Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

dididi30
18. sep 2008

moj syn ma 3 mesiace a stale kaka do kazdej plienky, je to moj kakanko,....uz pocas papania kaka, ako keby potlacil to ,co netreba 🙂 a aj napriek kakanku priberame.....tak je to ok.....

kubkovka
18. sep 2008

annag, klobuciky nie su ktovieco, ale tak stale lepsie ako nedojcit.......snazim sa aj bez klobucikov, ale nejde to, budeme sa pokusat dalej........vcera a dnes je stale prisata, asi nemam tolko mlieka ako by ona potrebovala.....zaspi az po nejakom dvoj-trojhodinovom kojeni, samozrejme nekojim v kuse dve hodiny, vtedy je uz konecne najedena.........nevadi, ze ju tak casto prikladam?

annag
18. sep 2008

kubkovka, naopak, je to veľmi dobré, že ju často prikladáš

o to viac by bolo treba prejsť čím skôr na to normálne prisatie, k tomu treba len odvahu a trpezlivosť , lebo mamička nevydrží ten hnev bábetka, ale ona by sa prisala, keby musela, skús už pri najbližšom dojčení, Vystúpi Ti bradavka, keď ju stimuluješ?

kubkovka
18. sep 2008

no ved to je ten problem, ze ani velmi nie......sestricky na porodnici, ked zbadali prsia, povedali len no zbohom....som rada, ze mozem kojit aspon cez tie klobuciky, aj ked radsej by som bez nich.....ked som videla niektore zeny, ake maju super bradavky, tak som len zavidela....... mama ma tiez nepotesila, ze to mam po nej, ona tiez ma take bradavky, a to este nemala ani pri jednom z nas mlieko.......takze som rada, ze aspon to sa mi tvori, aj ked sa mi zda, ze nejako malo.........alebo mala je hladnejsia? no fakt neviem

wien
18. sep 2008

annag, hlúpa otázka, ale kde zoženiem ten gencian? v lekárni? na recept, či dá sa aj bez? ten povlak je kandidóza? lebo tej sa my nemôžeme zbaviť už asi mesiac...a to som vytierala candibene. ale keď vidím, že to má stále, aj keď menej, tak sa mi to už ani nechce...

annag
18. sep 2008

malá je len hladnejšia, to nevadí a je to úplne normálne, keď sa nanpapá po dvojhodinovom kolotoči, tak po dvoj, to k prvým týždňom patrí, no bolo by vhodné zaradiť všetky zbrane - odsávanie a papanie bez klobúčikov, stačí, keď je bradavka len trošku vystúpená a už to prisatie je možné. Vravím, oproti pôrodnici to už môže byť výrazne lepšie. To odsávanie by Ti veľmi pomohlo najmä pri vytiahnutí bradaviek, aj keď by si odsávala málo mliečka.

gabikar
19. sep 2008

kubkovka aj ja som na zaciatku kojila iba s klobucikmi. Mala som uplne ploche bradavky a sestricky v porodnici zareagovali uplne rovnako ako na teba, este ma aj zbuzerovali, ze preco som s nimi nerobila nieco pocas tehotenstva. Pamatam si na ten pocit a stastie, ked sa maly prichytil prvy krat bez klobucika. No a teraz uz ani neviem kde tie klobuciky mam 🙂. Chce to najma vela, naozaj vela trpezlivosti. Na zaciatku som si ani nepomyslela, ze by sme raz mohli kojit bez klobucikov. A predsa sa to podarilo. S nacvikom som zacala asi, ked mal maly 3tyzdne, najskor som mu dala klobucik, nech si trosku cucne, aby sa mi bradavka trosku postavila, a po oddychu pri kojeni som sa mu snazila dat prsko uz bez klobucika, niekedy to trvalo aj 3min, kym sa spravne prichytil. Na zaciatku som bolo stastna, ked sa mi to podarilo aspon 1x za den. Potom som objavika nejaky clanok a tam bolo napisane, ze pri kojeni cez klobuciky, tak ako annag napisala sa znizuje tvorba mlieka a to som nechcela dopustit. A tak som sa este viac snazila, aby papal bez nich. V jeden pondelok, som si povedala, ze do konca tyzdna budeme papat bez klobucikov a isla som tvrdo za tym. Velmi dolezite ale bolo, ze som bola pokojna a vyrovnana s tym, ze bude mozno plakat, ale ja som vedela preco to robim. Tiez som si vybrala tyzden, ked som vedela, ze nikam nepojdem, resp. ze prevazny cas budem kojit doma, kde mam klud a pohodu. A tak sa jedno pondelkove rano moj trening zacal 🙂. Kazde kojenie, naozaj kazde som zacinala s jeho prilozenim na prsnik bez klobucika a drzala som jeho hlavu na prsniku, aby sa snazil, ked sa mu nepodarilo prichytit, tak som mu asi po 3min davala klobucik. Postupne sa castejsie a castejsie prichytil bez klobucika, no a priblizne po 4 dnoch pil cely den bez neho, len v noci, ked som mala naliate prsia som musela dat klobucik. Teraz uz ani to nemusim. Este ma napadlo, ze je velmi dolezita poloha pri kojeni, mne sa velmi osvedcila poloha "tanecnika", pretoze som jednou rukou mohla maleho na tom prsniku pridrziavat, resp. ho nastoknut na prsnik. Skusim niekde na nete pozriet tu polohu. Inak ak sa rozhodnes to skusit, urob to co najskor, lebo postupne sa ti zacne babo pri kojeni vrtiet a to by uz bolo tazsie. Aj ja som sa toho bala, lebo som si nevedela predstavit, ako si budem pridrziavat maleho aj klobucik, ked sa uz zacne za vsetkym otacat. Prajem ti teda vela vela trpezlivosti, aby si to zvladla, pretoze kojenie bez klobucikov je okrem ineho velmi pohodlne. Keby sa ti to i napriek tvojej trpezlivosti nepodarilo, tak sa tym netrap, hlavne ze kojis a povedz si, ze ty budes patrit medzi maminy, ktorym sa znizovat mlieko napriek kojeniu cez klobucik nebude 😉

annag
19. sep 2008

gabikar, veľký obdiv, že si sa odhodlala a prešla na normálne dojčenie a veľká vďaka, že si to tu aj napísala, takúto podporu tie holky potrebujú 🙂 🙂 🙂 🙂

rovni
19. sep 2008

ahojte,chcem sa poradit.malu plne dojcim,ale co v takom pripade,ze musim odist z domu na 2-3 hodinky-k lekarovi alebo nieco vybavit-co ma papat doma a hlavne ako jej to dat.minule som si odsala mliecko a manzel jej to daval striekackou ale moc sa jej to nepacilo,polovica vytiekla mimo a potom plakala od hladu kym som neprisla.bolo to trapenie.nie su flase s nejakym specialnym novorodeneckym cumlom co by najviac pripominal sanie z bradavky?nechcem si pokazit kojenie,ale viem ze este budem musiet ist niekolko krat k lekarom na kontrolu a vzdy tam dlho cakam a nechcem aby mala doma bola hladna.bojim sa ze ked sa jej raz da z flase,nebude chciet bradavku.mozno to prehanam,poradte prosim.

mywiel
autor
19. sep 2008

Ja som sa tiez zbavila klobucikov asi po mesiaci, trapili sme sa jedno poobedie ale stalo to zato, je to uplne iny pocit bez nich. Nabuduce si to uz nemocnici nenecham poradit, len pretoze nemaju na mna cas mi ukazat ako spravne kojit. Potrapili sme sa sami a uz viem, ze kojit bez nich dokazem, ze moje bradavky nie su take kratke ako mi to chceli nahovorit pre nedostatok casu. 😠

kubkovka
19. sep 2008

no ahojte dievcata, dakujem za podporu, my sme dnes kojili bez klobucikov, som bola prekvapena ako rychlo sa chytila a uz nepustila......skusala som to hlavne kvoli tomu zapalenemu prsniku, pretoze cez klobucik nevytiahne tolko, tak nech sa trapi........trapila sa, pretoze taha taha a velmi jej mlieka nejde, ale musime tahat, ak chceme, aby sa znova tvorilo.........je to iny pocit, tak dufam, ze sa nam bude darit aj bez nich......

geegee
19. sep 2008

kubkovka, ja len na tvoju podporu: Matuska som tiez najskor kojila s klobucikmi, po case sme skusili bez klobucikov, a slo to paradne 🙂 Maly bez klobucikov papal lahsie. Vobec nejde o bradavky, babo musi mat v puse cely dvorec - mna toto utvrdilo v tom, ze kojenie bez klobucikov zvladneme. A naozaj to slo 🙂

Ja odstriekavam statocne, ked nestiham, dam Sunar - tak 2x za den, max. dokopy 150ml z celodennej davky. Dnes som skusala, ci sa maly prisaje a normalne sa prisal, ale zase mi na tom prsniku v momente zaspal 🙂 Ale stihli sme rozbabrat hojace sa trhlinky na prsniku...asi sme mali zlu techniku kojenia. Ale potesilo ma, ze neodmietol prsnik..hadam sa ku kojeniu este dostaneme. Nekupila som preto ani odsavacku, trapim sa rukami...beriem tu odsavacku ako vychodene prachy, lebo ja este kojit hadam budem 😵 Ked sa dosyta dospi a bude silnejsi a viac hore, a ja sa zatial pokusim vyrabat viac MM 🙂 Boze, ako sa ja na to tesim...dufam, ze sa to podari.

annag
19. sep 2008

mywiel, však je to tak? Oni tie sestričky si to buď z neveomosti alebo len z pohodlnosti zľahčujú a svojimi vyjadreniami často zneistia mamičku tak, že nakoniec ani nedojčí, česť výnimkám

kubkovka, no ja asi odpadnem 😵 , ani si v tejto chvíli asi poriadne neuvedomuješ, ako veľa si urobila pre úspešné dojčenie 🙂 🙂 🙂 , teraz už len dojčiť často, najlepšie z obidvoch prsníkov a striedať polohy a mliečka bude na rozdávanie, veľmi sa teším 😉

geegee
19. sep 2008

no s tymi sestrickami to mate baby asi pravdu...mne povedali po prvom porode, ked som ich poprosila, aby mi pomohli maleho prilozit, ze s tymito bradavkami nikdy kojit nebudem ☹ A kojila som rok 😠 😎

annag
19. sep 2008

geegee, určite sa to podarí 😉

hlavne by bolo dobré, aby si ho stále dojčila, a len dokrmovala - buď po dojčení, alebo len niektoré dávky - napr. večer. A odsávaj do nemoty, kúp si tú odsávačku, keď ju nebudeš potrebovať, tak ju predáš, ale potrebuješ prsníky veľmi stimulovať, a ak by aj odmietol prsník, je tu možnosť papať len tvojim mliečkom, i keď z fľaše 🙂

kubkovka
19. sep 2008

ja si tiez myslim, ze sestricky nemaju alebo nechcu mat cas, cest vynimkam.........jedna sestricka v porodnici sa s nami trapila, az sa mala nakoniec prisala, tvrdila, ze kojit mozem..........ale pre ostatne stacilo povedat, kupte si klobuciky a nutrilon

annag
19. sep 2008

rovni, alternatívne papanie je dosť problematické, ale holky si najviac pochvaľujú fľašu Avent alebo Lovi. Ide o to, že ak je to len z času na čas, tak by fľaša dojčenie ohroziť nemala. No naozaj je to risk, závisí od sacieho reflexu bábetka. Môžeš okrem striekačky skúsiť aj z fľaše ( pohárika) s náustkom, resp. lyžičkou. Všetko je však pre bábo zvyknuté na dojčenie zvyčajne veľký problém, ideálne by bolo, keby za Tebou manžel prišiel a Ty by si si bábo nadojčila tam. A okrem toho, nehanbi sa ozvať, že bábo dojčíš a nemôžeš dlho čakať. Dnes sa aj nemocnice k dojčiacim matkám majú správať ústretovo, platíš si poistné, tak máš právo na takú maličkosť ako je prednostné vyšetrenie či umožnenie dojčenia. Len sa musíš hlasno ozvať. I keď chápem, že v BA je to asi ťažké, je to anonymné mesto, iné než na vidieku.

slavica2
19. sep 2008

rovni ja pouzivam flasu avent s dudlikmi cislo 1, zatial mi Hanka prsnik neodmietla....

slavica2
19. sep 2008

annag ako skusena maminka, mas prosim nejaku dobru fintu na odrgnutie?

certica
19. sep 2008

annag, vysetria ta prednostne, ked si zaplatis... ja sa z rovnakeho dovodu (dojcenie) u lekarov objednavam na konkret. hodinu, co je samozrejme spoplatnene (200-400 Sk). jedine, kde ma prednostne vzali, bola detska chirurgia v karlovke a chodili sme tam pravidelne cca kazdy tyzden kvoli problemom s pupcekom. sestricka bola taka mila, ze nas po kazdy krat okamzite brala do ordinacie s tym, ze jasne, naco sa budete objednavat a platit, kludne zaklopte a ja vas vezmem. takze da sa, ale je to skor vynimka...

annag
19. sep 2008

slavica, pokiaľ bábo nemá iný problém , tak si ani nemusí odgrgnúť, lebo potom ho nosíš na pleci aj hodiny. Treba odgrgávať, ak má bábo problém - teda ak sa napr. nahlce veľa vzduchu, máva koliky ... Je to tak, že ak bábo nepapá hltavo, neprepĺňa si žalúdok veľkým objemom mliečka, tak si ani nemá čím odgrgnúť. Je veľa bábetiek, ktoré napr. zaspia v posteli na boku po napapaní a o dve hodiny sa zobudia na ďalšie dojčenie bez toho, aby si medzitým odgrgli.

gabikar
20. sep 2008

kubkovka gratulujem a drzim palce aby vam to islo stale lepsie a lepsie 🙂

annag dakujem, som rada ked to mohlo niekomu pomoct. Ja by som chcela tebe podakovat ako tu dokazes kazdeho podporit a davat rozumne rady, myslim si ze kazda z nas to niekedy potrebuje, ty si taka nasa chodiaca encyklopedia dojcenia 😉

rovni ja som vyskusala avent a potom som v obchode objavila lovi. A pri tejto znacke som uz aj ostala. Ma totiz taky cumlik, ktory sa stahuje a natahuje ako bradavka.

Co sa tyka odgrgnutia, moj Adamko si malokedy odgrgne a nemam pocit, zeby ho to nejak trapilo, ze si neodgrgol. Po papani ho si ho ulozim na odgrgnutie a ked si neodgrgne hned alebo tak do 3-4min. tak to neriesim, lebo niekedy sa stalo, ze si odgrgol aj po 1,5hod., no a to by som sa poriadne nachodila, keby som mala na to cakat 🙂

Inak prajem vam krasny vikendik 🙂

kubkovka
20. sep 2008

gabikar, dakujem, ono este musim pouzit klobucik, hlavne ked je uvrestana a nechce chytit, ale nie hned ide vsetko na prvy krat.....a dnes rano som mala chut sa na to vykaslat, ten zapaleny prsnik boli a boli, ked taha a mam pocit, ze vela jej z toho nejde.......a neviem, ako dlho ju mam nechat na prsniku, kedze ani neviem, kolko mlieka jej z neho slo.....uz som z toho nejaka nestastna, ked je vyse polhodiny prisata a po chvili zas place

gabikar
20. sep 2008

kubkovka to je normalne, ze je po chvilke hladna, aj ja som musela maleho ked som ho oducala od klobucikov prikladat ovela castejsie. A mala ti tych 30min taha alebo si tam len tak levituje 🙂. Skus jej dat najskor ten klobucik a ked sa uz trosku napije, tak si ho daj dole. Mozno uz nebude taka nervozna a lepsie sa jej prichyti. Co sa tyka toho mnozstva, to si predsa nevedela ani ked si mala klobucik, kolko si vypila, takze sa tym vobec nemusis zaoberat, ona urcite papa. Inak teraz ma napdlo co sa tyka toho tvojho zapaleneho prsnika, aj mne sa asi pred 3tyzdnami zapalil a za par hodin mi na radu mojej sesternice pomohol slivkovy lekvar, ale nie kupovany, ale taky domaci. Poznam uz tri zienky, ktorym to perfektne pomohlo pri zapale. Tak skus, verim tomu ze budes stvrta 😉

avanka
20. sep 2008

Rovni, Aventka je vyborna 🙂 a ja pouzivam novorodenecky cumlik, aj ked ma Luky o 3 dni 3 mesiace....

avanka
20. sep 2008

Ale pouzili sme ju asi len 3 krat, ked sme museli...inak v pripade potreby radsej lyzickou...a to nam ide super

annag
20. sep 2008

kubkovka, tým zápalom sa tam tvorba mliečka mohla utlmiť, ale mliečko tam je a musí ísť von - dojči ju z obidvoch prsníkov, ak jej z tohto nestačí, Tebe by ešte mohli pomôcť oxytocínové kvapky (resp. injekčný roztok) - tým, že Ťa dojčenie z neho bolí, tak sa Ti oxytocín neuvoľňuje, máte len tri týždne, skús si ich zohnať - buď v lekárni po známosti alebo skoč na pôrodnicu a popros ich.

Ešte otázka - čo Ťa pri dojčení bolí - máš boľavú bradavku - ragády ... alebo Ťa bolí celý prsník?

Ak Ťa bolí stále celý prsník tak treba zábaly na zmiernenie zápalu (octan, vínny, liehový ...) a pred dojčením zase prsník zohriať teplým obkladom.

rovni
20. sep 2008

annag a ostatne baby,
dakujem za rady a tipy,stale vaham ci mam tu flasu kupit-naozaj len na taketo nestandardne pripady,snad ked sa z nej napije raz za 2 tyzdne,neodmietne potom bradavku.
A s tym odgrgnutim-moja si po papani na pleci odgrgne niekedy hned a niekedy ju mozem nosit a nosit a aj tak nic-vacsinou ked je taka rozospata.Mam potom vycitky ju polozit do postielky aby sa nepogrckala.

kubkovka
20. sep 2008

annag, mna boli prsnik, ked taha......je to take neviem, ci stipanie alebo ako to popisat......ked mi doktor predpisoval antibiotika, chcel mi dat oxytocin, ale ze uz to nedodavaju, tak mi dal ine......ale stale tam mam hrcku, ale nie z vonkajsej strany, ale pri bradavke z vnutornej strany

annag
20. sep 2008

kubkovka,

- to štípanie so zápalom príliš nesúvisí - takže si choď kúpiť mastičku Candibane alebo Canesten a ráno večer si tenučko natri bradavky, pred dojčením mastičku nezotieraj, je dobré, ak sa časť dostane aj do pusinky.

- ak máš hrčku tesne pri bradavke, je možné, že máš upchatý jeden z vyústení mliekovodov - takže treba tú hrčku premasírovať a odsať ju ručne, lebo to sa Ti odsávačkou ťažko podarí, musíš cielene masírovať práve tú hrčku, a aj túto časť prsníka , aby sa z toho miesta mliečko uvoľnilo a celý mliekovod sa mohol vyprázdňovať

oxytocín - lekár myslel na kvapky, ale skús si zohnať oxytocínové injekcie, ktoré si otvoríš a budeš malou striekačkou alebo kvapátkom kvapkať do nosa - po jednej kvapke tesne pred dojčením do obidvoch dierok (môžu sa zriediť aj malým množstvom fyziologického roztoku)