Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

lola11
1. okt 2008

Ahojte, pripajam sa k maminam co maju trampota s kojenim. Malinky ma cez 3 mesiace a malo mi pribera. Napapa sa dobre hlavne v noci - kojim v polohe lezmo. Cez den je to horsie, v klasickej polohe donho nic nedostanem stale vypluva didik a nema potrebu papat! Dnes to dokonale predviedol u doktorky na poradni - vypil len 20!!Ale papal po 2hodinach a v klasickej polohe. Tak mi kazali cez den dat jednu davku UM. Som sa tam az rozrevala ☹ ☹ Viem, ze to je zaciatok konca...Zacala som teda jest homeopatika, vela pijem, jem polievky aj caje. Cim to je? Mam malo mlieka alebo je maly lenivy tahat? Co s nim?

annag
1. okt 2008

evixa, Ty si taká poslušná a statočná mamina, že odsávať pri takom častom dojčení nemusíš, mliečka máš isto dosť, keď tečie z obidvoch prsníkov - toto spôsobuje práve oxytocín. . Len bábetko dokáže tak vydolovať mliečko, žiadna odsávačka, s tým sa netráp a mäkké prsia sa nerovnajú prázdnym prsiam bez mliečka😉 🙂

annag
1. okt 2008

dudri, ale ak po dojčení odsaješ toľko mliečka, tak ho máš veľa 😉 🙂 🙂

Vôbec ju nemusíš dokrmovať, stačí ju dojčiť toľko, koľko ona sama chce. Sú bábetká, ktoré potrebujú papať dlhšie než 20 minút. Tvoj problém je len v tom, že ju necháš papať len 20 minút. Takže, dojči naďalej z obidvoch prsníkov. Ale musíš jej nechať jeden prsník nie 10 minút, ale tak dlho, pokiaľ bude účinne sať - teda bude ozaj papať a pregĺgať mliečko, nielen cuckať bradavku. Možno to bude trvať 15 minút, možno 20 minút. Až potom jej daj druhý prsník a znovu ju nechaj na ňom tak dlho, ako bude ona sama chcieť. Ty ju nemusíš dokrmovať odsatým mliečkom, Ty ju musíš nechať to mliečko vyťahať z prsníka samú, nech trvá dojčenie aj hodinu.

Je dôležité striedať polohy pri dojčení, z prsníka, čo nemá Katka rada, ju dojči čo najviac tzv. bočnou, futbalovou polohou

http://www.kojeni.net/vsede.php

annag
1. okt 2008

lola, UM zatiaľ odlož, všetko napravíme 😉 🙂

Najprv napíš, ako často dojčíš, ako dlho papá, či papá pri jednom dojčení z obidvoch prsníkov, alebo len z jedného. Dávaš čaj či iné tekutiny? Pozná fľašu? Dojčíš aj v inej polohe ako klasickej a po ležiačky?

martija
1. okt 2008

lola teda fakt vitaj v klube,neviem,ci si to citala vsetko,ale mame tu viacere ten isty problem.asi je to medzi detmi teraz v mode. 😉 my sa takto trapime uz cez mesiac.....bojujeme vsetky.....vydrz annag je nas zachranny cln.
Annag,neda mi neopytat sa,teda,ak mozes odpovedat,je jasne,ze si profik cez toto,ale toto forum je tvoja praca,alebo hoby,ked takto pomahas?ak mozes,velmi by ma to zaujimalo,ked tolko casu venujes nam nestastnym.....pride mi to strasne slachetne,ze tak povzbudzujes a pomahas....diky 😉

annag
1. okt 2008

martija, to si takto užívam tehotenstvo, sedím pri telke a píšem, alebo varím a občas mrknem do pc, kým sa dá, rada pomôžem, či skôr povzbudím 😉 🙂

martija
1. okt 2008

Takze este mame tak dva - tri tyzdne a potom bude tvoje babatko na svete,to nam tu budes chybat......a mozem sa opytat,co robis,je to asi mimo temu,ale zaujimalo by ma to,ak samozrejme chces o tom pisat.

dudri
1. okt 2008

dakujm za radu,annag. dojicim len po leziacky. ked mam tvrdu hrcku na bocnej strane prsnika tak dojicim na futbalovej polohy. Na klasickej polohe. vzdy mala Katka vychadzuje ruky a kope nohy a niekedy krici . potom vracala mlieka.
ona nemoze trva dlhsie papat po 20min inak pogrgla -vracala az na zemi.
Katka mala 2mes. pribrala o 50g za 2 tyzdne ☹ .Doktorka prikazala aby som dokrmila ju flasou.ale najprv koji potom flasou. flasa LOVI od Canpol babies.- vidim ona uz nepotrebuje doplnit flasou. sa snazi papat 🙂 . ale niekedy uspava pri papani.pockam. ked ona zobudi a cumle ruky do ust, tak ponuknem. 2mesiace som dost trapila odsavat mlieka a doteraz mam bolest zapastie od odsavacky 😝 😀 ..
Vecer ona ma tolko energii za troch a niekedy nervozna .napr.papala o 17h po 20min,potom odstriekavam mlieka po hodine ona pytat papat, prave nemam tolke mlieka, ponukla som malej, ona rychlo papa a reve(asi nemam tolke mlieka az neskor tvorit mlieka ). preto musim zastavit. papat,o 19h sa zacina kupat potom papat. Mam pocit po 2h moje mliecka tecie...

dudri
1. okt 2008

Som rada mala len pyta papat z mojho prsnika. neodmietla ma, predtym som bala, vtedy pila flasu. Nastastie vzdy najprv som ju kojila 😎 . myslim mala Katka sa snazia usilovat papat po 2.mes.(ako namaha cesta 😀 ) (mala slabu zltacku) Prve mesiace som ju dojicila ale ona casto po prebudeni hned reve. Som nevedela preco A samozrejme ponukla som papat.
Moja chyba som predtym nestudovala ako dojicit. Myslela som bude lahke, to nie je pravda.V nemocnici sestricka poradili staci dojcit za30min a interval 2-3h. omyl Teraz uz viem ako dojicit bez hranic. Zalezi ako malej pytat papat. byt trpezliva a nevzdavat sa odsavat (otrava). Dolezite MM.

annag
1. okt 2008

dudri, ak sa pogrcká, tak to je prejav toho, že je napapaná viac, než je jej objem žalúdka . To znamená, že má prejav refluxu - mliečko sa jej vracia späť do pusinky spolu s agresívnou žalúdočnou kyselinou. Ak má takýto problém, tak vtedy treba dojčiť menej, ale často, ale určite nie ešte k tomu dokrmovať. To znamená dojčiť nie po dvoch hodinách, ale skôr, ak si pýta po hodine, tak po hodine. Neboj sa, mliečko sa tvorí stále, aj počas dojčenia, nemusíš sa báť, že nemáš mliečko po hodine. Aj keď máš pocit, že máš prsníky prázdne, tak mliečko v nich je. Prsníky sa nikdy nedajú vyprázdniť úplne. Po dojčení neodsávaj a budeš mať pocit plných prsníkov aj po hodine. 😉 🙂

dudri
1. okt 2008

co najlepsie dojicit do pol roka alebo do roka- ak budeme mat dalsie mlieka... dakujem za radu

annag
1. okt 2008

martija, som ekonómka, ale radšej by som bola v takomto odbore, čo už, zvolila som pragmatický prístup, lekári to dnes majú ťažké, možno si urobím v dôchodku univerzitu tretieho veku 😀

luciadan
2. okt 2008

chcela by som sa spytat, ci niekto vazi babo pred a po kojeni. ja som s tym zacala, lebo som sa bala, ze nemam mlieko, ked mi lekarka predpisala humanu na prikrmovanie, lebo maly nepribral (za tyzden). matko ma 5100g a papa tak 600-650 ml denne, podla toho vazenia. lekarka hovorila, ze by mal papat 150g na kg, cize 750-800ml. skusam kojit, ked maly chce, ale on chce aj po polhodine, preto sa bojim, ci mam dost mlieka, alebo ci ho vie on vydolovat. po tyzdni mam ist zasa do poradne a uz teraz sa bojim, co mi lekarka povie. este k tomu ma od narodenia zvysene pecenove testy, neviem, ci to nesuvisi s tym.. maly ma 6 tyzdnov.

annag
2. okt 2008

luciandan, práve to, Ty musíš kojiť kedy malý chce, ak chce po polohodine, tak mu musíš dať po pol hohodine, inak sa príkrmov nezbavíš. Bábetko si má samé regulovať tvorbu mliečka, ak ho potrebuje viac, tak si pýta častejšie, ak menej, tak neskôr. Tým si ono v priebehu pár hodín či dní určí, koľko mliečka sa má tvoriť. Ak ho však namiesto kojenia dokŕmiš, tak prsníky sa nevyprázdňujú a nové mliečko sa v nich tvoriť nemôže. Kojenie aj každú polhodinu je v niektorm období úpkne normálne. Ďalším krokom pri potrebe často papať je dojčenie z obidvoch prsníkov, tým sa obidva často vyprázdňujú a v obidvoch sa začne tvoriť naraz veľa mliečka. Takže dokrm preč a dojčiť čo najviac, uvidíš, že mliečka bude habadej a malý začne priberať, nepriberá,lebo mu nedáš prsník vtedy keď je hladný 🙂

luciadan
2. okt 2008

kojim z oboch prsnikov uz dva tyzdne. zacal sa totiz rozculovat. citala som, ze ho mam nechat odgrgnut a ponuknut aj druhy prsnik. tak som to skusila a teraz pije z oboch. cca 10 min. jeden, ked sa rozculi necham ho odgrgnut, al. sa rozculit, ze chce jest, a potom mu dam druhy. vacsinou mu to staci, papa dokopy tak 20-30 min. ked ma horsie dni, tak aj dlhsie. ale vacsinou sa uz nechce prisat len hlada prsnik. ponukam mu potom cumel, vacsinou sa za chvilu ukludni. ma silny saci reflex, takze niekedy mam modriny. ale chcem vydrzat, preto som sa zapojila 😉

lola11
2. okt 2008

Maly papa z oboch prsnikov vacsinou v polohe lezmo - v noci papa super, cez den ako kedy. Vobec neviem kolko si vytiahne asi idem dnes kupit vahu az som kludnejsia. V noci papa tak po 5hodinach, potom 4-hodinacha a potom uz po 3hodinach. Aj cez den tak v 3-hodinovych intervaloch. Ale tuto noc napriklad papal v priemere kazde 3 hodky. Naposledy o pol 8. Teraz som mu chcela dat znovu a zaspal. Ale uz ho pocujem ze si cmula ruku, tak mu idem dat znova. Pokusim sa mu dnes davat co najviac, budem pit co do mna vojde a varim uz aj polievku, nasadila som aj homeopatika. Tak uvidime ci to zaberie. Ja totizto vobec neviem ci mam malo mlieka alebo je maly lenivy a ked mu prestane ist mliecko ako ma rad, tak uz nesaje.

luciadan
2. okt 2008

co by som dala za 3 hod. intervaly... ja tiez uzivam homeopatika, pijem, papam polievky, pravda schudla som uz skoro na povodnu vahu (pribrala som 20kg), ale to je zo stresu, ja som taka povaha. teraz maly tahal hodinu a ku koncu sa uz len rozculoval, stale mi napadne, ze nemam mlieko, ale ked pribera... tak neviem...

annag
2. okt 2008

lola, stačí, ak skrátiš tie intervaly. Hneď ako prejaví prvé známky hladu, tak mu treba psríčko ponúknuť. Ak by sa nehlásil, tak mu aj sama prsíčka ponúkni skôr, aspoň každé dve hodinky cez deň. A jednoznačne treba striedať polohy pri dojčení - ideálne zaradiť čo najviac futbalovú polohu. Ako som už písala, vonkajší segment prsníka je veľmi produktívny, tvorí sa v ňom viac mliečka, ale pri klasickej polohe sa aj zvykne zle vyprázdňovať. Tie polohy si môžeš upraviť tak, aby bolo Tebe aj malému pohodlne, ale zároveň tak, aby salo bábo hlavne odtiaľ, odkiaľ chceš Ty. Bábetko najlepšie saje z miesta, kde smeruje jeho brada - tam je tlak najsilnejší. Napr. si futbalovú polohu môžeš upraviť v polohe ležmo - napr. ak ležíš na pravom boku, tak nedáš prsník bábetku pravý, ale ľavý - len sa viac nakloníš nad bábetko. Alebo po sediačky - obložíš sa vankúšmi, bábetko si položíš ako keby išlo papať z pravého prsníka, ale posunieš ho k ľavému boku a dáš mu prsník ľavý - jeho brada bude smerovať k ľavej pazuche.

Ak má bábetko dosť, tak si samé pustí bradavku a je spokojné. Ak sa hnevá, plače, hryzie rúčku, tak môže byť ešte hladné. Nemusí, ak si chce len cuckať - to sa musíš naučiť rozlíšiť. Ak si si nie istá, tak potom dojči napr. takto:

10 minút pravý prsník klasická poloha, 10 minút ľavý prsník futbalová poloha, 10 minút pravý futbalová poloha, 10 minút ľavý klasická poloha. A môžeš tento rytmus opakovať kým nebude spokojný. Tých 10 minút je príklad, bude to čas, kedy malý účinne saje, nielen cucká. Možno len 5 minút a možno 15 - musíš to pozorovať.

Obdobie 3 mesiacov býva obdobím rastového špurtu, kedy bábetko potrebuje papať viac. V tomto období sa stane, že aj menej priberie, lebo hlavne rastie do dĺžky. Treba preto podporiť takto laktáciu.

Ak by nechcel toľko papať, tak je dobré zaradiť aj odsávanie prsníkov po každom dojčení a odsávanie pomedzi dojčenia, keď má bábo väčšiu prestávku, teda napr. u Vás v noci - v strede 5 hodinového intervalu. Odsaté mliečko si môžeš zmraziť a použiť na príkrmy. Určite ním nedokrmuj bábo teraz. Nie je dôležité koľko odsaješ, ale to, že odsávaním stimuluješ bradavky.

luciadan, super, takže len podobne ako pre lolu - dojčiť treba len častejšie a podobne prsníky - plohy striedať.

Trpezlivosť ruže prináša 😉 🙂

lola11
2. okt 2008

Este som zabudla, ze cajik nepijeme, flasku nepozna. Par krat ked sa mu stukalo som mu cajik ponukla, ale len sa smial a hral sa s tym. Ked sa mi aj podarilo strieknut mu do pusiny, tak ho vyplul 🙂 Vie co je pre neho dobre...No a papame tak do pol hodiny aj s grgnutim.

lola11
2. okt 2008

Dakujem pekne za rady annag, vies ja si myslim, ze ja tu futbalovu polohu aj pouzivam, ked mu davam v polohe lezmo ten druhy prsnik - je tvarickou ku mne a vtedy aj dobre papa. Takisto som ju skusala par krat aj z klasickej polohy. Ale vcera u tej doktorky nezabrala ani ta! Neviem mozno som to aj ja zapricinila, lebo som sa citila nepohodlne a vedela som dopredu, ze v tuto hodinu malo spapa. Mam este jednu otazocku - pred 2 tyzdnami nam tatino odisiel robit do zahranicia a maly aj pokasliava a mal zvysenu teplotu - moze ten slaby vahovy prirastok suvisiet aj s tymto?

felixko
2. okt 2008

baby poprosím o radu, koľko ml má 2 týždňové bábätko vypiť na jedno krmenie? odsala som jej do fľašky 50 ml, ale bolo to pre ňu málo, museli sme prikrmovať

geegee
2. okt 2008

annag, vcera maly papal nejako lazo-plazo, coho vysledkom bola dnes zelena stolica - teda to nebola ani stolica, skor take prdiky len, ale zelene, tmavo zelene. Je to asi preto, ze pil predne mliecko - ale ako ho donutit vytiahnut aj zadne? Dnes som ho nechala 2,5 hodiny bez mliecka a potom pekne papal. Ale on, potvorka, otvaral pusu aj skor. Tak som ho ponosila a este zaspal. Je to spravna, resp. schodna cesta k zadnemu mliecku?
Dnes sme boli na poradni, ma 5 300g .

annag
2. okt 2008

la, áno, samozrejme, ak je bábo choré, tak určite, tvoria sa mu hlieny a potom sa mu aj zle papá. Okrem toho ho môže bolieť aj hrdielko. Nechutenstvo k tomu patrí alebo slabý prírastok k tomu patria.

u lekárky to bolo vplyvom stresu, dojčiť na pokyn a s vedomím váženia sa dobre nedá. Vtedy sa Ti totiž mliečko len ťažko spúšťa. To absolútne neber do úvahy, je to skreslený údaj, ktorý nám nič nepovie.

áno, futbalová poloha je veľmi dobrá poloha a viditeľne pri nej cítiť, že mliečko pekne tečie, čo aj mamičku veľmi upokojuje.

Tie polohy - to si fakt treba prispôsobiť na svoj obraz, ale tak, aby bola dodržaná zásada, že bábetko je vždy k mame otočené celé, nielen hlavičkou. A takisto musí byť vždy pusinka na úrovni bradavky a dvorca, aby bábo na prsníku napr. neviselo. A samozrejme, m sa mamička i bábo cítiť pohodlne. Ono a to nezdá, ale pri dojčení má správna poloha obrovský význam.

annag
2. okt 2008

geegee, no pri Vašom prírastku to je dobrá cesta k zadnému mliečku, super, veď to ste za týždeň pribrali ak dobre rátam okolo 400 g, však? 😉 🙂 🙂 🙂

annag
2. okt 2008

fellixko, a prečo dokrmuješ, máte nejaký problém?

písala si, že papáte síce trochu dlhšie, ale že je bábo spokojné ?

annag
2. okt 2008

geegee, a čo robíš s odsatým mliečkom teraz?

evixa
2. okt 2008

annag este raz vdaka za rady. A som rada, ze sme sa dozvedeli aj co to o tebe. Aj moj muz je tvoj fanda 🙂 Ked zacnem panikarit tak ma utesuje a je cely vyteseny, ked mu to ty tu potvrdis. 🙂 Este mam otazku ohladom odgrgnutia. Od kedy si babo odgrguje. Vraj to mrnusovia casto nevedia. Ze niekedy az po prvom mesiaci. Je to pravda? Nejak neviem odgrgovanie zahrnut do nasho kojenia. Malo by sa to robit stale? Inak tuto noc krpan prespal viac ako 6 hod. bez kojenia (mne ubehli strasne rychlo, len som sa zhrozila ked som kukla na hodiny ako dlho spime. Ale dobre mi padli, uz som bola unavena.) Som cakala co to spravi. Ale krpec sa tvaril, ze pohoda. Len cez den sme kojili pre zmenu po 30-50 min. takmer cely den. 🙂 Asi to dobiehal...

martija
2. okt 2008

tak super annag,teda neviem,ci ta ocenia v ekonomii,ale verim tomu,ze v tomto fachu by ta ocenila nejedna mamicka.....veru pouvazuj nad tou univerzitou 😉
dneska som bola za laktacnou poradkynou,tak som sa s nou radila a nuz veru,ked dieta nechce,tak je kazda rada zlata,jednoducho sa niekedy neda nic robit.poradila teda,nech dietatko nenutim papat kazde tri a ked nechce ani 4 hodiny,nechat to na nom,ked nechce 6 hodin,tak to neriesti,skusit to tak tyzden,aby sa videlo ci pribera a potom sa tam mam znova vo stvrtok zastavit.v pondelok mame zase vazenie,tak uvidime....uz nas vsetky asi prsty bolia,ako si ich stale drzime 😒

annag
2. okt 2008

martija, však Ti vravím, že riešiš problém a žiaden nemáš. Ty len nechceš tomu stále uveriť, však? Super, že si za ňou bola, lebo každé uistenie Ťa len utvrdí v tom, že to len Vaša pani doktorka má problém 😉 🙂

annag
2. okt 2008

evixa, pozdravujem manžela 😉 , potvrdilo sa mi už viac krát, že mamičky, čo majú podporu manžela, dojčia s oveľa menšími problémami. Normálne, ak manžel začne do dojčenia vŕtať a je prvý, čo v kuchyni rozrába UM, len nech to mača už konečne prestane plakať, tak mamička sa veľmi rýchlo odstavia.

K odgrgávaniu - niektoré detičky negrgajú vôbec, alebo len zriedkavo, Pokiaľ ho nebolí bruško, nemá koliku, tak sa s grganím ani netráp.

evixa, Ty si taká skvelá, empatická a poslušná mamička, normálne som z Teba nadšená, lebo si dáš poradiť a skutočne dávaš svojmu bábetku celú svoju pozornosť , tá ochota dojčiť a papkať koľko chce už začne prinášať svoje ovocie - viď krásne prespatá noc. 🙂 🙂 🙂