Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

mywiel
autor
12. sep 2008

Kubkovka na tvorbu mlieka je dobry fenyklovy caj alebo homeopatia Ricinus a hlavne vela pit, vody. 😉

kubkovka
12. sep 2008

no ja som odchadzala z porodnice s odporucanim na Nutrilon, nemala som skoro nic mlieka, teraz sa to zlepsilo, az na to, ze mam zapal jedneho prsnika, takze tam je malo mlieka, este menej nez v tom druhom, ale je pokrok, ze som ju vcera aj dnes len kojila, ale uz jej budem musiet dat UM

mywiel
autor
12. sep 2008

Hmm to je skoda, ze jej musis dat UM ale asi nemas na vyber. Drzim palce nech ti to rychlo prejde, zapaleny prsnik nie je bohvieco. ☹

geegee
12. sep 2008

kubkovka, ja som na tom podobne...kojila som s prestavkami od siestej a aj tak sme skoncili s velkym placom a pomohlo 60ml UM. Je mi to velmi luto, a stale dufam, ze sa to spravi. Ze dopytu sa mnozstvo mliecka prisposobi. Pijem podla mna dost, homeopatika tiez uzivam, no zda sa mi, akoby maly chcel zo dna na den viac mliecka. Prve dietatko som kojila rok a tiez sme mali spociatku problemy, tak hadam aj teraz to tak bude.

annag
12. sep 2008

kubkovka, geegee, nelámte sa , bábetkám sa nič nestane, ak majú prechodne menej mliečka, tým, že papajú hoci aj každú polhodinku alebo ešte častejšie, je ten najlepší spôsob na vytvorenie mliečka, len musíte byť statočné.

Moja malá tiež na začiatku chcela v kuse prsník, mala také obdobie, a keď som sa s tým zmierila, začalo byť všetko OK. A bola by to UM tiež rada vypila, no ja som doma pre istotu žiadne nemala. Ľahla som si do postele, dala je prsníky na striedačku a ona si papkala koľko chcela a ako dlho chcela. Prečítala som naviac kníh vtedy. Bez sania bábetka môžete piť a jesť čokoľvek, mliečko nebude, len časté dojčenie na požiadanie bábetka prinesie skutočne dostatočné množstvo mliečka.

Kubkovka, práve ten zápal svedčí o tom, že mliečka máš dosť (ono sa v prsníku nachádza, len nevyšlo odtiaľ von, a to preto, lebo sa účinne nevyprázdňovali všetky jeho segmenty. to sa dá napraviť najjednoduchšie striedaním polohy, najmä čo najviac využívať tú futbalovú, dá sa upravene aj po ležiačky - ak napr. ležíš na pravej strane, daj bábetku nie pravý, ale ľavý prsník a naopak. ).

Geegee, každé bábetko je iné a aj každé dojčenie prebieha inak, ale ak si dokázala dojčiť prvé, na 100 % dokážeš aj druhé. Neexistuje dôvod, prečo by to malo byť inak.

Holky, dajte si bábetká do postele, dajte im prsníky a dojčite celú noc. Uvidíte, mliečko sa začne v priebehu 1- 2 dní tvoriť podľa ich potrieb. Ste iba vystresované, pekne si ľahnite a venujte im naplno najbližšie dva dni. A potom už bude všetko OK. 🙂 🙂 🙂

geegee
12. sep 2008

annag, prosim ta, este mam otazku. Teraz som sa docitala nieco o refluxe, pretoze maly uz druhy vecer pocas kojenia strasne place. Cez den nie, vtedy pekne papa, ale vecer sa zrazu zacne od prsnika odtahovat, chvilu place, a hned sa vrha po prsniku, ale parkrat potiahne a zas place. Zdvihnem ho, ukludnim, zase prilozim, no vsetko sa opakuje. No a potom vypil teda to UM a zaspal pekne. Co to moze byt?

sipcek
12. sep 2008

geegee,to iste som mala aj ja,len mala mi plakala cez den,cez noc sa napapala.Do 6.tyzdna bolo vsetko v poriadku a potom to slo dole vodou.Nakoniec mi ochorela,skoncili sme v nemocnici na infuzkach a prestala mi sat mlieko.Schudla cez 300 gramov a primarka nas nechcela pustit bez vyskusania UM.To zbastila 70ml a zaspala.Odsat mi ani neslo co a je pravda,ze stresom sa nic nevyriesi.Manzel mi doma pomahal ako mohol.Kym on upokojoval malu,mne trvalo viac ako hodinu kym som odsala aspon 50ml.Mala som pluzgiere od odsavania ale nikam to neviedlo.Ani masaze prsnikov ani rozne znacky odsavaciek nepomohli.Nakoniec som bola schopna odsat za cely den len na vecernu davku.A potom uz neslo nic.Ale budem mudrejsia ked budem mat dalsie babo. 🙂 Dufam,ze vy to nevzdate a prejde vas trampota s kojenim 🙂

geegee
12. sep 2008

hm, ja ked som odstriekavala pred par dnami ´MM, ked bol maly chory, tak som odstriekala tak od 50ml do 120ml, co sa mi zda dost. Tak neviem, kde je problem ☹ Idem sa na to napit a vyspat a zajtra sa uvidi co novy den prinesie 🙂

annag
12. sep 2008

geegee, väčšina bábetiek ako isto vieš, máš aj staršie, sú najmä podvečer veľmi precitlivené, unavené, nervózne a podráždené. Súvisí to s ich psychickou nezrelosťou a môže sa to prejavovať aj ako 3 mesačná kolika , bezdôvodný plač. Takéto bábetko je také unavené, že už sa nevládze ani napapať. Dojčenie je pre neho ďalšia, pomerne veľká námaha. Kdežto UM z fľašky mu natečie do bruška skoro samé. Ak Ťa niečím ponúknu a Ty sa obješ, zaplníš rýchlo žalúdok, tak Ťa to urobí ospalou a najradšej by si si dala šlofíka. Takto isto vlastne zareagujú bábetká. Nie je to tým, že nemáš mliečko, ale tým, že on už nevládze sať. No dokrmovanie je dvojsečná a nebezpečná zbraň, lebo to mliečko, čo nevyšlo z prsníka von, sa nemohlo nahradiť novým mliečkom. A len časté vyprázdňovanie prsníka môže laktáciu zvýšiť tak, aby aj večer bolo v prsníku veľa predného mliečka, ktoré ľahko vytečie a rýchlo uspokojí bábetko.

danuska24
12. sep 2008

ahoj, ja som kojila zo zaciatku jedno kojenie jeden prsnik, druhe kojenie druhy ale teraz väcsinou uz len z praveho, z laveho nechce, je nervozna, aj ked trocha potaha a ked ju dam na pravy tak doslova po nom skoci a kludne sa potom napapa 😉

geegee
12. sep 2008

hm, cize asi odstriekavat radsej. Akurat som rozmyslala, ci by nepomohlo ak si budem odsriekavat MM aj v noci. Maly napriklad vcera spal od 9 vecer, o 1 som ho zobudila a trosku sa napil a sam sa zobudil az o 5 rano.

geegee
12. sep 2008

no v kazdom pripade, dakujem, annag 🙂 Urcite sa to vyriesi a budeme sa pekne kojit. Ina moznost nie je 🙂 Len vydrzaaaaat. 😀 Dobru noc vsetkym kojacim aj nekojacim 🙂

annag
12. sep 2008

geegee, dobre Ťa napadlo, odstrekuj čím viac a nedokrmuj, vydrž, aj malý vydrží, dobrú noc 🙂

matinka
13. sep 2008

annag, neda mi nenapisat: Dakujem... a je super, ze takto pomahas kockam, mne si asi pred mesiacom veeelmi pomohla, dnes pekne dojcim bez problemov 🙂

kubkovka
13. sep 2008

annag, tak ja sa snazim, UM davam fakt len vynimocne a zasadne po kojeni...........len neviem, preco to kojenie tak boli, vsade pisu, ze je to nadherny pocit, no ja tdem od bolesti plakat

majcik
13. sep 2008

Ja uz tiez davam malemu aj umele mliecko asi 2 tyzdne, no ma uz 5 mesiacov, tak si myslim, ze to nie je ziadna tragedia. Hlavne ku veceru a pobede som mala jeden cas menej mlieka, zacal sa mi viacej budit v noci. Mam pocit, ze ta znizena tvorba mlieka suvisela aj s tym, ze sa mi obnovil cyklus a pocas menstruacie bolo toho mlieka o dost menej, ale teraz ho mam znova viacej, ale vecer uz davam 120 ml Nutrilonu a vacsinou si este aj odo mna potom vytiahne a budi sa v noci uz len 2x. Nutrilon davam este aj vtedy, ked potrebujem, aby mi vydrzal, napr. ked idem do mesta alebo podobne. Inak kojim niekedy aj kazdu hodinu alebo hodinu a pol, hlavne, ked je hore pocas dna. Niekedy prespi aj 2 hodiny, tak vtedy si od kojenia oddychnem...

geegee
13. sep 2008

No v noci som ani nemusela odstriekavat. Maly asi vytusil moj zamer a od polnoci papal skoro kazdu hodinu 😀 KUpila som si Meltu, vsetky baby to chvalia ako to pomaha na mliecko...no vyzera to otrasne, tak to musi pomoct 😀

annag
13. sep 2008

geegee, no je to malý mudrc, krásna ukážka toho, ako si bábo vie samo určiť, či chce mleička viac a či menej, ono samo naučí prsníky produkovať toľko mliečka, koľko potrebuje, veselé a pohodové dojčenie 🙂 🙂 🙂

kubkovka - môže byť niekoľko príčin, prečo Ťa dojčenie bolí, určite ich treba nájsť a odstrániť:

- máš ešte nezvyknuté bradavky - maximálne do týždňa však musia byť OK, lebo inak je príčina inde

- máš na nich ragády, prasklinky z nesprávneho prisatia

- máš na nich infekciu - buď bakteriálnu, alebo mykotickú (nemá bábo biely povlak v pusinke?)

- alebo je to kombinácia týchto príčin, ak napr. malú dokrmuješ z fľaše, kazíš jej techniku a nebude dobre papať, takisto, ak používaš napr. klobúčiky

- to že Ťa dojčenie bolí, je jedna z ďalších príčin, prečo máš problém s dojčením, ak bolí, oxytocín sa nedostatočne vylučuje a mliečko sa ťažko spúšťa

To dokrmovanie jej naozaj netreba, ver mi. Ona by za 24 hodín mala vypiť cca 1 lt mliečka, myslíš, že ak jej dáš napr. 50 ml, tak sa to odrazí na jej prírastku? Veď to je len 5% celodennej dávky.
Najjednoducjhšie je dokŕmiť, dôvod si mamička ľahko nájde - bude bábo dlhšie spať, bude kľudné, ale ozaj, stačí vydržať v maximálnom dojčení pár dní a bude po probléme. Ak však budeš nerozhodná, a budeš aj dokrmovať, aj dojčiť, tak sa skôr či neskôr odstavíš. Si v ideálnom období, keď sa laktácia rozbieha do neuveriteľných obrátok a je škoda ju obmedzovať dokrmom. Non stop dojčenie k prvým týždňom jednoducho patrí a o pár týždňov budeš zbierať jeho ovocie v podobe plného dojčenia, spokojného bábetka, pre ktorého je mamičkin prsník ostrovom maximálneho bezpečia. 🙂

annag
13. sep 2008

matinka, ďakujem, som veľmi rada, ak som Ťa povzbudila či pomohla, držte sa 🙂 🙂 🙂

macika78
13. sep 2008

Môj maly papa striedavo raz z jedneho raz z druheho ale viac mu davam z praveho lebo sa mi zda ze tam mam viac mliecka no ale zato mi kaka len 1-krat za tyzden. Rekord mal 15 dni.

evixa
14. sep 2008

ahojte, som novacik v kojeni a po prvotnej panike dufam naberame nejaky system 🙂 Snazim sa kojit z oboch prsnikov a popri tom este odsavam aby "sme sa rozbehli". Na lavom prsniku sa mi vsak vytvorili hrce. Snazim sa ich pri odsavani rozmasirovat, trosku to ide, ale inak s nimi neviem pohnut. Obavam sa, aby mi nevznikol nejaky zapal z nedostatocneho vypraznenia. Ako spravne postupovat pri rozmasirovavani tychto hrci? Su na spodne casti prsnika a smerom k pazuche.

annag
14. sep 2008

evixa, dojči čo najviac futbalovou - bočnou polohou, a skús aj polohu po sediačky - vzpriamenú - brada bábetka bude smerovať k tým hrčiam. Ono to najlepšie takto vyťahá.

Pred odsávaním si prsník zohrej, buď v sprche, alebo si daj teplý obklad, vypi teplý nápoj, môžeš si dať aj infračervenú lampu. Masáš musí byť jemná, od vonkajšej strany prsníka krúživými pohybmi tlačíš k hrudi a postupuješ smerom k dvorcu, aj v predklone - využiješ gravitáciu.

Po odsatí si naopak môžeš dať obklad napr. z octanu, vínny, liehový, kapustný list do ďalšieho dojčenia. Bradavku si pritom prekry gázou.

Najdôležitejšie z tohoto je , aby bábo z neho pilo veľmi často a čo najdlhšie, a určite pri tých polohách, kde mu bude brada smerovať k hrčiam

pozri
http://www.kojeni.net/vsede.php

evixa
14. sep 2008

dakujem annag. Skusime to. A otazka narychlo, tatatsku omacku pri kojeni mozem? 🙂 Viem ze strukoviny a citrusy su obavane. Najdem niekde nejaky zoznam potravin?

annag
14. sep 2008

evixa, všetko musíš vyskúšať na sebe, inak by si nejedla nič. Ak sa bábetko do cca 6 hodín správa rovnako, či kritickú potravinu zješ alebo nie, tak ju jedz aj naďalej. Zakázaným jedlám sa dáva často väčšia dôležitosť na koliku bábetka, než v skutočnosti majú. Je to mliečny výrobok, mohla by teoreticky ovplyvniť bábo, ale kľudne vyskúšaj.

certica
14. sep 2008

evixa, tatarku urcite nie. co ak nahodou salmoneloza..? (o.i.)

annag
14. sep 2008

certica, salmonelu skôr schytá v reštaurácii, keď ju majú zle uskladnenú, ale v doma otvorenej čerstvej tatarskej je minimálna šanca na salmonelu. ona sa tam dôsledne upravuje. Salmonelu skôr schytáš z hocijakého jedla z vajec pripravovaného doma, ak sa zle tepelne spracuje a ešet k tomu stojí dlho pri izbovej teplote. Čím dlhšie je jedlo na stole a čím viac sa mieša, tým väčšia pravdepodobnosť choroby, lebo tak sa množí. To isté je napr. pri listerióze - mäsových výrobkoch.

certica
14. sep 2008

ok, ja to mozno beriem tak trochu aj podla seba, ze by som tatarsku nezjedla vobec (z hladiska "vyzivovej" hodnoty), nie este pri par dnovom babatku. tak ale ked chuti... 😀. suhlasim vsak s tym, ze treba postupne skusat rozne potraviny, lebo kazdemu dietatu vadi nieco ine, pripadne mu nevadi vobec nic.
len som sa stretla s novorodencom (vyhradne dojcenym), co dostalo salmonelu ☹ , preto ma to ako prve napadlo 😉

annag
14. sep 2008

jasné, opatrnosti nie je nikdy dosť, ja som sa tiež stretla - priamo na pôrodnici ju dostali mamičky z nemocničnej stravy a následne aj niektoré bábetká ☹

salmonela sa môže nachádzať aj v zdanlivo neškodných jedlách - v zákuskoch z cukrárne, od susedov, svadobných koláčoch ... dôležité je, overiť si čerstvosť jedla a surovín, ktoré do neho išli, v malom množstve salmonela organizmu neuškodí, ani nevieme, že sme ju zjedli, problém je, až keď sa v jedle začne obrovsky množiť - čo nastáva veľmi rýchlo najmä pri zlom uskladnení

kubkovka
14. sep 2008

annag, dakujem za rady a povzbudenie.........tak uz len kojim, uz to nie je take hrozne, asi si aj prsia zvykaju.....no a samozrejme odsavam, lebo mala sa naje z jedneho a uz spi........tak sa budeme snazit vydrzat

cartmanko
14. sep 2008

my si od troch tyzdnov kombinujeme. na to, ze mamicka ma menej mliecka sme prisli po desatnasobnom kojeni a stale mala plakala a tak sme skusali odsat a nic sme neodsali. a aj teraz sa dostaneme do situacie, ze mamicka je spapana do sucha a mala hladna. a vtedy nastupi UM a malicka si spapka kolko chce a hotovo. gro kojime ale ako zalohu mame um a zatial je to ok. aj ked samozrejme idelane je kojit. ale zase sa dostaneme aj do opacnej situacie, ze malinak nie je hladna a mamicka ma vela mliecka. tak si odsajeme a odlozime do chladnicky 🙂