Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

certica
29. sep 2008

annag, ja som postielku kazala pred 2 tyzdnami muzovi rozmontovat a zbalit 😀 , len na nu prach sadal a nam zavadzala. miesto nej sme prirazili k nasej manzelskej velku valandu (ci jak sa tomu nadava), na tej spi mangel a my skrpcom mame pre seba velku manzelsku 😀 . maly je vlastne uprostred medzi nami a pritom sa netlacime 🙂

annag
29. sep 2008

certica, a určite ste mali aj krásne baldachýny a mantinely na nej, toľká škoda 😀

certica
29. sep 2008

ziadne baldachyny 😀 , ja moc na taku gyc.kulturu nie som. preboha, len dufam, ze niekoho neurazim 😲 😀 . pri vikim sme postielku vyuzili celkom slusne, tak mi to nie je az tak luto 😀

martija
29. sep 2008

annag dakujem,len vdaka tvojej pozitivnej motivacii sa nebudem psychicky rucat 😉 ,este mame tyzden a potom zase vazenie u lekarky - zase! 😠 hadam to zvladneme....v stvrtom mesiaci teoreticky,keby nepriberal,uz by sa dalo prikrmovat,nie?lepsie ako umele,alebo....?No tak zatial - kojeniu zdar!

annag
29. sep 2008

martija, žiadne prikrmovanie, len pekne dojči, pribral 100g, to stačí. 😉 🙂

valka
29. sep 2008

certi, my mame postielku ako balkon - teda mala na nej spi, ale jedna bocnica je odstranena...a prach na nu urcite nepada - je to najkrajsi a najvacsi vesiak na prave vyzlecene pradlo doma 😀

martija, kazdy den, co dojcis je super...tak sa urcite nevzdavaj...a dieta potrebuje vraj 500ml mlieka denne, tak aj ked budes prikrmovat, mliecko by malo dostat...tak radsej tvoje ako nejaku umelu zbrndu...

martija
29. sep 2008

oki babenky,budem teda dalej bojovat,dnes mi bolo zase do placu,ale nerozumiem jednej veci,ze nechce,nechce a nechce,ale ked tlacim a tlacim donho to prso,tak (nie vzdy)chytil - napriklad dneska - a pil pekne......preco tak vyvadza??ked nakoniec sa napapa ??....a tlacim len ked uz su to tri az styri hodiny....no nic,aspon,ze chuda nechudne....

gabikar
30. sep 2008

Martija my bojujeme rovnako ako ty. Cas kedy nebojujeme je v noci a rano, ked je este prispaty, ale zvysok dna to su ine boje 😉. Myslela som si ze to bude trvat par dni, no ale uz je to skoro 1,5 mesiaca. Teraz som bola na vazeni a za 20 dni sme pribrali 210g, hehe uz mame 5135g, co by som ja dala za tvojich 100g za tyzden. Nie je naozaj absolutne dovod sa stresovat. Ani moja doktorka to neriesi, povedala, ze je dolezite, ze nechudne. Takze ziadny stres a kojeniu zdar 😀

valka
30. sep 2008

martija, nebude to tym, ze mu nieco "nevonia"? deodorant, telove mlieko...alebo ze sa pomaly spusta mliecko? skus inu polohu. kamoske pomohlo, ze nad dietatom klaci v polohe macicka a prsniky vysia...divoke, ale pomohlo a teraz uz viac papa aj normalne...jo, na spustanie mlieka jej pomohla senovka grecka
skus este oslovit laktacnu poradkynu...

martija
30. sep 2008

no teda gabikar,to je ako u nas,tiez vnoci je to kraaaasne,prisaje sa papa a potom uz len cumle,aj 20 min,normalne to vychutnavam,pri prvom synovi mi to trosku liezlo na nervy,ale teraz veru vychutnavam.....ale presne ako ty pises,zacalo to v dvoch mesiacoch a myslela som ze to bude par dni a presne aj u nas je to teraz skoro mesiac a pol.a my sme mali dva tyzdne co pribral iba 40 gramov,takze pride dobry a potom zly tyzden,ale ked vravis,ze tvoja lekarka to neriesi,tak zase ma to trosku povzbudilo....dakujem

martija
30. sep 2008

a ano valka,veru presne som aj nad tym rozmyslala,uz sa umyvam iba mydlom,ziadne telove mliecka,ziadne dodoraty,nuz som uplne nartuuuuur 🙄 .a presne nad tou polohou som tiez rozmyslala,veru aj stojku na hlave by som urobila,len aby sa prisal....a poradkyne su tu v stvrtok,ale neprehanam,ale asi mesiac v kuse cele stvrtky prespi...dufam,ze tento to vyjde....

kvetinka511
30. sep 2008

Ahojte maminy čo sa trápite s kojením. Ja som na tom podobne ako vy. V 2 mesiacoch mi začal malý odmietať prsník tak som začala odsávať a dávam mu MM z flašky s Nutritonom. Problémy s papaním, ale neskončili, cez deň stále bojujeme aby aspoň niečo spapal v noci je to ako tak v pohode. Neviem čo to majú tie naše deťúrence za módu odmietať tú najlepšiu maškrtu. Ja som už na konci so silami, najhoršie, že sa to odrzkadľuje na množstve mliečka. Stále ho mám menej a menej. Už som sa začala zahrávať s myšlienkou odstaviť malého a prejsť na UM. Ale snažím sa tieto čierne myšlienky zažehnať. Chcela by som veriť, že sa to raz zmení 😔 Prajem vám pevné nervy a veľa trpezlivosti 🙂 čo by som ja dala za to keby sme mohli opäť kojiť.

geegee
30. sep 2008

annag, po dlhsej dobe sa hlasim. Tomino pekne papa z prsnika, az na to, ze tie ranky o ktorych som pisala uz davnejsie sa nehoja a vcera ked vygrckol trochu MM tak bolo aj s krvou z mojej ranky ☹ Co vcul?

Inak je biedny papkac, teda biedny - on, potvorka si napr.130ml davku MM rozdeli aj na 3x /to som zistila ked som si odstriekavala/. Takze v noci sa budi aj kazde 2 hodiny, ale zase z prsnika sa krasne rychlo napapa, rychlejsie uz ako z flase kedysi, tak sa vytesujem 🙂

annag
30. sep 2008

geegee, a to som myslela, že už ste len na fľaši, no supeeeer 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

to rozdelenie dávok je niekedy lepšie než veľa naraz, potom nebolia brušká, negrckajú toľko ...

krv z popraskaných bradaviek nevadí, to on strávi, je to bežné v takýchto prípadoch. tiež som bola z toho vystrašená, ale bábo to neohrozuje (som to vtedy konzultovala s pediatričkou), ale ranky by už mali byť vyhojené, je správne prisatý, nemá zlý návyk?

felixko
30. sep 2008

elenita aj ja mám problém, lebo mám ragády, ešte sa to dá vydržať, ale tiež pokým sa malá prisaje, od bolesti si aj poplačem. ako si to zvládla ty, po čase si bradavky zvykli?

geegee
30. sep 2008

to som rada, ze sme ta prekvapili 😵
som rada, ze ta krv sa da stravit. Bala som sa, aby ho z toho nebolelo brusko, alebo nieco podobne.
Ono to nie su take klasicke ranky - teda aspon ako som uz niekedy mala. To boli take ryhy v bradavke. Toto je priamo v mieste odkial ide MM a nie je tam vyslovene taka viditelna rana, len take co ja viem...ako ked nieco presmirglujes. Nie je to teda ciarka, ale plocha, z ktorej zrejme ide krv.

Ked sa zle prisaje, tak ma to hned boli, takze potom aj 4x mu prsnik vyberiem, kym sa neprisaje tak, aby to nebolelo - tak dufam, ze vtedy je prisaty dobre. Tak neviem z coho to moze byt.

annag
30. sep 2008

felixko, na začiatku bývajú s bradavkami dva problémy, iné sú citlivé bradavky - celá pokožka je ešte jemná, no bez prasklín - to sa zahojí tak do dvoch týždňov, z bradaviek sa musí stať mozoľ. No a iné sú ragády, trhlinky z nesprávneho prisatia - tie vzniknú, ak sa bábetko nesprávne prisaje najmä na ešte nezvyknutých bradavkách. Ak ragády vzniknú, treba opraviť techniku prisatia a dojčiť tak, aby ragáda smerovala do kútika pusinky, kde je tlak najmenší. Ak Ti však vznikajú nové ragády, tak to je zle a treba veľmi intenzívne popracovať na správnom prisatí bábetka.

Ako píšem, ak sa z bradaviek má stať mozoľ, musia akosi stvrdnúť, zhrubnúť, stať sa odolnými voči slinám a tlaku bábetka. Preto nie je dobré, ak sa zbytočne premasťujú. Premastenie totiž spôsobuje, že pokožka zostáva stále veľmi vláčna, jemná a zraniteľná. Mastičku na bradavky treba používať striedmo, v tenkej vrstve a najlepšie je vydržať to bez nej. Potom si aj bradavky rýchlejšie zvyknú na svoju úlohu.

boni
30. sep 2008

v tomto plne súhlasím s annag, mastičky sú pri správnej technike dojčenia úplne zbytočné aspoň ja som 7 mesiacov nepoužila žiadnu a musím poklopať vycvičili sme sa bez nejakých problémov s bradavkami

annag
30. sep 2008

geegee, ozaj, veľmi sa teším 🙂

- budú o pozostatky zlozvykov, to tie nešťastné fľaše a cumle. Ak by si pociťovala bolesť až do hĺbky prsníka a boleli a štípali by Ťa intenzívne napr. vonku, keď je zima, alebo svrbeli, alebo by Ti od bolesti až kŕčovite zbeleli, tak treba uvažovať aj nad infekciou. To by bolo treba mastičku. Tak sa ozvi, ak bude horšie. Tej krvičky určite nie je veľa, ona sa mliečkom zmieša vyzerá to veľa, ale zdanie klame.

evixa
30. sep 2008

moze sa babo niekedy prejest? myslim pri plnom kojeni. Uz som sa tu radila ohladom zaspavania na prsniku. Teraz uz krpec podrastol a zosilnel a len zdriemne na prsku, ale je schopny ho dudlat fakt hodiny (asi dve hodiny sme najdlhie vydrzali). Uz mam aj knizku pri sebe, menime polohy, ale este sa nam nestalo, aby Gregor vyplul prsko a "povedal" stacilo. A pri tom ak sa nam ho podari odputat od prska a uspat je schopny prebuvat aj 3-4 hodiny. Nechcem vyzniet ako, ze mu nechcem dat jest, ale aj na wc obcas potrebujem a aj navarit by som nieco mala.

certica
30. sep 2008

evixa, ked ma prilis vela (a nejde o reflux), tak jednoducho prebytok vygrcne

evixa
30. sep 2008

ved prave sa zaciname obavat ci nejde o skryty reflux. Mali sme problem aj s prdkanim a dudlanie vraj podporuje pracu crievok tak sme sa tesili ked papal a prdkal a hned sa aj vykakal. Som ho nechavala na prsniku aj ked nepapal len tak dudlal bez prehltovania. Po nejakom case vsak zacne mliecko vytekat. Neviem ci sa vracia jemu, alebo to mne tecie z prsnika a on ho len neprehltne... Teraz chudacik zaspal, ale dlho sa trapil. Nechcel nic len prsko. Od pred piatej s prestavkami ked sa ho manzel snazil uhojdat na rukach som ho kojila. Sa bojim o neho, lebo sa strasne rozcerti (certica neber to osobne) ked nedostane prsko hned ako zacne hladat. Rozmyslam, ci nemam malo mlieka, ci mu nieco nechyba. Minuly tyzden mi rastol zub a bolela cela sanka, tak som myslela, ze je to mojim podrazdenim. Ale teraz sa citim v pohode. Sa snazim aj jemu vytvorit pohodu pri papkani ako mi tu radili, aby mal pocit bezpecia a ze moze hamat kolko chce v klude, no aj tak casto hlta, zvrta sa a vydava srdcervuce zvuky a obcas mu zabehne. Potom zdriemne, prso sa uvolni a po par minutach sa preberie, hlada ako uplne vyhladovany (aj po 30 min. papania). Len chcem vediet ci je to normalne. Ak ano vydrzim, vsak som mama a chcem mu to najlepsie.

annag
30. sep 2008

evixa, je to normálne. Tým, že mliečko vyteká, je vidno, že je napapaný. On sa na prsníku napapá a potom cucká. Cuckanie nie je síce účinné sanie, no napriek tomu malý čo to spapá - on tým cuckaním neustále stimuluje bradavku a teda mliečko sa samé spúšťa a ak ho neprehltne, vytečie mu z pusinky von. Prsník má namiesto cumlíka. A keď ho z prsníka vezmeš, tak mu vlastne vezmeš cumlík. Nie je hladný, len nespokojný, že nie je pri tom, čo má najradšej. Hlavne podvečer sú bábetká veľmi nervózne a chcú sa takto ukľudňovať. Samozrejme, môžeš ho z prsníka aj odtiahnuť, len potrebuje za to alternatívu. Veľmi by mu pomohli časté a dlhé prechádzky vonku, lebo dnu bábetká zvyčajne spávajú oveľa horšie. Tým si aj bábo vypestuje aký taký režim. Alebo baby vak, šatku na nosenie - to bábetko tiež neskutočne ukľudňuje, je mu pohodlnejšie než na rukách, lebo bábo vycíti nepohodlie toho, kto ho nosí. A ak ho má niekto nosiť dlhšie na rukách, tak zákonite sa unaví oveľa skôr než v nosiči,kde má voľné ruky a telo sa tak veľmi nenamáha. Toto je obdobie, keď bábetko túži zažívať to, čo zažívalo pred narodením - v brušku bolo non stop s mamičkou v tom najužšom vzťahu.

O pár týždňov sa to určite zmení, väčšinou po 6-8 týždňoch , začne ho zaujímať okolie a prsíčko už pre neho nebude jediné. Potom začne na ňom tráviť oveľa menej času a vtedy sa aj môže radikálne zmeniť dĺžka dojčenia, doslova zo dňa na deň začne piť napr. len 5 minút. 🙂

felixko
1. okt 2008

annag super, ďakujem za rady, aj my neskutočne dlho papáme, niekedy z jedného prsníka cca 30 min. a z druhého 20 min., inokedy jej stačí 20 min. a jeden prsník, už som mala obavy, či "ju neprejedám". ale podľa mňa si to vie regulovať sama, lebo po nakojení nemám pocit, že by ju bolelo bruško, alebo trápili kŕče, proste je spokojná, buď zaspinká, alebo začína vnímať okolie a spokojne si mrnká, pokým znovu nezaspí.

luciadan
1. okt 2008

ahojte, som tu prvyX, mam podobny problem ako evixa, maly chce byt stale prisaty, uz v nemocnici mu dali cumel, lebo chcel stale sat (skoro ma porazilo, ked som zbadala cumel v jeho ustach, nechcela som s nim zacat, teraz je vsak moja zachrana 😝 ). chcel by jest aj kazdu hodinu a potom mu idu zrazeninky z ust. najprv priberal 300g tyzdenne, potom som mala zapal prsnika a nepribral ani gram. teraz ma 6 tyzdnov a 5100g/58cm. lekarka mu predpisala humanu, bol schopny jej vypit aj 160 ml a to po kojeni! potom mi cely den zvracal, tak som s tym prestala a len ho kojim. vcera mi lekarka navrhla ryzovy odvar, tiez mu mam davat cajik, lebo ma hustu krv.. mam sa snazit, aby jedol az po 3 hod., ale ked on tak strasne place.. riesim to prechadzkami, avsak potom je vecer strasne hladny a nevie zaspat. vnoci vsak vydrzi 4-6 hod. za den vypije cca 650 ml (kupila som si vahu, lebo uz som bola zufala). lekarka povedala, ze by mal pit 750-800. preto ten ryzovy vyvar. mne sa to cele zda postavene na hlavu, aky je rozdiel, ci mu dam po hodine ryzovy vyvar/caj alebo prsnik? aj tak mu ten vyvar nechuti a nakoniec sa k tomu prsniku dopracuje, tvrdohlavec 😉 je krasny, motoricky velmi sikovny, rastie, uz aj pribera, tak neviem... 😒

dudri
1. okt 2008

mam 3.mesacneho babatka, sa narodila a mala slabu zltacku , ale par dni zmizla zltacku.
Ale dlhe bojujeme s dojcenim 😝 .Nemam lahke.Predtym slabo prisala a uspanliva. Teraz volaco sa snazi papat.Ale casto sa vracala. je velmi ziva a casto sa povracala... Nevadi hlavne prospieva kila a vysku. Teraz ma 62cm a 5840g/3mes.
nemam dost mlieka predtym vzdy som odstriekala po dojcenim 300-500ml. teraz max.70ml za den.Mam odsavacku Medelu Harmony.
vzdy kojim 20min. vzdy ponukam z praveho prsnika po 10min(mam malo, odstriekam max. 20ml + rucne 10ml, potom lavu stranu (odstriekam 50ml, vlani 100ml)
co myslite aku stranu prsnika mam ponukat?
nema rada cumel. po papani 1,5h vzdy trochu papa cca 5-10min a zaspi. jej zvyk. ale mam problem chcem ist von,vonku zima. ona potrebuje iba chvilu papat, nevie sama spat.nemam kde ponukat papat, inak ona reve. neviem co mam spravit. 😒
ona ako 2.mes vzdy dojicim 20min a dokrmila som ju flasu cca 70-100ml. som rada ona vzdy papa moje prsicka.myslim nie je nepriatel flasy

dudri
1. okt 2008

snazim sa zvysit tvorbu mlieka, nejde mi.
Kazde rano a vecer pijem bielu kavu Caro, caj pre dojcacie mamy.cely den pijem marku, vodu, jemnu perlivu mineralku, caj zo cier.ribezla. Uzivam hemopatiku ricinus communis 5ch. pravidelne jem 6xdenne.
mam pocit nejde 😖 . niekedy mala katka papa i krici z praveho prsnika aj niekedy vychadzovat ruky a kope nohy. 😝 . neviem co mam robit Nepoznam samo tecie mlieka... stale mam makke prsia... 😵

evixa
1. okt 2008

annag, dakujem za radu. Skusala som obcas "nenapadne", ked maly uz len cuckal vymenit prsnik za cumel, ale nezabralo. Tiez neviem kedy si mam po kojeni este odsat mlieko, aby som podporila laktaciu. Ked som sa k tomu parx dostala, vytlacila som uz len par kvapiek. Preto sa bojim ci mu je dost mlieka. Prsia mam makke. Len ked pije z jedneho tecie aj z druheho. A tie prechadzky sa snazime praktizovat. Myslim, ze to ozaj zabera.

annag
1. okt 2008

luciadan, to je zúfalstvo taký postup lekárky, veľmi smutné, že sa takéto rady poskytuje lekár v dnešných časoch.Už sme to tu niekoľkokrát riešili ☹

Bábetko má papať na požiadanie, nie vtedy, keď si to praje niekto iný. Zápal prsníka vznikol z nedostatočného vyprázdňovania prsníka. To sa stáva na začiatku, kým nie je vytvorená harmónia medzi bábetkom a prsníkmi, alebo vtedy, keď sa bábetku bráni v dojčení podľa jeho želania. Dojčenému bábetku netreba dávať žiaden čaj nie to ešte ryžový odvar. Samozrejme aj tá Humana bol viac než nešťastný krok, pri nadmernej tvorbe mliečka dať namiesto častejšieho dojčenia UM. Na smäd je určené predné mliečko,ktoré tečie na začiatku dojčenia. Čaj a odvar zapĺňa bábetko, ale nezasýti. Okrem toho tieto nápoje klamú prsníky, lebo sa nevyprázdňujú a nastáva zástava mliečka, zápal prsníka alebo aj odstavenie bábetka.

Takže, dojči toľko, koľko malý chce, dnes to bude možno každé dve hodinky, o mesiac každé tri. Tvoj materinský inštinkt Ti hovorí správne, riaď sa intuíciou, to je najlepšie. Brániť bábetku v papaní a nechať ho plakať od hladu kvôli nejakému intervalu je prvý krok k úspešnému odstaveniu. A to asi nechceš, však? Samozrejme, ak má malý ešte problémy s trávením a dokáže sa napapať viac, než mu jeho objem žalúdka dovolí, tak ho nemusíš mať na prsníku non stop. Vravím, tá potreba neustále cuckať je citová, nie od hladu. Ale ako vidím, vieš dobre rozlíšiť, kedy má dosť a kedy je hladný. Ak budeš tieto jeho potreby rešpektovať, tak všetko pôjde dobre. Bábetká priberajú veľmi často skokom, jeden týždeň nič, druhý dvojnásobok. Ak bude môcť papať len mliečko a vtedy, keď chce, tak bude priberať podľa svojich vnútorných potrieb, genetickej výbavy, teda ideálne. 🙂

luciadan
1. okt 2008

dakujem za podporu annag, uz som si pripadala ako neprajuca mama, ze mu nechcem dat prikrm. musim sa viac riadit pocitmi. drzim nam palce, nech nasi milacikovia papaju 😀