Ako je braná šikana mimo školy?

lenkaviki48
13. feb 2021

Dobrý večer. Neviem ako riešiť keďže je momentálne škola zavretá s mojej strany sa to zdá byť šikana. Dcéra nastúpila do novej školy je 5.triede a má spolužiačku ktorá jej od začiatku nie pekne hovorí proste dáva najavo nepatrí medzi nich. Keďže je škola zavretá dcéra chce si písať a komunikovať medzi spolužiakmi novými. Poslala žiadosť o priatelstvo aj tejto spolužiačke, čo behom 5 minút jej pipol telefón so správou. " Ahoj nechcem aby si ma sledovala lebo to zle dopadne rozumieš!" samozrejme zablokovala ju hneď čo napísala. moja dcéra bola sklamaná no neviem ako by som mohla toto riešiť. Nechcem to nechať tak. Začne škola aby si dievča nemyslo že si môže dovoliť na dcéru. Moja otázka je toto ako šikana?

deti95060810
13. feb 2021

škola to nebude riešiť...čo budú slečne dohovárať aby sa kamarátila a dopisovala si s tvojou dcérou? viem čo prežívaš - tiež mám deti aj v tomto veku.... niektoré deti vedia byť veľmi zlé - kruté , ale škola s tým neurobí nič...

dskjhfdlkdjhl
13. feb 2021

@lenkaviki48 Nemyslim si, ze je to sikana, nechce sa s nou kamaratit a tak to treba brat. Nikto nie je povinny kamaratit sa s niekym, kto mu nesedi. Mala to sice napisat inak, ale deti vedia byt hnusne. Isto si najde lepsiu kamosku.

miriam_s
13. feb 2021

@lenkaviki48 je to niečo dlhodobejšie alebo to bola len táto jedna epizóda ?

111kiki11155
13. feb 2021

Škola s tým nič nespraví skús sa porozprávat s dcérkou nech si nájde iné kamošky v triede ... len ju počúvaj ak by sa tie ataky v škole začali vyostrovať tak konaj zo mňa si na základke robili srandu a do teraz ich nenávidím 🙈

elizabeth88
13. feb 2021

Tento predpubertalny vek je niekedy viac problemovy ako pubertalny co sa tyka vzdoru a problemoveho spravania No robi sa ta spoluziacka zaujimavou a asi tym aj pre ostatne deti takou je(verim,ze nie pre vsetky).Neviem...mozno keby sa dcera sustredila teraz skor na ucenie a ju uplne vypustila z hlavy...Neviem,ako sa uci,ale cim sa bude lepsie,tym lepsie pre nu.Respekt si ziska aj tym,oblubenost u ucitelov,no a najma pride na ine myslienky...Ved sa nemusi nikomu natiskat.Verim,ze si najde aj dobru kamaratku,ktora sa s nou nebude bavit preto,ze sa predvadza,ale pre to,ze je samasebou.🙂

lenkaviki48
autor
13. feb 2021

@miriam_s od začiatku roka respektíve čo chodili do školy jej dáva na javo že tam nepatrí a aj spolužiačky od nej ohovára 😒

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miriam_s
13. feb 2021

@lenkaviki48 robí jej aj nejako cielene zle? Ja by som sa na triednu obrátila ale skôr.z iného uhla, nie.šikana... Porozprávať sa s ňou aká je situácia v kolektíve, že ju nie veľmi prijali a je tam jedna ktorá ešte odhovara ostsne od nej... Keby som ja bola jej učiteľka a rodič sa na mňa obráti tak skôr by som ako triedna dala pokec s deťmi v štýle že by si mali pomáhať , držať spolu, zvlášť keď je situácia aká je... To dievča sa ju snaží izolovať v kolektíve. To nie je v poriadku. Učiteľka tie deti pozná, vie ktoré aké je a vedela by zasiahnuť... Není dobre to nechať tak lebo ešte 4 a pol roka s nimi bude musieť fungovať... Keď sa to zvrhne bude už neskoro.

quellka
13. feb 2021

@lenkaviki48 obratila by som sa na rodicov toho dietata.. zistis, ci ma podobnych aj rodicov..skus tak kamaratsky a uvidis..skola co s tym urobi

lenkaviki48
autor
13. feb 2021

@miriam_s tiež s tohto mám obavy ešte 4 roky a keď to nevyrieši sa bude to možno stupňovať sa. Vraj už dostala poznámku nie jednu spolužiačka. Nie v zlom ale môj názor je v tomto má aj matka zásluhu keďže nerieši dcerine poznámky a karhania

miriam_s
13. feb 2021

@lenkaviki48 čiže je to istým spôsobom problémové dieťa... V istom zmysle je to lepšie, lebo keby pred učiteľmi bola triedny anjelik, horšie by sa to riešilo... Neboj sa obrátiť sa na triednu, hovor to ale skôr z perspektívy dcéry, že ju to trápi, je tam izolovaná, a nastal problém medzi ňou a inou slečnou v triede... Nie v štýle "sťažnosť" na to dievča... De facto sa dostaneš k tomu istému ale znie to inak...

deti95060810
13. feb 2021

@miriam_s no ak triedna bude ochotná to riešiť...😉
dcéra mala triednu od 5 tr. ktorá sa vôbec o deti nestarala - povedala aby si to deti medzi sebou samé vybavili a tak sa deti cez prestávky bili, škrtili a pod. boli sme radi keď po necelých 2 rokoch odišla na materskú....Dostali triedneho - chlapa a to je iný poriadok v triede...😉

lenkaviki48
autor
13. feb 2021

@deti95060810 žasnem ako môže ignorovať správanie detí v triede 🤦‍♀️ zatiaľ s môjho pohľadu triedna je milá ústretová vo všetkom. No ešte sme nič neriešili takto tak uvidím. Aspoň budem múdrejšia do budúcnosti. Ak sa to nevyrieši s triedou isto sa porozprávam s matkou.

miriam_s
13. feb 2021

@deti95060810 áno, nie všetky učiteľky sú bohužiaľ také... Syn deviatak má tiež triedneho, tiez vie narobiť poriadok v triede... Snáď triedna dievčiny bude rozumná... Deti si to nevedia ešte riešiť samé a niektoré si neuvedomujú dôsledky svojho správania... A vtedy treba zásah dospelého...

bennn
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miriam_s
13. feb 2021

@bennn nemyslím si že to prospeje, keď bude ticho. To dievča ju izoluje od ostatných. Takže s kým sa má baviť... nemusí vychadzat s úplne všetkými, ani ich mať v priateľoch. Ale sú isté hranice. Keby to bolo len o tom, že ona ju neprijala, dalo by sa to ignorovať, ale takto nie. U nich ešte len nabieha puberta a bude horšie. Ak teraz tej dievčine nevymedzia hranice, v siedmom ročníku budú riešiť vážnejšie veci. Teraz ešte je šanca pre dcéru autorky nadviazať vzťah s ostatnými dievčatami. Keď sa trvalejšie vybuduje bariéra medzi nimi, bude sama až do deviatky. Na strednej je to už trochu iné, tam už majú 15 a viac rokov. Je to už trošku lepšie... Lenže tu ich ešte najhoršie roku čakajú...

miriam_s
13. feb 2021

@bennn a tiež viem svoje o šikane na ZŠ, učiteľka nevie prikázať aby ju mala rada, ale to nie je ani cieľ. Stačí keď nebude robiť zle a vplývať na zvyšok kolektívu.

andreatytler
14. feb 2021

@lenkaviki48 Dobre to chapem ze to dievca sa jej vyhraza ze ak ju bude sledovat, tak zle dopadne? To akoze jej ublizi? To je urcite sikana a urcite to tak nenechaj.

Oni tyto mali tyrani si vyberu najzranitelnejsich a najneistejsich jedincov a kedze tvoja dcera je novacik, je prirodzene neista a zranitelna. Ak je este k tomu aj tichsia a utiahnutejsia je ako magnet pre takychto tyranov. Ako dlho je dcera uz v tejto skole? Ak od septembra, tak to je uz skoro pol roka. Aspon keby jednu kamosku si nasla.. a mozno to nebude az take tazke, lebo ta mala zloba urcite robi zle aj inym dievcatam.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkaviki48
autor
14. feb 2021

Toho sa bojím že jej môže ublížiť keď nastúpia do školy. Dcéra cestuje a ak by po škole cestou na autobus jej ublížila nedokážem tam byť hneď a preto to chcem isto riešiť kým nedôjde k niečomu zlému. Dnešná mládež je iná ako keď sme boli malý mi. To dievča by potrebovalo možno navštíviť psychológa môj názor keďže má potrebu ubližovať iným. Za tým niečo musí byť možno doma možno v dectve jej niekto ublížil. Ja len nedovolím aby môjmu dieťaťu niekto sa vyhrážal pre mňa to bola vyhrážka abyv škole to nepokračovalo.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rainee
14. feb 2021

Moja dcéra to ma tiež ťažké. Je jedna z najlepších ziacok a ešte aj pekná, takže spolužiačky ju moc nemusia. Keď niečo potrebovala napísala takému serióznemu spolužiakovi a bolo. Nešťastie úlohy a poznámky dávajú teraz cez edupage a učím ju nech sa spolieha sama na seba. Ale celkovo v tej triede je to kto z koho, nikto sa poriadne s nikým nebaví, keď sa niekto v skupine opýta tak mu napíšu že je debil a mal dávať pozor. Otras.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
14. feb 2021

@lenkaviki48 to čo popisuješ sa mi nezdá ako šikana......dcéra nech si ju nevšíma a nájde si v triede iné kamarátky.....asi ide o piatačku v tomto veku sú už v triedach skupinky a ju ako novú žiačku nemusí mať každý rád....ale určite si tam časom nájde kamarátky.....riešila by som to naozaj až ak by išlo o niečo vážnejšie, toto je len že nová spolužiačka ju nemusí, ale jej nerobí inak zle tak by som sa do toho nemiešala, lebo práve to že sa do toho začne starať mama a riešiť to cez učiteľku jej v hladaní kamarátky veľmi nepomôže keďže bude za žalobabu....ani korona prestup na novú školu veľmi neulahčila, lebo dcéra si nemohla za tak krátky čas nájsť dobrú kamarátku a keďže tú čo tvoju dcéru nemusí ostatné dievčatá poznajú, veria jej.....chce to podľa mňa len čas a netlačiť na pílu, tú babu nech si nevšíma a komunikuje len s dievčatami čo jej odpíšu....ak ju dievčatá lepšie spoznajú, isto si medzi nimi nájde aj kamarátky....

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chvostik1
14. feb 2021

Baby, poniektoré si uvedomuje, že sa vyjadrujete ako o "špinach" atď o deťoch, ktoré majú koľko? 11 rokov.

Pre autorku. Je v kolektíve nová, takže je prirodzené, že bude nejaký čas trvať kým západne do kolektívu. O to viac ak chce zapadnúť medzi "triedne hviezdy". Toto ti môžem povedať z vlastnej skúsenosti keďže ja som si niečím podobným prešla v šiestej triede. Len ja som mala to stastie, že ja keď som menila školu, tak spolu so mnou som zo starej triedy mala pár spolužiakov keďže nám sa zrušila celá škola. Daj tomu len čas. Možno to bude na dlhšie keďže je teraz korona a školy su zatvorené. Nech sa najskôr skúsi skamarátiť so spolužiačkami, ktoré nepatria do tej istej "partie" ako tá spolužiačka, ktorá ju zatiaľ odmieta prijať.

A určite netlač na pílu a povedz to aj dcére. Nech sa jej nepcha do priazne keď o to tá druhá spolužiačka nestojí. Nečudujem sa, že jej povie, že bude zle keď jej nedá pokoj ak sa tvoja dcéra prehnane snazi. Jedenastrocne deti sú ešte deti a nevedia odhadnúť správnu mieru, hranicu... tak ju trošku usmerni. Proste sa s ňou kamosit nechce a nech sa s tým dcéra zmieri. Raz príde čas kedy sa to zlomí samo od seba a dcéra západné. Uvidíš. Nie je to tak, že keď sa to deje teraz, že to tak bude po celú ZŠ.... Ste obe veľmi nedočkave.

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
14. feb 2021

@snezienka33 ale ona jej tú sms napísala lebo dievča si ju chcelo na facebooku pridať k priateľom , teda by videla s kým si píše, prípadne jej fotky.....preto jej písala nech ju nesleduje, možno to aj to dievča zle pochopilo že ak si raz s ňou nerozumie prečo si ju chce pridať k svojim priateľom a vidieť s kým si píše a čo....Dievčatá majú 11rokov, sú to ešte deti, dnes si moja najlepšia kamarátka a zajtra už mám inú kamarátku.....také tie väčšie či menšie intrigy sú v každom kolektíve, jednoducho ak nastúpi nové dieťa do zabehnutého kolektívu chce to v prvom rade čas aj keď pre dieťa je to ťažké, ale nie všetko je hneď šikana....bežne si v tomto veku povedia dievčatá s tou sa nehraj je sprostá a za týždeň bude tá čo to povedala s tým "sprostým"dievčaťom najlepšia kamarátka....

chvostik1
14. feb 2021

@snezienka33 ty potom nevieš čo šikana je ani zďaleka. To, že jej povie aby ju neotravovala šikana nie je....

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz