Ako a koľko vám doma pomáhajú 10 - 12 ročné deti?

babatkoling
2. jan 2014

Ahojte dievcata,
uplne jednoducha otazka - aku pomoc a kolko toho ocakavate / vyzadujete od svojich deti vo veku 10-12 rokov?
Moj drahy ma 2 deti z predchadzajuceho manzelstva a pomoc okolo domu bola u nas vzdy kamen urazu. Chodia k nam 3-4 dni (noci) do tyzdna, takze to nie je tak uplne len 'navsteva'. Nehovoriac o tom, ze obidvaja maju u nas svoje vlastne zariadene detske izby.
Obidvaja rodicia vzdy pre nich vsetko robili - to znamena, ze decka vela veci nevedia, nedochadza im to, nemaju potrebu...
Horko-tazko sme ich 'vycvicili' na odpratavanie riadov zo stola, niekedy (!) nakrmia zvierata - su to ich zvierata (zajko a macka), vynesu smeti ak ich upozornim, odlozia cisty riad z odkvapkavaca ak ich upozornim...
Teraz im v sobotu rano napisem zoznam, co treba urobit a vacsinou to vsetko spravia bez vacsich problemov. Jediny problem je, ze mala (10 rocna) kolko-krat necha robotu v polovici a zahlasi, ze jej sa uz nechce. A ocinko jej na to samozrejme nic nepovie...
Je mi jasne, ze v ich veku je to stale o 'ak ich upozornim', len som chcela vediet Vas nazor.
A este jedna vec - ocakavate, ze si sami upracu izbu? Myslim urobit postel, mat upratane na stole, povysavat, atd... Co mate v zalohe ako 'trest' ak to nespravia?
Dakujem.

vefi89
2. jan 2014

@babatkoling ty ich nedonútiš, pokiaľ sa im rodičia nevzoprú... poznám to, tiež to robia manželove decká. našťastie tu nie sú tak často... ja som taká sviňa v tomto, nekompromisná.. neupraceš? budeš mať bordel. zavadzia mi bordel- otvorím okno a letí to von. vyleješ omáčku na stôl a nevieš ju utrieť- vezmem ti tričko a vyriadim ja. nenakŕmiš svoje zvieratko- zdochne- nevyhodíš ho von, nezakopeš alebo čo ja viem čo, ocitne sa ti v posteli. takto fungujem ja. manžel ma v tom podporuje, ja nie som ničí otrok, a majú vek, keď musia zvládnuť riadiť po sebe. mne mama za riťou tiež nebehala- upozornila, ak som na to srala, dala mi to vyžrať. pomohlo. muselo. bývali sme v činžáku a nie raz mi veci leteli na ulicu. jej to bolo jedno, ja som mala hanbu 🙂

jahodka8
2. jan 2014

V tomto veku im to asi treba stále hovoriť, čo majú urobiť. Alebo sa zmieriť s tým, že ich izba bude vyzerať tak, ako si ju nechajú. Ja aj pomôžem upratať, aj sami si upracú, skladanie oblečenie opakujem stále dokola ako a kam dať. U nás mali akvárium, krmenie zvládli, niekedy až moc dali krmiva, tak sa zašpinilo a museli vymieňať vodu. No je to horšie, že ty nie si ich mama, ešte ti môžu urobiť natruc, že naschvál neupracú. Ja by som sa asi do toho moc nestarala na tvojom mieste.

luba28
2. jan 2014

@babatkoling moja dcera ma 10 rokov a robi skoro vsetko/okrem varenia,prania,zehlenia/ a aj okolo svojho 19 mesacneho brata vie urobit vsetko,....samozrejme,ze niekedy musim pokricat,zopakovat 2-3 krat,ale ona vie,ze aj ked bude mat v izbe ako v tanku tak ja jej poriadok robit nebudem,....

babatkoling
autor
2. jan 2014

@jahodka8 Tiez by som sa radsej nestarala... A aj som to uz vzdala na niekolkych frontoch... Ale ja tu byvam, je to moj domov a ide ma rozhodit, ked odidu k mame a ja este hodinu po nich upratujem... Teda len po malej - maly je nejaky lepsi - ten tolko bordelu nenarobi a malokedy musim za nim behat, aby nieco svoje rozhadzane upratal...
Mna najviac mrzi, ze ak niekto pride na navstevu, tak ze sa hanbim za to, ako to u nas doma vyzera. Ja robim co sa da, ale mame maleho 15 mesacneho, ktory je dost narocny na pozornost a ked je cela domacnost (3-poschodovy dom) na mne tak ma niekedy opusta vola zit ☹

tenerifka
2. jan 2014

@babatkoling Upratat svoju izbu(hracky, oblecenie, postel) je u nas samozrejmost. Takisto kompletna starostlivost o psika -krmenie, vencenie, kupanie ......Obcas naskladat alebo vylozit umyvacku. V sobotu alebo v nedelu doobeda mame "brigadu"-dostanu na starost popratat predzahradku a terasu-pozametat, vystriekat hadicou, pozbierat velke popadane listy.....V nedelu rano chodime spolu na farmarsky trh a pomahaju s taskami. Vysavanie, umyvanie dlazok ci utieranie prachu po nich nechcem (prach si utieraju len vo svojich izbach). Chystaju si ranajky.
Ak sa im niekedy nechcelo alebo odvravali, brala som na cely den mobil ci Nintendo, teraz uz sa to nestava.

simca06022011
2. jan 2014

Ja teda nemam v tomto veku deti, ale u nas sme toto iste mali,, aj nevlastnych rodicov a vsetko okolo.. hlavny tahun bol vzdy otec, proste ked povedal, neexistovalo aby sme to neurobili.. v 10-12 sme uz robili VSETKO. Mama iba rano zavelila, ze ked pride z prace (piatok) bude upratany byt a musel byt a hotovo... ked nie nesli sme von. Ak sme upratovali v sobotu vsetci spolu, kazdy mal jednu izbu a tu "vyluxoval"... rano sme ani nevysli z izby kym sme nemali uposlane a neboli sme prezleceni... pamatam si ako sme si robili srandu so spoluziacky, prisli sme k nej poobede cez vikend a este nemali ani uposlane postele.. cize to nebola ziadna rarita v tej dobe mat poriadok... Atd.. o preplesku od mamy ani nehovorim (co ale dnesne "vychovne" metody neuznavaju) ak sa nam daco nepacilo... neskor skrecky, rybicky... vsetko sme si riadili sami, mama sem-tam pomahala... ale urcite nerobili nic za nas.. keby som sa nestarala dali by ich prec. Od zaciatku sa totiz k zverincu stravali rodicia tak, ze ak sa nebudes starat, my sa strat nebudeme...
Rovnako budem postupovat pri mojej dcere.. mam partnera ktory bol benevolentne vychovavany a proseni rodicmi o nejaku cinnost.. a dnes ma problem aj rit (s prepacenim) zdvihnut. Rodicia jeho sa mozu stazovat a plakat, nik im nepomoze, lebo maju toho najpohodlnejsieho syna na svete.. takze mozu byt radi, ze im zdravie sluzi este a dokazu si vsetko zariadit...
U nas bola dohoda... po obede cez vikend som ja umyvala, sestra utierala riad.. a inak to ani nemohlo byt, nikto to nepripominal... Smeti sa vynasali priebezne, ked sa islo von, dakto ich vyhodil.. izby sme si riadili sami, neupratane neposkladane veci? Vyhodili nam celu skrinu na zem a nikam sa neslo kym to nebolo vyukladane... to bol ale extrem teda. A pomahali sme aj v kuchyni 🙂

babatkoling
autor
2. jan 2014

@tenerifka Jej, keby som ja tak mohla vziat mobil! Mala je uplne otrasna - dostala prvy mobil a cele dni nemame nic ine len pipanie a prehravanie tonov, aby sa predviedla...
Lenze to by mi drahy nedovolil ☹ U nas ziadne seriozne tresty nefunguju - on na to vraj nema nervy... Len mavne rukou, alebo okomentuje a potom to po malej spravi / uprace sam. Ale to mu musim hucat do hlavy a potom som ja zla, ze mu nedam pokoj...

babatkoling
autor
2. jan 2014

@vefi89 jej, to zvykla robit moja mama - vyhodit rozhadzane oblecenie von oknom... Keby som to spravila teraz tak si pomyslia, ze som sa zblaznila... Uz teraz nechapu (vratane mojho draheho) naco ich tolko buzerujem ohladom robenia poriadku... ☹

elienocka
2. jan 2014

@simca06022011 aj my sme to tak mali.u nas bola mama general.pamatam si ked mali bratia v skrini bordel vytiahla to zo skrine a smarila von na dvor a potom si upratali.a teraz ked su dospely tak maju svoje a udrziavaju si to v cistote. 🙂 aspon mam spomienky 🙂 na tie krasne detske casy a este sme mali po tyzdny rozdelene ulohy ze jeden umyval riad,druhy utieral,a treti robil dlazku a tak sme sa striedali.ale bola sranda

maznacik007
2. jan 2014

no ja tiez musim kazat, niekedy je to aj same od seba... ale v podstate pomaha vo vsetkom ... jedine co jej nedam je zehlenie... zatial ma desat rokov, aj si cosi navari... umyvacku vyklada len ona, pomoze v zahrade a tak ... chodi mi pre maleho do skolky, do obchodu ked nieco chyba, izba to je samozrejme, aj maleho postrazi ked nie som doma...

trest je odopretie PC, netu a jazdy na koni ... niekedy nakricim ... a tak ...

m.i.r.i
2. jan 2014

@simca06022011 len reakcia na teba..ono zalezi aj od povah tych deti co taketo zaobchadzanie padne na urodnu podu..u nas to bolo velmi podobne..so sestrou tiez sme mali podobny rezim...v 9 rokoch som uz nechodila do druziny, tak ale dohoda bola, ze mozes is na obed domov a nebyt v druzine, ale za tie 2-3 hodiny co budes doma sama bude kazdy den umyty riad po ranajkach, vynesene smeti, poliate kvety ak treba..v sobotu sme skoro vstavali a tiez gruntovali..prach, vysavanie, spolocne priestory....ja som to nenavidela..nie preto, ze to mam spravit..neboli to narocne cinnosti, ale preto, ze ja som od mala mala odpor k tomu, ze moja mama chcela mat byt ako zo skatulky a nepamatam sa, ze by sa s nami niekedy hrala..je pravda, ze par rokov bola na nas sama, otec chodil do skoly na 2 tyzdnovky, ale proste moj pocit bol, ze pre nu je najdolezitejsi poriadok...vzdy sa muselo vsetko lesknut, ja som sa bala domov chodit zo skoly ak som sa zaspinila obedom alebo spadla a roztrhala pancuchy...otec mi to sam teraz hovorieval, ze niekedy nechapal, ze mama len chcela aby sme boli najedene a ciste a vsade krasne..ale vlastne nebolo podstatne ci sa mame s kym hrat, ze by som s mamou chcela mozno sit oblecko pre babiky...v sobotu v tom pubertalnom obdobi kamosky ma volali von, aj doobeda, tie co mali ten volny rezim, ja som musela vstat a upratovat...pamatam ked som mala asi 14, tak chodila hitparada rano mozno o 11 v telke..tak som to chcela pozerat...ale najprv praca a potom zabava..a ja som sa nominovala utierat prach v obyvacke, aby som behala okolo handrou a videla aspon trosku...proste som si povedala, za toto ja ani praktizovat nebudem a ani to neurobim svojim detom...ked tak, ok, mate sobotu na poupratovanie a je jedno kedy to spravite, ked medzitym budete pobehovat a pozerat telku a vyjdete von s kamosmi...nech je upratane do vecera napriklad...ja to robim tak aj teraz...niekedy s handrou beham cely den, such sem , such tam..ale hram sa hlavne so synom, upracem ked spi a proste mam ine priority..nie som bordelar ale ten odpor k upratovaniu vo mne zanechal to, ze ja mam upratovanie v rebricku hodnot daleko...netrapia ma neumyte okna na Vianoce ani nedokonale vydrhnuta kupeplna..ked mame program cez vikendy v lete, tak niekedy neupraceme dost dlho...moj muz je podobny pripad..v detstve ho mama nahanala s varechou po poschodi v bytovke aj po sidlisku len aby jedol, upratoval...tiez podobne trestanie za vsetko...a teraz ho mozem nazvat pohodlnym...neskutocny protest v nou zaucinkoval a odpor..on vie super varit, povysava ked treba, chodi na nakupy, nepoviem, ze je uplny lenivec, to nie..ale upratujem po nom tricka, ponozky, bunda hodena na stolicke je bezna vec...a ked pridem nahodou po par dnoch domov tak to je bomba...v synovi sa snazim pestovat zmysel pre poriadok, ulozenie si hraciek a tak, zatial ma 4 roky..bude sa to urcite vekom stupnovat..ale urcite nechcem sposobom nutenia a trestania..lebo u mna to padlo uplne inde...dodnes nenavidim upratovanie, v sobotu casto na protest neupratujem, proste upracem ked mam cas..a myslim si, ze zmysel pre poriadok je dolezity, ale v zivote nam kvoli upratovaniu moze ujst veeelmi vela veci...

Samozrejme u autorky prispevku je to o inom...vacsie deti co pridu narobit bordel a ona ma upratovat riesit treba..Len treba najst ten spravny sposob a motivator...ja zatial za velke trestanie nie som...- kdezto starostlivost o zvieratka by som urcite nechala na nich..ked ich oni chceli....alebo nech si ich potom vezmu prec so sebou

simca06022011
2. jan 2014

@m.i.r.i dolezity je zmysel pre "udrzanie poriadku"... ked som s malou doma, neriadim ani zdaleka tak casto ako ked je doma aj priatel.. pretoze on nedokaze UDRZAT poriadok ... a v mojom pripade to nie je lestenie od rana do vecera ale viem, ze ked si nieco zakydam a neodlozim hned, ked si riad neodpracem hned.. tak o dve hodiny to bude v byte vyzerat ako po vybuchu a upratovat sa bude vsade a vsetko ( o tom ze po prichode domov bude z toho riadu fajn aroma, alebo bude fajn uschnuty... cize minimalne do umyvacky by mal trafit este pred odchodom do prace :P ).. detto ked necham malu nech sa hra a rozbombarduje cely byt a netrvam na tom, ze si to uprace medzi tym ako ide robit nieco uplne ine do inej izby tak to bude to iste.... a o tom su aj pohadzane saty po byte... lebo keby si to odpratal nik nemusi upratovat.. okrem toho ze to budi dojem neporiadku (aj ked je to iba bunda), zbiera sa na tom aj dostatocne vela prachu a veci co pri malych detoch poletuju dookola :P CIze si niekto musi uvedomit ze niekto druhy to bude musiet upratovat, mozno nie za 5 minut ale raz urcite... ked niekto nepovadzuje za dolezite po sebe umyt kupelnu (teraz nenarazam na teba, zrovna som tu vcera riesila tento problem s priatelom po ktorm mamicka do dnes umyva doma kupelku anechape, ze prave v tom vlhku nam rastie kopec bakterii a plesni a treba to minimalne utriet a nechat vysusis ( ved koniec koncov chodi nam tam dieta), pre tento pripad sme aj my u rodicov mali handru v kupelni a kazdy si po sebe upratal a nevidim na tom nic psycho.... a nie je to posadnutie upratovanim, ani ja nemam zhodou nahod umyte okna :P boli sme na dovolenke pred vianocami 🙂

vefi89
2. jan 2014

@babatkoling aj mňa majú za blázna. a vieš čo? je mi to jedno. doma nech si robia čo chcú. tu nie. mám ďalšie dve deti, ktoré nebudú v humuse rásť. starší bude mať 4 roky. ale zvláda viac, ako tie predpubertálne decká. nevravím, opakujem častejšie, však ako dieťaťu. ale nemá problém zobrať mop a stiahnuť podlahu (nie buzeráciou, ale preto, že chce). ale to je jedno. ak na to serú ich rodičia, ty s ničím nepohneš. musíš si dupať pravidlá. ja by som sa zachovala- nerešpektuješ mňa- nerešpektujem teba. všetko ide podľa zásluh

m.i.r.i
2. jan 2014

@simca06022011 ja s tebou suhlasim co pises 🙂 Mas pravdu..jediny moj koment smeroval skor k tomu, ze to nemusi byt vychovou a tym ako nas vedu rodicia, ze nam to ostane..ze tvoj priatel bol benevolentne k tomu vedeny a matka vsetko za neho robila, tak je bordelar..moj je tiez bordelar a pritom bol velmi prisne vychovavany a trestany vselijako, ani to nechcem rozvadzat a vyvolalo to efekt opacny..u mna velmi podobne..odpor k upratovaniu...ja mam tiez rada poriadok, s manzelom a pochytime casto uz len preto, ze napriklad ked odchadzame z domu na dovolenku alebo niekam tak ja chcem nechat v byte cisto a upratane, nech sa nevraciam do bordelu..a on je z toho na prasky, ze naco vysavam pred odchodom a ustielam postel ked tu ani nebudeme..u neho je ta hranica este dalej..ja poriadok mam rada, len neznasam upratovat a neznasam podvolit upratovaniu vsetkych a vsetko...proste mam ine priority..a tie pohodene ponozky a bundy a tricka po manzelovi so mnou uz odklada aj moj syn..krasne odnesie vsetko do kupelne do kosa na pradlo co sa povaluje po zemi ..moj muz toto za 40 rokov nezvlada...proste velky odpor a nenavist kvoli mame ktora ho do toho nutila...Su ale zas typy ludi co zdedia po rodicoch aj take "Monkovstvo" ze upratuju kazdy den a nemozu mat nieco na inom mieste a nikde zrnko prachu..ako mama baziruje cely zivot, nalepi sa aj na dceru napriklad...je to ale o povahe..mna do coho nutili, islo presne naopak..a co mi nedovolili, presne to som chcela...Takze je to velmi tazke, lebo v konecnom dosledku nevies ci sa to na to dieta nalepi a ci aj ten tvoj syn ci dcera nebudu v buducnosti bordelari a niekto si povie - jooj ako ich mama k tomu viedla🙂

simca06022011
2. jan 2014

@m.i.r.i no joj ako ich mama viedla vidim u nas :P TAaak si pekne upratoval za mlada atd... ale to platilo iba do puberty, potom uz nie... a nemusel lebo maminka mu v 30tke aj snurky zavazovala.. ze aby ho chrbatik nebolel :p

andreasiskova3
24. jan 2014

@babatkoling Ja mám dvoch synov 9 a 11. Starší pomáha od 9 rokov a mladší skôr. Cez týždeň majú za úlohu poupratovať si detskú izbu, príp. povysávať, ráno si upratať postele - to sú podľa mňa samozrejmé veci. Upratať si po sebe ráno zo stola , svoje veci .... Kým som nemala umývačku a chodila som do roboty, tak mali za úlohu poumývať si po sebe riady po raňajkách a po obede a omrvinky zo stola. Teraz len zo stola, lebo mám umývačku riadu. V sobotu toho ale majú viac: majú to podelené : poutierať prach na všetkých parapetách a dverách v celom dome( máme poschodový dom) + prach v obývačke. Poutierať prach v detskej izbe na všetkých poličkách a stolíku, upratať hračky a povysávať. Vysáva zatiaľ len starší syn, okrem detskej povysáva celé vrchné poschodie ( 3 izby+ chodba a kúpelňa) . Ďalej poumývať spodné WC+ umývadlo, a v kúpelni WC+bidet+ umývadlo. ( Robievala som to zvyčajne ja, ale keďže chlapci cikajú ako cikajú a niekedy som tam slabo cítila moč, tak som sa nas...ralal a robia to oni 😀 ). Zdá sa toho veľa, ale neni. Nerobili to zo začiatku naraz, postupne som im pridávala. Ja som bola z domu ako decko zvyknutá svoje veci a izbu si upratovať , takže to mi príde ako samozrejmosť. Takisto sme sestry museli pomáhať doma, a môj manžel tiež pomáhal v domácnosti mame. Takže v tomto mám u neho podporu. Myslím, že čím skôr deti začnú pomáhať rodičom, tým to bude pre nich samozrejmejšie a budú to brať ako normálnu vec v rodine. Som toho názoru, že do upratovania domácnosti sa musia zapojiť všetci členovia rodiny , žijú tam všetci a nikto nie je nikoho sluha. Samozrejme, každý podľa svojich možností. Toť u nás. Očakávam, že sa tu teraz nájdu aj také mamičky, ktoré ma odsúdia, ale každá rodina má svoj systém a u nás to funguje ako hodinky.

patkaza
3. nov 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

deti by ste mali vychovávať tak aby pomáhali pri práci doma a pri všetkom .. proste samé od seba by mali vedieť robiť takmer všetko prípadne nejako vám pomáhať .. a upratovanie vlastnej izby je samozrejmosťou http://akoapreco.com/ako-zariadit-detsku-izbu/

julca15
4. nov 2015

Vidím, že svojich chalanov musím trocha pritiahnuť. Upratujú si svoju izbu, ale len v sobotu. V nedeľu je v nej bordel ako v tanku. Keď im to kážem upratať, tak povedia,ž e zasa až v sobotu. Budem musieť pritvrdiť. Dali ste mi inšpiráciu.

blue_eyes
8. dec 2015

Síce Vám tým asi nepomôžem...ale keďže upratovanie je môj relax...tak si to upratujem sama....vyvetrám si hlavu pri tom, pustím hudbu...a viem že je to upratené tip top 🙂 ako si to ja predstavujem 😝 😀 🙂

emuska4444
3. jan 2016

@babatkolin umýva riad upratuje celý dom... V podstate všetko. To upratovanie urob hrou. Napr. Po dome daj povedzme 12 lístočkov a oni ich musia pri vysávaní všetky
povysávať. Ak to nezaberá dávaj im menšie odmeny. Po čase by to mali robiť aj sami bez odmeny.

markinko
4. feb 2016

Ahojte no moj 10 rocny syn to je jedna radost 🙄 naje sa necha na stole kriiiicim halooooooo co si zabudol a on ze AHA potom zoblieka sa a slipy necha na jeho stole v detskej vravim mu videl si uz moje gatky niekde v dome????? a on ze na susiaku 🙂 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀 chod s kosom prosim ta. po 10 minuitach stym kosom prosiiiim jasne pockaj uz idem po pol hodine halooooo kos treba vysipat a on ze a nemoz ist ty?????

samanta82
13. jún 2016

Ahoj.No ja mám 13.ročného syna a 11.ročnú dcéru a robia čo sa nakáže inak majú bez mobilu a pc. Takže v pohode zvládajú vysávanie,práce v záhrade ked potrebujem pomôcť,okolo psov aj hydiny. Síce pofrflú ale rýchlo im vysvetlím že nič nie je zadarmo,že mne sa tiež každý deň nechce variť,prať atd ale musím 😉