Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

mywiel
autor
14. sep 2008

Cartmanko kazda mamicka robi pre svoje babo co moze, je fajn, ze si zorganizovana a snazis sa ako sa da, najhorsie je citit sa previnilo ked to nie je uplne idealne, tak drzim palce, mamickina pohoda je tiez dolezita, lebo ked je mamicka vystresovana tak aj babo je v strese, takze je fajn, ze si nasla sposob ktory ti vyhovuje mozno ze sa to casom upravi. 🙂

cartmanko
14. sep 2008

uvidime, snazime sa. aj v tom zlom treba hladat nieco dobre. myslim si ze ked jej nerobi problem switchovat MM a UM tak ze bude neskor dobe papat. 🙂
dufam.

annag
14. sep 2008

kubkovka, to som veľmi rada 🙂 🙂 🙂, a to prešli len dva dni, čo si sa zúfalo ozvala 😉 , keď zaspí po jednom prsníku, tak je všetko na najlepšej ceste, držte sa

kubkovka
15. sep 2008

annag, je to super, ked si pomyslim, ze UM mala naposledy v sobotu odvtedy len kojime, a ked nie je dost v prsnikoch, dame odsate...........uz ani tak casto neplace kvoli brusku...........ale aj tak velmi neviem, co by som urcite nemala jest

annag
15. sep 2008

kubkovka, tu bola o tom diskusia, ale ber to ozaj s rezervou, treba sa stravovať pestro a zdravo (v podstate tak ako v tehotenstve), aby Tebe ani malej nechýbali vitamíny a iné dôležité látky

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

zuzana76
15. sep 2008

ahojte, mam taky problem, predvcerom ma trochu ofuklo vonku a uz druhy den ma boli pravy prsnik ako keby svalovka, taky slabsi zapal, davam si na to octanovu mast, ale este to boli, aj kojim z toho prsnika, co mozem este urobit aby to preslo?

cartmanko
15. sep 2008

ja som raz od jednej mamicky dostal excel co jest a co nie, robila ho sama a priebezne tam doplnala. ak chces napis mi adresu na cartmanko@gmail com a preposlem ti ho. univerzalne rady nie su. kazdemu sa osvedci nieco ine. urcite nejest take strukoviny so velmi naduvaju. ale na druhej strane niekto neodporuca kmin co naduva a niekto odporuca. najlepsie ako pise annag vsetko s mierou.

annag
15. sep 2008

zuzana76, chlad je na prsníky nebezpečný, takže už len držať sa v teple, ak pôjdeš von, tak si prsia ešte zababuš, napr. do plienky a ozaj dojči čo najviac a hlavne v rôznych polohách, aby sa celý správne vyprázdňoval (určite zaraď aj bočnú - futbalovú polohu)

zuzana76
15. sep 2008

annag dakujem, uz to mam treti krat, ako dlho to moze trvat? prejde to aj same? nepotrebujem nejake lieky, nevies mi nmahodou poradit?

amarelka
15. sep 2008

Ahoj 🙂 , mojmu malému stačilo od narodenia asi do 3 t z jedného a papal tak 10 min,zvyšok som do polomakka odsala a potom sa to množstvo mlieka upravilo samo. Zrazu prišlo plakanie a nespokojnosť, len čo dopapal, tak som skúsila dať aj z druhého a hned bolo po prebléme to papal pol hodku, tak som sa tešila, no o mesiac už bol opat nespokojný a ja nešťastná, že čo sa deje, ved ešte skoro, aby sme o mlieko prišli, no ale predsa objavila sa u nás lakt. kríz, papal každú hodinku a aj to hodinu, takže papal vkuse, našťastie to trvalo asi dva dni, od vtedy papa z dvoch, ale druhý už tak nevyprázdi.Teraz však posledný týžden kojím asi 10-15 min, a je napapaný aj z jedného, nejako málo sa mi to zdá aj krátko, že by už bol napapaný, ale dvíha sa , že si chce odgrg, a ked potom skúšam opat prikladať, už nechche, 😕 tak neviem, asi sa už naučil silnejšie ťahať 🙂 , priberá pekne má 7 kg, len nie som teraz zvyknutá, že je tak skoro napapaný, lebo pred tým aj pol hodinu mu to trvalo, tak asi tak a kojím zhruba každé 3 h. 😎

geegee
15. sep 2008

Je tu priestor aj pre sklesnutu mamu? Tak som to zase nezvladla a malemu som dala UM. Vypil 90ml. SNazila som sa nakojit ho. Plakal, plakal, plakal...tisila som ho, no hned ako opat parkrat potiahol z prsnika zase strasny plac. Papal o pol 2, potom si parkrat potiahol este medzi dalsim kojenim, resp. pokusom o kojenie o pol 5 a vtedy uz bolo zle. Cim to je, ze to nezvladam? Tum, ze mi ho po porode doniesli az po hodine aby sa pokusil papat? Tym, ze mal silnejsiu zltacku a bol spavy? Mojimi plochymi bradavkami? Preco som to pri Matuskovi dokazala a teraz nie? Ja viem, najhorsie je prestat si verit, ze to dikazem...ale co mam robit? Uz to tak dlho trva.... 😢

annag
15. sep 2008

geegee a aký je cez deň, plače a nechce stále, či len podvečer?

cartmanko
15. sep 2008

geeegee hlavne sa nestresuj. to je pre babo podla mna horsie ako dokrmovanie. ked budes vystresovana, mozes prist o mliecko. tak ak maly nekce z prsnika tak mu odsaj a ak nemas co odsat tak mu kludne daj um.
papat nieco musi. my dokrmujeme od tretieho tyzdna.
a aj ja sa chcem opytat.
nasa malicka po papani ma casto stikutku.
a to vacsinou ked sa naje a potom si odgrgne.
pravdepodobne sa jej nejako vysusi sliznica a ma stikutku, ale ked jej chceme dat napit tak uz nechce lebo je napapana a potom je zase nervozna zo stikutky....
poradte nam prosim co mame robit.

caruzo19
15. sep 2008

cartmanko,malinke deticky mavaju stikutku len tak bez zjavnych pricin,zacina im v brusku,to prejde

cartmanko
15. sep 2008

no ale ako ju ukoncit? strasne pri tom napina svaly.

geegee
15. sep 2008

annag, cez den papa, no podla mna dost kratko. Napapa sa a spi. A potom vecer asi potrebuje dobehnut to slabsie papanie cez den a ja to uz nestiham, alebo co... Uz som uvazovala ze si kupim vahu a budem ho vazit, aby som vedela kolko spapa. Uz by hadam nemal byt spavy po zltacke a mal by sa budit na hlad sam, nie? Skusala som uz aj kratsie intervaly medzi kojenim, aby nebol taky hladny, ale ked on nechce, netaha. Musi to nejako ist, ale ako? Uz neviem ☹

mywiel
autor
15. sep 2008

Cartmanko to je prirodzeny jav u malych babatiek, lebo traviaci system musi este dozriet a stikutka sa objavi lahko napr. ked babo tlaci do plienky a predtym jedlo ma plne brusko a to tlaci na diafragm medzi rebrami a stikutka je na svete... 😀 alebo staci ze dietatko trosku silnejsie pohojdas a je to tu, to prejde samo to ze sa znovu napije pomaha len malo kedy, prejde to samo aj ked dietatko to moze nervacit netrpi pri tom je na to zvyknute, ved to malo uz v maminkinom brusku, nie je to dobre ani zle, jednoducho to prejde same. 😉

annag
15. sep 2008

geegee, môže to byť ešte stále tým pozostatkom žltačky, do tých 6 , niekdy až 8 týždňov býva veľa detí ešte spavých, skús tú váhu aspoň požičať, aby si zistila, koľko papá. Asi ste ešte ani neboli v poradni na preváženie, však, takže nevieme, ako priberá. Za to Tvoje trápenie to stojí preveriť.

Teraz, keď si ho dokŕmila, si si mliečko odsala? Ako Ti mliečko tečie, keď odsávaš? Tečie prudko, alebo plynule tečie, koľko odsaješ a za akú dlhú dobu?

Ak by sme vedeli, koľko vypije v jednotlivých dávkach, tak by sme vedeli, či treba laktáciu zvyšovať alebo naopak. Aké má intervaly dojčení, ako dlho trvá jedno dojčenie a papá z obidvoch či z jedného prsníka? A ako ciká a kaká?

Nemyslím si, že problém by bol v plochých bradavkách, lebo ony sa už po ročnom dojčení musia vedieť v pusinke vytiahnuť. Takisto ani to neskoré priloženie.

Aj tak si myslím, že je to len typická večerná novorodenecká nervozita, a on je len príliš unavený, ale musíme vylúčiť iné príčiny.

geegee
15. sep 2008

v poradni sme boli, porodna vaha bola 3 700, prepustacia 3 450, a v 3 tyzdnoch mal 4 150g - ale to uz som mu davala MM aj z flase, ked nechcel tahat.

Ked odstriekavam mliecko, ide mi z jedneho prsnika dobre - strieka vo viacerych tenkych prudoch, z druheho prsnika tecie, nestrieka. V oboch prsnikoch sa robi zhruba rovnako mliecka, odstriekam 80-100ml bez problemov za chvilku, nemam to odstopnute.

Intervaly su velmi nepravidelne - teraz este stale spi po tom mliecku z flase co vypil okolo 6, Niekedy sa dozaduje papania aj po hodine, niekedy prespi aj 3 hodiny cez den. Vzdy sa mu snazim dat papat z oboch prsnikov papat, ked zaspi, rozbalim ho, pockam, kym sa preberie a pokracujeme na druhom prsniku. Ale potom uz tomu vacsinou vela neublizi, a po polozeni do postielky sa preberie a dozaduje sa este papania.

Cika dost, pri kazdom papani, alebo snahe on, co je kazde 3 hodiny je plienka uplne nasiaknuta. Kakal aj niekolkokrat za den po troske, dnes este vobec.

geegee
15. sep 2008

hm, mam ho ist zobudit? Ci cakat, kym sa prebudi sam? Papal o 6.

kubkovka
15. sep 2008

ahojte, ja ked odsavam, tak z toho zapaleneho prsnika len tecie, pomaly a odsajem malo.........je to tym zapalom?

annag
15. sep 2008

geegee, je to len v tej večernej nervozite, papá často,pribral pekne, odsaješ veľa, takže ak účinne saje tak sa určite dokáže aj rýchlo napapať, absolútne by som nemala žiadne obavy, len ten večer nejako prežiť. Tú fľašu vysaď, lebo to dopadne veľmi zle, on už teraz môže byť nervózny z toho, že čaká večer na svoju fľašu, z nej sa stane veľmi rýchlo ďalšia a ďalšia fľaša a skončíte na fľaši. Takže, bábo podvečer šup do kočiara, do vaku a pekne vonku na prechádzku. Najlepšie ho dať do rúk manželovi alebo babke, Ty si pekne oddýchni, povenuj sa staršiemu, on si oddýchne od Teba a aj prsíčko mu bude dobré. Po prechádzke okúpať a ľahnúť do postele, jeho k sebe a skús ho dojčiť po ležiačky a koľko chce, to ho môže ukľudniť - dlho pri mamičke na prsníku si pospinkať.

Nebuď ho, pekne papá a priberá, neruš jeho kruhy.

Toto je len typický večerný trojmesačný plač. A UM vypije, lebo, ako som už písala, mu ľahko vtečie do bruška. Vôbec ho nepotrebuje, len je unavený a pohodlný si ho vytiahnuť.

annag
15. sep 2008

kubkovka, áno, môže to ísť ťažšie, podstatné je veľmi veľa z neho dojčiť a v tej futbalovej polohe a odstriekať čo sa dá, aj keď ťažko

cartmanko
15. sep 2008

ok stikutku teda beriem prirodzene. dakujem za radu mywiel. 😀

avanka
16. sep 2008

Annag, mozem sa ta opytat
ked cez den vela nejem (vcera som neobedovala a na veceru som mala len zeleninovy salat, lebo som nebola hladna), maly sa v noci castejsie budi, je to mozne, ze mliecko je bez zivin a preto? Normalne spal uz o pol 8 a budili sme sa okolo 2 a potom az rano a dnes v noci o pol 12, po 3 a pol 6, ako hodinky..
Dakujem za odpoved

mywiel
autor
16. sep 2008

Doteraz sme kojili z jedneho prsa tak 10-15 min. a teraz sa to zmenilo kojime 15min. z 1ho a 15min. z 2ho, zeby laktacna kriza, ved mame len 2 mesiace..? 😅

Super str. online rastovy graf, ci vase babo ma dobru vahu a dlzku... 😉

http://www.rustovyhormon.cz/on-line-rustove-grafy

annag
16. sep 2008

avanka, stravou to nebude, skôr si mení režim papania, je to normálne, počet dojčení a ich dĺžka sa menia v priebehu celého obdobia dojčenia. Sú dni, keď je bábo nervóznejšie a dni, keď mu prsíčko ani na um nepríde. Vy ste práve v takom zlomovom období, takže to bude skôr jeho potrebami, rastovým špurtom, citovou potrebou - cez deň môže bývať na prsíčku krátko, o to viac si bude nárokovať prsíčko v noci. Treba len rešpektovať jeho potreby, dávať prsíčko na požiadanie, potom to pôjde samé.

Pri nedostatočnej výžive kaloricky mliečko zostáva v podstate rovnaké, ochudobňuje sa však o niektoré dôležité látky, vitamíny a minerály, ale to si bábo neuvedomuje, to sa odrazí len na tom, že mu môžu v dlhšom časovom horizonte chýbať a zistí sa to napr. pri krvnom rozbore. Ak drasticky málo ješ, tak sa ti rýchlejšie odburáva tuk a do mliečka prechádzajú aj rôzne toxické látky. Preto treba jesť zdravo, pestro a pravidelne, nemusíš sa však v žiadnom prípade prejedať.

annag
16. sep 2008

mywiel, to nie je laktačná kríza, tá vznikne len vtedy, keď sa bábetku bráni papať z prsníkov podľa jeho potrieb, a mliečko sa skoro vôbec netvorí.

platí to isté čo som písala avanke, malá je len v rastovom špurte, ak dodržíš jej potreby a budeš ju dojčiť na požiadanie, k žiadnej laktačnej kríze sa nedopracujete. Takže len takto postupuje a bude všetko OK, vôbec nad krízou nerozmýšľaj, nebude. Tým, že ju dojčíš z obidvoch prsníkov, tak sa obidva aj často vyprázdňujú a môže sa mliečko tvoriť znovu. Je to dokonale vyriešené - mliečko sa tvorí tak, ako si to samé bábo v danom období určí. 😉

alififi
16. sep 2008

avanka moja spavala presne tak isto, ovsem posledne mesiace sme hore aj 4-5 x kojime 😎
brutak 😒

evina313
16. sep 2008

kočky chcem sa poradit. moj maly ma 3,5 mesiaca, je iba kojený. v plienke po už dlhsie nachadzam také biele bodky, skor hrudky. co to je, mlieko? je toho v tej plienke dost 😉