12 ročný syn je sluchovo postihnutý a začína to v škole nezvládať

martinastaj
22. sep 2020

Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu mám 12 ročného syna, milý, šikovný, slušný, nikdy nemal problémy v škole, až tento rok alebo respektíve teraz, on je totižto sluchovo postihnutý, má stredne ťažkú poruchu sluchu, počuje hovorenú reč, aj bez načúvacích aparátov, ale akonáhle sa začne rozprávať viac ľudí, už sa stráca a nerozumie, vždy som si myslela, že to zvláda celkom dobre, je integrovaný, ale asi som sa mýlila, včera začal strašne plakať, mal až akoby histerický záchvat, že v škole je to strašne ťažké, že to nezvláda, že sa tam cíti ako cudzí, že má problém sa niekde zaradiť, keď sa ho niekto niečo opýta, nedokáže reagovať, skoro až vracal, máme veľmi pekný vzťah, vždy keď potrebuje, tak sa rozprávame, riešime, je dosť citlivý a dosť ťažko prežíva stresové situácie, vždy som sa mu snažila pomôcť, ale toto ma dostalo a neviem, ako to riešiť a som zúfalá, do školy chodiť musí, má tam aj dvoch dobrých kamarátov a šikanu vylučuje, tak netuším prečo zrazu je mu tak v škole zle. Neviem, či to už mám riešiť odbornou pomocou, alebo ho nútiť chodiť do školy 😟. Ďakujem za každú radu a prajem pekný deň. Martina

moonlight1210
22. sep 2020

Nacuvaci strojcek by mu nepomohol alebo ho odmieta?

mummy01
22. sep 2020

Maju v skole psychologa/spec.pedagoga? Ak ano,kontaktuj ich spolu s triednym ucitelom a riaditelom a skuste najst sposob ako synovi pobyt v skole zjednodusit. Rozhodne jeho pocity neignoruj.

mily7
22. sep 2020

@martinastaj došla puberta. Je to stále normalne zdravý chlapec, len ma sluchovo postihnutie. Hormóny sa búria, je viac citlivejší, vnimavejsi. Určite sa rozprávať,rozobrať situáciu,hľadať pomoc aj odbornú. Podporiť ho, vypočuť, podať pomocnú ruku. Porozprávať sa s ucitelkou, špec. pedagógom. Držím päste.

suve99
22. sep 2020

Známi majú úplne sluchovo postihnutého syna, ešte v škôlke bol mrzutý, lebo bez načúvacieho prístroja sa mu zle "fungovalo" - dostal pre seba výborný načúvací prístroj a chlapec zostal ako vymenený...nerozmýšlala si o tom ? Vekom sa mu sluch môže zhoršovať. Ale ako vidím, si skvelá mama a spolu to zvládnete. Silno držím päste....daj vedieť, či a ako ste to poriešili.

macekovam
22. sep 2020

@martinastaj podľa mňa sa tam necíti,, v bezpečí... A z toho je taky... Keďže nerozumie je zmätený... Úzkostny.. Možno cez prestávky je tam zhon tak preto...

jaskolka
22. sep 2020

A nacuvaci aparát? Je logické, že keď zle počuje, tak môže byt "vyradený"z debaty, a to ho rozčuľuje, keď nerozumie, čo sa okolo hovorí. Alebo sa musí potom pýtať, prosím, čo hovoríš, a to môže otravovať okolie, že mu všetko treba opakovať a ďalšie problémy z toho vyplynu. Pravdepodobne sa bez aparátu už do budúcnosti nezaobíde, čo bude robiť neskôr v škole, alebo v zamestnaní? A sluch sa mohol mu aj zhoršiť, kedy naposledy bol na vyšetrení?

martinastaj
autor
22. sep 2020

Dievčatá ďakujem, strašne veľa to pre mňa znamená, vaša podpora, načúvacie aparáty má, ale tým, že on má špecifickú poruchu ( lekár v Ba len krútil hlavou, že nechápal ), tak tie načúvacie mu veľmi nepomáhajú, má jedny z najkvalitnejších a je to veľmi rozumný chlapec, naozaj sa mu snažím všetko vysvetľovať a neľutovať ho, lebo tým mu nepomôžem, tiež to pripisujem aj začínajúcej puberte, ale nemôžem pozerať, ako sa trápi, zajtra mám stretnutie s triednou a vybavujem aj psychologičku a chcem vyskúšať aj kraniosakrálnu terapiu na uvoľnenie stresu, držte nám palce a ešte raz ďakujem ❤️

hyta
22. sep 2020

@martinastaj Je skvelé že máš so synom taký pekný vzťah a vie, že sa ti môže vždy zdôveriť. Je vo veku, kedy na každé dieťa doliehajú city, emócie, slovom puberta. Je teraz určite citlivejší. Možno mu niekto dačo v škole povedal, čo sa dotklo jeho citov, deti vedia byť často kruté. Máme v rodine 15 ročnú slečnu, ktorá už úplne stráca zrak, inak je to vynikajúca študentka,, takže viem, ako občas plakala kvôli poznámkam spolužiakov. Určite by som vybavila tú psychologičku ako píšeš, môže to pomôcť.Veľmi vám držím palce.❤

juliet86
22. sep 2020

@martinastaj mozno potom stredna skola kukni na iprba.sk ;) najdi odbornu pomoc rieste to. ma nejake hobby ktore miluje? idealne vonku serm skauting cokolvek. to by mu pomohlo preklenut narocne obdobiem drzte sa.

suve99
22. sep 2020

@martinastaj verím, že to spolu zvládnete !!!! ❤❤

danica2711
22. sep 2020

@martinastaj prepáč, neviem nič o tejto problematike, len vám obom jednoducho strašne držím palce

oslo1
22. sep 2020

Nema problem syn AJ s tym, ze sa teraz nosila masky na tvari vsade aj v skole?
Lebo AJ normalne pocujuci clovek ma problemy porozumiet, nie to este clovek so sluchovymi
problemom.

elizuella
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pelian
22. sep 2020

@oslo1 inak presne to napadlo aj mna. Ja pocujem teda dobre no ked sa s niekym rozpravam kto ma rusko, tak mu teda prd makovy rozumiem heh

martinastaj
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
qetka
22. sep 2020

tie ruska by to urcite mohli zhorsovat a mne este napda, ci nepriesiel na 2. stupen, nema novu ucitelku, chvilu by asi trvalo, kym si zvyknu na seba - ako pracovat. Drzim vam kazdopadne palce a snad sa to coskoro utrasie (predsalen je iba zaciatok roka, predtym dlho v skole nebol, tak sa tazsie zvyka)

martinastaj
autor
22. sep 2020

No určite mu tie rúška vadia pri komunikácii, ale musia ich mať, dokonca jedna učiteľka riešila, že čo to má za rúško, že každý má gumičky za ušami a on ma gumičku okolo hlavy, a aj to dlhé obdobie čo bol doma mu neprospelo, doma načúvacie nenosí, lebo rozumie, a teraz ešte dostal nové aparáty, ktoré mu dosť vadia, ale už sme rozbehli komunikáciu na všetky strany, tak pevne verím, že to s našou podporou zvládne ...... musí, inú možnosť nepripúšťam a ešte raz vďaka dievčatá 🤗

simca06022011
22. sep 2020

@martinastaj k rusku s vyjadrim: su o vela lepsie tie co idu okolo hlavy.. ti co to maju mat cely den to pochopili.. my sme tiez prerabali gumicky a supli to za hlavu.. ved po roku s ruskami nam vsetkym budu usi odstavat.
A k problemu, urcite podporou a citlivym pristupom pomozete, uvidis s triednou a psychologickou ako. Ale ja mam malu taku introvertku a zle to v skole brala aj bez postihnutia po tej kamaratskej stranke (pomaly 10r bude mat), pomohla som ejj tak, ze som je zacala domov kamosky volat (do tohto rocnika jej to ani nejak extra neprekazalo, myslim ze je to uz vekom, potrebuju byt mozno deti viac naviazane na kamosov?). Cize v skole sa ona neprehra s detmi, alebo tak s jednou dvomi, hurhaj neznasa. Ale uplne sa zmenila ako sa zacala doma hrat s kamaratkami, zo skoly ma jednu, jednu som ulovila u susedov :D a tak.

lianka123
22. sep 2020

@martinastaj ahoj. Mam brata sluchovo postihnuteho. Ma 0% sluchu cize ani aparat. Existuju skoly - hrdlickova na kramaroch od materskej po 9. Triedu a potom stredna odborna skola kvacalova. Neuvazovala su, ze by si ho tam dala? Bude medzi svojimi.
Mama bola riaditelkou na hrdlickovej, mame vela nepocujucich znamych, maju plnohodnotne zivoty, robia plnohodnotne prace. Brasko si dokonca postavil sam dom.

cevricek40
22. sep 2020

Tiež som sluchovo postihnuta,mám stratu sluchu 96%,nosím obidve strojčeky,tiež mám taký problém keď som viac kolektíve sa nudím neviem o čom je reč,mala som kamarátku ťa mi viac povedala o čom sa bavili.Uz som nevyhľadával kolektív,mám sa trápiť,stačila mi kamarátka.

nikuska744
22. sep 2020

tak potom daj vedieť ako to dopadlo, ako ste to poriešili... ja mám doma tiež ťažko zdravotne postihnutú dcéru. Zatiaľ do školy nechodí, no príšerne sa toho bojím, aké to bude

nikuska744
22. sep 2020

@martinastaj ešte prepáčte, ale tá učiteľka ma neskutočne dorazila s tými rúškami. Čo je jej do toho, ako má dieťa rúško, či za ušami, alebo okolo hlavy. No to je sila toto.

deti95060810
22. sep 2020

Ahoj...riešim podobný problém s našou nepočujúcou dcérou... má jeden z najlepších prístrojov a my ani nevieme či počuje resp .ako počuje...u nás to už došlo tak ďaleko, že nás poprosila riaditeľka aby dcéra do školy prístroj nenosila...na jedno ucho nepočuje vôbec a na druh= až od 80 DB vyššie.... to je katastrofa čo si my zažívame... 😢

martinastaj
autor
22. sep 2020

@deti95060810 ahoj prosím ťa aký aparát nosí a koľko má dcèrka rokov, nášmu to zistili v 1.ročníku, netušia, čo sa stalo, ani to už nezistíme, nikdy nemal zápal stredného ucha, ani žiadne vážne problémy, iba problém s dutinami, má stratu na jednom uchu 60 % a na druhom 58% a nedá sa to riešiť operačne....nijako, iba to prijať, tak bojujeme držím prsty, aby to všetko nejak prešlo a aby sme to všetko spolu prekonali a možno o pár rokov z nich budú sebavedomí mladí ľudia, ja v to pevne verím

martinastaj
autor
22. sep 2020

@deti95060810 a pozerám že si tiež z okresu Prešov ......aj ja 🙂

deti95060810
22. sep 2020

@martinastaj nie...my sme MT

deti95060810
22. sep 2020

@martinastaj napíšem ti IP...

martinastaj
autor
22. sep 2020

@deti95060810 kľudne, budem rada🙂,len neviem, kde si to pozriem, to mi niekde ukáže, ešte som tu internú poštu neposielala, ani nedostala

nikak23
7. máj 2021

@martinastaj dobry vecer, mam tiez takmer 12 rocneho syna so sluchovym postihnutim a tiez mam pocit, ze v skole niektore situacie nezvlada. Este pocas online vyucovania dostal pocas pisomky z matiky zachvat,ze je blby, ze to nevie...uplne ina reakcia ako doteraz. NP pristroje ma nove, pretoze tie, ktore mal doteraz vobec nepomahali, tieto by mali ale odmieta ich ( ma uplnu hluchotu nad 2000db), mozete mi kludne napisat, lebo vidim, ze riesime pododbny problem. Pekny vecer, Veronika

martinastaj
autor
10. máj 2021

@nikak23 ahoj, písala som súkromnú správu 🙂