Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako je to u vás s vychádzkami vašich 11-12 ročných slečien?

RodičovstvoPubertiak (11 - 16 rokov)
10. feb 2020

Ahojte maminky.
Som rozvedena, zijem sama s detmi.
Obaja su na druhom stupni ZS.
Syncek v pohode, rozumny, racionalny typ, dcerka rychla raketa, ktora prv kona, az potom (mozno, niekedy) rozmysla.
Donedavna to bolo v pohode, dcerka bola velmi snaziva, ucenie jej az tak nejde ako bratovi, musi na to vynalozit vacsie usilie, napriek tomu doteraz bola vzdy vyznamenana.
Ale uz asi rok vidim, ze ju doslova a dopismena plieska puberta.
Papuluje, je stale v bratovi (ze proste hned na neho agresivne zautoci, ked povie nieco, co sa jej nepaci), v skole nevaha chlapcom strelit, do ucenia ju nonstop musim nutit a kontrolovat, ci ozaj na nic nezabudla, a do toho stale komunikuje s kamoskami cez mobil, nataca videa, vytvara rozne fotokolaze a pod.
Donedavna sme mali mobil striktne zakazany, resp. obmedzene pouzivanie na cca hodinu denne, ale teraz bola aj casto chora, ulohy zhanala ako inak cez messenger (uz vsetci tak v triede komunikuju), takze mobil castejsie v ruke.
A uz vidim, ze je to tazke ustriehnut.
S kamoskami sa dohovaraju, ako pojdu von, stale by chcela chodit po vonku sama, bez kontroly, vraj vsetci tak chodia. Chcela by chodit na rozne prespavacky a podobne, ale ja vidim, ake su tie dievcata a nedoverujem im celkom.
Aj vcera, mala sa ona a este jedna jej kamaratka stretnut s dalsimi 2 dievcatami, ktore nikdy predtym nevideli, "spoznali" sa cez net.
Tak som volala mamine druheho dievcata, ci pozna situaciu, ci svoju dceru pusti, a ona ze jasne, v pohode, nech ide, ze treba detom doverovat.
Tak ja uz neviem, ci sa tento svet zblaznil, alebo ja som zbytocne uzkostliva.
Pustate svoje siestacky, siedmacky samy von? Kontrolujete kam idu, s kym, s kym komunikuju?
Maju povolene mobilne telefony, socialne siete?

autor
10. feb 2020

Este dodam, ze venuje sa intenzivne organizovanemu sportu (co je zas fajn) a ked som komunikovala s triednym ucitelom, povazuje ju za jednu z najlepsich ziakov v triede (ale tak maju spolu 1 hodinu tyzdenne ....). Dalsia vec je, ze vidim a pocujem, ze uz v tomto veku, 11, 12, 13, tie deti "chodia" s niekym, vodia sa za ruky, davaju si pusy a pod. Ona mi tiez doma hovori, ze tiez by uz chcela chodit s niekym..(zatial teda nechodila, aspon o tom neviem) Zatial sa mi zdoveruje s vecami (urcite nie so vsetkym, taka naivna zas nie som 😀), ale vidim, ze ma vzpurnu, rebelujucu povahu, striktnymi zakazmi sa mi len odcudzuje .... Neviem, fakt, ci ja som ta vadna, alebo tato doba, ale ja v 11 som na chlapcov ani nepomyslela ...

ruzicka603
10. feb 2020

Ahoj,ja mam sice len stvrtacku(pomaly 10 rokov bude mat),mobil ma dovolene.Nosi aj do skoly,nakolko chodi sama autobusom rano(u nas neni skola).Keby sa nieco stalo aby mi mohla zavolat.Pustam ju von,v dedine ma jedneho kamarata a dve kamaratky,viac deti v jej veku tu nie je.Cez vikend alebo niekedy aj cez tyzden ma dovolene ist k nim na par hodin,alebo ony ku nam.A samozrejme kontrolujem ju,musi vsetko povedat kam isli,co robili atd.Zatial s tym nema problem zdoverit sa mi.Jasne ze sa bojim o nu,ale trochu slobody jej nezaskodi.

777januska777
10. feb 2020

Ja som kukala po chlapcoch už keď som chodila do škôlky 😀 to nebude dobou, ale povahou 😀

janulka182
10. feb 2020

boze, on nasej snad pises. nasa ma 10 (je stvrtacka) a ja normalne nechapem niekedy, ako moze puberta prichadzat takto skoro. ulohy presne ako tvoja. nutit ju musim. pritom doteraz nebol problem. ked vidi mobil, ma uplne klapky na ociach. museli sme ho zacat povolovat v tyzdni, kedy chodi do skoly len na hodinu a aj to az ked ma zabalenu tasku. aj tak je problem. odvrava stale, vsetko je problem. za kamaratky by aj dychala. nastastie, zatial sa sama von netaha. najvacsi trest, zobrat jej mobil a tablet. som smutna zo zmeny pristupu ku skole. uz nie je taka zodpovedna ako bola. pritom je velmi sikovna, lahko sa uci. len ma teraz vsetko "v pazi". a puberta uz kruzi aj okolo spoluziacok. dokonca uz jedna ma menzes 😲

aduskatt
10. feb 2020

Mobil mohol, na prespatie by som nepustila, pokiaľ by to nebolo k niekomu, koho osobne dobre poznám - myslím tým aj celú rodinu. Von, samozrejme áno, ale viem, s kým a kde a s presne stanoveným limitom návratu

pribinak
10. feb 2020

Mam syna 4taka, mobil má už dávno. Chodí na tréningy, takze potrebuje ho potrebuje. Decká s triedy si podieľajú cez soc.siete rôzne veci. Napr keď viacerí robia projekty, tak si píšu kto čo má.
Von chodí sám, po sídlisku, s kamošmi a kamoškami, sú v triede sú dobrá partia. Preto má mobil, je dostupný.
Má take lepšie kamošky, chodia spolu von, stretávajú sa.

Ja by som ju nedusila ju doma, treba dohodnúť jasne pravidla, učiť sa vzájomnej dôvere.

autor
10. feb 2020

@ruzicka603 Jasne, telefon na vybavenie telefonatov nie je problem. Problem mi skor robia tie socialne siete, natacanie videi a tak. A ked vidim, co jej niekedy pisu tie kamaratky (ked som pri nej a sama mi ukaze)Ked 2 sekundy neodpise. Ze halooo, kde siiii, odpissss, co je s tebooooou. No nenormalne nieco. To aby nonstop visela na mobile...

@janulka182 Presne, moja je velmi naivna, doverciva, uz raz sa tak s jednou "kamoskou" velmi popalila, ale nepomohlo. Ona by velmi chcela byt oblubena, aby ju mal kazdy rad, a da sa naviest na hocijaku sprostost.
Co sa menzesu tyka, zatial nemame 😀 , myslim, ze aj preto, ze sportuje, ale ani sa o tom nechce bavit .. viem, ze mnohe jej spoluziacky uz maju.

@777januska777 No, ta moja je tiez taka povaha 😀 Uz v prvom rocniku valentinky vyrabala 😀

@aduskatt Dakujem za nazor 🙂 No, u nas je "problem" to, ze chodia aj k tatinovi a ten ju pusta kamkolvek.. aj tam prisla nejaka baba prespat, spolu boli hore celu noc, o desiatej vecer sli samy von (!) a taketo ...

aduskatt
10. feb 2020

neexistuje o 10 večer sám von, nepustím ho ani teraz, má dovolené do 19,00, bude mať 16. čo sa týka soc sietí, tak može, ale všade mám prístup a raz za čas mu prekontrolujem mobil, SMSky, messenger, všetko.-)))

autor
10. feb 2020

@pribinak Jasne, zas nechcem ju nasilim drzat doma, viem, ze by sa to len obratilo proti mne... Ja nemam problem, keby sla niekam do cukrarne s kamoskami, alebo na bagetu, na ihrisko .... len nech viem, kde je a s kym. A nie potme. A co sa mobilu tyka, tak jasne, ze nechcem jej ho brat ani zakazovat. Len ked ho ma v ruke, nevie sa sustredit na ucenie, lebo sleduje, co kto zverejnil, ake video natocil a pod ... a toto jej uz prerasta cez hlavu ....

luccija
10. feb 2020

Dávaj na to pozor radšej byť úzkostliva ako budeš pustat dcéru kade tade, lebo všetci môžu.Nasa chodí max ku kamarátke či oni k nám, prespavacky nemá rada.Cez víkend máme svoj program.Dievcata sa skôr ako chlapci zgrupuju, tulaju.Samozrejme, že kontrolujem, mobil má povolený na určitý limit.Nehovorim držať ju doma, ale dávaj pozor koľko jej povolia uzdu

autor
10. feb 2020

@aduskatt hej, ja tiez niekedy messenger pozriem ... lenze ona ma aj instagram, lebo ze nejaki spoluziaci nemaju messenger, tak komunikuju cez ig .. a s exom som teda narobila krik, ked som zistila, ze o desiatej vecer sa samy dve baby potulovali vonku 😝

autor
10. feb 2020

@luccija Vsak prave. Ja som za to, aby sla aj von, ale myslim si, ze ma to mat nejaku rozumnu mieru... Sranda, ze o syna sa nejak nebojim ... ten je taky "asocial", ma svoje zaujmy, jedneho naj kamosa, ktoreho velmi dobre poznam a nemam s nim problem. Von ho to absolutne netaha ... mozno raz boli v kine ako partia spoluziakov a s tym som nemala problem, vyzdvihla som ho po kine ..

ruzicka603
10. feb 2020

Moja este neni na fb,ani messenger ci instagram.Max na youtube ked pozera videa a pesnicky.Vecer ju von nepustam,max do 18tej ma byt doma.

luccija
10. feb 2020

Na mobile sa dá byť celé dni stále je tam niečo nové.Ex nemôže mať rozum púšťať také dievča o 22 von.Decka v tomto veku sa cítia strašne dospelo, ale ja som dosť striktná.Mne to vadí také bezduché potulovanie po vonku ešte, keď píšeš, že je naivná a rada niekam patrí.A tie pusy, chodenie za chlapcami to už vôbec nie aj, keď som už počula a videla všeličo.Drz sa svojho rozumu aj, keď Ťa bude manipulovať iné je ísť do kina, na zákusok ako píšeš....dievča a mama to je večný boj😂

autor
10. feb 2020

@luccija Vsak to 😀 Syn je uplne v pohode, ale tam si na pubertu este asi len pockame, chlapom vsetko dlhsie trva 😀

mimca77
10. feb 2020

@aduskatt 16rocny do 19:00? Davaj si na to pozor, moj otec bol velmi striktny, skoro vsetko som mala zakazane a citila kvoli tomu krivdu, uz mam 34 a stale to vnimam rovnako. Okrem toho to viedlo k tomu, ze na vysokej som sa na cas riadne urvala z retaze, lebo som konecne mohla. Co sa tyka synovych smsiek, messengera a podobne, vcera som o tom presne pocuvala debatu, na jednej strane ho chces chranit, na druhej mu upieras pravo na sukromie, ako to vnima on?

aduskatt
10. feb 2020

@mimca77 je s tým úplne v pohode. Až bude b v lete svetlo, tak bude mocť byť dlhšie ako do 19,00. A inak som to v detstve mala ako ty a tiež cítim krivdu. Právo na súkromie bude mať, až bude zodpovedný sám za seba. Zatiaľ som trestne zodpovedná zaňho ja, takže nedebatujem. Až si bude vypisovať s priatelkou, kontrolovať mu nebudem. Vďaka kontrole spred pár rokov som prišla na to, prečo ho každé ráno bolí brucho keď išiel do školy . Bol šikanovaný. Takže upieranie, neupieranie - právo na súkromie má, ja mám právo chrániť ho.....

alchemilkazltozelena
10. feb 2020

Kam tento svet speje, boze ja sa bojim ked moja bude mat 11 🙈

aduskatt
10. feb 2020

@mimca77 no a neurvala som sa🙂))) a rozhodne teda nevidím dôvod na to, aby sa túlal po nociach vonku a ja si dávala pozor na to, aké mantinely určím svojmu dieťaťu. Mimochodom, sú partia 4och a všetci majú dovolené cca rovnako🙂 sem tam mi príde SMS, či môže do 19,30.

autor
10. feb 2020

Ja napriklad u mojich deti vidim problem v tom, ze syn je taky svojsky, baby ho neberu, ale zaroven vidim, ze jeho nezaujima, co si o nom ini myslia, je silna osobnost, nepotrebuje nejak zapadat do kolektivu, je spokojny, tak ako je. Takisto vie velmi dobre odhadnut tie hranice, co je este ok a co uz nie. A na druhej strane ta moja krpata herecka, je od narodenia hlucna, ziva, rebelka, ale vidim, ze ona potrebuje byt stredobodom pozornosti, aby ju mali jej kamosky rady, aby bola oblubena, ale uz vidim, ze sa to "zvrhava" .... precitala som si raz take spravy, co si pisala s kamoskou. Ta kamoska tej mojej pisala, ze uz ju "nelubi", lebo nespravila to a to ... a proste ona sa da zatahovat do takychto "dokazovaciek", aby tej ktorej "kamoske" dokazala, ze ju ma rada. Tak som rozmyslala, ci v skutocnosti nema malo sebavedomia ... nedala som najavo, ze som si nieco precitala, len som jej hovorila, ze ak ju niekto ma rad, tak ju ma rad taku, aku je. Ze nikomu nemusi svoju lasku nejako dokazovat ... Ze aj my ju velmi lubime taku, aka je..

vroni
10. feb 2020

Ja mam osmacku, má trinast, o chvíľu štrnásť. Von chodí, s kamoškami do mesta (do centra, je to par zastávok električky), ale neexistuje, aby medzi siedmou a pol ôsmou nebola doma. Mobil ma, v deň 13. narodením si nadšene nainštaloval a IG a ten občas použije, FB nemá, s kamoškami komunikujú cez WhatsApp (viem, tiež FB), úlohy cez školskú stránku. Prespavacky môže, ak poznám rodičov a nie je na ďalší deň škola. Ale to bol hit tak pred piatimi rokmi, teraz len občas u dvoch najlepších kamošov (teda kamošky a kamoša. A kamoš ma zvlášť opatrnu mamu, baby spia v spálni s nou a chalani so synom), ale zase sa snažím dat jej primerane množstvo voľnosti a neobmedzovat ju na každom kroku pre vlastný strach. Moja mama mala tiež obavy o každý môj krok a ja som v 18 zdrhla z domu a desať rokov s nou nebola ochotná normálne rozprávať. To riskovať nechcem.

luccija
10. feb 2020

Dievčatá sa ľúbia psychicky manipulovať a vydelovat z kolektívu.Teraz sme kamošky my 2 ty k nám nepatris a pod....snaž sa s ňou pohovoriť a takých veciach nemusí byť obľúbená u všetkých, nech sa snaží byť sama sebou je dobrá taká ako je.Je ťažká tá puberta deti sú zraniteľné občas ma chytá z toho hrôza čo nás ešte čaká.potrebuju niekam patriť vynikať, mať svoj štýl obliekania stále mám tendenciu to porovnávať s mojou pubertou a priznám sa, že mam pred 40, ale nerozumiem tejto dobe😀deti žijú samé, rodičia do večera v práci a nepáči sa mi takáto voľnosť a prudké dospievanie a deti žijú ako 17 roční po pizzach, kinách nakupujú si oblecenie
@vroni a kde chodia po obchodoch?my sme v satelitnej dedinke som rada, že viac menej je este doma občas so spolužiačkou do kina privezieme, odvezieme.....či idú jedna k druhej.Ako často chodia Vaše deti von?lebo moja je dosť introvertna aj, keď sa spýtam nechceš ísť k xy nie nechce sa mi.Pride mi, že ona ani nepotrebuje nejaký extra sociálny kontakt.zo sieti má IG tam majú ako trieda svoju skupinu, ale neprispieva iba číta, FB nemá a ináč len whatsapp.

autor
10. feb 2020

@luccija To si teraz uuuplne presne vystihla. Presne tak to medzi tymi babami vyzera ... Inak, tiez pracujem v cisto zenskom kolektive a jedna kolegyna tu nonstop lieta ako drak a len nervozne odvrkuje 😂
Pre mna je velmi tazke ustriehnut taku tu hranicu, aby mi doverovala, aby sme boli spokojne obe, a aby to nebolo len o tom, ze ju buzerujem (lebo ano, nepaci sa mi styl, do ktoreho by sa najradsej obliekala, ani hudba, ktoru pocuva, ale ked vsetko ofrflem, uz mi potom nepovie nic .... )

veronikaszabova
10. feb 2020

Tak mam syna, nie dceru.
Ma 10rokov - mobil ma uz dlhsie, ma instagram a messenger (nekontrolujeme ho). Skorej hra hry, ako nejake vypisovacky 🙂
Prespavanie - este nikde nebol spat, u ziadneho kamarata. 3x sa uz pytal, no 2x neboli rodicia doma, 3x sme ho nepustili, lebo sme nepoznali rodicov.
Chodenie von - chodi s kamaratmi, doma musi byt cez zimu o 17:30, v lete aj o 20tej. Ale musime vediet, kde je.

aylinn
10. feb 2020

Mojho priatela sestra nemôže isť ani sama na zachod v restauracii, ked sme tam všetci spolu ..vzdy snou niekto musi.ist "strazit dvere" sama nejde ani pred dom vyniesť smeti 😁 minule sme boli v lidli a v tehotenstve nezvladam cestu autom.tak som.isla za jej rodicmi ze my pojdeme same peso domov, ze ja nemozem ist autom je to 10minut cca.. a nepustili ju ..ani len somnou😂😂 bude mat 13 🙈🙈 ale tak toto uz je psycho podlamna dost .. ja som v tych 12 isla tušim prvy krat s kamoškou do auparku do kina rodicia nas doviezli aj odviezli.. a to bola taka jedna moja naj od zaciatku zakladnej a nasi rodicia sa poznali tak radsej ako nas mali pustit niekde von tak bud ona spavala umna alebo ja unej 😊

luccija
10. feb 2020

Tak pubertu len prežiť a kusat si do jazyka.Hlada svoj štýl obliekania všetkého.Ano človek nechce byť za zlého, že všetko skritizuje ja to vždy otočím na srandu.A počkaj, keď Ti frajera prinesie čo sa Ti nebude páčiť, keď sa zalaskuju hotová pohroma klapky na očiach.Fakt lepsie detský vzdor a rast zúbkov😅Ja nie som za autoritatívnu výchovu, ale kamaratsku

luccija
10. feb 2020

@aylinn to je uplne extrém prečo sa tak boja?či ona je taká nesamostatna veď potom nebude bez rodičov nič vedieť a stále bude potrebovať poposuvať v zivote

aylinn
10. feb 2020

@luccija tak si ju naučili.. mne sa to vôbec nepači napriklad, bojim sa aj o svojho syna ze niekedy v buducnosti tam ostane na tyzden napriklad a vrati sa zakriknuty bojazlivy.. ja neviem ja to berem zo svojho pohladu ze ja som napriklad asi od nejakCh 9 rokov chodila sama do.skoly co bolo asi 10minut pesi a oni ani bohovi ju nechcu pustit samu nech si aspon toto vyskusa.. nech aspon nieco urobi sama, najhorsie je ze to ani nevyzera ze by to chceli zmenit podla mna ju budu takto.drzat do 20ky a potom sa mala este len skazí

aylinn
10. feb 2020

@luccija alebo sme sa boli kupat v takom uzavrerom rezorte kde bolo asi 5 ludi dokopy a mala isla cikat a zasla za roh a mama vyskocila hned z bazena a utekala zanou ze ju nevidi ze kde zmizla.ze ju niekto ukradol 😂

aylinn
10. feb 2020

@luccija joj mohla by som.sa tu rozpisat do vianoc.. tolko toho je.. ked sme niekde na nakupoch tak mala zajde za regal si pozret tricko a ona zacne na celu predajnu vrieskat ustráchana že kde siii a tak😂 celkovo mala je velmi detská.. mam 5 ročnu sestru a hrali sa ako rovesničky velmi dobre si rozumeli... ale zato nadava jak dlaždič a drza je jak ploštica

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre