Striedate prsníky pri jednom kojení?

mywiel
10. sep 2008

Chcela by som vediet ako kojite pri jednom kojeni, ci z oboch prsnikov, alebo striedavo pri jednom kojeni z jedneho a pri dalsom z druheho? Moja mala sa naje za 10 min. takze ani nemam velmi cas ju prilozit k druhemu prsniku a tiez neviem ci ked vymenim prsnik pocas jedneho kojenia kedze sa naje tak rychlo, ci nedostatne zakazdym len to predne mlieko? Preto kojim zakazdym len z jedneho a tak to striedam, problem je v tom, ze do dalsieho kojenia mam druhy prsnik naliaty a napnuty a navyse prsia nie su rovnako velke potom... 😀 A zakazdym odsavat prsnik sa mi nechce hlavnie nie v noci.

lengyelka
16. sep 2008

evina ja myslim ze je to mliecko aj petko take mal................ annag ja sa ta chcem opytat ............ petko sa mi budi v noci na papanie kazdu hodinu, a aj cez den papa casto.......... pa kojeni som ho uz aj dokrmila UM lebo bol nekludny a trosku sa skludnil........... myslis ze uz mam zacat dokrmovat?

cartmanko
16. sep 2008

my uz dokrmujeme veselo, lebo nam mliecko nestacilo. a sme o dva mesiace mladsi. 🙂

annag
16. sep 2008

evina, áno, stolica je v poriadku, je to nestrávené mliečko, zhluky bielkovín

lengyelka, netreba dokrmovať, len treba podporiť laktáciu - a to aj robíš, ak budeš dojčiť podľa jeho potrieb, trebárs aj každú hodinu, mliečka sa o 1-2 dni začne tvoriť viac, bábetko si samé takto reguluje tvorbu mliečka.

Samozrejme, v takomto období treba začať dojčiť z obidvoch prsníkov na istý čas - najprv nech sa dobre napapá z jedného a keď už začne len cuckať a nie účinne sať, tak ho prelož na druhý prsník, takto môžeš prsníky vystriedať aj viackrát. A striedaj pri tom aj polohy pri dojčení, najmä klasickú s futbalovou. (napr. 10 minút z pravého klasická poloha, 10 minút z ľavého futbalová, 10 minút z pravého futbalová, 10 minút z ľavého klasická) . Dojčením z obidvoch prsníkov zabezpečíš, že sa budú často obidva vyprázdňovať a ďalšie mliečko sa v nich bude môcť tvoriť. Okrem toho sa aj bábetko na dlhšie zasýti a intervaly sa predĺžia. Určite nedokrmuj, lebo tým nedáš vlastne šancu prsníkom, aby sa v nich tvorilo nové mliečko a v novom množstve.

S laktáciou sa dá úžasne pracovať - či už ju zvyšovať alebo znižovať a výsledok sa dostaví v priebehu pár hodín 😉

cartmanko
16. sep 2008

akak je futbalova poloha?

spathiger
16. sep 2008

Môžem len súhlasiť s Annag... a tá jej posledná veta sa mi nielen veľmi páči, ale aj osvedčila v realite, počas "laktačných kríz". Aj keď ja by som to až takými krízami v mojom prípade nenazvala. Malý proste pýtal mliečko každú chvíľku, len som dokojila, troška pospal a zas. Občas som mala pocit, že ťahá naprázdno, ale ťahal. Niekde som čítala múdru vetu, že prsníky nie sú zásobáreň, ale továreň na výrobu mliečka, tým pádom sa mliečko nevyčerpá, lebo sa stále tvorí. Ponuka - dopyt, dopyt - ponuka...neprešiel ani deň a tvorba mliečka sa prispôsobila potrebám môjho dieťatka.

annag
16. sep 2008

cartmanko, opačná (zrkadlová) ku kasickej, teda čelo bábetka smeruje k druhému prsníku a brada k pazuche.

kuk sem:
http://www.kojeni.net/vsede.php

bábetko saje najúčinnejšie z toho segmentu prsníka, kam mu smeruje brada, a práve vo vonkajšom segmente prsníka sa tvorí veľa mliečka, je veľmi produktívny, no pri klasickej polohe ho bábetko nedostatočne vyprázdňuje, čím sa v ňom môže vyskytnúť zápal a aj celková zástava mliečka - teda sa v ňom nakoniec tvorí zbytočne málo mliečka. Ja som to pri dcérke zo začiatku tiež nerobila a zažila som niekoľko zápalov, potom som zmúdrela a bolo po zápaloch a problémoch s tvorbou mliečka, pri synčekovi som sa zápalom týmto spôsobom dojčenia úplne vyhla 🙂

pepuskaa
16. sep 2008

Teda aj keď kojím už 9 mes možem zvýšiť produkciu mliečka? ja málo využívam kojenie po sediačky, je to niečo zlé? skôr si k nej ľahnem al dám Zoé 2ažkať na seba tak, že keď jej dávam pravý prsník, nožičky má pri ľavej nohe, pričom pravou rokou jej podopieram hlavičku. táto poloha mi vyhovuje najma keď papá ako z fľaše a dosť to bolí. takto mi vezme pekne celú bradvku aj dvorec a nenatahuje ma ako gumicku. je tato poloha nesprávna?

cartmanko
16. sep 2008

a tak zadnu poznam, len som nevedl, ze je to futbalova. okrem poslednej vyuzivame vsetky. 🙂

avanka
17. sep 2008

Annag, dakujem 🙂
A este.....nas Lukasko je velky spachtos uz od narodenia, medzi kojeniami byva hore max. hodinku a aj to az od tej 11, od 7 vecer od ulozenia az do tej 11 doobeda to funguje tak, ze nakojit, prebalit a spinkat 😀 😀 az poobede je schopny trocha fungovat
Ale v poslednej dobe, je to asi tyzden, zacal vecer pri kojeni strasne vystrajat, po okupani sa prisaje, chviku taha a potom zacne strasne plakat, odtahuje sa a pit uz nechce....placeme aj 15 minut..mam podozrenie, ze uz je taky unaveny, ze chce len cumik a ked zisti, ze tecie, jeduje sa, moze byt? Inak mlieka mam aj na rozdavanie, takze v nedostatku to nie je....
Ked ho ulozime do postielky, cucka cumlik, ked mu vypadne, tak pasticku a ked ho po 15 min. vyberiem, normalne sa nakojime uz bez placu.........A to vcera vstaval o stvrt na 7 vecer a o pol 7 sme sa kupali o ristvrte jedol, takze az tak unaveny byt nemohol....
Vcera to iste urobil aj poobede a aj vecer, som z toho jeho placu zufala..
Inak papa krasne....myslis, ze to moze byt aj zmenou pocasia, ze su deti nervozne??????????

pampuliacik
17. sep 2008

ahojte baby, chcem sa poradit. uz som precitala kopu toho, co sa tu pise o kojeni, ale aj tak mam "nejasnosti" 😖 dufam, ze annag pomoze resp. vysvetli 😀 alebo aj ine skusene mamicky... davam Emke papat podla potreby, kedy si zaziada, predtym to bolo asi kazde 3 hodinky cez den, no asi posledne tyzdne sa tie intervaly skratili na 2 hodiny, obcas chce aj kazdu hodinu a pol 😒 . teda neviem ako vy pocitate tie intervaly, ale ja od casu, ked zacne pit... to mi vela casu potom nezostava. pije 10-15 min, potom kvoli refluxu nosime 10-15 min, potom sice chce spat ale nemoze, lebo mliecko sa jej vracia hore hrdlom, takze lezi vyvysene v sedacke a snazi sa zaspat- stale sa vsak budi kvoli tomu refluxu. takto ubehne hodina ako voda, ja sa nestihnem ani len osprchovat a uz je zase hladna... nie su 2 hodinove intervaly prilis kratke? annag -pisala si minuly tyzden ze chce papkat castejsie, lebo ma rastovy spurt, ze rastie... ale nemalo by sa to "upravot" ked stupla produkcia mlieka? nemam dojem, ze len vymysla, pretoze uz po tej hodine sa zacne mrvit, nasleduje desne slinenie, bublinky az plac z hladu. ale zakazdym sa napapa len 10 min- potom ma zacne kojenie "boliet", teda bradavka zacne palit akoby ju mala zle uchopenu- neviete v com je problem? ked stlacim, mliecko tam je. skusala som prsniky vymenit, ale problem je, ze emka sa uz k tomu druhemu neprisaje, akoby mala dost. ja fakt neviem co je spravne, preco ma to kojenie v poslednej dobe boli (bradavka) a preco sa nenapapa aj z druheho prsnika, aby boli intervaly dlhsie, ako to spominate aj vyssie ☹

mywiel
autor
17. sep 2008

Pampuliacik my sme to mali v prvom mesiaci podobne nic ine som nerobila len kojila aj kazdu hodinu ako ty, ale to len pretoze som zle chapala co moja mala chcela ona nebola hladna ale ju bolelo brusko a tym kojenim ju to akoby ukludnilo lebo tiez plakala potom alebo sa mrvila a to bolo vtedy ked travila mliecko a vtedy mala plyny, neviem ci to mate podobne, ale ja som ju tym kazdo hodinovym kojenim trosku prepchala a ona nestihala travit. Ten plac nebol, ze bola hladna len ked dietatku ponuknes prsnik bude tahat aj ked nie je hladne je to instinkt sebazachovy, teraz uz viem tie place rozoznat trosku lepsie, niekedy chce byt len pri mamicke uz jej neponukam prnik zakazdym ked place ako predtym, jasne, ze by ho neodmietla ale uz viem ze nie vzdy je hladna. Bradavky potom bolia lebo si z nich urobila cumel, tak uz davam bacha a dam jej cumlik a je spokojna.

mywiel
autor
17. sep 2008

Pampuliacik mozno aj tebe place kvoli tomu refluxu, ze jej vadi?? Bradavky aj mna palili ale casom si zvyknu, len musis davat pozor na spravnu polohu pri kojeni aby sa babo spravne prisalo. Drzim palce. 🙂

bambulka78
17. sep 2008

ahojte kocky,
mam mozno taku netypicku otazku - viete mi prosim niekto poradit ako na odsavanie? mam rucnu odsavacku, s ktorou si ale vobec neviem odsat mlieko (a rukou mi to ide tiez len po kvapkach, tu odsavacku mam od kamaratky, ktorej fungovala bez problemov) a pritom ho musim mat dost, lebo maly papa dobre aj dobre pribera. dakujem vopred za akekolvek tipy

mywiel
autor
17. sep 2008

No rucna je na nervy a to tiez mam mlieka dost, skus predtym masirovat prsia, ja som ju predala a kupila si elektricku. 😅

pampuliacik
17. sep 2008

hm, mywiel, tiez uvazujem kedy je naozaj hladna a kedy nie. som z toho popletena a to som mala dojem, ze som snad za ten cas kojenie ako tak zvladla. ale v poslednej dobe sa trapim, bud jedava casto a neviem, ci je to ok (ved prechodny nedostatok mlieka kvoliu rastu by mal trvat snad len par dni a ona jedava casto posledne 2 tyzdne), bolia ma akosi bradavky- to citam a snazim sa "vylepsit" polohy kojenia- doteraz som ju kojila v zavinovacke, teraz som skusala bez nej a "spravne" podla poloh uvedenych na nete- ale nejde mi to 😢 😢 . citim sa ako neschopna, mam sice vankus na kojenie a vyuzivala som ho pri kojeni v zavinovacky, ale bez nej si neviem poradit, emka nema akosi oporu, rucku nechce drzat pod prsnikom, no proste des a hruuuuuza ☹ . no co uz, cvikom to snad zlepsim. len to caste jedenie neviem ci je ok, mozno 2 hod su v poriadku, som z toho jelen. a k tomu vsetkemu sa posledny tyzden pri jedeni vecer po kupani zacala metat, vypinat a neviem co s tym, nedokazem prist na to, preco to zas robi. uz som riesila, ci to nie je refluxom a tak, ale zrejme nie... uf, som netusila, ze kojenie je taka veda 😖

avanka
17. sep 2008

Pampuliacik, ja som maleho uz v porodnici kojila bez perinky, lebo ked sa to zenuy naucia s babatkom, ktoremu privazuju rucicky, aby s nimi nemohlo hybat a potom prides domov a ono ti tymi rukami sermuje, je problem....neboj, prides na to, mozno to bude chvilku trvat prave kvoli tomu, ze si kojila dotera len v zavinovacke...skus si najst svoju polohu...
Vecer sa aj nam maly jeduje, ale je to z unavy asi
Ja som az dnes rano prisla na to, preco maly tak pri prsniku vecer bojuje a reve, ako keby sme ho z koze drali...mne mlieko tecie strasne rychlo, nakolko ho mam hodne a on nestiha pit...zabehne mu a to ho asi boli...a ja som mu sprosta davala posledne 2 tyzdne pit poobede aj podvecer z toho isteho prsnika, aby vecer ma ten uplne plny a nemusel sa namahat prilisnym sanim z poloprazdneho 😅 😅 😅
Robila som chybu, dnes to skusim napravit....Bambuka, mne tiez kamoska pozicala od Baby Novy tu piestovu a ja som za 15 min horko tazko a s bolestami odsala 20 ml, pritom mlieka mam ozaj hodne
Tak som investovala a kupila si na mimibazare od jednej kocky 2 tyzdne pouzivanu, za polovicnu cenu Avent isis, sice rucnu, ale tam mi staci par minut a bez namahy odsajem aj 130 ml.....

kubkovka
17. sep 2008

ahojte dievcata, ja sa chcem spytat, mala nemala tyzden stolicu a dnes uz bola 4 krat........moze to byt tym, ze donedavna som ju prikrmovala UM a teraz iba kojim? a na tvari sa jej vyhodili nejake drobne pupaciky, co to moze byt?

mywiel
autor
17. sep 2008

Avanka deti by nemali pri kojeni sermovat rukami mali by byt kludne ak nie tak je iny problem nie?

Pampuliacik neboj sa to zvladas nemysli si ze ine zeny to zvladaju lepsie, robis max. pre svoje babo len sa nenechaj udeptat zmenou nalady babatka si hned myslime, ze nieco nie je ok, ja viem nie je to jednoduche ked oni sami nevedia ako inac komunikovat nez placom, casom to lepsie rozozname, len ju pozoruj a uvidis ci ma hlad casom na to prides, ja som bola tiez zmatena kvoli kolikam ci ma hlad ci nema, dve hodiny by mala vydrzat ak pekne pribera, moja teraz uz vydrzi aj 3,5-4 hod. a niekedy kojime len raz za noc. Neboj sa ked bude naozaj vyhladovela tak bude vrieskat o dusu... 😀 ja som ju raz tak nechala aby som videla ako si pyta jest lebo tiez to nebolo evidentne, vacsinou len pomrnkava a ja uz vytahujem prsnik. 😀

Kubkovka moja mala tiez pupaciky, doki mi povedal, ze mam obmedzit v mojej strave kravske mlieko no trosku sa to zlepsilo, neviem ci je to len tym, mozno aj kozmetikou, mlieckom ktore tecie von z pusy a ona na tom mokrom zaspi?? (lebo to ma na lickach)

mywiel
autor
17. sep 2008

Pampuliacik ja napr. s kojeneckym vankusom neviem vobec kojit, vkuse mi pada, lepsie sa mi koji bez neho, tiez som pouzivala perinku na kojenie ked sa mi vzpierala, ale to boli kvoli tym kolikam, teraz uz ju nepouzivam.

pepuskaa
17. sep 2008

avanka, neviem, čo je tvojmu bábatku, ale ty na to postupne prídeš sama. Keď bola malá vo vašom veku, mali sme to podobné. Tiež sa niekedy stalo, že nechcela bubať, pohrajkali sme sa 20 min a niekedy zabubala, inokedy sme boli hore do rána ránucého. Ktosi mi potom povedal, že sa u bábatka striedajú rôzne obdobia. A fakt je to pravda. cca 2týždne je dobre a potom asi 1 je nespokojnejšia ešte aj teraz.A k tomu režimu, Zoé je tiež taký spachtoško, no teraz už trošku menej,ale neviem akého si ty názoru, snažila som sa režim dodržiavať, nokeď so mnou nespolupracovala, tak som sa prispôsobila. 🙂

avanka
17. sep 2008

Mywiel, ano mali by byt kludne, ale kym bo Luky malinky a kym sa vobec prisal, tak tymi rukami taaaaak trepal 😀
On bol totiz narodeny vraj az o mesiac skor, nie len o 2 tyzdne, lebo sa v maternici pomalsie vyvijal, tak bol strasne spavy a s prisatim sme mali problemy 🙂

Ani ja neviem kojit s vankusom, v porodke mi pomohol, lebo som bola po cisarskom, ale doma mi v nom akurat Lukasko lezi po napapani 🙂 inak uplne zbytocna investicia...

pampuliacik
17. sep 2008

no mne ten vankus pomohol pri kojeni v zavinovacke, mam ho pri posteli a v noci kojim s nim. aj cez den. teraz ked to vsak skusam bez zavinovacky, tak to nejde-rozculuje ma a neviem si najst dobru polohu 😠 uz sa aj ubil, je tam malo guliciek a ja som leniva doplnit 😀 chcem sa vas spytat baby, ak kojite bez toho vankusa, cim si podopierate ruku, ktorou drzite babo? lebo ked musim kojit niekde vonku, kde nemam vankus, tak mi ide ruka odpadnut. a este otazocka- ked kojite poleziacky, kde ma babo druhu rucku? stlacenu dolu pri tele? a lezi babo na boku alebo skor viac na chrbatiku? z tych nakresov na nete som jelen. skusala som totiz v noci, kde som unavena, kojit aj poleziacky, ale citila som pri tom trochu bolest, ako prsnik "visi" nabok 😀 . a mam pocit, ze sa nevyprazdnuje dobre...

geegee
17. sep 2008

Ahojte, ja sa pomaly zmierujem s tym, ze sa mi kojit normalne nedari.

Annag, pozicala som i vahu, maly spapa na jedno kojenie tak max. 60ml, dnes som to konzultovala s pediatrickou, tak je to vraj malo. A on naozaj za posledny tyzden nic nepribral ☹ Vecer je preto vyhladovany, a uplakany, lebo cez den si malo vytiahol zo mna. Tak som sa v podstate asi uz rozhodla, ze idem mliecko odstriekavat, zrejme budem musiet kupit odsavacku elektricku /rucnu mam, ale lepsie su moje ruky ako ta odsavacka/ a bude papat z flase. Uz som sa kvoli tomu dost naplakala, a ine riesenie nevidim. Nedokazem maleho donutit papat castejsie ako on sam chce, zbytocne ho budim, hned mi zaspi na prsniku a mozem kojit aj 2 hodiny, a on aj tak vytiahne len 60. Ja pritom odstriekam viac. Co uz, mam asi lenive dietatko, alebo co...tak ked nechce makat ono, musim asi ja.
Citim sa nanic, kojenie mi bude chybat. Je to ta najpohodlnejsia vec na svete ☹

annag
17. sep 2008

avanka, no vidíš, ako si sa sama diagnostikovala, jasné, to mliečko keď tečie veľmi prudko, bábetko v hrdielku dráždi a nestíha ho pregĺgať. Ak by to bolo aj potom ako budeš prsníky normálne striedať, tak si ešte pred dojčením pár ml odstriekaj (ale ozaj len to najnutnejšie, lebo mliečka sa bude tvoriť o to viac a problém nevyriešiš), aby mu tak prudko nešlo a aby sa mu dalo aj dobre prisať. To je častý problém pri vynikajúco rozbehnutej laktácii a môže to byť spôsobené aj tým, že ešte stále odstrekuješ, takže mliečka sa tvorí o to viac.

Ale tá nervozita večer k bábetkám patrí, je to dané ich nezrelou psychikou, na všetko reagujú podráždene a citlivo, takže určite má na to svoj vplyv aj počasie, čo ich vysiluje a unavuje (aj my dospelí sa teraz cítime oveľa horšie než keď vonku svieti slniečko)

avanka
17. sep 2008

Annag, dakujem, si zlata 😀 😀 ved som dnes rano aj malemu vysvetlovala, ze by mal byt rad, ze ma maminka tolko mliecka, co by ine za to dali, ale nepomahalo, plakal dalej 😀 😀
Inak odstrekujem len ak mam velke hrce...ale zaujimave, ze v noci mu to nevadi, asi je potreba spanku vacsia ako potreba placu 😀

annag
17. sep 2008

pampuliacik, to, že si malá už nepotrebuje zobrať pri jednom dojčení druhé prsíčko je znakom toho, že mliečka produkuješ viac než dosť. Takže prišiel čas, keď ju treba dojčiť striedavo z obidvoch prsníkov, pričom ten čas dojčenia môžeš skúsiť predĺžiť tak, že aj keď si prsíčko pustí, tak ju necháš ešte chvíľku odpočinúť a ona sa ešte raz prisaje a dopapá. To, že s ňou hneď nezačne manipulovať, ale trošku ju povaruješ v tej polohe, ako si dojčila, jej môže pomôcť aj v súvislosti s odgrcnutím po napapní, žalúdok sa trošku upokojí.

To, že bábetko rozhadzuje ručičky je normálne, kľudne mu ich môžeš prichytiť. Najlepšie je ozaj dojčiť bez perinky, lebo tak si môžeš dobre kontrolovať správnu polohu bábetka. Ono musí byť v každej polohe obrátené k tebe nielen hlavičkou, ale aj celým telíčkom - bruškom. Toto je veľmi dôležitá podmienka, inak sa bábo necíti na prsíčku dobre, telíčko ho vlastne potom odťahuje od prsníka. Môžeš dojčiť aj v perinke, len si musíš byť istá, že je aj tak k tebe celé otočené. To isté platí aj pri polohe po ležiačky.
Ak chceš dojčiť po ležiačky na boku, tak si hlavu podopri vankúšom a ak máš pocit, že Ti prsník ťahá dole, tak si svoje telo- prsník podopri tenkým vankúšom,dekou tak, aby sa oň prsník opieral a bradavka bola v úrovni s pusinkou bábetka, alebo ho jednou rukou pridŕžaj.

Pri dojčení po sediačky sa kľudne oblož niekoľkými vankúšmi tak, aby si aj Ty bola opretá aj bábo bolo opreté . Zásada je, že vždy musí byť bradavka na úrovni pusinky, a musíte sa obidvaja cítiť pohodlne.

To pálenie môže byť dané zlým orisatím - zlou polohou, ale môžeš mať na bradavke aj infekciu. Ak bradavky pália, štípu alebo svrbia, jedná sa mykotickú infekciu. Nemá malá biely povlak v pusinke?

horallka
17. sep 2008

ahoj annag, ako vidím, už zase rozdávaš múdre rady bezradným maminám, ktorých nás je tu viac.Ja ti potom napíšem cez IP, ako pokračujeme, ale asi ma nepochváliš. Nie je to nič valné- až sa mi už ani nechce chodiť na toto fórum- a čítať, ako iné maminy bez problémov koja, ako im deti z ich mliečka a len z ich mliečka krásne priberajú-a u mňa presný opak.Asi si založím novú tému- nešťastná z neúspešného kojenia - aspoň tam nebudem sama so svojim nevydareným kojením

geegee
17. sep 2008

horallka, ja urcite do tej tvojej temy prispejem ☹

horallka
17. sep 2008

geegee, a aký máš ty problém s kojením? My sme začali mať problémy tak okolo dvoch mesiacov- kedy som dostala prvýkrát po pôrode menzes a podľa mňa to mi spôsbilo tieto patálie čo mám

horallka
17. sep 2008

ja som normálne kojila prvý mesiac- teda jún, ale koncom júla sa to začalo babrať - a potom som dostala menz. Annag mi super radila, ja som sa držala jej rád, ale čo keď malý nechcel?