16 ročná sa nezaujíma o školu a asi bude robiť komisionálne skúšky

erikacizmova
9. mar 2021

Dobre ranko bratova dcera (16)ročna nechce sa dalej ucit chodi momentalne na strednu skolu ale nezaujima ju to vobec skor ju zaujima upratovanie ako upratovacka... a chodila v septembri v oktobri a v novembri do skoly od decembra prestala chodit a mala ospravedlnenky a teraz ju svagrina objednala ku psychologicke podla vas čo tam mala povedat? nezaujima ju skola ani vidiet ju nechce do zakladny pekne chodila az do 9r. A praveže nema 10 ročenku preto musi chodit na strednu a ucitelka jej volala ze podla nej bude musiet spravit komisionalne skusky a ze podla toho ked nepojde na tie testy to znamena ze neukoncila povinnu skolsku dochadzku viete mi to nejak vysvetlit teraz 15.3 ide ku tej psychologicke...

gulka123
9. mar 2021

Vieš čo.. nech pôjde na hotelovú školu... 🥰 Tam sa učí aj o upratovaní v hoteloch a môže chodiť na prax a potom si aj zarobiť... teraz síce škola nie je a na praxe chodiť nebude, ale apson bude na skole, ktorá ju baviť bude... 🥰

erikacizmova
autor
9. mar 2021

@gulka123 praveže že ani tam nechce ona chce len čisto upratovanie nie chodit na nejaku strednu skolu nebavy ju to proste

anjelicek26
9. mar 2021

Deti v tomto veku rebeluju a uz duplom, ked nie je doma ziadna kontrola (rodicia v praci) a ona sa ma akoze vzdelavat doma a zucastnovat na online hodinach. UPlne chapem, ze vela deti uplne vypadne zo systemu... nechaj tak... ona nech chodi rok upratovat, ale nech doma potom teda plati svoje vydavky, cast najomneho, ukazat jej, jak daleko sa s platom upratovacky dostane (alebo nedostane), nech sa ostriela a nazad do skoly o rok-dva... ona sa spamata, verim tomu, ked to nebude len sranda a privyrobenie, ale tvrde makanie v upratovacej firme kazdy bozi den. Je mlada, rok-dva sa nic nestane, ak vypusti. Viem, ze pre rodica to znie blbo a ako zlyhanie, ale nie je. Kazdy musi najst tu vlastnu cestu, pochopit, na co je vzdelanie dolezite - musi sama.

gabika0825
9. mar 2021

@erikacizmova Toto by som riešila s detským psychológom... treba jej vysvetliť že ako upratovačka sa v živote bez školy neuziví a neskôr ani svoju rodinu. Zrejme má teraz nejaké pubertálne obdobie, bohužial s vysvetlovaním potrebnosti chodiť do skoly to bude ťažšie pre jej rodičov. Musí si urobiť aspoň 3ročku, keď ju tak nebaví studovať... treba jej vysvetliť že musí vydržať ešte 3 roky a môže si kludne potom aj upratovať, alebo popri škole cez víkendy. Rodičia by mali byť trošku prísnejší a hlavne sa s ňou porozprávať že je to pre jej dobro. Ani mňa v jej veku nebavila škola, ale musela som ju dokončiť a vedela som že po maturite študovať ďalej nepôjdem ale pôjdem pracovať. A zbehlo mi to vtedy ako voda. Toto jej treba vysvetliť držím palce

gabika0825
9. mar 2021

@anjelicek26 No toto nie je dobrá cesta, nehať dievča ktoré ešte nemá ani 10 ročnú školskú dochádzku dokoncenú aby si zarábala a prispievala do domácnosti. Keby mala 18 rokov a nebaví ju škola tak dobre, nech nosi peniaze a nech sa o seba stará. Ale obávam sa že 16 ročná hlava v puberte to nepochopí.

dzina007
9. mar 2021

deti v tomto veku rebeluju.. ja som robila na strednej komisionalky lebo sa mi ucite nechcelo... chodila som poza skolu...

mne pomohlo jedno.. mama sa zacala ku mne spravat ako keby sme peniaze nemali... cele leto som nemohla chodit von (zaracha som mala) len k jazeru sa kupat s kamoskou. nedostala som ani halier na malinovku jedlo o cigaretach som mohla snivat. vstupne na kupalisko zaplatit nehrozi... proste ked nemas vzdelanie mas slabo platenu pracu niesu na to peniaze... smola....

a nakoniec som skoncila aj VS.. rebelia presla casom... zivot siel dalej,

luccija
9. mar 2021

@erikacizmova to je fajn, že pekne chodila až do 9 r😂uctihodne
Nebaví ju konkrétne táto škola?za čo sa učí?
Celý život robia ľudia aj to, čo ich nebaví.Na to, aby bola upratovačka nemusí fakt nič, ale celý život bude na spodnej priečke a každý si bude na ňu otvárať pusu.Tak nech si to vyskúša da si inzeráty, že upratuje domácnosti ľudia privítajú teraz, keď robia z domu a majú toho plné zuby, že im niekto pomôže.Na 16 r by mohla mať viac rozumu bude sa chcieť paradit, ísť na pizzu mať fajn chalana a k tomu potrebuje byť viac ako upratovačka
Skrátka nejakú školu si musí spraviť hoc aj kuchárku či poštárku.Nie je ten príspevok o tebe?

anjelicek26
9. mar 2021

@gabika0825 isteze to nie je dobra cesta, ale s tymi deckami v tom veku ak nechcu - nepohnes. Moze jej mama dat sancu prestupit na inu skolu, viac moznosti nema.

luccija
9. mar 2021

@erikacizmova to môžu aj jej rodičia povedať, že im stačí byť upratovačmi a dievča nebude mať ani na rifle.Ine je, ak by zistila, že táto škola má nebaví chcem ísť na druhú, ale nie spraviť mŕtveho chrobáka nechodiť do školy a čakať čo bude...ešte, že sú rodičia tak rozumní a objednali ju psychologicke

malva123
9. mar 2021

25 na zadok...a zobrat mobil..ten stoji peniaze..

nistika
9. mar 2021

tak nech skusi upratovat. bud bude spokojna a nemate co riesit alebo spokojna nebude a dokonci si skolu....pri najhorsom strati rok dva, svet sa nezblazni....niektori ludia sa ucia na vlastnych chybach.

malva123
9. mar 2021

Tema deti,ktore nevedia co do sebou...

gabika0825
9. mar 2021

@anjelicek26 No tak práveže od toho sú rodičia aby ňou pohli. Ja som písala že to nebude lahké ale treba to vysvetliť lebo keď ju nehajú si robiť ako ona chce tak to aj tak dopadne. A 2 roky ju nehať bez školy lebo je mladá? Potom bude na strednej a spolužiaci sa jej budú smiať že prečo majú v prvom ročníku kde sú všetci 15-16 ročný a ona má pomaly 19... školu dokončí v 23-24? A potom čo? Treba to riešiť čín skôr

nistika
9. mar 2021

@gabika0825 ja som zo zdravotnej mali sme tam starsich lebo im nevyhovovala obchodna alebo ich vykopli z gymnazia, a nikto sa im nesmial....netreba brat vsetko tak vazne....16 rocna ma uz vlastnu hlavu treba trosku respektovat aj to.

anjelicek26
9. mar 2021

@gabika0825 Vravim niekedy sa da, niekedy sa neda s dietatom pohnut...oni musia vediet.. Len pisem, ze to nie je koniec sveta, mam v blizkom okoli tiez chalanisko sa na vsetko vykaslal, rok sa flakal, robil v mcdonalde do noci, potom ho to nakoplo, vyucil sa za elektrikara (proste bez penazi ze on nebude) - tam mal peniaze uz pocas ucenia - a teraz studuje elektrotechniku na vyske, ma 26 a este dva roky pred sebou... ziadna drama sa nestala... ziadna... len tu motivaciu musi najst v sebe kazdy sam.

gulka123
9. mar 2021

Skúste jej vysvetliť, že v tejto dobe ako upratovačka zarábať veľa nebude... hovorím ak možno niekde v hoteli ako chyžná tak tam možno áno, ale ako nejaká upratovačka v škole... tak to asi nie...
Ju to možno prejde, je mladá a nevie ešte poriadne co chce... 😊

nistika
9. mar 2021

aj u nas vykopli dievciu z gymnazia lebo blicovala mala pubertu moc ju to nebavilo, skoncila u nas a brala skolu zodpovedne, lebo nechcela stracat dalsie roky mala jednotky, isla na medicinu dnes je lekarka....v zivotopise to nespomina a myslim ze zije uspesny zivot.

domak2
9. mar 2021

@gabika0825 a ako s ňou pohnes? Koľko deti uslo z domu a dali sa na oveľa horšie veci ako upratovanie. Tu sa fakt ťažko radí.

kittykat22
9. mar 2021

@gulka123 hotelova skola je s maturitou a ked som tam chodila ja, tak sa tam dostali ludia ktori mali jednotky a dvojky, max nejaku trojku. Niekto kto ma komisionalne skusky je skor na ucnak.

kittykat22
9. mar 2021

@erikacizmova trapis sa zbytocne. Psychologicka vie co sa spytat, aj ako sa spytat. Mala by ti pomoct. Staci ked jej povies, kde je problem a ona by uz mala vediet co dalej.

gabika0825
9. mar 2021

@nistika Ale nie každý kolektív je normálny v škole. Niekde sú deti normálne ale poväčšine pozerajú inak na spolužiaka čo má o 3 roky viac ako ostatní.

nistika
9. mar 2021

@gabika0825 co viem na strednej je dolezite jak vyzeras a ci mas znackove tenisky nie kolko mas rokov....este som nepocula zeby bol niekto sikanovany za to ze je starsi vacsinou ich praveze beru ako skusenejsich...

elizabet173
9. mar 2021

@erikacizmova sadnut si s nou a prebrat, kolko zaraba upratovacka, kolko bude prispievat do domacnosti, ked uz bude pracovat a kolko jej potom zostane. Kolko bude potrebovat na to, aby si raz mohla kupit aspon malicky byt a dostala hypo. Pacil sa mi napad, ktory realizovali rodicia na prispievatelke vyssie - sme chudobni. Cize botasky tento rok nebudu, budes chodit v starych, rifle kym sa na tebe nerozpadnu, mobil okresat len na volanie a SMS. Takto budes zit z platu upratovacky, tak si zvykaj

luccija
9. mar 2021

@anjelicek26 v tvojom prípade to dopadlo dobre všetko záleží od rodiny a dieťaťa a zodpovednosti.On nechcel byť bez peňazí, tak sa vzchopil, ale sú deti, ktoré, keď príde prvá prekážka končia a ostanú na mentálnej úrovni 10 r dieťaťa.Vecne dieťa...a záleží ako sa k tomu postavia rodičia buď ho nakopnu a začnú hľadať spôsob ako ďalej, alebo mavnu rukou veď puberta a nechaju ho a dievča bude bez vzdelania, peňazí, o pár rokov prinesie domov ešte dieťa a budú živiť všetkých.Su deti, ktoré zvládajú školu, brigádu, hobby a potom pecivali.Ono záleží aj ako funguje rodina kde pracujú rodičia, aká je komunikácia milión faktorov.Ale ozaj nevidím dôvod, aby niekto zalomil nad svojím životom palicu a chcem byť smetiarom či upratovačkou.Ved nemusí mať maturitu nie každému to pali môže byť predavačka, kaderníčka, ale aspoň prejaviť záujem o niečo.

anjelicek26
9. mar 2021

@luccija ale ten rok s prinutenia ju nezmení, keď má takýto prístup. Ono to musí prejsť od nej samej.

kitycat
9. mar 2021

Mozno by jej mama mala zacat davat iba chleba s nejakym lacnym maslom a caj.. Sacok ale nech luhuje 2x...a nech si zvyka... Mozno ju to prejde a do skoly sa este rada vrati...

gabika0825
9. mar 2021

@kitycat bože to sú spôsoby 🤦🏼‍♀️

lindous
9. mar 2021

Na akej škole je ? Keďže nemá ešte dokončenú 10 ročnú povinnú dochádzku, predpokladám, že je prváčka - úprimne, byť prváčkou v tejto online dobe musí byť ťažké, nespozná spolužiakov, online výučba je menej záživná - ale to nie je ospravedlnením jej prístupu.

Rodičia uvidia čo povie psychologička a určite aj poradí čo s tým ... ja osobne si myslím, že proste nepozerá do budúcnosti, ako už bolo povedaná, aj ja by som odporúčala si s ňou sadnúť ako s dospelou a rozobrať príjmy/výdavky, koľko si bude schopná z platu upratovačky ušetriť, akú bude mať materskú, aký bude mať dôchodok... skúsiť s ňou pohľadať školu, ktorú by ju možno viac bavila, motivovať, že ak vyštuduje a bude mať podnikavého ducha môže si napríklad založiť vlastnú upratovaciu firmu, ak by naozaj veľmi chcela zostať v tejto oblasti ..