Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

geegee
17. sep 2008

No ani to neviem strucne popisat. Maly je lenivy? Alebo ja robim niekde chybu? Neviem. Iste je, ze na jedno papanie si vytiahne malo mliecka a je hladny. Dozaduje sa dalsieho mliecka, ale z prsnika tahat odmieta. Z flase vypije dost - okolo 100ml. Posledny tyzden nepribral nic. Nenasla som doteraz sposob, ako ho prinutit papat ked aj malo, ale castejsie, alebo ako ho donutit spapat viac na jedno krmenie. Som z toho nestastna, annag, je zlata, radila mi, jej slova ma vzdy povzbudili, no ked som vcera videla, ze maly nepribera, zlakla som sa. A hoci sa citim nanic, budem kludnejsia ked budem vediet, ze papa dost. AJ ked s vycitkami svojho svedomia, ze nekojim tak, ako sa ma. Ale snad raz, mozno ked zosilnie, alebo ja nieciem co, mozno sa nam podari sa este sa kojit.

annag
17. sep 2008

ale geegee, dojčeniu nemusí byť koniec, on sa o týždeň dva prebudí a bude dobre, uvidíš.

Kúp si dobrú odsávačku a odsávaj, koľko sa dá, nech mu mliečko ľahko tečie. AK mu bude tiecť ľahko, tak ho bude vládať papať. Dojči ho v kuse, naozaj koľko sa dá. Ale striedaj pri tom prsníky, nech ho preberieš, hneď ako začne len cuckať, koľkokoľvek, len nech saje. Neboj sa, sú týždne, keď bábo s váhou stojí a týždne, keď priberá ako macko. Tých 60 ml by vôbec nebolo málo, ale musel by papať často, aspoň každú hodinu. A v noci si ho nechaj pri sebe v posteli a nech si cucká koľko chce.

A ten večer, keď plače, tak si ho daj ozaj do postele a nech papá koľko chce, aj dve hodiny, tak sa ukľudní a popritom aj napapá.

Po napapaní ho v čas núdze dokrmuj vlastným mliečkom, ale len striekačkou alebo lyžičkou, čo mu pôjde ťažšie než z fľaše. Tou fľašou to ozaj zaklincuješ, neboj, on sa určite o týždeň - dva prebudí a zmocnie.

Bol by hriech pre toto zaspaté obdobie prísť o celé dojčenie.Ver mi, je veľa takto zaspatých detí, ktoré sa musia na dávky budiť a zo začiatku aj horšie prospievajú, ale to sa zmení. Len v kuse dojčiť a prežiť tých 6 týždňov a bude fajn, zatiaľ nechudne, tak ešte prosím pár dní vydrž a ozvi sa nám 🙂 🙂 🙂 🙂

horallka
17. sep 2008

geegee, no presne som mala tento istý problém- malého som kojila doblba, takpovediac, vždy skeď bol hore- lebo mi dlho spával, takže niekedy to bolo aj viac ako tri hodiny- som mu strčila prsník do úst, malý sa napapal, pekne odgrgol, nikdy neplakal, len---nepriberal. Proste priberal strašne málo alebo vôbec nepriberal. Robila som všetko možné - fakt,a dokrmovania som sa stránila ako čert sväteného kríža. Ale naposedy, keď mi za tri týždne schudol 100g, som už začala aj ja biť na poplach a musela som ho začať dokrmovať- i keď som výsostne a bytostne proti fľaši- ale čo som mala robiť? Už som aj na ňom videla, že je nekľudný a že potrebuje viac. Okolo môjho menzesu to bolo s ním na nevydržanie- tak ziapal. No ale ako som mu začala minulý týždeň dávať fľašu- s mojim kojením je to ešte horšie- už sa nechce chytiť vôbec- ešte ak tak v noci alebo nadránom- keď je rozospatý. Ale zato sme už za týždeň čo dokrmujem, pribrali vyše pol kila- aj dr. bola ohúrená. A popritom ho ešte stále kojím- ale už cicík moc nechce. Tiež si navrávam, že toto je len dočasný stav a jas aku kojeniu vrátim. Kamoška vravela, že kvôli škole a skúškam malú nedojčila desať dní a že potom normálne zas nabehla. Tak neviem, či to každej funguje individuálne alebo ako

horallka
17. sep 2008

annag- a nemá na to moje neúspešné kojenie vplyv aj ten menzes? Presne vtedy to začalo byť kritické, keď som mala ovuláciu- čo som ja ešte samozrejme netušila- že to je ovulácia a potom o dva týždne prišiel menz. Mám taký pocit, že aj to dosť ovplyvňuje kojenie.

annag
17. sep 2008

holky, ešte mi napadlo, že som Vám neodoručila výbornú pomôcku, ktorá neovplyvní cuckanie ako fľaša -
suplementor - zásobník s hadičkou, ktorú dáte pri pirosatí bábetku do pusinky, vyrába ju aj Medela, a dá sa kúpiť v lakeárňach alebo cez internet, pri slabo pijúcich deťoch, ktoré treba dokrmovať fakt super vecička, stojí okolo 800 Sk

tu je odkaz, o čo ide:

http://www.medela.cz/produkty/suplementor.php

horallka
17. sep 2008

annag, annag, kde ty na to chodíš??? 😉

annag
17. sep 2008

horallka, hlavne ma mrzí, že mám zatemnený mozog a neodporučila som ho skôr ☹

slavica2
17. sep 2008

annag ja som musela tiez zacat prikrmovat, aj ked som si malinku prikladala skoro kazdu hodinu ☹
Kupila som avent flase a zatial mi prsnik malinka neodmieta.... tak dufam, ze to tak ostane.
ci myslis, ze skor ci neskor mi popri flase odmietne prsnik?

kubkovka
17. sep 2008

ahojte, trosku budem mimo temy, ale chcela by som sa spytat, ako zistim, ci ma mala v ustach biely povlak.....ja si myslim, ze nie, manzel ano..........a doktorka mi predpisala fial. vodicku s tym, ze ak by mala tzv.zabku, mam jej to natierat..........ale ako?

duskaf
17. sep 2008

annag- netráp sa, máš na to právo.
horalka máš pravdu, chuť mliečka aj jeho tvorba je ovplyvňovaná menštr.
Ja v poslednej dobe často počúvam a vtedy mi je smutno, aj dnes sme mali návštevu a kamarátka mi povedala, keď videla ako si naša Veronka spokojne papká, že jej malá už v troch mesiacoch bola prikrmovaná, lebo jej materské mliečko nestačilo- vtedy si poviem, že škoda, že v tom období nestretla niekoho, kto by jej povedal, povzbudil ju, podporil a povedal, že neexistuje slabé, riedke materské mliečko a že naozaj stačí dieťatku a to, že sa drobec dožaduje častého dojčenia, nemusí vôbec znamenať, že je mliečka málo, ale napr. to, že materské mliečko je veľmi ľahko stráviteľné.

mywiel
autor
17. sep 2008

Medela je super vec nie nadarmo som si vybrala Svajciarsko... 😉 😀

dididi30
17. sep 2008

grace my sme na tom s papanim ako vy, len sme pribrali za mesiac 500g je to sice nie moc ale aspon nieco, je strasne lenivy papat, a ked sa odsunie a opat ho prilozim nechce, ako keby odmietal prsnik a dnes som mu vyskusala dat po papani 125ml umeleho mieka a vypil len 70 takze on chce papat len je lenivy tahat 😒 ja si neodsavam, mam z toho hrozne bolave prsia , odsavacka mi nevyhovuje a to mam celkom fajn znacku, ja uz neviem.....

annag
17. sep 2008

dididi, keď je lenivý, tak má smolu, preto neumrie, nemusíš ho prepchávať, vy ste už veľkí a krásne priberáte, nemáš čo riešiť, len si veriť. To skoro každé bábo by v istých chvíľach mlieko čo ľahko tečie neodmietlo , sanie je drina, to však neznamená, že hladuje. Nič neskúšaj a pekne dojči, nevezme si teraz, vezme si o hodinu, máš mocného chlapa, jemu nič nehrozí. 😉 🙂

dididi30
17. sep 2008

annag dakujem , ja si to tiez myslim a mam to stale v hlave, len vies my mamy chceme skusat ,ze co a ako....no a neboj budem kojit, umele je fakt az to posledne......kolko vypije tolko vypije, hlavne ze nehladuje....len keby sa mi tolko nenalievali 😖

malibuu7
17. sep 2008

je ahojky zienky... tak ze som nasla tuto temu, som rada...
ja posledne dni mam pocit ze sa mi tvori menej mliecka a tak nejak aj premyslam ci to drobcovi staci... posledne dni nejak tazsie zaspava aj budi sa mi v noci o nieco skor nez obvykle na jedenie... (no za celu noc sa budi 1x na papku) a proste nejak celkovo mi nepapa casto... v priebehu dna tak 3 az 4 krat... co sa mi zda malo, ci nie? ale teda ked taha, tak ho necham vytahat vsetko (teda myslim ze vsetko)

annag
17. sep 2008

slavica, je to pravdepodobné, ste na úplnom začiatku, treba podporiť laktáciu, nie dokrmovať, lebo tým laktáciu znižuješ. Ako si prišla na to, že jej nestačí? - možno nájdeme príčinu

AK dokrmovať, tak len vlastným mliečkom, aby sa mliečko tvorilo v takom množstve, ako ho bábo vypije. Ale to naozaj až keď sa už inak nedá. Dojčenie každú hodinu ešte nie je také zlé, kľudne to môže byť aj častejšie. Podstatné je dojčiť z obidvoch prsníkov , striedať polohy a odsávať po dojčení koľko sa dá. Určite to vyskúšaj, bola by škoda nevyužiť tento začiatok na úspešné dojčenie. Horallka tvrdo bojovala celé týždne, mesiace. 😉

annag
17. sep 2008

kubkovka, včera tu taká téma bola, mliečko ide ľahko vytrieť, takže po dlhšej pauze medzi dojčeniami je pusinká bez bieleho povlaku. Soor je prítomný stále, tiež ide zotrieť, ale ťažšie, lebo je zo pre bábo bolestivé a po zotretí je pod ním sliznica zapálená. Ak je to soor, treba to vytreť genciankou, najlepšie tak, že si omotáš gázu na ukazovák a na ňu dáš pár kvapiek genciánky a pusinku opatrne vytrieš. Treba skontrolovať a prípadne liečiť aj bradavky, ak bude treba, poradím ako

sipcek
17. sep 2008

Kocky,neda mi nepridat sa,co sa tyka priberania babatiek,u nas sa na ulici tohto roku narodilo spolu s mojou 5 deti,vsetko okrem mojej su chlapci,vsetci sme na UM,oni su to vsetko zruti a ta moja ma 7,5 mesiaca a vazila som ju vcera,7440 g.Myslela som,ze ked papa UM,bude priberat viac ako ked sme sa kojili,no uz to neriesim.Proste nie je jedak,ale konecne nechudne,tak je to ok,
annag,je ozaj dobre poznat tak skveleho cloveka ako si Ty,babenky,ak mate moznost kojit,nevzdavajte to. 🙂

annag
17. sep 2008

malibbu, ťažko povedať, či je to dosť, ak dobre prospievate, priberáte. .. No počet dojčení cez deň by mal byť aspoň tých 5-6 krát. Hlavne ak je zrazu nepokojný, skús mu prsíčko ponúknuť častejšie.

denisocka
17. sep 2008

tak a mne sa dnes potvrdilo na 100% že náš šimon nebude piť cicik v aute ani keby umieral - 6 hodín nejedol ale cicku nechcel,branil sa ,kopal,vykrucal -vodičku pil jaeby 10 roky nevidel vodu a ked sme došli domov tak my vytiahol obe prsia 😕

mywiel
autor
18. sep 2008

Tak mi priberame az az 5580g a 58cm. 😀 😉

gabikar
18. sep 2008

Ahojte spolubojovnicky 😉 . My sa trapime s Adamkovymi naladmi pri kojenim uz asi 1,5 mesiaca. Po narodeni pil tak 15min, teraz si to skratil tak na 4-5 min z jedneho prsnika, ked mu dam druhy tak nechce resp. aj ked si z neho da, tak potom vygrcne. Niekedy mavame cez den rozne nalady, neskutocne reve pred prsnikom a nie a nie sa chytit, ja sa ho snazim na ten prsnik pritlacat, trochu bojujeme ale nakoniec sa chyti a normalne papa. Absolutne nechapem preco je taky, lebo raz protestuje inokedy nie. Snazim sa dodrziavat dvojhodinovy interval na kojenie, tak som rozmyslala, ci to nie je tym, ze nie je este hladny, ale zase na druhej strane by sa nakoniec neprichytil a nepil. Dokonca mam pocit, ze ked ho necham trosku vyhladovat, tak vtedy sa nechce prichytit vobec. Na zaciatku som tie jeho nalady riesila odstriekavanim mlieka a davanim cez flasku (to byvalo tak priblizne 2-3 x do tyzdna), niekedy sa stalo ze ani to nechcel, potom som si kupila flasku a cumel lovi a po mlieku sa iba zaprasilo. Je to inak super cumel natahuje sa ako bradavka. Momentalne sa mi nechce odstriekavat, a tak ked ma tu svoju naladu sa ho jednoducho snazim utisit a trpezlivo cakam kedy ho to prejde a plac si snazim nevsimat 😀. Trapi ma, ze je taky, ale som stastna ze kojim a ci pritom place alebo nie, tak je to jedno, hlavne nech dlho kojime. 🙂

duskaf
18. sep 2008

gabikar- chcela by som sa opýtať, či tie jeho ako píšeš nálady nie sú vždy na jeden z prsníkov, skús to posledovať, moja Veronka pije len z ľavého, z pravého vôbec nechcela a žiadne triky nepomáhali, aj Filipko uprednostňoval ľavý prsník, ale nepohrdol ani ľavým.

nimi22
18. sep 2008

ahojte ja a chcem spytat ci je normalne ked sa maly napapa za 3 minuty ale mliecko este mam a potom pllace ale ocividne nechce sat, ked ho trosku necham 5 minut ponuknem mu ten isty prsnik, s placom ale predsa si co to vytiahne, chcela som mu dat iba z jedneho prsnika vzdy ale mam pocit ze ked ho prilozim k druhemu tak tam saje hned, ale niekedy place a ja neviem co mam robit, prikrmovat nechcem a viem ze tam mam mliecko, poradi mi niekto?

fabienamata
18. sep 2008

Ja som kojila vzdy len z jedneho prsa, 7 min.
O 2 hodiny z druheho prsa. A ze jej to stacilo,som zistila pri vazeni v poradni,za mesiac pribrala skoro kilo 😀
Teraz ked je velka slecna -9 mes. tak len rano a vecer,nooo a v noci 😒
Mlieko som si nikdy neodsavala,ani na zaciatku.Aby nebola nadprodukcia 🙂

slavica2
18. sep 2008

annag,
malinka velmi kricala po kazdom papani, myslela som, ze je to kolika, masirovali sme, cvicili a potom som jej dala z flase moje odsate mliecko a stiahla ho este 60 ml.....
a toto sa opakuje stale, mam pocit, ze len kojim a odsavam 🙂

kubkovka
18. sep 2008

annag, a ten povlak by mala aj na jazyku? lebo ja si myslim, ze to nema, jazyk ma krasne cisty............a este sa ta chcem spytat, je to normalne, ze je momentalne stale hladna? mam pocit, ze je cely den na prsniku.....doje, odgrgne, a za polhodinku plac jak hrom a zas chce jest........ja kojim cez klobuciky, kedze mam nanic bradavky a nevieme ju chytit, ani sestricky v porodnici to nedokazali.......ale pije krasne aj cez klobuciky, neodmieta a snad casom sa bradavky vytiahnu a chyti sa aj tak.........a este sa chcem spytat, vcera kakala 5x, potom to bolo take redsie a dnes uz 3x..........moze mat hnacku kvoli tomu, ze som brala antibiotika? alebo je to bezne vyprazdnovanie kojeneho dietata, ze skoro po kazdom kojeni kaka? som ta zavalila otazkami, tak snad budes mat cas a chut odpisat......

elenita
18. sep 2008

kubkovka, ja len tolko, ze aj moje kojene deti kakali asi prveho 1,5 mesiaca takmer do kazdej plienky a bolo to podla dr. v pohode, ja som sa neznepokojovala

kubkovka
18. sep 2008

elenita, tak to som rada........lebo mala tyzden pauzu, a teraz skoro stale, ale tiez si myslim, ze by to nemalo byt asi nic hrozne

annag
18. sep 2008

kubkovka, plne dojčené bábo hnačku prakticky nemáva, to stolica môže byť veľmi riedka (a môžu v nej byť biele kúsky aj hlien), aj hustejšia, môže kakať do každej plienky alebo raz za napr. tri týždne. Zlú stolicu by si spoznala tak, že by bola riedka, vodnatá, tmavo zelená a veľmi hlienovitá s prímesou krvi a veľmi zle by páchla.

Ak má dobrý sací reflex, môže dojčenie s klobúčikmi prebehnúť bez problémov. Ale klobúčik jednoznačne bráni dobrej stimulácii bradavky a dvorca, čo môže spôsobiť úbytok mliečka. Takisto je veľmi častým zdrojom infekcie. Pri dojčení s klobúčikom je technika prisania bábetka iná, než pri holom prisatí. Za tri týždne by si už mohla mať bradavky vytiahnuté, ploché bradavky sa veľmi dobre vytvarujú pri dojčení (ja som mala jednu takú tiež), určite by stálo za to skúšať bez klobúčikov. Skúšaj to buď v nocim keď je bábo prispaté, alebo cez deň, keď nie je veľmi vyhladnutá. Tesne pred dojčením, už keď ju máš napr. na kolenách položenú a pripravenú na dojčenie, si pár krát bradavku postimuluj odsávačkou, môžeš ju aj potrieť kockou ľadu, tak aby vystúpila alebo pomasírovať palcom a ukazovákom. Hneď ako sa povytiahne, tak ju chytro prilož. Rozhodne Ti odporúčam to skúšať, problém je pri bradavkách vpáčených, nie plochých, tam bradavka vystupuje. Ešte existuje aj tzv. formovač bradaviek, ktorý sa nosí medzi dojčeniami a vyťahuje bradavku. Ale vravím, po 3 týždňoch sa už bradavky mohli dostatočne vytiahnúť, aby ich dokázala správne uchopiť. Potom si ich už bábetko samé vyformuje.

Môže mať povlak len v niektorých častiach ústnej dutiny, môžu to byť len také malé ložiská, škvrnky. Netreba si z neho robiť ťažkú hlavu, pokiaľ je to v malom množstve a neobmedzuje, nebolí to bábo, resp. ak mamička nemá problém s bradavkami. Gencián slúži na prevenciu, je to vlastne dezinfekčný roztok, môžeš si s ním v rámci prevencie natrieť pred dojčením len bradavky a malej sa tak dostane počas dojčenia do pusinky. (ale to by bolo vhodné bez klobúčikov). Soor je plieseň, je ťažko sa ho zbaviť a práve na klobúčikoch sa môžu jeho spóry nachádzať.