Zaguľatila sa už vášmu bábätku zležaná hlavička?

usiko
6. feb 2011

Ahojte,

mame taky problem,asi ako mnoho mamiciek......nasa skoro 4 mesacna dcerka ma zalezanu hlavku vzadu,ma ju plochejsiu ako by mala mat..o hodne plochejsiu, pretoze spinka na chrbatiku.
Robili sme vsetko mozne, aby to tak nebolo:
-ked bola v perinke, polohovat bolo ju jednoduche, tak sme polohovali raz na jednu raz na druhu stranu.......
-ked z perinky vyrastla, tak sme sa snazili ju polohovat, cez den ju davame lazat tak, ze ked sa chce otocit za svetlom, tak sa musi otocit raz na jdnu a raz na druhu stranu,toby problem nebol.prihovarame sa raz z jednej raz z druhej strany...
-ale ked spi, tak zaspi s hlavkou otocenou na jednu stranu , alebo a druhu...smerom k oknu, lebo otacame jej postielku kvoli tomu, ale potom sa aj tak pretoci narovno takze tvarou rovno akoby pozera do stropu.snazim sa ju aj v spanku pretocit na strany ale ona si neda, proste drzi tu hlavku silno, a nasilu to nechcem, aby som jej neublizila...a aj ked sa mi podari, o par minut je zase hlavka rovno vytocena tvarou do plafona...
-podkladala som jej na jednu stranu aj poskladanu plienku,aj deku,aj vrecko s ryzou, mukou......proste ona sa aj tak vytoci do stropu...uz neviem ako....
-na brusko ju nechcem dat spavat, lebo sa to neodporuca, aj ked mame monitor dychu......a okrem toho, ked ju dam na brusko akoze pasieme baranky, tak ked uz nevladze, tak spusti hlavku a place a mrnci, takze na brusku jej asi dobre nie je.....

Bojim sa ze jej taka hlavicka ostane......

Tak by som vas chcela poprosit o odpoved:

1, Ked malo vase dietatko zlezanu hlavicku ako malinke, zagulatila sa este niekedy neskor a teraz ju ma peknu?
2, Kedy sa zagulatila, a co ste preto robili?
3, ak mate nejake tipy ako ju v spanku uspesne pretocit, budem vdacna......lebo zda sa ze ma uz drobec vlastnu hlavu..... 🙂

ja viem, ze sa vam mozno zda, ze tu riesim banality,ale moj muz ma neskutocne, ale fakt velmi skosenu hlavu vzadu, takze jednoducho je pochopitelne, ze by som bola nerada, aby malo dievca taku istu.... 🙂

Dakujem za vsetky odpovede.

edita84
6. feb 2011

Ahoj aj moja malá mala zaležanú hlavičku ale vygulatila sa jej do toho roka asi ja som kúpila vankúšik na polohovanie a na tom mi spávala a teraz už má peknú gulatú hlavičku

exupery
6. feb 2011

Ano,uz ju mame krasnu gulatu,a to nam doky stale hovoril,ze nebude mat pekny tvar,lebo ju ma moc zlezanu..,

fracle
6. feb 2011

Pokial je hlavicka nadmierne zlezana a mas z toho obavy, mozes vyskusat tuto specialnu prilbu:

http://www.geekologie.com/2009/09/shes_sobeauti...

Najefektivnejsia je v 4-6 mesiaci, ked hlavicka a mozog babatka rastu najvacsou rychlostou, 24 hodin denne. Moze sa nosit aj neskor, nikdy vsak nie dlhsie ako 12 tyzdnov!

sofia2008
6. feb 2011

no to by aj mna zaujimalo..my mame to iste 😠

facemum
6. feb 2011

ahoj, aj naša Lilly mala v 4.-tom mesiaci strašne zležanú hlavičku ☹ ale snažila som sa ju rôzne pretáčať, až nakoniec spinkala na brušku a to jej veľmi pomohlo, trvalo to do 8.-meho mesiaca, potom ju už mala celkom ok, ale doktorka mi na to povedala, že ak chcem, aby ju mala peknú, tak musím sa snažiť čím skôr, lebo keď jej zrastie fontanella, tak to už pôjde ťažko... tak vám držím palčeky 😉

benne
6. feb 2011

môj preferoval jednu stranu, ale ako začal tráviť veľa času na brušku, medzi 5-6m sa normálne zaguľatila...neboj sa, neostane zležaná... napraví sa to 😉

aliza
6. feb 2011

no, ono nie je zalezanie ako zalezanie, vacsinou problem vznika uz v maternici a dietatko sa uz narodi s hlavickou s nepravidelnym tvarom (pripad mojho syna), ale vacsinou si to nikto nevsimne (ja ano, lebo ja mam uchylku na hlavy 😀 ) a potom je pripad, kedy sa to zalezi po narodeni kvoli prilisnemu tlaku na jednu stranu, ktoru dietatko preferuje a podla reakcii maminiek sa to zrejme do toho roka naozaj upravi. My sme s malym boli na specialnej klinike (tu v UK), pomerali mu hlavku a vraj to ma na hranici medzi miernou a zavaznou formou, rozdiel v tom zalezanom rohu ma vyse centimetra na rozdiel od rohu druheho, takze aj keby sme nadalej pokracovali v polohovani, tak sa mozno rozdiel zmensi o par milimetrov, ale nikdy sa to nevyrovna lebo uz ma vyse 4 mesiacov a polohovanim sa doteraz nic nezmenilo. Takze my sme objednali tu prilbu, bude ju nosit asi 2-3 mesiace a hlavicka sa pekne vyrovna. Ono je tazko povedat, ci sa to upravi samo, poznam kopec dospelakov so zalezanymi, plochymi hlavami, ci muzov alebo zeny, u zien je to lepsie, zakryju vlasmi, ale pri chlapcoch je to dost viditelne. A zalezi na kazdom cloveku, ci to povazuje za nejaky defekt alebo je to len banalita, pre mna to banalita nie je, radsej par mesiacov prilbu, ako by mal mat neskor nejake komplexy. Kazdy clovek je inak citlivy, jednemu to vobec nevadi a druhy sa moze za to cely zivot trapit.

katkazabor
6. feb 2011

no naša ju mala tiež zležanú a upozornila nas na to dr v poradni..malu sme kadejako prevracali aby neležala na tej strane,dokonca nám kazala dr aby sme ju dávali spinkať na bruško ale z toho nebolo nič kedže tak spinkať nechcela..ale ked sme sa tomu zacali venovat a stale sme ju napravovali tak sa to pekne vyrovnalo.teraz po zlezanej hlavičke niet ani stopy 🙂

marina87
7. feb 2011

my ideme koncom mesiaca ku doktorkam - neurologicka a pediatricka - obe nam povedali, ze zabka ma zlezanu hlavicku (ked mala asi 4-5m), tak sa chystam, ze sa ich opytam, co hovoria teraz.........mala ju zlezanu, ale teraz uz vobec nic nevidiet. zacala sediet, teda menej lezala a dr mi povedala, ze vela urobi aj atmosfericky tlak, aj ked my - dospeli ci to vobec neuvedomujeme. takze sa netreba obavat

edinka20
21. apr 2011

ahojte ženičky. aj my mame taky problem, ale my mame zaležanu hlavičku na pravej strane a maly vôbec nechce spat na lavej. ked ho otočim je nervozny a pretača si hlavu na pravu stranu. dr. nam povedala, že maly ma zaležanu hlavu. nechcem aby mal plochu pravu stranu a lavu taku gulatu. ma iba 2 mesiace, ale bojim sa, že to tak ostane. do kedy sa formuje vlastne hlavička babätka a kolko času mame este na formovanie hlavičky? bojim sa, neže mu to tak zostane a potom, ked vyrastie sa mi "podakuje", že som nedavala pozor. napíšte mi prosím do internej pošty. podakujem sa za každu odpoved. 🙂

deirdra
21. apr 2011

Caute, moj syn spaval vzdy iba otoceny na pravu stranu, mohla som robit co som chcela, do dvoch minut bol vzdy naspat. Hlavicku mal zlezanu a ma ju zlezanu doteraz, neupravilo sa to. Nie je to velmi vidno, ale ja to vidim🙂 Tiez mi vsetci hovorili, ze sa to upravi, ale neupravilo. Ma uz 2,5 roka, takze uz to tak asi zostane 🙄
Ja by som ju asi dala spat na brusko, aspon obcas. Ak mate monitor dychu, tak sa nemoze nic stat. Tiez by som to teraz urobila, ale vtedy som si myslela, ze sa to samo upravi, tak ze netreba...

qsookie
3. máj 2011

Môj syn má mierne sploštenú hlavu vzadu na ľavej strane. Všimla som si to ešte v prvých týždňoch po pôrode. Mal to zrejme od pôrodu, celý bol taký spučený. Polohovala som ho, nič sa nemenilo. Čakala som, že z toho vyrastie, doktorka z toho nerobila vedu, bol zdravý. Teraz má 11 a ja to stále vidím, hlavne keď je moc vystrihaný. Ale inak, pri dobrom účese to nevidieť. Manželovi to musím vždy pripomenúť, keď idú k holičovi, aby ho nedal vystrihať na vojaka. Inak, syn je zdravý, páli mu to v škole... Takže fakt len kozmetická chyba. Ja sa nad tým už tak moc netrápim (vždy len chvíľu). Veď sú aj horšie veci, ktoré nič nezakryje.

cmulinko
3. máj 2011

ja som uz v porodnici robila tak,ze deti mi spali len na bokoch.prvy syn ani nemohol spat inak kvoli refluxu,len na boku a druheho som davala ja spat len na bokoch a obaja maju velmi pekne formovanu hlavicku uz od narodenia.akurat sa musi davat pozor na to caste polohovanie,aby zasa z tych bokov nebol problem,ze spi iba na jednom boku.

ivinka181
3. aug 2012

Ahojte.viem ze tu riesite zlezane hlavicky.My sme mali ten isty problem.maly stale spal a spal no babo k nezaplateniu.on si v noci spal na tej strane ktoru on chcel.nebolo mozne ho polohovat.
tak som stravil nejaky sas na nete. a oplatilo sa nasiel som firmu ktora vyraba kranialne orteze.je to priamo na asimetricke zlezane a na vlastne cele deformacie hlavičiek.
Ked sme sa pre to rozhodli tak nas cakal boj z nasimi "uzasnymi lekarmi "ani jeden o tom nemal ani ponatia ze nieco take existuje a ani nechceli o tom viac vediet "stary doktori"
No my sme si zazili.Ale nevzdali sme sa.Mali tu ortezu ma uz dva mesiace a vysledky su uplne fantasticke. Nas mali "mal" zlezanu hlavicu a to vemi podla noriem mal tazku deformaciu
uz teraz neviem kam do tej tabulky patri ale tvar jeho hlavicky sa mi uz paci.Nie vsetci sa na tuto pomocku pozeraju s nadhladom.ale vysledky hovoria za vsetko.V erope je to uplne normalna vec
ale u nas........ ak by ste mali zaujem a blizsie info tak kontaktujte nas cez IP orig. stranka kde nam to vyrobili je www.protea.sk skuste to pozriet.

bleee
19. aug 2012

ahojte, ten isty problem sme maly aj my, syncek mal v 4 mesiacoch velmi vylezanu hlavicku, doktorka kazala podopierat plienkou, ale on si aj tak nasiel to svoje miestecko na chrbatiku a spal ako doposial. Zmierila som sa s tym, ze mu taka ostane. Ale odkedy zacal sediet a lozit, zacalo sa to menit a teraz v 9.mesiacoch je to sotva badatelne. Ked mu narastu vlasky, nebude mu nic vidiet. Okolo vylezanych hlaviciek sa robi zbytocna panika

hajanka
19. aug 2012

@usiko mala pri tom neplace ked jej otacate hlavicku na opacnu stranu? zvykne tuto stranu preferovat aj ked ju drzite kolko, na rukach, alebo len v lahu? vylucili ste torticollis? - skrateny krcny sval (ktory ked sa nelieci - necvici - moze robit problemy a sposobovat bolesti, ci uz s chrticou, chodzou, drzanim tela....)
Ak ste vylucili torticollis, tak je to len navyk.

Sestrina dcerka mala od narodenia skrateny krcny sval, preferovala jednu stranu, aj pri spanku, ked bola vo zvyslej polohe, sice hlavku otacala, ale v lahu to bola takmer vzdy len ta jedna strana. Niekedy sa podarilo, ze jej hlavku otocila pocas spanku,ale takmer vzdy si ju po chvilke otocila naspat.
Chodila na masaze, cvicenia, aj vojtove cviky.
Hlavku zlezenu/skosenu mala a dost a to sa nenapravilo. Torticollis sa vsak dal do poriadku uplne a velmi rychlo.

1/ 2/ 3/ malo a nezagulatila sa (polohovanie vo vyssom veku uz nebolo mozne, kosticky pevneju a hrubnu a dietatko ma ako pises uz svoju hlavu)
vlastky vsak rastu, tak sa pomalicky zakryva a ine problemy jej to nesposobuje 😉 ani zdravotne, takze nic strasne to nie je

stanislavao
19. aug 2012

babatko treba polohovat, aby sa hlavicka nezlezavala vzdy na jednej strane. pokial si ju nechce nechat v inej polohe, podlozte mu ju vankusom. ked zacne sediet, hlavicka sa zacne vyrovnavat, ale pokial je velmi zlezana, tak to sa vam potom nemusi uplne vyrovnat.
Treba hlavickou cvicit a naozaj polohovat, polohovat, lebo bude mat skaredu nesumernu hlavku.

bozenalukova
6. dec 2012

ja som kupila bezpečnostne valčeky...treba si ti najsť v google a objednať,,,,

yennn
6. dec 2012

@usiko máme 3r a hlavka už dávno pekná, keby som nezbadala túto tému, aj by som zabudla 😉
Aj mm má vzadu plochú, syn to nezdedil

saska2208
20. dec 2012

Moja mala velmi ale velmi zlezau hlavicku, kazali nam cvicit vojtovku no to cvicenie sa nam s manzelom absolutne nepacilo a tak ho ani jecvicime, robine si vsetko podla seba a zaujimame ju hracami na druhu stranu na kontrole u fyzioterapeutky ked sme boli nechapala ze ako rychlo sa jej to uplne napravilo a teraz na hlavicke nieje ani kusok zlezane. Pekne sme si ju polohovali a absolutne necvicili to co nam kasali. Musis sa riadit podla svojho srdca a dokazes vela... 🙂

anda2
20. dec 2012

mal zalezanú hlavičku, balila som ho do vankúša, nohy mu trčali von a otáčala na opačnú stranu a aby sa neotáčal na tú čo mal vyležanú ešte som aj vankúše podkladala a napravilo sa to. Do 6 mesiacov mal peknú, chce to len trpezlivosť a dávať pozor a otáčať na tú druhú stranu

kamispublic
10. máj 2013

Tak nas syncek ma tiez zlezanu hlavicku, trapim sa s tym od jeho 2 mesiacov... zacinam to vzdavat. Ma to sice lepsie ale pochybujem ze sa mu hlavicka uplne zagulati. Joj :((

evelin1986
20. máj 2013

maminy,ked sa tym tak trapite,tak preco to podaktore nechavate na nahodu? aj moj maly ma zlezanu hlavu a polohovanie nejak extra nepomaha...a kedze nechcem aby mi to niekedy vyhadzoval na oci,alebo sa mu deti smiali,ak mu to nahodou zostane,tak jednoznacne idem riesit tu uz spominanu kranialnu ortezu...musim kvoli tomu s malym do BA,ale stoji to za to! kazdy,kto tu prilbu mal,tak mu pomohla na 100%..po zlezani ani stopy! a ked vam to ortoped predpise,tak preplaca poistovna..

miruskapetrovicova
24. máj 2013

No náš špuntík má tiež vyležanú hlavičku, hovoria síce že to ešte nie je najhoršie, má dva mesiace ale tiež sa bojím že mu to tak ostane, spáva nám s hlavičkou do ľavej strany, nechce spinkať otočený na druhú , podkladám ho, otáčam v spánku, ale vždy si nájde systém ako si ju otočiť. Rozmýšľala som už na kúpe podhlavníčka, ale neviem či by si aj v tom tu hlávku neotočil, keď je taký špekulant, alebo potom polohovaciu opierku. Máte s tým niekto skúsenosti, čo z týchto vecí je lepšie a čo by nám mohlo najlepšie zabrať? Ďakujem 🙂

cypercanka1
14. nov 2013

Nas stuplik ma tiez zlezanu hlavicku....pred par dnami mal 2 mesiace ale je to vymyselnik lebo lezi len na pravej strane vacsinou ...uz sme skusali vseetko mozne podkladat mu vankus aby si ju neotocil na tu "jeho preferovanu pravu stranu" , kupili sme aj vankusik proti zlezanej hlavicku aj u ortopedicky sme boli....torticollis nema to vylucila ale zlezanu hlavicku ma....nechceme aby ju mal plochu na tej pravej strane...doktorka mi vravela aj ze sa to casom do pol roka dietatka vyrovna naspat ked sa zacne viac otacat a pohybovat ale nechcem to nechat len tak....rozmyslali sme aj nad "detskou ortezou-prilbou" neviete niekto ako to funguje keby sme mu to chceli kupit?predpise to aj ortoped a preplaca poistovna alebo ako to je?dakujeme za akukolvek radu

nae
14. nov 2013

Moj mladší to mal, upravilo sa to medzi 6.-12-mesiacom, dávala som vyššiu dávku vitamínu D3 na doporučenie lekárky (2 kvapky Vigantolu alebo 3 kvapky vitD3 od Swansonu).

danjelca
14. nov 2013

dokedy je možnost že sa hlávka vyrovná?aj po roku??

ludmilabb
25. máj 2014

@evelin1986 prosim ta v BA sa to sa tiez vybavit netreba cestovat do Fridku, ja som pozerala z BB to mam asi narovnako cestu tak neviem

laska1279
9. jan 2015

Poprosim moj maly syncek ma 6 mesiacov a ma zlezanu hlavku vzadu lebo spinka na chrbte alebo iba na jednej strane, je mozne ze sa to este zagulati? Dakujem

simca06022011
9. jan 2015

@laska1279 toto je otazka, tu ti nikto velmi neporadi... najdi si diskusiu. A zagulati sa mu ale je nacase polohovat, podlozit ho a nenechat ho iba na tej strane lezat. Nam sa hlavka pekne vyformovala ale museli sme polohovat o dusu.