Synček príliš rýchlo priberá. Čo s tým?

lienka.
16. mar 2007

narodil sa s vahou 3910g ked sme ochadzali s porodnice mal 3880.Minuly tyzden na poradni mal 6210g a dnes som ho vazila na obycajnej vahe a vychadza mi to 6600g.Papa kazde 3 hodiny a iba z jedneho prsnika.Ked odsajem mliecko mam 150ml.Jeden cely vypije,z druheho mlieko zamrazujem.Lekarka mi nic na to nepovedala,len sa smeju,ze je to dost.Ale co robit???Vraj to vybeha??Ale tie lica,keby ste videli kazdy hned jej aky baculko...Uz mam tych reci dost.Poradite?
Meria uz 63cm a dnes ma 2 mesiace.Dakujem

bambusko
30. júl 2008

miriamka, ak len kojis je to ok, ak by to bolo z um vtedy nie. priberanie sa vekom znizuje, nasa prva dcera aj najmladsi priberali prve 3 mesiace tiez vyse kila za mesiac, potom sa to spomalilo. v 7 rokoch je dcera tenucka, ked pozriem na fotky ake bola tucne babo, ani sa mi verit nechce 🙂

kisska
30. júl 2008

no ja prave riesim opacny problem, maly uz takmer dva mesiace s vahou stoji (za 7 tyzdnov prirastok 150g) a inak sa tiez zo zaciatku priberal vyse 1,5kg za mesiac, potom okolo kila mesacne a teraz nic... ☹ Ale aspon nechudne a je spokojny a vysmiaty, aj ked papa kazde 2-3 hodiny...

bihan
30. júl 2008

u dojčeného dieťaťa je to úplne ok.. malá priberala v priemere kilo mesačne prvých 5m (to merala 70cm a 9kg) a odvtedy sa to hýbe len strašne pomaly... dnes má cca 73cm a 9,5kg

miriamka
30. júl 2008

Kisska...a tiez len kojis?Mozno je to ok,lebo mne tiez doky povedal ze to ze prve 2 mesiace priberal 1kg mesacne nic neznamena,ze teraz sa to uz moze rapidne znizit lebo sa zacne hybat.

kisska
30. júl 2008

miriamka - len kojim... no asi pred 2 tyzdnami nam zrusili postolky a odvtedy je maly jak vrtula 😉

annag
30. júl 2008

presne tak, ako hovorí sirinka, plne dojčené bábätko môže priberať koľko chce. Je veľmi pravdepodobné miriamka, že začne menej priberať po 3 - 4 mesiaci, keď sa začne viac hýbať a prsíčko bábätko prestáva na istý čas dňa aj zaujímať, dokonca sa môže stať, že prestane priberať v istý čas takmer celkom a potom zase začne. Bábätká priberajú v skokoch. Obdobie nepriberania sa omylom zamieňa na pocit nedosatku mliečka a následné úplne neopodstatnené prikrmovanie a rozbehnutie laktačnej krízy, ktorá dokrmovaním vedie k postupnému odstaveniu. Keďže materské mliečko sa svojim zložením prispôsobuje potrebám bábätka, stále dostáva optimálny príjem všetkých potrebných živín. Podstatné je, aby rástlo.

Pri deťoch na príkrmoch je veľmi dôležité bábo neprekrmovať, lebo UM sa len pokúša podobať na MM, je viac kalorické, hustejšie a preto bábo zasýti na dlhší čas. UM v prvom roku života a zvádzanie dávať ho bábätku viac než je potrebné vedie k obezite bábätka v neskoršom období aj v dospelosti. Ďalším dôležitým faktom je, že MM sa ľahko vstrebáva a nezaťažuje žalúdok, UM ho viac zaťažuje a jeho nadmerný príjem je veľmi veľkou záťažou na celý tráviaci trakt, obličky, pečeň. Toto sa pri MM nemôže stať a treba bábo kŕmiť tak často, ako chce a koľko chce, mliečko ho nezaťažuje, jedine ak ho vypije viac, tak si ho vyvracká - je redšie, takže všetko, čo je navyše, ide ľahko von, čo zostatne v brušku je ten správny objem. Denný objem mliečka pri UM v prvom polroku by nemal prekročiť 1 lt. Materské mliečko sa evolúciou vytváralo u cicavcov a teda aj ľudí tak, že sa plne prispôsobilo potrebám daného druhu. UM sa je len jeho drahou a ani zďaleka nie dokonalou náhradou.

cartmanko
30. júl 2008

to vsetko beriem ale tu spravnu hranicu zistim ako? ani neviem kolko si malinka vytiahne z prsnika. mame kupit vahu?

lila794
30. júl 2008

pocuj, ved nas krpec ma len tri mesiace a tri tyzdne a ma skoro 9kg, tak len dufame, ze MM rychlo vybeha.

sirinka
30. júl 2008

cartmanko...malinka si vytiahne kolko potrebuje. ked jej to ovsem dovolite, prilozite vzdy, ked si bude pytat a nechate dostatocne dlho. ten prvy mesiac to bude obrazne povedane nonstop, ale ked maminka vydrzi, budete odmeneny stastnym a zdravim babatkom, a na UM usetrite na jednu dovolenku...

danuska123
30. júl 2008

Ahojcek aj moju malu ked niekto zbada tak povie jaka buchta az mi to niekedy lezie na nervy.Ked sa narodila mala 3620 kg teras ako 5 mesacna 7600 kg doktorka vzdy povie ze pekne pribera sice o trosku viac ako je normalne 900 g mesacne ale ze u kojenich babetiek je to normalne.Je cisto kojena bes cajikov.Kamoska ma o mesiac a pol starsiu cerku a ta je o par dekov este chudsia od nasej a ties je len kojena.myslite ze kazda zena ma inu kvalitu mlieka alebo v com to je.seci mi hovoria ze mam dobre mlieko

sirinka
30. júl 2008

danuska no my mame miesto mlieka rovno smotanu 😵 moja starka ked videla tu nasu, zhikla a hovori, no lucka, ty mas bars mastne mlieko...hehe

cartmanko
30. júl 2008

no ved vravim asi mas plnotucne mliecko. 🙂
ae este k nam.ke malinka taha jak diva a place. tak chceme odsat a nic tam nemame.
tak ju virtualne nenakrmim. tak mam dve moznosti bud dokrmim alebo budem pocuvat plac a dufat ze sa to rozbehne. ale kolko budeme cakat ci sa to rozbehne? kolko budeme pocuvat plac? a ked nechceme ani jedno ani druhe kolko jej mame dat papat um aby to nebolo vela? ona sa neda prekrmit, negrcka. dame jej papkat stiahne 30-60 a ide spinkat. najviac stiahla 90. a ked maminka nakoji a malicka place tak asi 10-20 um a spinka.

sirinka
30. júl 2008

a ako jej davate UM? treba dat pozor, aby si nezvykla na flasu, potom moze plakat na prsniku aj kvoli tomu, ze je to namahave a dozaduje sa flasky 😒 ja inac tiez neviem nic odsat a vobec som neprikrmila ani raz... ked je kriza, vacsinou sa mliecko rozbehne do 24 hod, ale treba dodrziavat iste zasady, napr. nedokrmovat. ale na toto je najlepsi odbornik annag, skus sa obratit na nu, trebars cez IP

bihan
30. júl 2008

Cartmanko, ak maličká vytiahne z oboch pŕs a potom viac než 30ml UM, väčšina doktorov bude odporúčať dokrmovať. Kým pravidelne prikladáte a až potom dokrmujete, nemalo by to mať vplyv na zníženie laktácie 😉

cartmanko
30. júl 2008

no prikladame prikladame ale koli hladu aj dokrmujeme. dnesne flasky s jednou dierkou to babatkam neulahcuju a rozdiel medzi podtlakom na vysatie mliecka z prsnika a z flasky je skoro rovnaky. kedze vsetko rad skusam skusal som aj toto. dal som flasku na odsavacku a na maminku a za rovnaky cas sme odsali pri rovnakom vykone rovnako z maminky a rovnako z flasky. mam taky "neveriaco tomasovsky" pristup. preto velmi argumentu ze to babatku ulahcujeme flaskou neverim. vyzivova hodnota je neoddiskutovatelna ale aj fyzicke predispozicie, velkost a produktivnost prsnych zliaz. ked raz nemame tak nemame a dame jej vsetko co mame. a ked potrebuje viac, nic ine nam nezostava len um.

sirinka
30. júl 2008

cartmanko...ide aj o to, ze pri piti z flasky je iny sposob sania ako z prsnika...udajne ten prsnikovy je tazsi...preto to ulahcovanie...

annag
30. júl 2008

cartmanko, v prvom rade musíte prestať dokrmovať! Je úplne normálne, že bábätko chce prvé týždne len papať a byť na prsíčku. Tvoja manželka má podporu fantastického manžela, ktorých je veru málo. Pomáhaj naďalej,lenže správnym spôsobom.

Tvoja manželka - jej prsníky sa musia v prvom rade dobre zohrať s potrebami bábätka. A to je obdobie až prvých 6 týždňov. Jediným spôsobom na to, aby sa vytváralo mliečko a nie aby ho ubúdalo je časté dojčenie a vylúčenie dokrmovania. V tej situácii ako ste Vy teraz: dojčiť cca 15 minút z jedného, 15 minút z druhého prsíčka, oddych a o hodinku znovu. Pri každom dojčení vypiť pohár vody. Kratšie a časté dojčenie je taký kompromis - prsíčka si trochu oddýchnu, lebo bradavky ešte nie sú zvyknuté, mliečka sa viac v prsníkoch nahromadí a manželka bude mať pocit plnších pŕs. Ty budeš hlavný nosič - dáš ju odgrgnúť , budeš ju nosiť, najlepšie v druhej izbe, aby si manželka trošku zdriemla a vedela, že o malú je postarané, i keď možno bude trocha plakať. Mal by si si vziať, ak je to čo i len trochu možné dovolenku, aby manželka nemusela robiť nič iné, iba dojčiť a oddychovať.

V noci by bolo ideálne, aby mala malú pri sebe, kľudne i v posteli a dojčila ju na požiadanie, vždy keď sa prebudí.
A zase budeš nosiť a hojdať a spievať ... Ak by mala bradavky už odolné, môže ju nechať cuckať koľko chce a vládze, detičky istotu prsíčka potrebujú.

Malá nesmie dostať žiadnu fľašu a ideálne ani cumlík!

Garantujem Ti, že ak to dodržíte, o pár dní sa tvorba mliečka zvýši tak, aby dostatočne zasýtila malú. Máte poslednú šancu zvrátiť situáciu a dať Vašej dcérke to najlepšie - mamičkine mliečko a prítomnosť jej prsíčka. Je veľký stres vyjsť z bruška a dostávať do pusy akúsi umelú hmotu a mlieko iného cicavca (UM je upravené kravské). A je krajší pohľad ako spokojná mamička - manželka s vlastnou spokojnou dcérkou na prsíčku? No nie je, takže zabojujte 😉

ps : Aj krava dojí mlieko len ak ju stimuluje teliatko alebo odsávačka, inak sa jej laktácia zastaví.

lila794
30. júl 2008

Konecne, Annag, nasa laktacna poradkyna! 🙂 Hadam na teba daju!!! Naozaj, ona ma pravdu, posluchnite!

cartmanko
30. júl 2008

vidim v tom viacero zadrhelov (najma moje spievanie 😀 😲 😕 🤐 ) ale znie to rozumne.

tomzuzka
30. júl 2008

Lienka: aj náš "drobček" láme rekordy. narodil sa 3850g a 51cm, ako dvojmesačný mal 5750g a 61cm, takže to vychádza skoro 1kilo a 5cm na mesiac..všetci nám typujú o mesiac viac ako má v skutočnosti, ale my sa zatiaľ z toho tešíme🙂 pravdepodobne to bude mať asi znižujúcu tendenciu.. kdesi som počula, že sa môže jedno kŕmenie denne nahradiť čajíkom... my to občas skúšame, ale potom si aj tak Šimko pýta ešte mliečko, no nevypije už toľko..tiež ho plne dojčím

sirinka
30. júl 2008

cartmanko...ja ked spievam, aj na skocur zalezie radsej do skrine, ale klarka to zboznuke... 😉 ale fakt, toto su rady na nezaplatenie...

lila794
30. júl 2008

tomzuzka, nas mal dvojmesacny 7kg 😝

annag
30. júl 2008

tomzuzka, čajík uvar pre seba, dojčené michellinky sú najkrajšie, a v roku sú z nich štíhli manekýni, čajík klame bruško, bábätko i mamičkine prsíčka

cartmanko, pesnička od každého otecka zaberá, to sú vďační poslucháči 😉

lila794
30. júl 2008

ano, nas sa na mojom kvileni smeje 😀

sirinka
30. júl 2008

annag no u nas to teda v tom roku zatial neplati... 😝 ja len dufam, ze jej to neostane az do puberty hehe...uz zacala chodit, tak sa trosku natiahla, ale veeeelmi pomaly 😵

annag
30. júl 2008

sirinka, neostane, tukové bunky sa vraj vytvárajú do roka, potom sa už len napĺňajú tukom , manekýnka to bude 😎

sasenka
31. júl 2008

Moja kamoška mala syna takého baculka, že sme hovorili, že je to až moc... bol plne kojený. Ako prestala kojiť po roku, maly schudol - teda vytiahol sa a tie špeky naviac sa stratili 🙂 Teraz ma 6 rokov, ide do školy a vobec nie je tučný, praveže z tých chudších detí, myslim, že ak po roku začnete stravovať normálne racionálne, vobec nehorzí že vychováte nejaké obezitky 😉

Ja som moje deti žial nekojila, pri dcerke laktácia nenastúpila ani po 2 týždnoch trápenia sa, preplakala celé noci, na konci sa odmietala prisať, odsávačkou som odsala max. 20ml zakalenej tekutiny, ktorá ničím nepripomínala mlieko, a to som ťahala aj hodinu 😖
Syna som kojila mesiac, aj niečo pribral, ale potom začal chudnúť a ešte sme sa trápili, ale ked som prišla k DR. vážil menej, ako ked sme šli z porodnice (por. váha 3500g, pri prepustení 3300g a mesačný 3200g) teda nič neostávala len dokrmovať. ešte asi týžden pila aj prsník aj flašku, potom sme prešli na odsávanie. Vydržalo nam to do 3 mes., aj to som rada.

certica
31. júl 2008

myslim, ze ja tu mozem vsetkych ukludnit.
moj krpec sa narodil s vahou 3650g, po odchode z porodnice mal 3500g a odvtedy pribera rovnomerne kazdy mesiac 1,9kg!!!! teraz ma nieco cez 3 mesiace a vahu 9.400g.
je kojeny... a mimochodom kili 😀 , pijem vcelku dost, tie 4l vody denne urcite

sasenka
31. júl 2008

pánečku, naš mal 9kg v polroku a ti sa mi zdal baculko 🙂 Ale hlavne že su zdraví 🙂

fodorka33
14. apr 2009

ahojte chcam sa opytat je moc ked ma maly 60cm 1mesiac a 3tyzdne a vazi 6kg? mimochodom narodil sa 52cm vazil 3800g?