Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

annag
6. okt 2008

geegee, ak je to z jedného prsníka, tak neexistuje, aby zelená stolica bola len predným mliečkom, to vypije za prvé dve tri minútky

iné problémy nemá? koliku, veľa plynov? neješ železo alebo nejaké iné doplnky výživy? to môže kľudne spôsobovať Tvoja strava, nič si nezmenila? Ješ mlieko a mliečne výrobky? Nie je prechladnutý?

K váženiu - váha v poradni môže ukazovať úplne inak než Tvoja doma, zvlášť, keď sa bavíme o "10 dkg šunky". Váhový prírastok treba sledovať dlhodobo a na tej istej váhe. 😉 🙂

evixa
7. okt 2008

ahojte, ako je to s kojenim v pripade ak je nutne brat antiobiotika? Kamaratka ma zapal mechura a hrozia jej.

annag
7. okt 2008

evixa, môže ich smelo užívať, lekár by jej mal dať také, ktoré sa môžu, sú to skoro všetky z radu penicilínov. Tam je rizikom, že sa poškodí črevná flóra jej i bábetku, preto ak je bábo väčšie, tak sa mu tiež podávajú probiotiká - toto treba skonzultovať s pediatrom,ktorý bábo pozná, či ich treba alebo nie. MM má samé o sebe probiotickú kultúru v sebe, takže ona sa obnoví aj sama. Určite neprestávať kojiť ani mliečko nevylievať - to je ako pri zápale prsníka. Ak je bábo samé choré a ich užíva ATB, tak ich účinky sú niekoľkonásobne vyššie, do MM prechádza okolo 5% .

lola11
7. okt 2008

Tak minulu noc sme boli hore kazde dve hodky ☹ ☹ Som zvedava co vymysli maly tuto noc. Zajtra ideme na tu poradnu, tak sa uvidi ci ten "bojovy plan" od teba annag zabral 🙂 Dobru noc babule.

macaeliska
7. okt 2008

hallo, tak mi uz fungujeme po starom. Len teraz mame problem, ze mala sa z jednej bradavky napapa a potom chce aj druhu. Ked jej ju dam, tak s tou sa uz len hra. Kotuha. Tak jej ju vytiahnem a sup do postielky. Tam sa 5 minut jeduje a zaspi. Spime od 20.30 do tej 02.00 az 02.30h. Potom sa zase len napapa a spinka sama v postielke pekne do 6.15 h. Takze vdaka za rady, ze mam prestat prikrmovat, ale radsej kojit, kojit, kojit a bude to. A je to pravda. Este raz dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem 😵 😅 😀 😉 🙂

annag
7. okt 2008

macaeliska, super, nech Vám to dlho vydrží 🙂 🙂 🙂

macaeliska
7. okt 2008

annag, najradsej by som ta vystiskala. Este raz vdaka.

martija
7. okt 2008

macaeliska,to s tou babikou,to bolo dobreeee 😵 ,akurat,ze on je chalan a nezozere mi to.Najviac zabera telka,ale stve ma to,ze tolko cumi do bedne,neviem,co by som si bez nej pocala 😒 ,nuz je to veru tazke,dneska som sa nanho zase hnevala,az plackal ☹ ,a bolo mi to strasne luto,ale co mam robit,ked to inak nejde......nuz treba len dufat,ze to coskoro prejde a zvykneme si vsetci....

martija
7. okt 2008

martina,zlaty preklep 😉 ,ved o par rokov vyskusas nie?ako to bude s dvoma detmi??

evixa
8. okt 2008

ahojte, povzbudzujuce citat, ze raz pride cas, ze sa krpec zobudi v noci len raz a ze to bude mat pravidelnost 🙂 Sa tesim s tebou Macaeliska. My sme boli v pondelok v poradni a ten moj maly prisavnik pribral za mesiac z 3220g na 4380g. Co je vraj slusne. Sa mi ani nezda, lebo ho natiahlo aj do dlzky, co naopak citim na dupackach. A pani doktorka ma prekvapila otazkou, ci este kojim? Hm...
Anna uz dlho som ti chcela vyjadrit obdiv za tolke vedomosti o kojeni a este vacsi za tvoje nadsenie pre kojenie. Ja sa hanbim, ale u mna je to stale skor o rozumovom spracovani, ze je to to najlepsie pre babo + dost vyrazne povzbudzovanie/tlak okolia ku kojeniu.
Mam este otazky: - citala som aj ma tak ucili, ze prsnik sa ma uchopovat palcom a ukazovakom, ale v starsej literature a aj moja mama vravela je uchop tzv. cigaretovy. Neviete preco sa upustilo od tohto drzania? Ked kojim po leziacky je mi niekedy prirodzenejsi.
- ckanie, co s nim? Opat stare mamy vravia, ze je babu zima (Gregor je vsak skor spoteny casto), po novom je to sprievodny jav vracajuceho sa mliecka. To sedi u nas skor, lebo Gregor niekedy vygrcne. Riesenim ckania je vraj dat znova napit - to uz ale krpec nechce, alebo sa mu cez ckanie neda, alebo nechat babo rozplakat, co ako na potvoru prave vtedy nejde.

annag
8. okt 2008

evixa, veď malý pribral 1160 g, tak to je nádherné, čo myslíš, koho je to zásluha? - Tvoja 😉 🙂 , gratulujem a teším sa s Vami 🙂 🙂 🙂 , neboj sa, to len tie prvé týždne sú o prekonávaní sa, dojčenie trvá niekedy rok, niekedy dlhšie, a vtedy uvidíš, ako je to fajn ísť s malým niekam, dať mu prsník a nemať starosti s rozrábaním a uchovávaním mliečka, uvidíš, budeš si to aj Ty užívať 🙂 A vynikajúco rozbehnutou laktáciou sa vyhneš neskorším problémom pri dojčení, aké tu má veľa mamičiek.

evixa, prsník sa má len trošku pridržiavať a nikdy nie za dvorec a bradavku, ale až za nimi. Každé ich stláčanie môže viesť k neprávnemu uchopeniu bradvky a dvorca - nesprávnemu priloženiu. Prsník treba len tak vložiť do stredu pusinky o ostatné sa bábo postará samé. Prsník sa má pridržiavať palcom zhora a zdola všetkými prstami, nielen ukazovákom tak, aby si jemne vytvarovala do poľgule celý prsník, aby bol stabilný, keď ho vkladáš. Koniec koncov,keď bude malý väčší, tak sa možno v noci obslúži aj sám bez toho, aby si prsník akokoľvek pridržiavala 😀 . Tým cigaretovým držaním sa nesprávne riešil napr.stav, keď je dvorec príliš tvrdý, ale to sa má tak, že sa mliečko trošku odsaje a dvorec tým zmäkne.

Čkanie nemusíš vôbec riešiť, tak ako prejde dospelým a viac menej im nevadí, tak prejde aj bábetku, to len keby bolo ozaj nervózne, tak mu treba skúsiť pomôcť, napr. tým zapitím - ale ono si musí pomôcť samé, tak ako dospelí - keď sa napr. rozplače, tak tiež zadrží dych a čkanie prestane. Je to normálny jav, s tým sa netráp. Čkanie skôr súvisí s nesprávnym nádychom a bránicou, naozaj je to fyziologický jav prirodzený pre každého z nás.

lola11
8. okt 2008

Tak som prisla z poradne a krpcek pribral za tyzden 140g!!Doteraz sa z toho vytesujem 🙂 🙂 Co dalej? Stale kojit a kojit? Diky annag - si fakt anjel kojacich mamiciek 😅

annag
8. okt 2008

lola, no super, gratulujem 🙂 🙂 🙂 , vytešuj sa a kojiť a kojiť 😉 🙂

lola11
8. okt 2008

No kojim, kojim - dnes v noci sme si pri tom aj par krat pospali 🙂 🙂 Maly neprotestoval, ze spinkal s papou v ustockach 😀 😀 Este raz dakujem peknucko.

macaeliska
8. okt 2008

baby aj ja gratulujem. drzte sa.

martina46
8. okt 2008

no dievcata, clovek sa tak tesi, ked cita uspechy, drze sa, len tak dalej, annag, si skvela 🙂

lusa
8. okt 2008

ahojte kocky. moja segra ma babo a zda sa jej, ze maly papa vela. kolko papaju alebo papali vase babtka ked mali 6 tyzdnou? dakujem krasne za kazdy prispevok.

annag
8. okt 2008

lusa, ak ho len dojčí, tak malý môže papať koľko chce, naopak, je to výborné, ak papá veľa. aj priberať môže veľa, on si sám určuje, koľko vzhľadom na svoje potreby, genetickú predispozíciu potrebuje. Niektoré bábetká majú v 3 mesiacoch ledva 5 kg, niektoré 8 kg, oboje je úplne normálne. Hlavne nech ho neobmedzuje a malý nepotrebuje ani iné tekutiny - vodu či čaj, stačí mu MM.

matisse
9. okt 2008

Ahojte, dostala som sa do polky tejto diskusie a musim povedat Annag, je to od Teba velmi mile, ze takto povzbudzujes mamicky, vdaka Tebe nejedno dietatko este stale cucka z maminkinho prska a nie UM, velka vdaka! 🙂
Aj ja Ta prosim o radu, neviem ci si to niekde tu pisala, ja som stihla precitat po stranu 11, tak dufam, ze sa neopakujem.
Zistili nam kvasinky v maleho ustach, cize aj mne na bradavkach.Ja som si myslela, ze ta bolest je zo zlej techniky a dufala som, ze po 2 tyzdnoch sa to upravi ale 2 tyzdne dnes ubehli, ja mam bradavky stale ako v ohni a maly ma stale mierny povlak na jazycku.
Dostali sme krem prenho a krem pre mna.Krem do ustociek vraj uz nemame pouzivat a ten krem pre mna (nieco ako candibene) mam mu davat na zadocek a mne na bradavky.Mozes mi prosim Ta napisat ako casto to mam aplikovat?
Najprv som si potierala bradavky po kazdom druhom kojeni a na zadocek som davala ked bol cerveny.Teda skoro stale.Tak neviem ci mam v tomto style pokracovat,alebo nieco zmenit?Da sa kvasinkova infekcia vyliecit len antifungal kremom?
Moja laktacna poradkyna je prec tento tyzden, takze som bezradna.Zajtra idem k detskej lekarke, ale aj tak by ma zaujimal Tvoj nazor.
Urcite sa este ozvem, mam v kojeni nenormalny chaos, kazdy den mam nejaku dilemu 😖 Dakujem pekne

annag
9. okt 2008

ahoj matisse,

s mykózou mám bohužiaľ aj ja veľmi bohaté skúsenosti, niekedy je to rýchla liečba, niekedy veľmi zdĺhavá, ja som sa s ňou potrápila teda riadne. Mne to prešlo do alergickej reakcie, vznikol ekzém a o to ťaššie sa dá tej potvory zbaviť. Je výborné, že si sa liečila naraz s malým, na to sa často neprihliada a práve o to ide, že sa vzájomne neustále infikuje mamička s bábetkom.

Priznám sa, antigungal krém nepoznám,teda neviem, aké má zloženie, ja som to riešila s kožnou lekárkou a zásadne sme okrem iného používali krém s obsahom klotrimazolu - teda buď Canesten alebo Candibene. Oba sa dajú kúpiť v lekárni bez predpisu. (Ja som musela istý čas používať aj kortikoidné maste)

Vrele Ti odporúčam prejsť na jeden z týchto krémov - zrejme si aj jeden z nich dostala. Aplikuje sa dva krát denne, v tenkej vrstve na dezinfikovanú bradavku. Najlepšie je to robiť po dojčení, pred dlhšou prestávkou na dojčenie, spraviť si vlažný jemne ružový obklad z manganistanu - hypermangánu - sú to kryštáliky, z ktorých sa roztok pripravuje, musí byť len slabučký, takže len jeden kryštál do misky s vodou. Z neho si sprav obklad, nechaj bradavku vysušiť voľne na vzduchu a potom si v tenkej vrstve natri ten krém. Pred dojčením bradavku neutieraj, je dobré, ak sa časť krémiku dostane aj do pusinky.

Môžeš si ho natrieť aj na obed, ale viac to už ani nemá zmysel. Takže stačí ho aplikovať dva -tri krát.

Pri mykóze je veľmi dôležité neustále všetko dezinfikovať, najlepšie opláchnuť v tom roztoku z hypermangánu, alebo vyvárať všetko, s čím bábetko prichádza do styku. V priebehu dňa je dobré potierať si bradavky genciánom a to pred dojčením nech sa dostane aj do pusinky bábetka. Ideálne by bolo, aby malý nepoznal cumle, Ty nepoužívala klobúčiky, to sú časté zdroje neustále sa vracajúcej infekcie.

Ja som mala aj Candibene sprey, ktorý som nosila v kabelke a keď som niekde vonku nevedela vydržať, tak som si ho strekla na bradavky - bolo to hygienické, lebo som nič nemusela chytať prstami. On trošku štípe, lepšia je masť, ale z času na čas nevadí.

matisse
9. okt 2008

Anna vrela vdaka za odpoved.Prepac, antifungal krem to som napisala po anglicky lebo slovensky vyraz mi nejde na rozum, je to krem proti kvasinkam a v letaku ma napisane presne ako si napisala, aplikovat 2x denne. Skoda, ze niesom na slovensku, tak netusim ci tu je dostat candibene 😒 Tiez netusim co je ten hypermangan a ako sa to povie po anglicky ☹ Zajtra sa skusim spytat lekarky.
Dobre, budem vsetko sterilizovat, budem si musiet davat taky pozor uz navzdy?
Ten sprey znie velmi dobre, aj na to sa spytam.
Super,ze som sem napisala, pretoze o sterilizovani ani o hypermangane mi laktacna poradkyna nic nepovedala 😠
Tie kvasinky su poriadna pliaga, ako tazko sa ich je zbavit!
A ako mam osetrit bradavky po kojeni? Pocula som dva nazory, jeden, nechat zaschnut miecko a sliny babatka, druhy zas, ze to treba utriet prave kvoli kvasinkam 😨
Este jedna vec ma zaujima, kedy mam zacat malemu vytierat po kojeni pusinku a ako? 😕

Hm no a dalsi problem, zda sa mi, ze moj pravy prsnik produkuje ovela menej mliecka nez ten lavy, pri lavom pocujem ako Mateus preglga a pri pravom vobec, ale mliecko tam je, aj ked ovela menej.
Poradkyna mi kazala prikladat maleho vzdy najprv na pravy prsnik co je o dusu ked je hladny a koji casto, moja bradavka ma dost veru
Este raz Ti zo srdca dakujem, velmi si mi pomohla!

matisse
9. okt 2008

Este som sa zabudla opytat na zadocek, aj ten mu mam potriet len 2x denne?A aj vtedy ked uz nebude cerveny?

euphoria
9. okt 2008

Ahojte milé mamičky a mamička-poradkyňa Annag. Niekoľko týždňov si uz čítam o Vašich problémoch a dobrých radách, v mnohom mi pomohli, hoci nejake výrazné problémy som nemala. Moja Vikinka bola veľmi spavá, mala som problém ju zobudiť a preto kojenie nebolo ľahké. No už sa to zlepšilo a sme obe spokojné. Má teraz 5 týždňov. Papáme výlučne MM a nič iné ani nepoznáme. Mliečko ani nemusím odsávať. No chcela by som, najmä preto, aby som ho mala v zásobe keď budem musieť na pár hodín odísť. chcem sa spýtať Annag, nezvýši sa mi potom tvorba mlieka a nebudem mať zbytočne naliate prsníky?
A rada by som vedela, do čoho je najlepšie mliečko zmrazovať a ako potom rozmraziť a zohriať na správnu teplotu. Akosi o tom neviem zohnať správne informácie. Je potom lepšie jej dať to mliečko zo striekačky, lyžičky alebo aj z fľašky? Nenavykne si potom na fľašku?
Rada by by som totiž kojila čo najdlhšie a najmä bezproblémovo.Vopred vďaka za rady.

annag
9. okt 2008

matisse, ach nevedela som že si vo svete 🙂, takže mala by to byť masť s obsahom klotrimazolu, a teraz som pozrela na nobel. sk je tu liek, ktorý má tú istú účinnú látku a volá sa Antifungol. Skrátka, je jedno, ako sa liek volá, podstatné je, aby obsahoval klotrimazol - latinsky clotrimazolum.

hypermangán je soľ kyseliny manganistovej, Manganystan - KMnO4 - podľa tohto by Ti to v lekárni mohli dať.

U nás dostať aj genciánovú violeť, Gentian violet (crystal violet, Methyl Violet 10B, hexamethyl pararosaniline chloride), z wikipedie som našla, že sa nazýva ja takto: Andergon, Aniline violet, Axuris, Badil, Basic Violet 3, Brilliant Violet 58, Gentiaverm, Hexamethyl-p-rosaniline chloride, Meroxylan, Meroxyl, Methylrosanilide chloride, Methyl Violet 10BNS, Pyoktanin, Vianin, Viocid, and Viola Crystallina.

Ten gencián je dobrý práve na to preventívne vytieranie pusinky- pred dojčením natrieť bradavku a dvorec, z neho sa časť dostane do pusinky a jej dezinfekčný účinok pretrváva ja po dojčení, takže bradavku treba len suchou gázou- obväzom utrieť, nechať voľne vysušiť. Gencián farbí odev, takže pozor, lebo všetko je potom fialové (ale vydezinfikované)

k zadočku - mykotická infekcia sa má liečiť po vymiznutí príznakov ešte aspoň týždeň, dva, ak bude potom zadoček pekný čistý, môžeš masť vysadiť. (u nás sa na to používa masť Imazol, tiež obsahuje klotrimazol)

k prsníku - skús dojčiť takto:
ľavý má rád, takže pri dojčení z ľavého dojči tak, ako si zvyknutá.

Keď budeš chcieť dojčiť z pravého, tak sa daj do polohy po sediačky, oblož sa vankúšmi a prilož si ho normálne na ľavý prsník - nech rozpumpuje prsník a mliečko začne voľne tiecť - stačí len pár ťahov, následne ho nenápadne posuň k Tvojmu pravému boku (neotáčaj bábo,len ho posuň doprava) a daj mu prsník pravý - rozpumpovaním ľavého prsníka docieliš, že sa z Tvojej hypofýzy (hlavy) začne uvoľňovať oxytocín, ktorý má za úlohu mliečko spúšťať, a prisatie na neobľúbený prsník by malo byť menej bolestivé, lebo malý nemusí tak silno stláčať.
Takouto polohou bude bábetku brada smerovať k Tvojej pravej pazuche, teda k tomu segmentu prsníka, kde sa tvorí veľa mliečka a bábetká majú túto polohu veľmi v obľube - je to tzv. bočná, futbalová poloha.

dúfam, že som napísal všetko, ak nie, kľudne sa pýtaj 🙂

annag
9. okt 2008

ahoj euphoria,

som rada, že nás len sleduješ a nemáš problém, len tak ďalej,pravidelným odsávaním mliečka si bezproblémové dojčenie naďalej len zachováš. Ak budeš každý deň odsávať pravidelne rovnaké množstvo, tak sa nemusíš obávať, že prsia budú naliate - ony začnú produkovať mliečka viac len o odsatú dávku.

Odsaté mliečko možno v chladničke uchovávať 24 hodín. Ale čím skôr sa zamrazí, tým lepšie. Zamraziť treba mliečko tak, aby to bola asi jedna celá dávka, teda napr. 100 -150 ml. Ak toľko neodsaješ na jeden raz, treba mliečko zbierať. Najlepšie tak, že budeš mať dve sterilné fľaštičky (napr. od detskej výživy) , do prvej vleješ prvú dávku a dáš ju hneď schladiť. Do druhej vleješ druhú dávku, ktorú dáš tiež schladiť. Pred treťou dávkou najprv zleješ prvé dve dávky dohromady, prázdnu fľašku znovu vysterilizuješ a odsaješ do nej tú tretiu dávku a dáš ju schladiť. Až keď vychladne tak ju prileješ k prvým dvom dávkam. A takto môžeš pokračovať celých 24 hodín, až kým nebude vo fľaštičke nazbierané mliečko na jednu celú dávku - napr. tých 150 ml. Tú dáš do mrazničky zmraziť pri mínus 18 stupňoch.

Rozmrazovať treba veľmi šetrne, čiže do teploty ako má ľudské telo, cca 37 stupňov - buď fľašku položíš do teplej vody alebo ju len strčíš pod vodu tečúcu. Ideálne je, ak sa však mliečko najprv rozmrazí v chladničke, napr.: fľašku z mrazničky vyberieš večer do chladničky a ráno ju v tej teplej vode zohreješ.

Samozrejme, takéto mliečko treba používať ozaj len v nutných prípadoch, lebo bábo si dokáže ľahko zvyknúť na fľašu, lyžičku , striekačku aj pohárik. Najhoršia je samozrejme fľaša, takže ak dokrmovať tak ostatnými spôsobmi. A neskôr si mliečko zbierať na príkrmy. 🙂

geegee
9. okt 2008

Annag, tak sme skoncili s kojenim asi uz uplne. Maly sa 2 dni odmieta prisat, tak odsavam a papa MM z flase. Mame ale pohodu, uz som sa s tym zmierila, mliecka mam dost, elektrickou odsavackou odsajem okolo 160ml, takze staci na 1,5 krmenia. Je s tym kopu roboty, kojenie bolo rychle, sterilne, prijemne...ale co uz narobim. Maly zacal pekne aj kakat, dokonca kazdy den a pekne zlto 🙂

annag
9. okt 2008

geegee, a čo sa stalo, že začal prsník odmietať? ako to prebiehalo, to je škoda ☹

geegee
9. okt 2008

ja vobec neviem, co sa stalo...normalne sme sa krasne kojili, aj ked teda len prednym mlieckom, ale papal, prisaval sa bez problemov cely tyzden. A raz v noci zrazu ani za nic sa prisat. Krical, plakal na cely dom ☹ Skusala som ho prikladat este aj vcera, ale nic...len krik. Nechapem to. Pocas celeho tyzdna flasu nemal, tak neviem, co mu sadlo zrazu na nos.

annag
9. okt 2008

geegee, to sa dá ešte zvrátiť, nesmieš sa dať zlomiť prvým odmietaním. On ak vyhladne, tak si určite vezme, ale fľašou ho veľmi mätieš. Nechcem byť zlý prorok, chápem, že je jednoduchšie odsať a dať mu z fľaše, ale bude to čoraz horšie, to dlho nezvládneš. Ešte má len 7 týždňov, všetko sa dá napraviť.

Nemá boľavú pusinku, hrdielko, ušká, soplík? To všetko môže mať svoj vplyv, on to bez príčiny neurobil, ak ho niečo bolí, tak pri saní je to horšie než pri fľaši. Ale ani by neumrel od hladu a raz by si prsník vzal, keby vedel, že iné nebude

macaeliska
9. okt 2008

geegee ahoj. Aj kamaratke prestal pit z prsnika. Tiez si odsavala a davala mu z flasky, ale zaroven mu nedala pokoj a podchvilou ho prikladala, aby sa opat naucil pit z prsnika. Teraz opat krasne koji. Tak skusaj.