Veľmi slaný pot. Aký môže byť dôvod?

tynushqa
2. nov 2009

Ahojte,
poslednú dobu som si všimla, že má moja dcérka veľmi slaný pot. Keď jej dám pusu na čelo, tak ma až štípu pery. Viem, že slaný pot je typický pre Cystickú fibrózu, ale dúfam že nás sa to netýka. Aký ďalší dôvod môže mať slaný pot?
Ďakujem

janinah
2. nov 2009

nedúfaj,daj ju vyšetriť,aby sa táto dg mohla vylúčiť

dm1
3. nov 2009

presne ako pise janinah - povedz doki nech jej spravia potny test aby si mala istotu.

deina
4. nov 2009

V poslednom cisle Dietati o tomto pisu, teraz sa test robi uz vsetkym detom este v porodnici (od feb 09). Ine priznaky nema? Spominaju tu caste ochorenia dychacich ciest, trvaly kasel, problemy s dychanim, tazkosti s travenim a pod.

dadis
4. nov 2009

tynus, nechcem strasit, ale mam 1 dietatko s CF a ma naozaj slane cielko. Druhe dietatko mam zdrave a aj ked sa velmi velmi spoti, tak slano nechuti. My mame mieru formu, pretoze nie vsetky formy su rovnake. Dokonca nebyvame ani castejsie chori, priberame viac ako rovestnici, zijeme normalny zivot , len sme sledovani v centre CF. Skus si radsej vyziadat ten test, nic za to nedas. Viem, podla seba, ze som to odkladala, nepripustala som si to. Cf bol pre mna strasiak, teraz uz nie je. Drzim palce, aby testy vysli negativne 😉

tynushqa
autor
4. nov 2009

Ahojte,
tak Bianka nema ziadne priznaky pre ktore by som sa mala bat CF, nekasle, ale teraz v piatok ideme aj tak na poradnu tak sa opytam doktorky. Jedine ze ked sa napapa niekedy vidim ako sa jej "jedlo" vrati spat do ust. Ma to od malicka, vela aj zvrackavala... ☹

dm1
6. nov 2009

mna prave ten clanok v mame a ja dobre nastval. pisu tam o CF ako o hroznej chorobe ale opisuju vlastne len najtazsie mutacie. podla mna mali napisat aj ze su aj mierne formy ktore nejako zvlast neohrozuju kvalitu zivota. ked som si precitala ze starostlivost o cloveka s CF zaberie 8 hodin.... stve ma to lebo moj manzel je evidovany od 3 rokov ako pacient s CF iba na zaklade potnych testov a dychacich problemov v detstve. ale gen CF mu nikdy nepotvrdili a teraz uz cakame len na dokoncenie opakovanych gen.testov aby mu CF vylucili pripadne potvrdili len nejaku mutaciu ktora nesposobuje problemy. ten clanok moze podla mna mnohe matky vylakat ked to tam tak napisali a neuviedli ze su aj mierne formy CF. nam manzelova doktorka vzdy hovorila ze zabudnite na to co pisu o CF ani to necitajte lebo to je len o tazkych mutaciach.

sisiska
30. jún 2011

@dadis dadis, a ako ste prisli u tvojho dietatka na CF, ked nema ziadne ine priznaky, iba podla toho slaneho cielka? a ako sa drzite? dakujem

a_dam
19. feb 2013

Dobrý deň, nenašli by sa tu mamičky detí s CF, ktoré by boli ochotné vyplniť mi dotazník k bakalárskej práci? dotazník je anonymný.. ak by mi niekto mohol pomôcť, tu je link : https://docs.google.com/forms/d/1ixmDhV_laH5BWM...

21sissy21
19. feb 2015

Dobry den. Mne sa narodila pred 7 mesiacmi dcerka v UK. Nakolko som dlhodobo evidovana na plucnom,dcerke spravili testy aj na CF ktore vysli negativne. Pot mala donedavna v poriadku. Asi pred mesiacom som si vsimla,ze pot ma ovela slansi. Dychacie a ine problemy nema. pekne papa,je vzdy usmiata. Mala by som poziadat o nove testy?