Ako nastoliť režim 13-ročnej dcére, ktorá prechádza pubertou ?

22. jan 2020

Ahojte, uz si neviem rady. Mám 13 rocnu dceru,ktorá prechadza pubertou. Na zaciatku jej vychovy som urobila chybu,ja sama som nemala dobry vztah s mamou,tak som bola dcére viac kamaratka ako matka. Mala všetko vzdy dovolene. A teraz.... prestala sa učiť- z jednotkarky ma 2,3, prestala nam pomáhat doma,non stop je na telefone. Začala som mat pocit že sa na soc.sietach s niekym zoznamuje a bojim sa aby sa jej nieco nestalo,predsa je to len naivne mlade dievca. Telefonu sa radsejvzdá akoby mi ho mala dať skontrolovat. Ako mam prosim nastolit rezim skor ako bude uplne neskoro?

katulik123
22. jan 2020

Choď k psychologovi sama. A skús tam požiadať o radu. Vieš tu sa nezmestí všetko čo sa u vás deje a ako reaguje dcéra. On by ťa mal vedieť skôr usmerniť, že ako pracovať s ňou.

rinsh
22. jan 2020

Ako mňa ešte len takéto čaká, ale začala by som byť sekera. Telefón, až keď si zlepší známky ako 2,3 nie sú zlé ale aj tak a začne pomáhať. Aj to nie nonstop ale na určitú hodinu. Ja viem, že tejto dobe je to ťažké, ale ja to inak nevidím.

anita6666
22. jan 2020

A kde je problém? Lebo ja som žiadny nepostrehla, okrem zhoršeného prospechu je na mobiloch zavesenych dnes už 99,9% nielen deti,ale celej populacie

uskrnica
22. jan 2020

Hmmm a to ma byt ako problemove dieta? Prepac ale podla mna to prehanas. Nezabudaj, ze ani ty si v tom veku asi neposluchala rodicov na slovo. Ntreba byt podla mna sekera ale nadstavit si nejake samozrejme ale primerane pravidla, aby to proste fungovalo

mummy01
22. jan 2020

No,mas uplne normalne dieta v puberte...

deti95060810
22. jan 2020

máme doma...Tiež slečna nepomáha vôbec - ale že vôbec, jedine ide mať lepšie vysvedčenie ako za posledné roky - aj to nechápem ako sa jej to zadarilo nato ako sa nič neučí...
K mobilu. Ak sa mi niečo nezdá, mobil skonfiškujem. Aj na niekoľko dní. Protestuje, ale moc jej to nepomáha. A ak sa jej nepáči raz dva jej ukážem odkiaľ vietor fúka...😉
keby som povolila raz dva by mi skákala po hlave...

hettinka
22. jan 2020

Ľahká pomoc, zober telefon a kym nebudu lepšie známky a doma poriadok, nedostane ho. Mám skoro 13-ročného syna, akonáhle urobí neplechu, je bez telefonu aj telky, zo školy len na krúžok a rovno domov. Tiež máme kamarátsky vzťah, v istých medziach. Ak hranice prekročí, stávajú sa z kamarátov mama a otec.
A mimochodom, telefon mu občas skontrolujem, keby ma doň nepustí, okamžite ho beriem. Takéto decko nemá čo mať také tajnosti a byť na sociálnych sieťach neobmedzene.

ivett1
22. jan 2020

Vezmi jej mobil, som zvedava do kedy vydrzi byt bez neho🙂

limetka69
22. jan 2020

no neviem si predstavit, ze by som nevedela donutit dieta pomahat, to sa da? ja len kuknem a vie jaka bije, hoci bude mat len 4, ale tak to ma byt, od teraz vie kde su hranice a budem v tom pokracovat, musi pomahat a byt schopny dospelak v buducnosti, samozrejme ho zatazujem primerane veku, ma to byt prirodzenost s ktorou dieta vyrasta, jasne, ze 13 ci 15 rocne nebude z nicoho nic zrazu vsetko robi, taky sok sposobit decku :D (sarkazmus) ale v 13tich musis pritvrdit, ale aj tak ju donutis byt raz schopnou zenou v domacnosti, drzim prsty

evitka83
22. jan 2020

Sama skusenost nemam, ale kamoska ma 3 baby, je na ne sama a pred par rokmi riesila to iste s najstarsou, ze vkuse na telefone a nic ine. Dotykovy telefon rozbila kladivom, dala jej 100 rocnu tlacitkovu tehlu, na pocitac mohla hodinu denne, ked si splnila skolske a domace povinnosti. Trucovala 3 dni, potom sa zacala prisposobovat, v takomto rezime fungovali niekolko mesiacov, matka nechala demonstrativne to kladivo a telefon na ociach este asi rok, bol to dlhsi boj, ale vyhrala. Skratka neustupila. Dcera sa jej vyhrazala, ze zdrhne a zavola socialku. Ked zistila, zeby zobrali ju a kam by ju zobrali, velmi rychlo s tym prestala

simsalabim
22. jan 2020

Mam mladsiu v podobnom veku. Mobil sem tam kontrolujem - kym ho platim, mam na to pravo. Zhorsenie znamok este nemusi nic znamenat - uciva je viac aj je tazsie. Cas na pocitaci aj mobile obmedzujem. U mladsej este netreba, ale u starsej som mobil na noc brala prec, inak bola hore do 3 v noci 🤦‍♀️ U oboch deti som si vzdy vyjasnila ich prava a povinnosti a rovnako aj moje prava a povinnosti. Jasne maju dane, kto je u nas sef a ochranca zaroven. Jednoducho to museli akceptovat.

cairka
22. jan 2020

Čo by iní dali len za také problémy 😉 Na mobil rodičovskú kontrolu, nastavenie času,koľko za deň môže byť, jasne nastaviť pravidlá, kedy nemôže mobil používať - myslím tou rodičovskou kontrolou, nie rozhovorom.
Známky moc nevypovedajú o problémovosti dieťaťa, je normálne, že sa dieťaťu vo 8. ročníku zhorší priemer, tí čo kašlú na učenie majú zrazu 4 - 5.
A čo sa týka domácnosti, aký požičaj, taký vráť. Nepomáhaš? Fajn, veď ty budeš dačo chcieť.... Len pozor potom, aby ťa na koni nerozniesla ako včera jedna slečna, lebo jej rodičia nekúpia , čo chce...

cairka
22. jan 2020

@limetka69 , akože áno, ale teda to sa budeš ešte časom diviť, ale mne občas príde, že to 13 ročné dieťa sa správa horšie, ako to isté dieťa, keď malo 3 roky.... V tých 3-10 rokoch chcú získať uznanie, že pomáhajú....potom sa to postupne stráca a v 13 bojujú s autoritou, samozrejme, každé podľa svojej povahy.... Ale je predčasné sa tešiť v 4 rokoch, že pomáha s radosťou.

eliska13
22. jan 2020

@anita6666 to neznamena, že tam bude celé dni.
Autorka daj pravidlá koľko môže byť na mobile, čo potrebuješ pomôcť, ak sa veľmi zhoršila v učení preskúšavať či nájsť doučovanie.Toto je vek kedy sa najviac spustia a nechce sa im nič.
Ak máte kamarátsky vzťah vysvetľuj, motivuj ju k niečomu inému ako k sedeniu na mobile, krúžok, cvičenie, môže s tebou variť...v tomto veku nič iné v okolí nepočujem len, že by boli non stop na mobile a zhoršili sa v spravani

eliska13
22. jan 2020

@cairka ja som čítala článok o puberte, že je to priam žiadúce, aby rebelovali, aby si hľadali svoje miesto, slovo.Samozrejme v rámci nejakých medzi.

limetka69
22. jan 2020

@cairka to som nemala na mysli, ale pojde to jednoduchsie ked to vyzadujem od mala, a nie, tak uz si velky a jeeeeb rob vsetko co treba, to uz ide asi tazsie, proste so mnou kamarat nebude, som mama a dobre to vie, staci sa mi obhliadnut v obchode co rodicia detom dovolia a nestacim sa cudovat, autoritu treba mat od mala, aj hranice, a urcite sa aj ja s chalaniskom zapotim, a ked je pravda, ze deti su 2x horsie ako bol rodic, tak sa mam na co tesit :D

tenerifka
22. jan 2020

@limetka69 trosku si mi vycarila usmev na tvari, vies, ked ma dietatko, 3,4,5 ci dokonca az 11 rokov-to su zlaticka, pomahaju, pocuvaju, smeju sa, stebotaju....okolo 12-tky ti to dieta niekto zvecera do rana vymeni, ale ze obrat o 180º, nestacis sa divit, kamsa ten posluchajuci a pomahajuci drobec vytratil. Pockaj este 9 rokov a porozpravame sa😅

limetka69
22. jan 2020

@tenerifka pozri si moj poseldny prispevok, a viem coo je puberta, sama som dieta a pubertiak bola 🙂 stojim si za tym co som povedala, donutim ho pocuvat urcite, neviem akymi metodami, ale donutim. a ked ma nieco robit tak to urobi, a nie ze odmieta...

anita6666
22. jan 2020

@tenerifka nesúhlasím,mám dieťa na prahu dospelosti a je stále zlatíčko a niečo ako zaťažovať domácimi prácami určite nehrozí....to je moja starosť a keď nadíde čas bude mať tú svoju ďalších milión rokov vo svojich povinnostiach,tak aspoň nech ma bezstarostný život kým sa da

tenerifka
22. jan 2020

@limetka69 jasne, urobi, donutis....ale je to fuska. Mne sa zda, ze pubertiakom sa v urcitom veku uplne preprogramuje mozog, nevidia spinave ponozky, nevidia bordel v kuchyni, netankuje ich to. Ze to uprace,ked jej poviem?, ano, ale za 5 minut si to uz asi nepamata, lebo to tak vecer necha znova, a ak znova nepoviem, neurobi. A takto bojujem kazdy deñ. Mobil je jej verny spojenec, bez neho ani na krok. V 13-tich som jej kontrolovala cas a to, co robi, v 17-tich to uz nejde

tenerifka
22. jan 2020

@anita6666 jasne ze zatazovat domacimi pracami nie, na to mame v domacnosti vypomoc, ale spinave ponozky v obyvke a bordel v izbe jej pratat nebudem

tenerifka
22. jan 2020

u mojej je fajn, ze ma aj v maturitnom rocniku vynikajuce znamky a zalezi jej na tom,aby sa dostala na dobru univerzitu, tam to mobil ani playko nijak neovplyvñuje, aleked ma volno, je na masinkach v tranze

alexlexy
22. jan 2020

@eliska13
Moja si prefarbila v rámci rebélie vlasy na fialovo, no a? Neriešim. Do školy chodí, dobre sa učí, nejaké vlasy ma nerozhádžu.

mishu
22. jan 2020

@limetka69 presne tak, suhlasim, ja mam doma 13rocnu a 7rocneho, od mala ich vediem k pomahaniu...zo zaciatku v 3.4.roku to robili zo zvedavosti lebo chceli, nebranila som im, teraz ich niekedy gezujem, ale kazdy vie, co ma robit, mame rozpis, kto co kedy, aby neboli hadky aj za to. Je to boj, ale aj ked sa ta starsia velakrat hneva, lebo sa jej nechce, uz teraz mi dakuje, ze vie vela veci, o kt. Jej spoluziacky ani netusia. Je na seba pysna, ze dokaze nieco, co ony este dlho nie. A mobil? Je na nom pridlho, zhabem. Ked spravi, co ma, dostane ho spat.

hettinka
22. jan 2020

U nás začalo farbenie vlasov a riešenie módy a chlapcov až na strednej. V 8-9 rocniku makala, sby sa dostala na gymnázium podľa svojho výberu, učila sa jo divá.
Ale celkovo puberta prešla v pohode, od 12 rokov uprace aj cely byt, nepapuluje, neflaka sa, príde domov ako sa dohodneme, zodpovedne sa učí. Som asi šťastný rodič. Uvidíme, ako bude mladší. Tam puberta ešte len začína. Len my sme prísni rodičia a keď robia hlúposti (Napr. Mladší si rad vymýšľa a klame, v škole je hlučný), tak končia všetky vyhody, výlety, lyžovačky, značkové oblečenie, sladkosti...
A veľakrát je staršia na mladšieho prísnejšia ako ja. Ona ho dá hneď do laty, keď má napríklad v izbe neporiadok, alebo sa nezabali poriadne do školy .

autor
22. jan 2020

Dakujem za odpovede. Viem že deti zijú teraz viac menej mobilmi,kto nemá mobil nie je IN. Teraz po vysvečku jej mobil vezmem,slúbila som jej to pokial bude zle vysvedcenie. A vyzera to tak že tam bude aj trojka. Keby nemala na lepšie známky, tak to neriesim takto radikálne. Ona má aj problémy so svalmi,s chrbticou,( keby som s nou necvicila ako s bábatkom vojtovku tak mi doteraz nechodí) a ani len cvicit rehabilitacne cviky ju neviem prinútit. Stále je odutá a odmieta komunikovať

eliska13
22. jan 2020

@tenerifka presne si trafila klinec po hlavičke môj syn bol tak tvarny do 12r až som si hovorila, že snáď ani nebude mať pubertu, ale prekvapil😅učí sa dobre, ale všetko ohundre.

vlcatask
22. jan 2020

@evitka83 Určite nedoporučujem rozbíjať pred deťmi zariadenie. Je to určite radikálna a šokujúca historka, ktorou sa pár matiek a otcov bude chváliť, ale aké možnosti z toho pre dieťa vyplývajú?
1. Ja ako rodič mám nad tebou absolútnu moc a keď sa rozhodnem, môžem ti odoprieť komunikovať digitálne s priateľmi a odoberiem ti časť tvojej (síce digitálnej ale predsa) identity, ktorú si buduješ.
2. Ja ako rodič mám nad týmto fyzickým zariadením moc a metaforicky ho ničím, pretože neviem iným spôsobom zvládnuť tvoje správanie sa voči danému zariadeniu.
3. Toto zariadenie je pre teba dôležité, pre mňa nie, mám nad tebou aj nad zariadením plnú moc a priamo pred tebou ho dramaticky rozbijem aby si videl/a že aj teba môžem zničiť ak sa rozhodnem, že je to správne. ... S podobným spôsobom výchovy sa nestotožňujem.

hettinka
22. jan 2020

Náš mladý práve doletel do obývačky a vyčítavo mi povedal, že “Ty si si dnes nepýtala mobil a teraz ho mam vybitý!!!” 😂😂😂
Vezmem mobil, zle je. Nevezmem, ešte horšie. 😂😂😂

evitka83
23. jan 2020

@vlcatask to je skor vec interpretacie. Kazdy nornalny rodic sa snazi tieto nezhody riesit najskor dohodou,, kompromisom, kedy sa snazi byt partner pre dieta, ked to nefunguje, pride na rad autoritativny pristup. Ano ja som rodic, ano ja mam kontrolu nad tebou a nad tymito zariadeniami. Ano, moja uloha je ta vychovavat a viest spravnym smerom. A jedna z veci, k comu ja vediem svoju dceru je, ze zije v spolocnosti, kde platia nejake standardne pravidla.som slusny, vazim si inych ludi a veci funguju stylom pricina nasledok. Takze ked ignorujes svoje povinnosti, nemozes ocakavat benefity. Pre 13 r dievca je elektronika benefit, nie nutnost alebo samozrejmost. Mozno z jej pohladu ano, ale z pohladu rodica nie. Takze keby sa mi decko zacalo flakat a zhorsil sa mu prospech dosledkom tychto benefitov, prirodzene o ne pride. Ja mam 5r dceru, ale tiez ju vediem k zakladnym pravidlam, ze si po sebe upratuje hracky, pomaha so zakladnymi vecami, je slusna na ludi a pod. Vie, ze ked spravi, co treba, moze pozerat rozpravky, ked nie, nemoze pozerat rozpravky, ked sa nenaje normalne, nemoze si dat cokoladu a pod. To su principy, ktore funguju bezne v spolocnosti, do ktorej dospieva. Nevidim dovod, preco by som ju vychovavala inak.a moje dieta neciti o nic mensiu lasku, ked mam autoritativny pristup, ked dohoda nefunguje. A okrem toho nepotrebujem, aby mi v 15tich skakala po hlave, moja mama mala benevolentny pristup ku mne, lebo ved jej chyba otec chudatku, a strasne sa jej to vypomstilo so mnou, co mi je spatne strasne luto.