Tabuľkové deti neexistujú. Či?

elinka27
4. mar 2008

Ahojte neviem ci je tu takato podobna tema, ale zaujimalo by ma ake maju mamicky skusenosti s detmi, myslim kedy sa zacali usmievat,kedy zacali past konicky, kedy sa zacali pretacat, ci stvornozkovat.Stale pocuvam od lekarov a okolia vety "uz by mal zacat" a podobne(nie od vsetkych najdu sa aj svetle vynimky)
Chcem len podotknut,ze moj syn je predcasne narodeny, co sa neda porovnavat s detmi nacas narodenymi,ale tak nejak dufam,ze aj medzi nimi sa najdu deti,ktore neplnia vsetko presne podla tabuliek,lebo ja som presvedcena,ze take "tabulkove deti" neexistuju.

wienika
4. mar 2008

podla mna tabulkove deti urcite su, ale malo. kazde dieta je individualne, niektore chodia skor, sedia skor, niektore neskor. netreba sa znepokojovat, napriklad v teme, kedy babo zacalo sedkat, tam su take rozdiely, ale to vobec nevadi. moja mala tiez nie je tabulkova, narodila sa malicka a stale aj je mensia ako jej rovesnici. tiez este sama nesedi, kamaratkin uz ano...

veverca
4. mar 2008

Tabuľky sú len orientačné. Keď sme boli na poradni v 5. mesiaci, doktor sa pýtal, či sa už otáča na bok. To zvládla 🙂 . A podľa tabuľky už mala byť pretočená na bruško. Teraz sa už vrtí pekne 😀 , ale sama nesedí, o štvornožkovaní nemôže byť ani reči(na brušku len vystrkuje riťku ako húsenica 😀 ) Obe moje deti sú takí pohoďáci, ale ani nemajú byť po kom nejakí aktívni.
Elika- keď sa Jakubko narodil o 6 týždňov skôr, kľudne mu ich z tej tabuľky odpočítaj. On to do roka všetko dobehne. 😉

veverca
4. mar 2008

Elinka27 - prepáč, že som ťa premenovala 😅

susik77
4. mar 2008

wienika: my sme o tyzden starsi a tiez este nesedime, aj ked nam chyba uz len malinko...este mame 2 mes. cas 😉

cervena_ciapocka
4. mar 2008

Vsetky tabulky su robene na zaklade statistik. A preto sa ani nemozu brat "doslovne".

Ako ked jedna zena prvykrat porodi v 30-tke a ina v 20-tke, tak tabulka vyhodi, ze priemerny vek prvorodiciek je 25 rokov.

cervena_ciapocka
4. mar 2008

Kaslite na tabulky, kazdy vynimocny clovek predsa vytrca z radu 😵 😉

susik77
4. mar 2008

jasne, suhlasim 😉 myslim si, ze kazde miminko to ma inak naprogramovane 😉 ved ani dve deti tej istej matky nie su rovnake 🙂

marorlinko
4. mar 2008

ja tim tabulkam neverim,ved kazde dieta je ine, moj sa tiez narodil o 6tyzdnov skor, sediet zacal sam bez opory,ked mal 8 a pol mes,sam sa pretocil na brusko ked mal asi 7 mes a pod. neznasam pocuvat, moj uz robi toto, moj zase hento a tvoj este nie? vtedy do mna vojdu vsetky certy, neznasam to porovnavanie, ako moze niekto porovnavat predcasne narodene dieta s narodenim v termine napr.
moj nic nezmeskal k nicomu som ho nenutila,ked chcel tak to urobil, niekto sa skor nauci rozpravat napr. moj uz vie par slov a ma len rok, co este nechodi ani sam,takze asi tak.

grmitko
4. mar 2008

nasi chlapci sa narodili na dvojicky vcas, a tiez nikdy neboli podla tabuliek, nieco vedeli skor, nieco neskor, napriklad sami sediet zacali az ked zacali lozit, co je podla rehabilitacnej sestry spravny vyvin, takze som sa tym nikdy netrapila. Kazde dieta je individualne, zle je len vtedy, ak dietatko veeeeeeeeeeelmi zaostava za tabulkami, to znamena s rozdielom niekolkych mesiacov, nie par tyzdnov hore dole 😉 😀

dominica
4. mar 2008

elinka, netráp sa, veď som ti už písala v IP. Napíšem ti, čo kedy vedel malý a podľa obvodnej to bolo neskoro, ale podľa neurologičky v nemocnici to robí všetko v termíne aj keď neodráta 6 týždňov, takže to už neriešim.
Prvý krát sa pretočil na bruško keď mal 6 mes a 9 dní, ale pretáčať cielene sa začal až keď mal 7 mesiacov. Pásť koníčky vedel veľmi neskoro, lebo do pol roka neznášal polohu na brušku, vydržal pásť možno tak 5 sekúnd a začal pišťať, tak som ho dnes musela brať, úsmev bol nejak po 2 mesiacoch, to si presne nepamatám a kedy sa pretočil z bruška na chrbátik? No mal asi aj 8-9 mesiacov. Sedieť začal keď mal necelých 9 mesiacov, ale na 100% to bolo až v skoro 10tom mesiaci. Štvornožkovať začal pred týždňom a postaviť sa vie necelé 2 týždne. Tak to je zatiaľ asi tak všetko.
A kamoškina malá je narodená o mesiac skôr a 1x sa postavila v postieľke keď mala 6 mesiacov, tak to je rozdiel v porovnaní s naším vyše 4 mesiace, takže som sa fakt rozhodla, že nemá zmysel porovnávať!
Toto som ti skopčila z jednej stránky...

Deti sú individuálnymi jedincami. Nemalo by teda rodičov strašiť, ak porovnávanie s múdrymi knižkami alebo inými deťmi nie v prospech ich dieťaťa, alebo naopak, ich dieťa je viac popredu.
V tom dáva odpoveď vývinová neurológia, ktorá je náročnou oblasťou detskej neurológie. Posúdenie mnohých odlišností od vývoja vyžaduje skúsenosť. Na druhej strane sa odborníci boja, aby sa nezanedbal a nezameškal určitý vzácny čas na to, aby sa dieťa začalo liečiť, ak je dôvod, že motorický vývin zaostáva. Matky by sa nemali stresovať. Ak majú rovnako staré dieťa ako priateľka či susedka a ak dieťa nedokáže vo svojom veku niektorú z tých činností, ktoré by podľa knižiek malo dokázať, nemusí to znamenať, že dieťa zaostáva vo vývine.

shela
4. mar 2008

No my nie sme vonkoncom tabulkovy...vahu mame 9,6 kg vysku 73cm...sedime , pretacame sa....asi tak...na SK by ma lekary asi ukamenovali kvoli tej vahe ale tu to je OK... 😅

letuskah
4. mar 2008

elinka netrap sa tabulkami, u predcasne narodenych deti treba vraj ratat tabulkove mesiace od datumu kedy sa mali narodit, cize ak je narodene o tri tyzdne skor, treba k danemu mesiacu kedy ma nieco vediet pripocitat tie tri tyzdne. kubko sa narodil sice len o 10 dni skor ale vsetko robime o mesiac neskor ako pisu tabulky. najskor ma to trapilo lebo som od lekarky len pocuvala ze mal by toto a tamto ale vidim ze pokroky robi, aj ked neskor tak ma to prestalo trapit, tabulky su na to aby lekari mali cim znepokojovat mamicky...

letuskah
4. mar 2008

shela vidis na vahu som zabudla, mame 11 kg co ma daleko od tabuliek, tam sme popredu cca pol roka 😀

dominica
4. mar 2008

no my máme 8070g, teda to bolo asi pred dvoma týždňami a cm neviem, ale nosí tak 68 - 74.

wienika
4. mar 2008

ja som sa pred chvilou vratila od detskej lekarky, takze moja mala ma 6 mesiacov a tyzden a na svoj vek je velmi malinka. ma iba 6,3kg a meria 64 cm....taky drobcek...ale nic si z toho nerobim, hlavne , ze pekne papa a je spokojna. ved ani ja nie som velka( 160 cm a 48kg)takze nema byt po kom. ani dokyna nehovorila, ze je to problem..skor bol problem, ze mala ma kratku uzdicku na jazyku, tak jej to chcela prestrihnut, jezismaria ta revala...ale nie od bolesti, ale, ze jej to bolo neprijemne, ze sa jej niekto rype v pusinke. aj tie dve inekcie zvladla super.

andrea78
4. mar 2008

aj my sa vymykáme tabuľke, v 5mes+týždeň má 7 560g a 73cm, teraz som ho merala 😉 , no tiež sa nepretáča 🙄

elinka27
autor
7. mar 2008

no tak moj ma 6810g a 61cm, takze co sa tyka vahy tam tiez predbiehame niektore nacas narodene 😀 ja viem,ze nemam porovnat a hlavne ked mam priratat este to co sa skor narodil,ale mna to jednoducho stve,asi potrebujem viac casu aby som sa s tym vyrovnala. 😒

bubba
7. mar 2008

tabulky su len priemer

deina
8. mar 2008

Daju sa tieto tabulky aj najst niekde na nete? Stale o nich pocuvam, ale este som ziadnu nevidela. Nas maly je tiez predcasne narodeny, zatial vie dvihat hlavicku, obcas ju aj dlhsie udrzi, ale inak si len lezi, spinka, papa... A zda sa mi, ze az teraz zacina reagovat na zvuk. Mna to netrapi, viem, ze tie dva mesiace do TP musim brat do uvahy, ale manzela to trapi. A neviem mu vysvetlit, ze je to vporiadku, ze len teraz sa mal narodit a nemoze hned vsetko vediet.

elinka27
autor
8. mar 2008

deina skus kliknut na tento odkaz http://www.starostlivostodieta.sk/u-lekara.html

hedunecka
8. mar 2008

no to su len orientacne body ktoryx sa vsetci lekari drzia..a tiez si myslim ze kazde dieta je indi ved kazdy clovek na svete je iny nie??
mne sa heidi prevraca na brusko uz od 3,5mesiaca ale dr.sa k nej sprava vzdy podla daneho veku co by mala vediet a nepozera ze co uz vie..mne sa zda ze je trosku dopredu..kazde dieta ma cas ved kam sa bude ponahlat ma na to este cely zivot a to ze niektore deticky vedia to a ine este nie a naopak je uplne normalna vec..ja lekarov uz nepocuvam vobec a hlavne ked mi niekto diktuje ako sa mam o malu starat a ze toto nesmiem a tak.. 😠 😠 ona je sice taky maly vtacik ked mala 5mesiacov mala 6700g a 65cm ja ju ucim veci ako to citim ja a nie nejaka tabulka 😉 a to ze uz bezproblemov beha v behaku jej tiez nezakazem zato ze niekto povedal ze sa nesmie davat a bla bla..kazdy sa chceme riadit podla toho druheho a nie podla seba..

bubba
8. mar 2008

hedun,
ja nemam nic proti "behaku"ale malu som nedavala citila som ze v tomto smere musim dat lekarom za pravdu.kamaratkina mala zacala po chodeni v bezke za sebou tahat jednu nohu(lebo sa len jednou odrazala)a to sa odrazilo aj na chodzi,tak dr.ju poslala k ortopedovi a ten jej zakazal bezku pouzivat...povedala ze pri druhom ju uz nebude pouzivat...
ale pravdu povediac to je jediny pripad kedy som sa stretla s negativnou skusenostou mamiciek s bezkami teda okrem nehodovosti a podobne...
a k tym tabulkovym detom"ak vam dr povie,ze toto a toto by dieta uz na svoj vek malo vediet,tak si myslim,ze je to len take male upozornenie,aby si rodicia dobre vsimali,ci skutocne vykonava urcite veci to dieta(napr.otacanie)a ak nie tak aby vedeli cim skor s tym nieco robit,lebo u deti cim skor sa problem objavi,tym skor sa da aj odstranit"hovorim ako nejaky profesional,ale cisto amater,ale tiez sme si prezili svoje tak viem o com hovorim 😉

shela
8. mar 2008

bubba...no nemas moc pravdu...ked nieco dieta nechce robit tak ho nedonutis za ziadnu cenu..mozes mu ukazovat ale aj tak to nespravi...napriklad si len vezmi deticky ktore nelozia ale potom zacinaju chodit...su aj take pripady..kamoskina dcerka bola taka...ako 9 mesacna nelozila len sa pretacala a sedela...po mesiaci sa zacala stavat a po par tyzdnoch aj chodit... tiez s nou trenovala a nepomohlo..a s tym chodacikom..my ho pouzivame tiez ale nezatazujeme este velmi nozicky..ma to nastavene dost vysoko takze sa nebojim..najprv sa odrazala s oboma nozkami a teraz si uz chodi.. 😉