo nám , kým sme to preliečili. A napriek tomu, že nám radila isť na "operáciu", nechala som to tak....
Neskôr, keď bol starší som ho poučila, aby pri kúpani sám skúšal predkožku sťahovať ( a hlavne nie nasilu! ).
A po čase ( po rokoch) to išlo...
Prirodzene a bez traumy.

sante81
17. apr 2012

@syringa suhlasim s tebou, keby ma poslala doktorka k urologovi, a chcel by mu to stiahnut ,tak by som nesuhlasila, ale v mojom okolí posielaju deti preto, lebo to maju prirastené a nikto s tym nič nerobil. ja som prečítala toho dost, na rôznych forach, rôzne diskusie, aj na modrom konovi. synovi to pri kupaní za tie 2 roky raz do tyždna neublizilo a islo to postupne, ja som nikde nepísala ze sa mu to stiahlo hned zo dna na den.

majulino
17. apr 2012

ahojte mamicky dovolte mi zapojit sa moj syn ma 8 mesiacov a predkozku mu stahujeme od narodenia pri kazdom kupani cca 4x do tyzdna hlavne pomalicky a nie nasilu nasa dr nam ukazala ako a nastastie ziadne problemy niesu pekne mu to ide 🙂

syringa
17. apr 2012

Pri zisťovaní či sa to robilo aj v minulosti (inak som prívádzala mnohých do trápnej situácie keď som sa na to pýtala 😅 ) som zistila dosť podstatnú vec, niekedy ešte za čias bývalého režimu to nikoho netrápilo a mamičkám ani len nekázali že majú svojim malým synčekom od narodenia cvičiť s ich pipíkmi a postupne to sťahovať, a ak išiel aj niekto k urológovi tak až v období puberty alebo keď mal chlapec problém s cikaním. Moja mama (a nie je žiadna výnimka) bratovi nikdy nesťahovala predkožku ani len postupne, a ani nikdy naraz na silu, ani s ním nikdy nebola u urológa a má všetko v poriadku. Tak to niekedy bolo. Nemám to nikde overené, ale myslím si že trend sťahovania predkožky a následného hromadného posielania k urológom nastal až keď začali poisťovne platiť za úkony a lekári potrebovali nahnať niekde body aby mali čo najviac peňazí.
Bohužiaľ na Slovensku je to tak že ľudia slepo poslúchajú pokyny lekárov, a málokedy spochybňujú ich kroky. Raz som niekde čítala rozhovor s lekárom, ktorý odišiel do zahraničia (tuším Anglicko) a porovnával rozdiel tam a tu. Tam sa ľudia na všetko pýtajú, chcú vysvetlenia, lekári im musia zdôvodniť svoj postup a pacienti si to preverujú, tu u nás sú ľudia poddajní, prispôsobiví, na nič sa nepýtajú, urobia čo im lekár povie, lekárov považujú za také autority ktorým sa len ťažko dokážu vzoprieť.

Stačí sa nad celou vecou logicky zamyslieť a predstaviť si ako žili ľudia voľakedy. Mali kopec detí, bývali v jednej, nanajvýš dvoch izbách, nemali kúpeľňu, kúpali sa raz za týždeň v plechovej vani a v jednej vode úplne všetci...... ak by mamičky vtedy robili to čo dnes kážu nám lekári, tak by všetci mali veľké bolesti, zápaly..... kde by brali peniaze na lekárov, boli radi že majú na jedlo. A chlapom to fungovalo aj vtedy.
Otázka je načo potrebujú mať stiahnutú predkožku? Svojho pipíka používajú alebo lepšie povedané budú používať na dve veci - cikanie a sex. Potrebujú mať stiahnutú predkožku kvôli cikaniu? Nie. Potrebujú mať stiahnutú predkožku kvôli sexu? Áno. Teda neviem ako ostatné mamičky, ale ja dúfam že s tým nezačnú v 3 rokoch, vlastne dúfam že s tým začnú najskôr po 15roku. Tak ma teda napadla otázka prečo je dôležité aby sa chlapcom dala stiahnuť predkožka keď sú takí malí?

sashabb
17. apr 2012

@sante81 žiadne dieťa nemá prirastenú predkožku! má ju iba PRILEPENÚ a toto prilepenie má svoju funkciu.

Ako nič v zlom, teraz píšem všeobecne pre všetky matky, ale podaktoré mi prídu že absolútne nevedia ako funguje mužské telo a pritom si myslím - keďže máte deti - že každá máte alebo ste mali chlapa!
Veď si trochu preštudujte učebnice základnej školy a tam to nájdete. Nieje to žiadna veda! a týmto vašim násilným sťahovaním viac pokazíte akoby ste pomohli 🙄

sashabb
17. apr 2012

@ewka0012 my mame skoro trojmesacneho syna a na poslednej poradni doktorka kazala aby som mu chytila pipika a robila s nim ako krd chcete otvrit sacik,tak posuchat a potom zhrnut trosku predkozku a brnkat prstom po dierke
-------------
sorry ale toto mi príde maximálne uchylné 🙄

sante81
17. apr 2012

@sashabb ja ti svoj názor nevnucujem, rob si ako sama uznás za vhodné, - prirastená - prilepená, rozdiel v tom je aky? ze v 3 rokoch musí matka k urologovi kam posiela vačšina pediatrov a urobia mu to na silu.
alebo mu to urobí matka od tych 4 mes do 3 rokov pri kupaní, za polroka mu to kolko stiahne o 1-2 mm? ja som predisla tomu aby moje dieta malo nejaké zápaly, aby mu to stahoval odborník, toto je diskusia a mamička pridá svoj názor, svoju skusenost, ale ako vidím nájdu sa tu ešte aj také, ktoré ked s niečim nesuhlasia, budu presviedcat do zblbnutia.
ked ti rada pediatra ako postupovat príde uchylna, tak som zvedava čo budes hovorit o 3 roky ked ti syn bude plakat a budu mu to robit na silu. nemám slov

sashabb
17. apr 2012

@sante81 tak prilepená a prirastená je sakra velký rozdiel!
Ale kto chce pochopil, kto nie nepochopí! Nebudem sa tu s nikým dohadovať a len pre tvoje info moje dieťa má 6r. a týto vašim užasným násilným sťahovaním a chodení po DR si neprešiel, pretože JA som jeho matka a JA rozhodujem. DR. som rázne odmietla!!! mám totiž svoju hlavu a NEdovolím aby ubližovali mojmu dieťaťu 😠

Vy sa tu idete dušovať ako svoje deti milujete, div by ste za ne život nepoložili, no pri takýto veciach iba mávnete rukov a slepo dôverujete doktorom a potom napíšete IBA si poplakal 🤐
A sorry ale pokiaľ by mi akykoľvek doktor povedal, že mam tak malinkému bábätku "žmoliť" prirodzenie a BRNKAŤ mu po dierke tak okamžite od neho odchádzam nakoľko toto nieje normálny prístup! a za tým si stojím 🙄

syringa
17. apr 2012

@sashabb inak ak spomínaš to brnkanie tak mňa napadlo že toto určite vymyslel nejaký pedofil, veď normálny chlap ktorému v minulosti nesťahovali predkožku a nemal s tým problém, nemôže také niečo navrhnúť a robiť hromadne

@sante81 ak si myslela mňa, ja nikoho nepresviedčam, píšem to čo som si zistila po tom ako som naivne dôverovala lekárom a mali sme s tým neskutočné problémy. A ver tomu že to nebolo prvý krát čo rozhodnutie lekára spôsobilo mojim deťom problémy. Už som sa naučila kontrolovať každý ich krok a všetko si preveriť z viacerých strán.
Ty si presvedčená o svojej pravde, ja ti to neberiem, ale asi by si mi nevedela vysvetliť ako je možné že to v druhých krajinách nerobia (no v niektorých možno áno) a chlapci nemajú žiadne problémy. Čo v nejakej Amerike sú iní chlapci ako u nás? Alebo v minulosti keď mamičkám v poradni nekázali "hrať sa" a "brnkať" s pindíkmi svojich detí, a nemali s tým žiadny problém, to pred nejakým 30-50 rokmi (a aj predtým) boli iné deti, iní chlapi ako dnes?

úplne súhlasím so @sashabb - matka rozhoduje o tom ČO a KTO môže urobiť jeho dieťaťu ! Kiežby takých mamičiek bolo viac čo si to uvedomujú.

Bohužiaľ stále je drvivá väčšina matiek ktoré poslúchnu na slovo lekára, keď povie sťahovať a brnkať a žmolkať od prvého dňa tak to urobia, lebo lekár povedal, tak je treba. Lekár má vždy pravdu. Mňa by zaujímalo až kam by boli matky ochotné zájsť, čo všetko by urobili lebo im to povedal lekár.

zdraviezprirody
17. apr 2012

Ešte na doplnenie. Ja si myslím, že to " prilepenie" je prirodzené a kvôli tomu, aby sa tam nedostali nečistoty. Ale to je iba môj súkromný názor 🙂 Okrem prípadu, keď pani doktorka bez opýtania a násilne chcela synovi stiahnuť predkožku, sme nemali žiadny problém( so zápalmi, s hygienou) .
Každá z nás píše svoj názor, verím že mnohým to pomôže. Nie je potrebné sa rozohniť.
Každá mamička má možnosť sa rozhodnúť...

trish22
17. apr 2012

môj syn má 5 rokov. predkožku sme nikdy nesťahovali, iba pekne umyli vo vaničke. teraz si pipika umýva sám.
predkožka je ešte stále z časti prilepená k žaludi, ale neriešime to zatiaľ. lekárka nám povedala, že nič s tým nemusíme robiť. treba to nechať na prírodu. a pokiaľ je s pipikom všetko v poriadku, nie je tam zápal ani nič, tak to máme nechať iba tak.

syringa
18. apr 2012

@trish22 máš šťastie na dobrú lekárku

Raz som niekde čítala článok (len ho nemôžem rýchle teraz nájsť) kde sa písalo o tom že predkožka by sa mala normálne umývať, pokiaľ ide pri umývaní, nesnažiť sa ju sťahovať a chlapci by si mali sťahovať predkožku sami pri umývaní keď si to vedia robiť, a je úplne normálne že u chlapcov sa predkožka odlepí v pubertálnom veku pod vplyvom erotických snov. Problém je len keď sa im predkožka neodlepí do 18 roku života. Vtedy hľadať lekára.

Na Slovensku sa predkožky bežne sťahujú malým deťom. Treba si však položiť otázku načo je pre nich dôležité aby im išla stiahnuť už v takom malom veku.

A nech mamičky, ktoré sa rozhodujú čo robiť, vedia aj riziká spojené s predčasným stiahnutím. Sami si tu môžu prečítať skúsenosti iných ktoré to nepodstúpili a ich chlapci sú v poriadku.

Keď môj malý 3 ročný synček reval akoby ho z kože drali keď sme ho išli sprchovať lebo sa bál že mu budeme sťahovať predkožku, a mne padali slzy spolu s ním, tak som si vyčítala že som bola taká hlúpa a slepo dôverovala lekárom. Bola to pre neho taká veľká trauma, že toto si neodpustím. Mimochodom pre každého chlapca je to nielen bolestivé, ale veľmi ponižujúce.
A pre tie mamičky ktoré si myslia že v 3 rokoch predkožka musí ísť stiahnuť odporúčam prečítať si tento článok:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...

awooojky
18. apr 2012

ahojte mamičky. mojmu malému tiez nejde stiahnut..Ked mal malý asi mesiac doktor mu nasilu stiahol isla mu aj krvicka a ja precitlivená som doma plakala a povedal ze pri kazdom kúpaní skusat..tak sme najprv skusalil ale neslo to potom som si povedala necham to tak...ked sme boli na kontrole nepovedal vobec nic a ani do teraz ze ci ide alebo nejde stiahnut nic sa nepytal.. som zvedava teda ako to pojde dalej.. inak pri kupaní mi to pride dost neviem nebezpecné predsa len su tam rozne bakterie.. podla mna je to lepsie po kupani.. ale ked to nejde asi to treba nechat tak.. dufam ze robim dobre.aj teraz viem skusit ci nahodou ale nejde tak nejde zatial ziadne problémy nastastie nemáme..

sashabb
18. apr 2012

@awooojky panebože, tak tomuto doktorovi by som asi ruky dolámala!!! jednen mesiac? a dokonca mu to krvácalo? poviem ti jedno, ty sa môžeš jedine "modliť" aby tvoj malý nemal zrasty a nemal s tym v buducnosti problem. Pretože týmto mu akurát ublížil.

Ako nech mi niekto vysvetlí NAČO je toto dobré??? 😲 😲 😲 NAČO je potrebné aby mal mesačný chlapec stiahnutú predkožku??? Dotyčného by som nazvala skôr mäsiar a nie doktor, pretože ak by bol doktor tak by vedel, že to prilepenie má svoj význam!. Prilepenie predkožky má ochrannú funkciu, chráni žaluď pred nečistotami ... laický pohlad - veď to je jasné, hlavne keď má dieťa plienku! 🙄

awooojky
18. apr 2012

@sashabb pravdu povedat neviem ci to uplne stiahol povedal ze musí nieco uvolnit.. no poviem ti pravdu modlim sa aby bolo vsetko v poriadku.. vies ja som sa rozprávala s tromi pediatrami a vsetci ze treba stahovat.. ze dobre spravil ze ked nejde nevadi treba skusat.. a ta ochranná funkcia ktoru som aj ja tak pochopila. tak ze to je hlupost.. jedna lekarka mi povedala ze sa nemame montovat do ich roboty.. ze vedia co robia

awooojky
18. apr 2012

@sashabb vies ukludnuje ma akurat to ze moja mamka mi povedala ze to isté spravil lekar mojmu bratovi a ona potom tiez skusala neslo, nechala to tak.. nikto to neriesil. ze to sa aj v puberte moze zlepsit.. teda uvolnit a dat samo lahko stiahnut.. a ked mal brat neviem ci 5 ci 6 rokov tak ked ho sprchovala.. chcela skusit a on ze co robi ze chce sam a sam si krásne stiahol. od vtedy uz stahovali pekne a umývali

ella_joy
18. apr 2012

Ahojte, prepacte, asi budem za blbu, ale uz som jelen 😅 ...mozete mi pls napisat, ako to mam robit..viem, ze nie nadoraz,len tak ako ide, ale ja ked malemu stiahnem kozku a ma tam zaludik, mam pocit, ze je to cele von, a nema tam ziaden maz...a teda sa obavam,ci to teda je mozne,aby mal taky maly chlapcek cely zalud von,alebo ci vlastne robim to co mam... 😕 vdaka

sashabb
21. apr 2012

@ella_joy ano môže to mať kludne už uvolnené. Netreba nič viac iba dodržiavať bežnu hygienu 😉

ciernavila
21. apr 2012

aj nam to teraz doktorka pretiahla prvy krat na rocnej kontrole, tiez ho bolo vidno skoro cely...ale bolo mu to neprijemne. ona vravela ze ho to neboli, len taha. No ako to moze vediet,zato ze neplakal? Vraj to mam robit jemne pri kupani, ale ja sa bojim toho aby som mu nejak neublizila....

mafianka
22. apr 2012

@ciernavila v teplé vodě ti kůžička povolí i když je jinak přirostlá. a přidej taky olej kterej normálně používáte. Jako jak to doktoři sycky drasticky přetáhnou, tak tam vzniknou akorát jizvy a je to ještě horší 😠

nastasja25
30. apr 2012

pripájam sa,dnes sme prišli z poradne,vraj mám začať malému preťahovať predkožku (7 mesiacov/,že ju má dosť prirastenú,aby sa to upravilo,ak nie do 2 rokov,vraj potom k urologovi:(( bojím sa,aby som mu neublížila

sashabb
30. apr 2012

@nastasja25 to povedal vaš pediater že prirastenú? Tak ten/tá sa tomu asi moc nerozumie! predkožka nieje prirastená ale iba prilepená! a prilepenie má svoj význam - ochrana žaluďa pred nečistotami, keďže má takto malé dieťa ešte plienku. 7 mesiacov je veľmi nízky vek aby si s tým niečo začala robiť.
A v 2 rokoch urológovi? a načo? aby mu to nasilu strhol a potom ste mali iba problemy?

Odporúčam, nebrať toto do úvahy! A brániť svoje dieťa zubami nechtami!
Stačí začať jemne sťahovať až v 3r. aj to len pri bežnej hygiene.
Nájdi a prečítaj si príspevky od @hajanka

siska33
30. apr 2012

Ahojte. ja som malemu s tym nic nerobila lenze maly ma od narodenia nalez na oblicke a mal 2x IMC.ked som mu brala moc dr. mi kazala mu stiahnut predkozku umyt pipika a tak vziat sterilny moc. ja som mu ju stiahla len pokial to slo osprsila a bolo. lenze ked sme sli na kontrolu k nefrologovi ten schytil a stiahol!!! bez mihnutia oka. nastastie to malemu slo takze mu neublizil... ked mal 3. x zas bakterie v moci dalsia dr. mi kazala mu ju stahovat a mastit ze asi to ma z predkozky. tak som mazala a pretahovala ale teraz mu ju stahujem len obcas ze ci to ide. inak by som mu s tym tiez asi nic nerobila...

hajanka
2. máj 2012

@sante81 ty nerozumies rozdielu prirastene a prilepene??? vazne v tom nevidis rozdiel???? 😨 😨 😨
ale ako pisala @sashabb kto nechce vidiet nevidi, kto nechce pocut nepocuje...☹

@syringa krasne napisane, zdielam tvoj nazor 😉
@zdraviezprirody konecne po dlhom case mamicky, ktore tomu rozumeju 🙂

Ja som to podobne popisala v mojom clanku:

"V polovici 19. storocia sa lekarom podarilo patologizovvat porod a zmenit tuto prirodzenu zivotnu udalost na chorobu a tak zabudnut na stare zvyky - midwives, porodne asistentky a duly. Vymysleli, ze podrazdenie alebo stimulacia citlivych tkaniv (ako genitalne sliznice) sposobi chorobu, ktora sa objavi vo vzdialenej casti tela. Nazvali to pre-bakterialna choroba "reflexna neuroza".

Samozrejme to nebolo nic ine ako puritansky nezmysel a podvod. Ale rovnako ako obivnovanie pacienta ze si sam sposobil chorobu alebo zdravotny problem, reflexna neuroza splodila cele litanie pseudo-medicinskych zakrokov, vratane obriezky, desenzibilizacie, vysusovania a cistenia citlivych genitalnych tkaniv... to vsetko preto, aby odradili pohlavny zivot u ludi a tak zmarili ochorenia.

Zvlast siroko bol podporovany nazor, ze hromadenie smegmy, ochrannej a zvlacnujucej, moze sposobit podrazdenie a ze ta by mohla upriamovat detsku pozornost na penis (teoria ktorej verili). Tato stimulacia vraj mohla viest k rozvoju tuberkulozy, dusevnej choroby, slepoty, zraneni a inych nezmyslov. A tak bolo rodicom radene pravidelne pretahovat predkozku a zbavit sa tej "nebezpecnej" latky, aby sa nemohla hromadit.

Tieto pre-bakterialne teorie - zjavne divne, krute, hlupe aj perverzne, este nevymreli. Tieto nazory pretrvavaju v roznych verziach, presli generaciami lekarov a zdravotnych sestier "folklorne" sa dedili z generacie na generaciu."

ZIADNE SPECIALNE CISTENIE NEBOLO NIKDY POTREBNE

Myslime na chvilu ako evolucni biologovia. Ak by taketo cistenie bolo skutocne nutne, boli by sme tu? Nasi dedkovia by umreli na infekcie v detstve, skor nez by sa dostali do reprodukcneho veku. Nasi predchodcovia - primati, by pravdepodobne kazdy den bezali k najblizsej rieke a kazdy den sa drhli. A evolucia a vyvoj by eliminoval tych, ktori takuto starostlivost potrebovali. Iba ti, ktori to nepotrebovali by prezili. My sme ti co prezili.

Podobne ako smegma, aj moc je zpravidla povazovany za "necistotu", je tomu tak iba v pripade, ze z tela odvadza nasledky nejakej infekcie (napr. ladvinove invekcie, infekcie mocovych ciest), inak je moc (pri absencii infekcie mocovych ciest a pri dobrom zdravotnom stave) sterilna tekutina. Predkozka dojciat, batoliat, chlapcov predskolskeho a skolskeho veku je preplachnuta touto sterilnou kvapalinou kazdy den, pri kazdom moceni. Ziadne dalsie cistenie nie je nutne. Sliznice pohlavnych organov podobne ako sliznica oci a ust, je samocistiaca.

@zdraviezprirody presne tak ako pises 😉
Pri narodeni je penis nezrely a stale este vo vyvoji. Predkozka drzi zalud prirodzenymi vazivovymi blanami nazyvanymi "balano-preputial lamina". Tato membrana je prirodzenym sposobom ochranou penisu a ostatnych vysoko citlivych casti v ktorych sa nachadza velke mnosztvo nervovych zakonceni, chrani tieto vyvyjajuce sa tkaniva pred vykalmi, mocom, bakteriami, virusmi a dalsimi drazdivymi patogenmi. Tato membrana moze byt prilepena az do 18 rokov kym sa uplne uvolni a vymizne. Priemerny vek pre prirodzenu retrakciu predkozky bez bolesti alebo traumy je do veku okolo 10 rokov. Neexistuje pevne urcena hranica kedy musi k uvolneniu dojst, hocikedy je to normalne, nie je dovod trvat na co najskorsom veku. Ziadna specialna a zvlastna hygiena pod povrchom nie je nutna. Nutenie k co najskorsiemu uvolneniu alebo retrakcii je krute a poukazuje na nevedomost.

zdraviezprirody
2. máj 2012

@hajanka dobrý článok a konečne aj odborné vysvetlenie k téme 🙂
Ale niektoré mamičky žiaľ ani toto nepresvedčí. Verím, že každá z nás chce to najlepšie pre svoje deti...

pami2
7. máj 2012

ahoj, nasa pediatricka malemu stiahla predkozku ked mal 11mesiacov a islo mu tu hned dole..ona ze krasne a kazala mi 1x do tyzdna v kupeli...no mne to doma neslo.
a po precitani vasich prispevkov a clankov som este viac zmatena...mam to robit/nemam to robit...
babo rad 🙂

anjelik007
24. máj 2012

kočky ktoré máte podobný prípad poradte, včera sme boli u urologa kde nám pretiahli predkožku, mal ju zalepenú a mal tam maz, alebo tak sa to myslím volá. A teraz neviem či mu to čistiť, či len nechať tak, že sa to vo vode vyplaví, či ste dávali kamilky do vody aby sa to lepšie odmočilo. vdaka

renab
24. máj 2012

@anjelik007 prvý deň sme nerobili nič, len cikal posadný do repíkovej vody - aby ho neštípalo. potom som mu to stiahla, len opláchla a rýchlo natrela framykoinom až do úplného zahojenia.

anjelik007
24. máj 2012

@renab vďaka 🙂