13 ročný chalan si kúpil ipad za 450 eur

babatkoling
7. jún 2014

Dnes si 13 rocne dieta (chalan), ktoreho poznam kupil iPAD za cca 450E. Peniaze s povolenim rodicov pouzil zo svojho setriaceho uctu, kde sa mu zhruba tolko nazbieralo od narodenia - peniazky nie len od starych rodicov na Vianoce, narodky, atd.
Otec tohto chalana uznava nazor, ze su to mladeho peniaze a ma pravo si s nimi robit co chce. Otec tym nadseny nie je, ale respektuje mladeho rozhodnutie.
Ja som z toho trochu mimo - neviem to presne vysvetlit... Moje peniaze to neboli, ide sice o clena rodiny, ja som sa vsak na rozhodovani ani samotnej kupe nezucastnila. Dozvedela som sa to az ked to bolo kupene.
Zaspala som dobu? 13 rocny chalan pouzil celozivotne uspory na iPAD, lebo vacsina deti v jeho triede ho ma (chalan chodi do sukromnej skoly).
Uvedte ma prosim na spravnu mieru...
Dakujem.

wena
7. jún 2014

Tiež si myslím, že pokiaľ sú to vyslovene jeho peniaze, môže ich použiť na čo chce. 13-ročného už nepokladám za malé decko, prečo by o svojich peniazoch nemohol rozhodovať? Navyše pokiaľ mu to povolili aj rodičia.

Ja na tom nevadím nič strašné, je podľa mňa lepšie keď si kúpi jednu kvalitnú vec akoby to mal postupne rozflákať na blbosti, sladkosti a pod. iPad je inak fajn vec, aj ja ho mám a môže to byť pre neho užitočné aj čo sa týka školy.

maznacik007
7. jún 2014

@babatkoling podla mna je to super chalan si rozsiri obzor IPAD ma aj moj patrocny ... 😅 je to celkom rozumne ... svet patri modernym technologiam ... a pokial si to kupil zo svojich penazi .. tak co riesit na tom .. myslim si ze rozhodovanie je najma na tom chlapcovi ... a jeho rodicoch nie celej sirokej rodine ...

akurat by som trvala aby si dokupil kvalitny obal ... a zaplatil k tomu poistenie ...

malinkaaninka
7. jún 2014

ipad nie je hlúposť.ale dal sa kúpiť aj ipad mini,ten stojí polovicu.
chlapcovi by som kúpila šporkasu a na tam by si odkladal peniaze čo dostal na sviatky a pod.tie by míňal.a na účet by som mesačne posielala niečo,čo by minul až v dospelosti..

lucinka2811
7. jún 2014

no ja nechapem preco si z toho mimo ked to ani nie je tvoje dieta 😀 ... kazdy si deti vychovava inak 🙂 ked ho oni vedu tym stylom nech sa paci ... a radsej nech rozbije na ipad peniazky ako na nejake drogy, alkohol 😀

inffinity
7. jún 2014

Kurna ale za 13roku ma nejako slabo nasporene 😀 😀 tolko ma moja mala v 5ti letech 😀
Ja si taky myslim ze je ok ze si to koupil za svoje lebo vlastne jak pises vanoce naroze iny od babky atd dostaval pe ize a nemel z toho nic tak ted ma neco poradne 🙂

tomiholjubavi
7. jún 2014

podla mna je to blbost..lebo za tie peniaze si uz mohol kupit pekny herny notebook a parit na nom cele noci 😀

horana
7. jún 2014

@babatkoling Hej, zaspala si dobu, bez urazky 😀 , to teraz naozaj frci, a myslim si ho to nechali kupit po uvazeni. Nasmu chlp mladsiemu sa na nieco podobne v akcii zlozila na Vianoce cela rodina. Tak premyslam co si uz ma taky chalan kupit aby to aj potesilo a zaroven aj vyhovalo moralnym a etickym zasadam? Ci ma cakat do dospelosti kym mu peniaze nezozere inflacia? Alebo investovat do zlata ci akcii? 😠
A argument ze cela trieda to uz ma je podla mna tiez dolezity, ved nechovame sa my dospeli tiez rovnako? Ved cele meritko za cim ideme, co frci, kam chodime na dovce, co sa nosi, ako sa zariaduje byt, vsetko je zjednodusene povedane s ohladom na to ako to maju druhi naokolo, susedia, kolegovia, priatelia....ci nie?! Nase tuzby zdaleka nie su take "nase" ako si myslime 😉

mima4
7. jún 2014

@babatkoling

450 eur su celozivotne uspory? 😀 😀 😀 😀

to je aj skoda susit na ucte... to ta nevyjde ani normalna dovolenka na jednu osobu dnes... nieto "celozivotne uspory"..

babatkoling
autor
7. jún 2014

@tomiholjubavi notebook uz ma, ten stal asi polovicu toho, co dal za iPAD...

babatkoling
autor
7. jún 2014

@mima4 mladeho celozivotne uspory 🙂

mima4
7. jún 2014

@babatkoling to nie su uspory a inflacia peniaze len "zere"..celkovo dlhodobe setrenia su zbytocne a neefektivne... nech sa tesi z ipadu 😉

henikav
7. jún 2014

Moj ma tiez 13 a tiez si vzdy kupi nieco taketo hodnotne, raz x box, raz pocitac, alebo IPad, po com prave tuzi, je to z jeho vreckoveho co si usetri a co podostava ako dary, takze si s nimi moze robit co chce, to mi pride normalne. Ja ked dostanem peniaze do daru, tiez ich rozflakam, ako sa mne paci, s tym rozdielom, ze vtedy kupujem uplne sialene drahe vystrelky, co by som si inac nekupila, su to peniazky na to aby robili radost, nie bubaky, ale chechtaky 🙂

horana
7. jún 2014

@henikav "nie bubaky, ale chechtaky" - 100 bodov!!!

chiaramonika
7. jún 2014

Myslim ze to využil absolútne správne a je vychovavany tak ako vychovavany byt ma. Za A) väčšina deti v jeho veku skúšajú pit, fajčiť. Za B) dôležité ze sa opýtal ci smie atd. takze to nie je podla mna nejaky flakac ale slušne vychovaný chalan. PS: moja dcera ma dva roky a na iPade pozerá rozprávky 🙂

saurian
7. jún 2014

@babatkoling
mne osobne sa zda kupa iPadu ako celkom rozumna. iPad ponuka totiz moznosti nielen na zabavu, ale aj rozvoj.
a tiez sa mi paci ta myslienka, ze respektuju jeho rozhodnutie.

titkovamiriam
7. jún 2014

450e zarobí 13 ročný šikovný človek za dva mesiace a ak to mal našetrene so sviatkov tak si myslim že je to tiež otazka len niekoľkých rokov lebo ked pocitam narodediny,meniny,Vianoce šibačka/Ako chlana si vyšibe pekne -viem podla mojich/-vôbec by som toto neriešila,problem by bol keby tie prachy ukradol....alebo keby ich preflakal na kino a mekáč,to že si kupil hodnotnú vec je podla mna OK...

zuska_bluzka
7. jún 2014

ja sa tiež prikláňam k názoru, že to nebola zlá investícia z jeho strany... čo si mal tie peniaze šetriť na byt alebo na auto??? ja keď som mala 14 tak som si takto našetrila na svoj prvý mobil 😀 to bolo radosti... a z obdobného dôvodu (všetci spolužiaci mali alebo po ňom túžili). chápem, že podľa teba tie peniaze, ktoré sa mu tam zrejme niekoľko rokov zbierali by mal použiť na niečo rozumnejšie, ale má 13, nech si šetrí až keď bude zarábať.

dai
7. jún 2014

@babatkoling nechapem co to vobec riesis - nie su to tvoje peniaze ani dieta tak ries svoje veci... preboha Ipad ma dnes uz asi kazdy - ma ho aj moja 7rocna dcera napriklad... V 14tich rokoch uz polovicka chalanov v mojej triede programovala, ved to su uz velki chalani... Ipad za 450 euro je super Ipad, Notebook za 450 je uplna rachotina, cize by som to moc neporovnavala.

lilysk
7. jún 2014

@babatkoling No vzhladom na to ,ze som dnes bola na trhu a kupila som 1 kg srdcoviek za 5.50 eur a maly zlty melon za 3 eura tak mi 450 eur pride ako dobra investicia do niecoho co aspon vydrzi rok -dva- tri 🙂))...lebo za ceresnami a melonom sa len tak zaprasilo 🙂))))...aspon ma chalan rozum a vybral si poriadnu znacku 🙂

marionmarion
7. jún 2014

@babatkoling moj nazor je, ze ked mu tie peniaze rodicia nasetrili a dali mu ich, nech si kupi co chce, tak je to na nom, na co ich minul...kupit iPAD este stale povazujem za dobru investiciu, mlady mohol tie peniaze dostat do vrecka a minut na alkohol, cigarety, predrazene znackove oblecenie a po tyzdni by z nich nemusel mat ani cent. Takto ma aspon iPAD, ktory bude vyuzivat dlhodobo...a tiez sa mi to nepaci, ale bohuzial doba sa ruti dopredu milovymi krokmi, dnes uz ma taketo vecicky skoro kazde dieta. Berie sa to ako samozrejmost 😒

anitram_m
7. jún 2014

tiez si myslim, ze dobra investicia

tykat
7. jún 2014

@babatkoling ....moj 8 rocny ho dostal teraz pod stromcek, teda novy, svoj prvy ipad mal ako 3 rocny...nevidim v tom nic zle, pozera a pocuva na nom vela veci v anglictine, teraz zacal v anglictine aj vyhladavat na nete a zacal aj rozpravat, anglicky vie lepsie ako ucitelka...kupili sme mu ich my ale o svojich peniazoch co dostane od babky alebo dedka rozhoduje sam, teraz ma cca 100€ a setri si na novy mobil. Ak by chcel ipad kupil by si ho, takisto hracky alebo nieco ine...

daturka1
8. jún 2014

moj syn si vcera kupil k narodkam mobil za rocne uspory....sam si usporil,mal narodky,telefon potrebuje,stary mu uz prestaval sluzit....

celasapremenim
8. jún 2014

a on je tebe co, ze sa do toho montujes?
je to jeho vec a ked si na to aj nasetril, tak co, mohol tie peniaze este aj minut pocas toho setrenia na ovela vacsie sprostosti
moje deti si setria obe, mala uz dlho a tiez jej nebudem do toho hovorit, co si za tie usetrene peniaze kupi, nebudem jej rozkazovat, ze nemoze, keby chcela prave toto, tak v pohode
deti mobily dedia po nas a veru to nie su lacne veci tiez :D

celasapremenim
8. jún 2014

@daturka1 ja by som takeho syna jedine pochvalila 🙂

celasapremenim
8. jún 2014

@mima4 taku letenku do grecka by za to mal, len co dalej :D:D:D:D

veriiii
8. jún 2014

@babatkoling hej, zaspala si dobu veru riadne, kde su tie casy,ked tie "lepsie"zabezpecene deti si nosili do skoly mobily😀

delphineta
8. jún 2014

U nas je to tak isto,a to už od malička.Deti si šetria , potom si kupia niečo vysnivane.V našom pripade zatial hračky,syn ma 10,dcera 6rokov.Samozrejme,že im kupujume aj my,ale ked po niečom silno zatúžia nimo plán,tak su radi,že si to možu kupiť sami,po dohode s nami.

ada12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lienkafoj
8. jún 2014

aj ja som asi 100 rokov za opicami, musela som si pozriet na Googli co to ten iPad vlastne je 🙂 ved to je asi obycajny tablet - vyvedte ma z omylu ak sa mylim .... tablet kupim do 100€ - v com je iPad lepsi ?