Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

martija
2. okt 2008

no tak nejak annag,jednoducho je problem aj v tom,ze mam za sebou uz skusenosti a nejde mi pochopit,ze kazde dieta je ine.Moj prvy syn by bol na prsniku nonstop,bola som na to zvyknuta take dva roky,potom som to eliminovala iba na vecer a rano.ale aj ked uz bol velky,tak jeho bolo najst nejake miesto na sedenie pre mna - zavelil mama tuto cici a uz sme valili aj kazdu hodinu.tak mi stale nejde do hlavy,ze toto druhe skvrna,len trojmesacne nechce kazdu chvilku,ale pokkusim sa aspon s tym zmierit a uvolnit a uvidime......

annag
2. okt 2008

tak tak martija, každé bábo je iné, aj dvojčatá sú úplne rozdielne, i keď sú v jednom prostredí. A to, že teraz papá takto ešte neznamená, že Ti v dvoch rokoch na námestí nezavelí mňam cici 😀

martija
2. okt 2008

juj veru by som bola stastna...kiezby sa nam to podarilo,ale chcem to,takze verim,ze to aj dosiahneme....budem maleho znasilnovat 😀 az nakoniec sa podda....xixixixi

luciadan
3. okt 2008

mozete mi poradit, ako zistit, ze na maleho ide hlad, aby som mu dala papat skor, nez zacne vrieskat? prebalujem ho pred kojenim, aby potom negrckal, ale uz rozmyslam, ze to budem robit az po kojeni, nie hned, ale po polhodke, hodine.. inak, maly od vcera nonstop kaka, nema hnacku, je to taka jeho typicka zlatohneda stolicka, ale je to dost casto. nedehydratuje sa? je pravda, ze som ho zacala castejsie prikladat, podla rad skusenych.. hm?

annag
3. okt 2008

luciadan,super, práve to, že tak pekne kaká žltohnedou stolicou, je znakom toho, že je dobre. Neboj sa, on môže kakať do každej plienky, resp. to sa skôr môže podobať na husté cikanie, len si daj pozor pri prebaľovaní, nech Ti ju nestrekne medzi oči 😀

dojčiatka môžu kakať do každej plienky aj raz za 20 dní, záleží od ich trávenia, ony nemajú hnačku, tak to má byť. Hnačku má dojčené bábo veľmi zriedkavo, lebo MM je sterilné a nemá sa čím nakaziť, pri UM je to oveľa častejšie. Hlad zistíš tak, že obracia hlávku zo strany na stranu - hľadá prsník, strká si pästičku do pusinky, ak to nevieš posúdiť, tak keď cítiš, že len spokojne nepozerá, tak mu prsník ponúkni. Ak bude hladný, tak si vezme, ak nie, tak ho odmietne alebo len krátko saje - to vtedy, keď je napr. len smädný. Preto aj intervaly dojčenia môžu byť rôzne a to čo tu hovoríme, sú len približné časy papania, ale môže to byť tak, že napr. pol dňa papá každú hodinku a potom má pauzu dlhšiu, na druhý deň papá pravidelne každé 3 hodinky. Je to na ňom a vtedy dojčenie funguje tak ako má.

mywiel
autor
3. okt 2008

Ahoj annag,
vratili sme sa od doktora a ten mi povedal, ze mala je obezna, ma 6300g a 62cm, ma 2 a pol mesiaca,
narodila sa s 3550g a 50cm.
Vraj ju mam kojit menej casto ako 3,5 - 4 hodiny, vraj jej mam davat fenyklovy caj miesto jedneho kojenia, lenze ked ona si tak casto pyta, tak co mam robit, zas si budem musiet odsavat mlieko a prevarat vodu na caj a to sa mi velmi nechce. ☹ Co si o tom myslis? Diky za tvoj drahocenny cas. 🙂

basado
3. okt 2008

ahoj mywiel. ja som kojila jedneho syna do 2 rokov a druheho som pred tyždnom prestala kojit ma 20mesiacov. nikdy mi doktorka napovedala že mam menej davat pretože ked je dietatko len čisto kojene tak mu to ublížit nemože,prave naopak. len keby si ju dokrmovala. to je moj nazor 😉 🙂

annag
3. okt 2008

mywiel, to nemyslí pán doktor vážne, aspoň dúfam 😕

tak tu svoj príspevok určite hodí aj certica.

Nepočúvaj a pekne dojči ako doteraz. Dojčiatko papá toľko, koľko má vzhľadom na svoje vnútorné potreby, genetickú predispozíciu papať. Neboj sa, ten prírastok sa zmierni, keď sa začne viac hýbať. Správne dojčené bábo nerastie podľa tabuliek, čo vymysleli lekári, no oni sa s tým nevedia vysporiadať, lebo chcú mať deti zaškatuľkované. Ona teraz predbieha svojich vrstovníkov a neskôr oni začnú dobiehať ju. Mne mala dcérka v troch mesiacoch 7150 g, v polroku 8 a v roku 9. Nič už potom nepriberala. A dnes má 5,5 roka a váži ledva 18 kg, tuk žiaden. Ak je bábetko tučnejšie, tak treba až pri príkrmoch dávať veľký pozor, aby papalo zdravo, nepresládzalo sa mu jedlo, aby si vypestovalo správne stravovacie návyky. A čím skôr ho dávať na zem na bruško, aby sa správne motoricky vyvíjalo a začalo sa veľa hýbať. Teraz veľa priberá, lebo má malý energetický výdaj, ak sa bude hýbať veľa, tak čo prijme, to vydá a bude z nej krásna modelka. Ak ju nebudeš dávať do chodúľky, nebudeš ju učiť sa chodiť či sedieť, tak sa nemáš čoho obávať ani zo stránky ortopedickej. Bábetko sa má dávať často na bruško, aby si trénovalo svaly a aby sa chrbtica dobre spevňovala. Len z polohy na brušku sa môže bábo správne motoricky vyvíjať, a zdravé bábo samé a v pravý čas dozrie k otáčaniu, sedeniu, lozeniu a chôdzi. Ono sa to nezdá, ale všetko so všetkým súvisí, aj jedlo, motorika či psychický vývin.

mywiel
autor
3. okt 2008

Dakujem vam uz som bola zufala, ona neje nic ine len materske mlieko ani na pitie jej nedavam nic ine len MM. Krasne drzi hlavu uz od prveho mesiaca, je vraj velmi motoricka na svoj vek a z bruska sa viez obratit na bok. Dik za podporu. 😉

eldobi
3. okt 2008

Ahoj Annag, vidim, ze Ty si naozaj odbornik v dojceni, preto by som Ta aj ja poprosila o radu. Mojej 7 tyzdnovej dcerke sa posledne 3-4 dni pri grgnuti obcas stane, ze vygrcne aj mliecko, cca v objeme polievkovej lyzice. To mliecko nie je stravene (bez zapachu), je len take hustejsie ako keby zmiesane aj so slinkami. Je to normalne alebo to nieco signalizuje? Myslim, ze to moze byt z toho, ze ku koncu uz len "dudka" a mliecko jej stale tecie, co uz asi zaludok nedokaze stravit, kedze je plny. Vopred dakujem za odpoved.

geegee
3. okt 2008

annag, MM uz neodsavam, myslim, ze ho staci tolko, kolko mam a nechcem prsia zmiast - chcem aby sa prisposobili Tomaskovej potrebe MM. Rano mam sice prsia naliate a s hrckami, pretoze maly v noci papa len trosku, ale aj tak 3x za noc. Ale doobeda to dobieha, takze okolo 10 uz su prsia normalne.

mywiel, moj prvy syn mal ako polrocny 9kg a nikto nepovedal, ze je obezny - bol len na MM. To je nejaky cudny Dr. 😒

annag
3. okt 2008

geegee, tak to som rada , som sa bála, aby si ho ním nedokrmovala 😉

lola11
3. okt 2008

Ahoj annag - takze vcera sme krmili kazde 2 hodky, len na prechadzke sme boli dlhsie - nech si aj pospinka, dnes to iste. Na krmeni o pol 1 sa ale maly dost jedoval - aj vcera aj dnes - on je asi fakt lenoch a ked mu uz nejde mliecko prudom, tak kasle nato alebo sa jeduje. Striedam tie polohy ako si mi radila, a jem a pijem vsetko mozne na podporu mliecka. Za aku dlhu dobu je vidiet vysledok? Keby maly papal vzdy ako v noci tak je urcite riadny valibuk. Momentalne nema este ani 5 kil! Ako mne to nevadi, vsak je happy, neplacka a co ma energie! Len v stredu na vazeni neviem ako bude - vahu som totizto v nasom hlupom meste nezohnala. Ale som kludna lebo robim vsetko preto aby papal lepsie 🙂

luciadan
3. okt 2008

ja mam ten isty problem ako lola 11, moj maly sa jeduje a jeduje.. tiez mam pocit, ze chce, aby mu to samo tieklo do ust. neviem, ako ho upokojit. on place aj po kojeni, ked ho vsak prilozim, neprisaje sa, len kmita hlavickou zo strany na stranu s otvorenymi ustockami, ale bradavku len olizuje, neprisaje sa a potom place. niekedy po dlhom boji vsak zacne normalne papat. dnes som si ho po tyzdni zvazila, pribral 80g, som trochu sklamana.. ma 7 tyzdnov, 58cm a 5050g. uvidim, co bude v utorok v poradni, az sa tam bojim ist. dnes som pol dna preplakala, maly chcel byt nonstop na prsniku a jedoval sa kazdych 5 minut. pritom ked si stlacim prsnik, mlieko strieka, tak neviem.. asi sa zle prisava, ale ako ho prinutit, aby sa prisal ako ma? 😒

lola11
3. okt 2008

No to mate krasnu vahu proti nam - maly ma 3mesiace a tyzden a ma len necelych 5kil. No bude z neho fitnesak 🙂 Aspon v noci sa ti prisaje dobre?

maruskak
3. okt 2008

Ahojte. O začiatku dojčenia som to nijak neriešila, maly si zvykol na kojenie každé tri hodiny, este z nemocnice, lenže ako rastol a rastol tak rastol aj jeho apetít 🙂 Kojím maleho podľa toho ako si zapýta 🙂 Keď mal maly 4 mesiace mal 7 kg 🙂 teraz má 7,5 mesiaca a važime 11,5 kg a to sme v 6,5 mesiacoch začali prikrovať. Moj maly tučko je taky tuhy a pevny a zdravy 🙂 Každe babatko je jedinecné, je to osobnost ktora sa pomalicky vyvija sama 🙂

annag
3. okt 2008

eldobi,

veľmi dobre si to posúdila, jednoducho malá spapá viac, než je jej objem žalúdka. To sa bábetkám stáva, ich apetít je často väčší, než im žalúdok dovolí. Čo je v ňom navyše, musí ísť von. A takisto to cuckanie - nie je to síce účinné sanie, ale predsa len sa stimuluje bradavka a oxytocín spúšťa mliečko a bábo ho buď zabudne alebo nechce prehltnúť. Pokiaľ jej to nerobí problémy, tak to ani netreba riešiť. 🙂

annag
3. okt 2008

lola, super, len tak pokračuj, výsledok sa dostaví o pár dní. Ak budeš dôsledne postupovať ako sme sa dohodli, tak do týždňa - 10 dní už musí byť viditeľný pokrok a určite musí začať lepšie priberať. Ale už aj v tú stredu by sme mali zmenu zaznamenať - to už bude 7 dní, tak určite, len dojči ako divá, nech sa malý rozpapá a mliečko nech sa dobre tvorí.

annag
3. okt 2008

luciadan, ak chce byť stále na prsníku, tak ho musíš nechať non stop na prsíku, len ich striedaj. Iba tým, že si bude on sám mliečko saním vyrábať, sa ho začne tvoriť aj viac. Je úplne normálne, že ho potrebuje viac a viac, malý potrebuje rásť. 80 g nie je zlé, veď predtým nepribral nič.

V prvom rade sa musíš zmieriť s tým, že malý Ťa teraz potrebuje. Dojčenie v takomto období je maratón, papať, prebaliť, papať, prebaliť. Ak je príliš hladný a ešte k tomu cíti Tvoj stres, tak je nervózny a od stresu a hladu sa ani nevie prisať. Ber si príklad z evixy, tá dojčí non stop, ale je s tým zmierená, a preto aj úspešne pokračuje. Nič iné neber do úvahy, len malého a dojčenie. Pohodlne si sadni, ľahni a dojči, či už bude papať, alebo bude len cuckať. Ak budeš uplakaná a pozerať na hodinky ako dlho už papá a stále mu nie je dosť, tak malému tým vlastne ubližuješ. Tých pár dní za to stojí, príde čas, keď sa všetko zmení a malý bude mať aj iné záujmy. No teraz chce byť na prsníku, tak mu ho daj. Uvidíš, že ak bude na ňom skoro stále a Ty sa stým zmieriš, tak začne pekne priberať. A aj utorok Ťa potom príjemne prekvapí, len ma poslúchni, prosím.

annag
3. okt 2008

maruskak, presne tak, ak berieš dojčenie prirodzene , tak to bábo vycíti a potom to už ide. Ak však hľadá mamička problém tam, kde nie je, tak sa všetko začne kaziť. Dojčenie je vec psychickej pohody a harmónie medzi bábetkom a mamičkou. No mamičky po pôrode majú prirodzený výkyv nálad, sú v obrovskom psychickom tlaku, a preto im niekedy treba pomôcť vyrovnať sa s novou úlohou. Každá z nás je iná. 🙂

macaeliska
3. okt 2008

ahojte kocky. Drzte sa a kojte! Moja mala najprv papala kazde 3-4 hodinky cca 15 minut. Teraz mame skoro 3 mesiace a jeme kazdu hodinu cca 30-40 minut. Asi uz nemam tolko mliecka kolko ona chce, ale ved ona si vytiahne co potrebuje. Na noc ju ale uz prikrmujeme. okolo 3 sa zobudi, napapa sa z prsnika a spinka. Ja potom utekam pre odsavacku a odsavam si z druheho prsnika dalsiu 1/2 hodinu. Do jej dalsieho nocneho kojenia sa mi stiha mliecko urobit, tak si dovolim tych 70 ml odsat. Tie potom pouzijem cez den, ked sme moooooooooooooc hladne. Ale ked mi niekto povie, aby som prikrmovala aj cez den, tak som oduta a najedovana na vsetkych, lebo mi to pripada, ze mi rovno hovoria, prestan kojit! No ale ten pocit, ked sa princezna prisaje a papa ako diva, je uzasny. Takze treba kojit, aby bolo mlieko!!!!!!!!!!! Vydrzte a nebojte sa. Annag a ty co? Este nerodis?

annag
3. okt 2008

macaeliska, nerodím, dúfam, že aspoň taký mesiac, radšej poprenášam 😉 Mám trošku obavy, lebo tá naša potvorka sa zatiaľ neotočila, ale je dosť malá, takže sa jej to snáď podarí 😠

macaeliska
4. okt 2008

annag neboj, ved ona sa este pootaca 😉 , a kocka, kedy spavas? Co sa tyka kojenia, krpata spala do 3.15 a potom sa napapala. Ja som sa nad nou zobudila o 4.15 a preniesla som ju do postielky, a isla si odsat mliecko z druheho prsnika. Natahala som takych 120 ml a trvalo mi to hodinu. Ale musela som si ho cely vysat? pisali ste, ze prsnik by mal byt prazdny, aby sa mohlo tvorit mlieko. tak ja uz neviem. Mala som obavy, ze rano, ked sa Eliska zobudi, tak mlieko nebude. Akurat som potom nemohla este od rozmyslania hodinu zaspat.

dudricka
4. okt 2008

Ahoj annag, kojime ako si nam poradila, vo futbalovej polohe, maly sa zatial nestazuje, odvtedy som si uz mlieko s laveho prsnika ani neodsala, ale asi je v nom menej mlieka lebo ho vypije do dna apotom este aj pravy, a nakoniec potom grcka 🙂 ja to maly pazrosko.Vzdy som sa orientovala podla casu papal kazde 2 hod. v noci vstava 2x, no teraz posledne 2 tyzdne pije castejsie aj mu ponukam casto a neodmieta, pit nechce ani caj ani vodu, ale to koj. dieta ani nepotrebuje.Prikrmy som odlozila az ked bude mat 6 mesiacov. Pribrali sme za 7 dni 270 gramov.Vcera som ho vecer vazila tak ma 6950 gramov, je to priblizne, al bol nalacno. 😉 Dakujem zatial za rady. No ak sa ti mala neotoci, tak ta mozno nechaju porodit normalne hlavne ak je mensia, ale ja by som brala asi sekciu, ja som uz po dvoch 😅 .Zatavovanie je horsie rekonval. dlhsie trva, ale da sa.Drzim palce

annag
4. okt 2008

ahoj dudricka,

ale si ma potešila 🙂 🙂 🙂, to sa tak dobre číta. Krásne pribral, to je riadny rozdiel. Ako málo stačí, však? Ten prsník sa ešte môže dobre rozbehnúť, no malý už má skoro 5 mesiacov, tak je možné, že zostane menej produktívny, no to vôbec nevadí. A som rada, že si odložila príkrmy a čajíky, naozaj času dosť, veď práve to je na dojčení super, že nič netreba vyvárať, sterilizovať, miešať, zohrievať ...

a ďakujem za podporu, podľa toho, čo som si pozisťovala, je v dnešnej dobe fakt CR asi lepšie riešenie, ale ja je tak pekne dohováram aby sa otočila, že by ma mohla poslúchnuť 🙂

annag
4. okt 2008

macaeliska, nemusíš odsávať do nemoty, len toľko, koľko vládzeš, malá ma 3 mesiace a podľa toho, čo píšeš, je laktácia pekne rozbehnutá. Len je v rastovom špurte a potrebuje viac papať. To chce len trpezlivosť a postupovať presne tak, ako to robíš - dojčiť často a dostatočne dlho. A koľko dokrmuješ ?

felixko
4. okt 2008

aj ja poprosím o radu, naša malá dnes ráno tesne po nakojení vygrckala mliečko s prímesou krvi, bola to taká bledučká krvička, potom sa nám to stalo ešte dva krát, tiež stolicu má tmavšej farby. je možné, že ked papá a ja mám popraskané bradavky, naťahá si aj mojej krvi? pretože aj na podprsenke som nasla stopy krvi
mám z toho strach.

annag
4. okt 2008

felixko, presne tak, ak máš boľavé bradavky, je to z toho a bábetku to nevadí. Toľko krvičky ono strávi. Tie bradavky by si už mala mať tak do týždňa zahojené, ak nie, tak treba skontrolovať techniku ako sa malá prisáva. 😉 🙂

felixko
4. okt 2008

myslím, že techniku sme doladili, hádam sa to upraví, dakujem za radu

mgurnak
4. okt 2008

aj ja mam s krmenim problem..aspon si myslim...sice manzel hovori, ze je to v poriadku, ale mne to neda sa opytat...maly ma3 mesiace, zo zaciatku papat s obidvoch prsnikoch a poledne asi 3 tyzdne uz len z jedneho aj to sa mi zda ze papa malo...asi tak 5 min...a potom si odgrgne a ja mu prsnik znova ponuknem ale uz nechce....a ked ho trosku aj nutim tak niekedy este troku potiahne ale niekedy ho doslova napne...papame tak zhruba kazde 3 hodinky a niekedy ani vtedy sa mu moc nechce...ale prilozim si ho, trosku sa stazuje ale potom zacne papat...je to v pohode?