Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

certica
23. sep 2008

inac, ja kojim v podstate aj teraz este niekedy z oboch prsnikov, hlavne vecer, ked ideme spat, lebo to je vtedy kapanek nadlhsie ako obvykle 😀

mywiel
autor
23. sep 2008

Certica aj moja ma teraz uz fajne stehienka ale mne je to fuk ved je len na MM a to nemoze byt zle. 😀 😉

annag
23. sep 2008

certica 😅 😅 😅

annag
23. sep 2008

martija, mne tiež občas nevezme odpoveď, ja to robím ta, že keď mám dlhší príspevok tak, si ho pred odoslaním myšou skopírujem a ak mi ho nevezme, tak do čistého formulára dám len Prilepiť.

k papaniu:

- ten reflex je možno oneskorený, dojčenie funguje takto: najprv si bábo prsník rozpumpuje ( mliečko tečie pomalšie, niekedy je to úplne naprázdno) a to tým, že stimuluje bradavku a rýchlejšími pohybmi vyvolá nepodmienený reflex - oxytocín sa začne spúšťať. Potom nasleduje prechod do skutočného papania, ktoré sa javí ako pravidelné a pomalšie sanie a pregĺganie. A práve tu môže byť problém, on papá len keď si mliečko spúšťa, akonáhle začne mliečko ozaj naplno tiecť, tak ho to dráždi, lebo tečie veľmi prudko. Tým pádom nestíha pregĺgať a začne papať hltavo. Preto skús odsať mliečko až v tejto fáze, keď sa malý rozhnevá a spúšťací reflex je vyvolaný.

Ďalšia vec je, čo je pre Teba kratučké papanie. Ak mliečko tečie rýchlo, bábo sa dokáže nasýtiť v extrémne krátkom čase, napr. aj za 3-5 minút. Ak sa mu žalúdok naplní, tak už sa mu vracia späť, čo ho hnevá - to je ten tichý reflux, ale celkom prirodzený - čo je v žalúdku navyše, ide skrátka von. Ak je malý spokojný, tak mu aj krátke dojčenie môže stačiť. Dobre by bolo, ak by si si ho odvážila len tak pre informáciu, koľko vypije za ten akože krátky čas.

Tej stolice sa neobávaj, hlien v nej je v poriadku, zlá stolica, hladová, je až taká, čo je vodnatá, tmavozelená, s prímesou aj hlienu aj krvi, a veľmi zapácha, je v nej veľmi málo skutočného hovienka, prevažuje voda, hlien, resp.krv. Inak môže byť aj veľmi riedka aj hustá ako praženica, má všetky odtiene žltej (žlto hnedej)

martija
23. sep 2008

annag,aj ked sa asi moj problem nevyriesi hned,uz sa trapime mesiac takto,ukludnila si ma.A dufam,ze to bude prvy krok k tomu,ze sa to zacne konecne normalizovat,lebo uz mam depky,taha sa to dlho,stale na to mylslim,vycerpava ma to.Dneska sa mi zda,ze ma aj trosku nostek plny,aj ked nic nevidiet,ked chytim jednu dierku,akokeby tou druhou nemohol dychat,tak skusime pockat,a moznoze to bude lepsie.A naozaj papa len od tych troch do piatich minut,nie viac,druhy prsnink nechce...
chcem kojit dlho,co som dala prvemu synovi,chcem dat aj druhemu....dufam,ze to vyjde,neni to take jednoduche ako som si myslela.
a mohlo by to mat nieco spolocne trebars aj zo zvysenym (extremnym)stresom v tehotenstve???vsade sa pise o tom,ake je to nebezpecne,ked sa matka stresuje,a ja stale cakam,kedy a ako sa to prejavi na mojom dietati....

annag
23. sep 2008

martija, moja malá papala na začiatku dlho, a po rozvinutí laktácie takto kratučko, ledva 5 minút, malý od začiatku nepapal dlhšie než tuším 7 minút, som si to občas pre zaujímavosť stopovala 😉 Jednoznačne to bolo dobre rozvinutou laktáciou, malá mala aj reflux, takže dlhšie ani papať nemohla, lebo by grckala až príliš, skoro všetky fotky s ňom mám len s podbradníkom. Je to úplne bežné, že bábetká tak kratučko papajú. Mne však papali častejšie, malá možno každú hodinku - dve, malý každé cca 3 - to sú len orientačné časy, nikdy som sa s tým nezaoberala, niekedy však nepapali aj dlhšie, ak zaspali, tak zaspali, malá bola neskôr medveď a spala od napríklad jednej po obede a spala do 18.00, potom sa o 19.30 okúpala a išla spať, v noci sa budila len na dojčenie, inak spala až do rána.

Bábetká a dojčenie sa mení v čase, je obdobie, že bábo papá aj hodinu a príde obdobie, keď papá len 5 minút, potom zase začne papať dlhšie. A raz papá každé 4 hodiny, inokedy chce každú hodinku. Je to úplne normálne a prirodzené.

O tom to je martija, Ty očakávaš problém, a možno problém ani neexistuje. Mýli tých posledných 10 dní, ale celé to môže byť ovplyvnené práve Tvojou neistotou. A k tomu lekárka, čo Ťa zneisťuje. Už len kvôli tomu, že si prvé bábo bez problémov dojčila, nie je prečo mať obavy v súvislosti s dojčením. Ak si prežívala stresy počas tehotenstva, tak teraz sa to jasne odráža, nie pre tie stresy, čo si vtedy mala, ale preto, že si si vsugerovala, že bude problém po narodení. Dojčenie je veľká psychologická hra medzi mamičkou a bábetkom. Ak ste zohratí, vznikne tá najkrajšia harmónia. Tvoj synček potrebuje mať pocit, že môže papať kedy chce a koľko chce. On sa riadi svojimi vnútornými potrebami a niekto zvonku mu ich chce narúšať. Bábetká veľmi vycítia neistotu a stres mamičky, sami ich vieme neskutočne vystresovať a to sa odráža aj na ich papaní. Hľadá na prsníku istotu a pohodu, no on ju tam nemá, lebo ho nútime napr. piť dlhšie, než on sám chce. To ho hnevá a stresuje a nemá ani chuť papať. Dopraj malému pohodu, dávaj mu prsíčko tak, ako si sám praje, on už nie je novorodeniatko, je to veľké bábo, skutočne už sám podvedome vie, čo chce a potrebuje. Uvidíš, že sa to potom zlepší.

Ak sa bojíš o laktáciu, tak si mliečko odsávaj. Nie je dôležité koľko odsaješ na začiatku, prsníky si zvyknú a mliečko začne tiecť ľahko hneď od začiatku. Viem, že veľa mamičiek nerado odsáva a zamietne to s tým, že nejde. Ide, len treba vôľu a trpezlivosť. Mne tiež nejde po pôrode hneď mliečko a odsávam ako divá, aj keď na začiatku po úbohých a ťažko vydolovaných 5 ml. Samozrejme, najlepšia odsávačka je bábo, no keď neťahá ono, treba to za neho urobiť. Odsávaním môžeš len získať. Udržíš si vysokú laktáciu a mliečko si namrazíš na príkrmy po pol roku. Tým, že budeš mať veľa mliečka, sa vnútorne uspokojíš, že mliečka je dosť pre malého v ktorejkoľvek chvíli. Mne keď malá mala 5 mesiacov umrel nečakane ocko, a namiesto toho, aby som o mliečko prišla, som mala mliečka dosť a práve dojčenie bolo to, čo ma držalo nad vodou. Zaúčinkoval pud sebazáchovy, to,že živím svoje dieťa vlastným mliečkom, ani na minútu som vtedy nezapochybovala a neuvažovala o tom, že by som mohla o mliečko prísť. Pochybnosti o schopnosti dojčiť sú častou príčinou, že sa dojčenie nakoniec skutočne nepodarí.

Niekedy sa stáva, že čím viac sa dojčením zaoberáme, tým horšie. Dojčenie je o intuícii a treba počúvať svoj materinský inštinkt, ak sa bábo správa pokojne, neplačká, pekne kaká a ciká, netreba si umelo vyrábať problémy. Ty si matka, lekárka Ti môže hovoriť čo chce, len on Teba záleží, ako sa k dojčeniu postavíš. Ty svoje bábetko najlepšie poznáš. Každý lekár má svoj pohľad na dojčenie, a často majú minimum vlastných skúseností s dojčením. Zaujímavé je, že mne sa niekoľko krát stalo, že práve pediater - muž sa k dojčeniu postavil lepšie než žena. Muži majú možno v tejto súvislosti väčší nadhľad, ženy sú subjektívne a do svojich rád prirodzene dávajú svoje vlastné skúsenosti. Ak samé nedojčili a dôvod, prečo to nešlo si našli, tak aj ich odporúčania iným mamičkám budú logicky v tomto smere. Poradkyne dojčenia aj lekárky, ktoré dojčenie propagujú majú svoje vlastné bohaté skúsenosti s dojčením, preto aj dokážu byť empatické a dojčenie radia nahradiť dokrmovaním až v krajnom prípade.

mywiel
autor
24. sep 2008

Annag moja mala v poslednom case divne taha sekundu a pusti bradavku potom sa rozplace ked jej ju nedam a zas potiahne sekundu a pusti stale dookola neviem ci jej vadia plyny lebo je taka nepokojna, nevies co to znamena? 😕

annag
24. sep 2008

mywiel, a normálne dojčenia sú bez problémov? Ak normálne papá a toto robí len pomedzi ne, tak je to pre nejakú inú príčinu, nie pre hlad - únava, bolesť (ako kolika či reflux), nervozita, nuda ... V takom prípade, sa netráp, ak takto vystrája, tak ju zaujmi niečim iným, ponos, pohraj sa ... Prechádza do obdobia, keď ju už začína prsíčko trošku nudiť a potrebuje aj veľa iných aktivít, preto aj dĺžka a intervaly dojčenia sa môžu radikálne zmeniť.

evixa
24. sep 2008

ahojte, my mame teraz dni "spania na prsniku". Vcera vecer robil doslova hystericky vystup, kym nemohol zaspat s prsom v ustach. Kamaratka ma pred tym vystrihala, ze ho na to nemam naucit. Ale on ako by citil, ze mama= prso. Obcas ho oklameme, ze ho zoberie na ruky manzel alebo starka, ale pri mne by bol schopny cucat aj 2 hodiny. Pri tom aktivne pije mozno 15-20 min. a potom uz zaspava. Ked mu vyberiem prsni, uplne zurivo zacne hladat, plakat a tvari sa "vsak som este nedojedol". Annag zaujali ma tvoje vety o neistote pri kojeni a o tom ako babo vyciti neistotu co si pisala martiji. Myslim, ze sa to vztahuje aj na mna. Citim sa unavena, nasledne som nervozna + neistota ci dobre kojim, ci mam dost mlieka a pod. Po tom co krpca trapilo brusko chcem aby jemu bolo dobre a netrapil sa, ale nechat ho spavat na prsniku asi nie je dobre.

mywiel
autor
24. sep 2008

Asi mas pravdu ja mam pocit, ze to robi ked nie je uplne hladna, aj ked je to po 4 hodinach kojenia asi uz vydrzi dlhsie ako 4 hodiny...? 😅

mywiel
autor
24. sep 2008

Evixa ja som rada, ze mama=prsia, moj manzel na to ziarli, ze mala ked ma vidi tak ziari ako slniecko. 😀 😀 😵

geegee
24. sep 2008

evixa, aj moj Matusko zaspaval na prsniku. No a co? 🙂 Ved je to krasne - vies ako babu musi byt dobre? Papa, citi vonu a teplo maminky, bezpecie 🙂 A v pohode sa za tyzden odnaucil takemuto zaspavaniu, ked sa mi zdal na to zrely 🙂

ANNAG, Tomasko, sa vcera krasne prisal 🙂 A papal 😵 Otvoril nadhernu velku pusu a ham 😵 😵 😵 No problem. Ale pri dalsom kojeni som citila take palenie na bradavke, zrejme sa uz zle prisal. Netiekla mi krv, nemam tam ani ragadu, no v strede bradavky, odkial tecie mliecko sa mi urobil taky slaby chrastickovy povlak 😒

annag
24. sep 2008

evixa, malý to naozaj tak cíti. Záleží len na Tebe ako sa k tomu postavíš. Toto obdobie, keď chce bábo byť stále na prsíčku je len dočasné, najneskôr po 3-4 mesiaci sa zmení - bábo totiž vtedy začne zaujímať okolie, už nebude pre neho svet len prsíčko. Takže nemusíš sa báť, že ide o nejaký zlý dlhodobý návyk. Iné je to v noci, tam, si bábetká uzurpujú prsíčko aj do roka. Ak Ťa to obťažuje, môžeš mu to odoprieť, ak Ti to nevadí, tak mu ho dopraj. Prsíčko a dojčenie je pre malé bábo jedinou a najdôležitejšou istotou. Tam sa cíti najlepšie, po ničom inom netúži. Ak z maminky vyžaruje ešte k tomu pohoda, zmierenie s danou situáciou, nevadí jej to, tak aj bábetko je spokojnejšie a menej plačivé. Ono sa skrátka niekde ďaleko v postieľke stráca, cíti sa opustené. Mamičky, ktoré nosia bábetká v šatke či vo vaku to majú jednoduchšie, tam je bábo s nimi, má tam tiež ten pocit istoty a bradavky a prsíčka si o to viac oddýchnu. Nosenie a dojčenie je pre detičky veľmi dôležité, ony to vracajú dlho svojim mamičkám v podobe väčšej spokojnosti. Toto obdobie je v živote ženy veľmi krátke a nie je nič zlé, ak si ho malé aj mamička dosýta užijú. Keď začne bežkať, vyhľadávať aj iných členov rodiny, tak sa to upätie na mamičku oslabí.

Nie vždy je spanie na prsíčku možné, najmä ak má mamička problémy s bradavkami, stará sa ešte o ďalšie deti, musí udržiavať domácnosť bez manžela či babky ... preto si sama musí nájsť hranicu, kedy to ešte možné je, a kedy nie. Pri prvom bábetku sa všetky snažíme aspoň zo začiatku riadiť podľa knižiek a rôznych návodov, ktoré majú viesť k dokonalému učebnicovému dieťatku. Možno sa to dá, vypestovať a natvrdo dieťa vychovávať od narodenia, no môj osobný názor je taký, že malé dieťatko sa potrebuje túliť, nosiť, mojkať čo najviac. Na výchovu je času dosť. Láska nemôže bábetku ublížiť. Mne sa moja malá takto na začiatku tiež správala (malý nie) a boli to pre mňa tie najkrajšie chvíle, ležali sme v posteli, ona si cuckala, ja čítala knižky a obom nám bolo veľmi fajn. A potom zrazu začala piť 3-5 mínút a bolo po leňošení. 🙂

annag
24. sep 2008

geegee, výborne, využi tento stav, keď ešte prsíčko chce a dávaj pozor na tie otvorené ústočká. Neboj, jednu ranku prežiješ, čo by si nevydržala kvôli pohodliu normálneho dojčenia. Držím palce, len trpezlivosť 🙂 🙂 🙂

mywiel, môže to tak byť, vydrží dlhšie, nechce, nedaj a ponúkni o trebárs pol hodinku, hlad je potvora, keď sa ozve, ozve sa ja malá 🙂 😉

blau
24. sep 2008

Annag si to krasne napisala tot moj nazor, presne tak....Veru to, ze ho nosim a mojkam stale mi on odplaca svojou spokojnostou a tym ze vobec neplace, to uz musi byt 😵 Ked mu napriklad odsavam sopliky 😢

evixa
24. sep 2008

dakujem za reakcie. Som trosku zahanbena. ☹ U mna zatial prevlada pocit unavy a stresu. Dufam, ze pride aj radost z materstva. Zatial viac placem... Aj ked maly je krasny a lubim ho a v podstate je dobre dieta.

martija
24. sep 2008

anno annag,ja viem,je to o psychyke,ale ked je to v mojom vnutri a ja to nedokazem
ovplyvnit,nemam cas na seba,nemam cas len tak relaxovat,kedze mam aj starsieho syna,muza do vecera do osmej v praci a babku 2000km.je to vomne.....ale paradox je,ze ked sme zistili,ze pomalsie priberame,v najvacsom strese v tazkom tyzdni,som si aj poplakala,pribral krasne,potom som sa teda uvolnila a sup,nepribral....a tak to bolo dalsie tyzdne tiez,ked som stresovala priberal a ked som ho prestala nutit a nechala som to tak,zase nic...ja uz niekedy fakt neviem....
a este som sa chcela opytat mywiel,mne sa tak mari,ze tie nase deticky maju podobne maniere.Aj ten moj nechce niekedy po troch,styroch hodinach a tiez stvara divy na prsniku,a tiez mi to pripada,ako keby mal vetry,ked sa nasaje tak sa kruti ako hadik...chcela som sa ta teda opytat,ako ti pribera??

mywiel
autor
24. sep 2008

Martija no ja mam aspon v tom stastie, ze pribera ukazkovo uz ma hadam aj 6kg, aspon o jeden stres menej, aj ked uz ratam dni kedy prejdu koliky. ☹

annag
24. sep 2008

evixa, za plač sa nehanbi, poplače si každá z nás, za to môžu všetky tie hormóny, chýba nám vtedy nadhľad 😉

martija, veď to, keby nebolo tých posledných 10 dní, tak by sme ani neuvažovali o probléme, a keby Ti malého vážili ako je normálne, teda raz za cca mesiac, tak by problém vlastne ani neexistoval. Veď Vy ste tiež pribrali a vážite fantasticky, on len priberá skokom - a takých detí je veľmi veľa. Váš problém je lekárka 😠

lucia31
24. sep 2008

..tak ja potichucku hlasim, ze po takmer 4 mesiacoch kojenia cez klobucik, ktoreho sa nie a nie zbavit, uz dva dni kojime bez 😕 🙂 jednoducho som jej ho vyskusala pred kojenim nedat, mala otvorila pusinku, prisala sa, ale zle, tak bradavku pustila a otvorila vacsie usta a zacala papat...a kedze bola cez klobuk zvyknuta asi tahat silno, teraz az ruckami rozhodila, co jej to mliecko rychlo a vela tieklo..normalne som bola taka z toho soknuta, ze sa cudujem, ze sa vobec pustilo..takze odvtedy kojime bez akoby to tak bolo odjakziva 😉 a ja mam taky prijemny pocit brnenia v prsnikoch, prvy raz od porodu citim jemne palenia bradaviek, no jednoducho parada 🙂

martija
24. sep 2008

annag,trafila si klinec po hlavicke!!!stale musi nieco byt ☹ ,nic ine nam nostava len bojovat a mysliet pozitivne.
mywiel,aspon to,ze koli tomu nemas stres,ako ja.a kolik sa neboj,ma ich kazde babo,mna to trapilo pri prvom,pri druhom uz ma to tak "neboli".to prejde....ani sa nenazdas....apropo,cim viac som masirovala,tym to bolo horsie....

annag
24. sep 2008

lucia, no teda 😉 , a tak veľmi si sa bála, nemám slov 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lucia31
24. sep 2008

annag, ani ja 🙂 ani neviem, co ma to napadlo, bol to skor taky popud,nedat jej ten klobucik..poslednu dobu som to ani neskusala, nedrazdila ju tym 😉 ja len nechapem, ako jej to prisavanie perfektne ide, normalne sa sama napravi, ked si bradavku zle chyti a to jej ju davam taku nevytvarovanu, kedze ja mam maly rozdiel medzi dvorcom a bradavkou, no a nema problem, dievca 🙂je pravda, ze ten klobucik som pouzivala taky upraveny, odstrihla som z neho spodnu cast, tak aby priamo stlacala dvorec, tak si mozno zvykla na ten pocit, mat aspon z casti holu bradavku v puse..no, neverila som, ze sa to podari, uz som sa s takym kojenim zmierila a o to viac ma to prijemne prekvapilo..len si este nemozem zvyknut na ten pocit, ze nemusim vlacit so sebou klobuk a pri odchode z domu este podvedome kontrolujem, ci mi nechyba 🙂

jankajs
24. sep 2008

babulky, dobre sa to číta... 😀 ... horšie je to už s nami. Najprv nebolo mlieka vôbec, domov sme šli s Bebou, potom sme to akosi rozbehli štýlom dojčenie + dokrmovanie, postupne len dojčenie, medzitým dva riadne zápaly s hnisom a teplotami... rozrafanú bradavku na 5 mm... a kŕmenie cez klobúčik... nakoniec odmietal prsník, tak sme šli cez fľašu s MM, potom sa zas rozbehol a cuckal nádherne... lenže mlieka bolo až príliš, musela som odsávať, denne bolo navyše 150-450 ml... takže zas cez fľašu, aby sa to nevylievalo... a teraz? Kým predtým sme jedli na striedačku prsník, fľaša a v noci v pohode prsník, teraz je to len o fľaši. Keď si ho priložím, odvráti hlavu a spustí krik. Sem tam sa ešte zabudol v noci, ale len čo potiahol, hneď sa pustil a začal sa vykrúcať do opačnej strany. Tak neviem... najprv som sa zmierila s tým, že nebudeme prví ani poslední, čo budú na UM, potom to vyzeralo celkom nádejne až na ten malý prechodný kolaps, no zas sa to spravilo. No posledný týždeň sme len na fľaške... až sa trasie, keď ho beriem a vidí ju. Už sa blížime k šiestemu mesiacu, tak neviem, či to už nechať na tej úrovni ako je - teda MM cez fľašu alebo dojčenie ešte skúsiť /ak to vôbec pôjde/. Ešte ma napadlo, či by si dal povedať cez klobúčik - to trošku pripomína cumeľ z fľaše... ale neviem. 😖

annag
24. sep 2008

jankajs, môžeš ešte skúsiť dojčenie, lebo dojčenie by malo trvať aspoň rok. Ste typický príklad ako začne bábo prsník odmietať, ak spozná fľašu. Tá je úhlavný nepriateľ dojčenia a takto to dopadne, ak sa začne dojčenie kombinovať. Viem, že veľa mamičiek tu píše ako úspešne fľašu kombinujú, no len minimum z nich takto prežije celý rok. Skôr či neskôr začne bábo fľašu preferovať.

Chápem, že pri rozbabranej bradavke je bolesť veľká, ale dá sa prežiť. Prešla som si pri dcérke aj boľavými bradavkami, aj zápalmi, tak ako mnohé iné mamky. Ale klobúčik v takomto prípade je dosť nešťastné riešenie. A škoda, že si odsaté mliečko namiesto mrazenia dávala malému, mala by si ho na príkrmy a dnes normálne dojčila. Pri prvom bábetku robíme často chybu za chybou a dojčenie sa nepodarí. No to nie je vina mamičiek, ale osvety, vzdelania odborného okolia a chuti robiť niečo pre mamičky navyše. Keby napr. detské sestričky, či gynekologické sestry zamerali svoju pozornosť aj na problematiku dojčenia, tak by oveľa viac mamičiek prešlo pokojným a úspešným dojčením. Ale ak tehotná chodí do poradne, tak sestrička jej nanajvýš odmeria tlak a vezme krv. Kto pozrie, upozorní a usmerní tehuľku, že má bradavky ploché či vpáčené? Až sestričky v pôrodnici, ktoré len zalomia rukami a donesú fľašu s dovetkom, Vy svoje dieťa s takými bradavkami dojčiť nebudete. A máloktorá lekárka či sestrička namiesto odporúčania na super UM pomôže mamičke s technikou dojčenia či možnosťami ako zvýšiť laktáciu. Ach, zbytočne si zvyšujem adrenalín.

Jankajs, na dojčenie by sa dalo prejsť, týždeň nie je až tak dlho, ale musela by si byť veľmi trpezlivá a obrnená voči plaču. Za deň by si zvykol, lebo hlad je potvora. No ak nevládzeš, tak odsávaj a dávaj mliekčo cez fľašu. Na tom nie je nič zlé, je to skôr záťaž pre Teba, no to podstatné - MM - bábetku stále zabezpečuješ. Dôležité je odsávať toľko mliečka a toľkokrát, koľko bábo v ten deň papá. Ak napr. vypije 150 ml. 8 krát, tak aj Ty musíš odsať 150 ml 8 krát. AK budeš odsávať menej, dôjde k postupnému úbytku mliečka.

jankajs
25. sep 2008

OK, ja to ešte skúsim. Ráno sa celkom úspešne chytil na ten klobúčik, mlieko sa okamžite spustilo, lenže po minúte sa zbadal, že čo si nie je v poriadku a koniec - krik, vyťahovanie sa, keby mohol, hádam aj vyskočí z náručia. Mám pocit, že sa odnaučil na pocit pokožky, lebo silikón je v ústach predsa len iný, hoci NUK má riešené cumlíky tak, že dieťa saje (až sa mu uši hýbu 🙂 ).

annag
25. sep 2008

jankajs, super, ak si sa odhodlala, nech sa hnevá, trošku hnevu mu neublíži. Vždy, keď sa začne na prsníku hnevať, tak ho odtiahni na chvíľku, snaž sa ho ukľudniť a znova dookola celý deň. On sa určite chytí, keď už bude ozaj hladný

kubkovka
25. sep 2008

ahojte dievcata, chcem sa spytat, co s odsatym mliekom? ked ho aj dam do mraznicky, pouzit ho budem musiet do 3 mesiacov. Akym sposobom, ked jej ho dam z flasky hrozi, ze zacne odmietat prsnik.....tak ako jej ho dat?

annag
25. sep 2008

kubkovka, ak odsaješ mliečka viac a pravidelne, tak najlepší spôsob čo s odsatým mliečkom je odovzdávať ho do laktačnej banky.

Názory na to, koľko sa môže mliečko skladovať v mrazničke pri -18 stupňov sa rôznia, je to v rozsahu 3-6 mesiacov. Tu ide hlavne o zachovanie všetkých hygienických podmienok od začiatku odsávania až po uskladnenie v mrazničke, no čím menej je v mrazničke, tým lepšie.

Určite jej ho nedávaj žiadnym spôsobom, nielen fľašou ! Len vo výnimočnej situácii jej ho môžeš dať, ak by si napr. musela odcestovať, no vtedy by si si mliečko namiesto dojčenia musela tiež odsávať.

Ak by si jej ho dala spapať na úkor dojčenia, automaticky by sa Ti začalo mliečka tvoriť menej, lebo malá by začala z prsníka menej papať o ten dokrm a nemala by tiež možnosť prsníky dostatočne stimulovať.

jankajs
25. sep 2008

Tak hlásim, že malý sa večer po kúpeli a štyroch hodinách nejedenia chytil, aj poctivo ťahal, lenže manžel v kuchyni zašušťal na igelite a bolo to v háji. Malý sa v momente pustil, otočil za zvukom a viac ani cuc........ ☹ Čo už, aj zajtra je deň.