Ako trávi čas 12-ročné dieťa u vás?

uradnikova
28. jún 2021

mamicky, chcela by som vediet, ako travia cas vase 12,13 rocne deti, najma chlapci. ako dlho dovolite hrat pocitacove hry, resp. inak stravit cas na pc, tablete, mobile. mam pocit, ze moj syn dost prepadol tejto technologii. vzdy som ho viedla k sportu a preferovala cas straveny vonku, len nam pribudli dve male deticky a uz tolko casu na starsieho neni. chodi na atletiku, skaut, zapajam ho aj aby pomahal - poslem do obchodu, kocikovat, so psom... Bez frflania ide, len cely cas, co je doma, by najradsej stravil s mobilom v ruke. neustale ho musime upozornovat, nech to odlozi. ked odlozi, zrazu nevie co so sebou, co ma vlastne robit,. pride zo skoly, hned uteka na mobil, z vonku tiez. uz sa s nami ani nerozprava, ked tak, velmi strucne. casto je zamysleny, velakrat mu musim opakovat, co som povedala, aby vobec zareagoval. rozhodla som sa, ze mu nastavime limity, kolko casu moze denne stravit tymito zabavkami. ako je to u vas?

ninusa221
28. jún 2021

To asi každé dieťa v tomto veku.. už sa treba stym vžiť že tie mobily playstationy a pc budu stále a od mala… ale však ked pomôže aj chodi na krúžky tak kedy má na to čas?

uradnikova
autor
29. jún 2021

@ninusa221 tak zo skoly pride okolo druhej, trening ma po stvrtej, dovtedy hra az kym pri rupnu nervy.alebo aj nerupnu a necham ho. pride domov okolo siestej a rovna ciara k mobilu, ani sa neporozprava, ledva pozdravi. spat chodi okolo desiatej, keby ho neodhanam a neorganizujem jeho cas, bol by opat az dovtedy na hrach. toto ma trapi, ze jeho zmyslom zivota sa stali tieto hry. ked ma robit nieco ine, musi mu to niekto povedat... preto mu chceme dat rodicovsky zamok po x hodinach hrania. myslim ze dve, tri by mu mali denne stacit

ajka0207
29. jún 2021

@uradnikova kým chodí na krúžky, von s kamarátmi a učí sa dobre tak by som to neriešila, ja som v jeho veku tiež väčšinu voľného casu trávila pri PC a v podstate aj teraz a nemyslím že je to nejak veľmi zle. Neviem či ste v dome či v byte, ale zas čo tam má také dieťa robiť?

lasona
29. jún 2021

My sme museli pomáhať, brat otcovi vonku v garáži, ja mame doma. Chodili sme okopavat, na polia, seno hrabať, doma upratovať, zabíjačky, všetko chystať, starat sa o mladšieho súrodenca.ist na nakup..proste ja som prázdniny ani nemala rada, radšej som chodila do skoly..my sme boli radi keď sme išli vonku

qwerty81
29. jún 2021

@uradnikova odporucam aplikaciu Family Link. Prepojis to so svojim mobilom a mozes mu obmedzit cas aj stranky kam moze. ukazuje to ake hry si stahuje, nastavis mu vecierku... atd. Proste mu to po tebe udanom case zablokuje net, ale v pripade potreby volat moze.

janca704
29. jún 2021

@uradnikova moj 13rocny ma obmedzeny cas aj na mobile (2hodiny, ma tam Family LInk) aj na PS (90minut), ano ked nema trening, nie je vonku, alebo v skole, je na mobile vo svojej izbe. Ale aj vela cita ( skutocne knihy😝), s nami travi posledny rok stale menej casu...v domacnosti pomaha (aj ked najprv musi zagulat ocami🙄)..Ale myslim, ze je to v tomto veku normalne.

uradnikova
autor
29. jún 2021

@ajka0207 ved to, sme v byte. nebyt mobilu, nema co v byte... hravala som s nim spolocenske hry, teraz mi na toto pri babu cas nezostava

uradnikova
autor
29. jún 2021

@janca704 nas tiez rad cita, treba mu to ale povedat, staci mobil, chod citat. aspon ze ide

mondolina
29. jún 2021

môj 12 ročný sa ešte hrá s legom( technic, star wars) natáča s nimi aj videá, kreslí, Pc hry môže hrať až večer po 18 do 21.

uradnikova
autor
29. jún 2021

@mondolina nas uz roky nie hracky, lego... uz je aj vsetko prec z jeho izby, co si vobec nevsimal...

katpox
29. jún 2021

@uradnikova s limitom to nie je zly napad, napriklad hodinu denne, moze byt spolu aj pc a mobil a sam nech si vyberie, sice som dievca ale mna bavilo kreslit, plietla som naramky priatelstva, ano byvali sme na dedine takze robota vzdy bola a pomahala som mamine so starostlivostou starsej sestry s downikom, som ju postrazila, pohrali sme sa spolu, plus ma bavili aj spolocenske hry, dostihy a sazky, investor a s kamaratkou sme si vymysleli skupinu "dóchodkyňe" a mala som radio, co nahravalo, takze sme sa nahravali na pasku, prerabali si pesnicky a mali sme, co robit kym sle celu kazetu natocili😀pocuval ju iba moj tato, jediny fanusik,... No a potom sme si same zalozilj klub kaktusov, sme zacali pestovat kaktusy, volali sme sa kaktusari, boli sme 4 decka a plus moj tato, 😀😀... Ako mali sme fakt co robit, potom este sme si vymysleli, ze sme Skumacky, patracky... Sme mali dalekohlad a chodili sme na vypravy do lesa hladat medvedov, oni u nas nezili, ale nasli sme velkeho chlpateho psa, co sme si mysleli, ze je medved😀😀😀ak ma nejakych kamosov tolko sa toho dalo vymysliet, neboli potrebni rodicia aby sa s nami zabavili..... moj manzel mal zase konicek modelarstvo a ako pri tom vedel presediet hodiny a bicykel, tiez teda z dediny tak robota okolo zahrady a domu samozrejmost.....

gbgb
29. jún 2021

@uradnikova 4x tyzdenne treing mal po skole a cely rok vonku. Lopta,hokejka,bicykel a kamarati... V 12tich nemal este dotykovy mobil asi jediny z triedy 😀. Pc pod kontrolou hodinu denne.

mishkamishka
29. jún 2021

@uradnikova Moja ma takmer 10 rokov, limit na mobil má hodinu denne, cez víkend hodina a pol. Aj to sa mi zdá veľa, pretože presne, keď ho odloží, poriadne nevie, čo iné robiť, to by len utekala k telke. Určite odporúčam dať limit, lebo dieťa to zhltne ani samo nevie ako (naša tak hrala tri hodiny jeden víkend bez pohnutia sa od mobilu a vtedy som povedala, dosť) a samo sa neubráni.

nika1971
29. jún 2021

Moj ma 16...chodi na strednu skolu...pokial si splni vsetky povinnosti, vidim, ze sa uci, chodi na treningy, cez vikendy chodime na chalupu kde nema ani len internet, tak ho cez tyzden necham hrat, ako chce...navyse chodi na elektrotechnicku, takze sedi vela na PC aj co sa tyka ucenia...ak by sa zhorsil v skole, ma zakaz

uradnikova
autor
29. jún 2021

@mishkamishka a co zvykne doma robit? este sa hra s hrackami?

uradnikova
autor
29. jún 2021

@nika1971 v skole priam exceluje, je najlepsi ziak, ale doma sa neuci vobec. ma dar, ze je proste mudry, staci mu pocut v skole... naposledy vyhral maticku sutaz, okresne kolo. v ramci tych pc hier aj pozera youtuberov, ktori tiez hraju tieto hry a to vylucne v anglictine, tak sa super vdaka domu naucil po anglicky. to je asi jedine pozitivum toho vsetkeho

dana1728
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nika1971
29. jún 2021

@uradnikova tak to mas podobne ako u nas...moj tiez pozera youtuberov...a okrem toho aj hraje hry so spoluziakmi....zial, taka je doba...ale povedzme si uprimne, keby sme mali my moznost v ich veku, nesedeli by sme pri PC? ja v tom taky problem nevidim...pokial ma aj ine zaluby, chodieva von a uci sa dobre...

nika1971
29. jún 2021

@uradnikova my ked ideme na chalupu, tak ma detox od netu aj hier...tam sme vonku, pomaha v zahrade, chodievame na huby...niekedy pridu znamy s detmi...grilujeme, hrame vsetci karty, alebo spolocenske hry typu aktivity...

avanka
29. jún 2021

@uradnikova som za family link..naši majú cez školský rok 1,5 hodiny denne..10 a 13 ročný , cez víkend viac..niekedy sú dni,kedy si ani nezmyslia...ale moji aj čítajú knihy,pozerajú vzdelávacie programy na Discovery a veľa chodia von..či s nami alebo s kamarátmi

danieli
29. jún 2021

Citim sa podobne, organizujem detom cas, aby nemali cas na hluposti, toto nasi rodicia az tak nemuseli riesit, ale asi aj o tom je zivot, skor u teba citim trosku sklamanie z toho, ze syn jednoducho travi cas radsej takto, vnimas jeho potencial, mrzi ta, ze je tam ta prioritizacia techniky na ukor komunikacie, chlapci rozpravaju menej, z toho co opisujes mas doma jedno uzasne sikovne a dobre vychovane dieta, limity su tiez fajn a pokial ma aj ine kruzky a kamaratov, chodi von, pomaha doma, nakupi, ide kocikovat, bez odvravania a gulania ocami, mas doma uzasneho chlapca, technika dnes zial patri k zivotu viac ako by nam bolo mile a chlapci su celkovo menej komunikativni, ved maloktory muz dokaze farbu topanok opisat v odtienoch fialovej purpurovej a netusi co je magenta...dospieva a to je uz muzsky svet, ale zaklady si mu dala paradne🙂

maculik
29. jún 2021

@uradnikova ja mam takmer 13 rocnu dceru a 11,5r syna. Dcera nema ziadne obmedzenia, telefon skor nepouziva ako pouziva, na PC ma jednu hru, ale tu hrava len par minut denne. U syna som hned minuly august, ako pri nastupe na gympel dostal telefon, nainstalovala family link. Dovtedy mal hry na mojom telefone a teda videla som, ze je to problem, co sa tyka casu. Teraz ma limit cca 2h denne, z toho ale len 45 min na hry (kazdy den po skole mi povie, ake hry a kolko minut chce hrat, kedze ma viac hier). Inak ten cas potom vacsinou uz nevyuziva. Ale on je inak velmi vela vonku, ma scouting, tenis, s kamaratmi su vela v lese, donedavna 3x tyzdenne futbalovy trening (to sa ale odhlasil). A este sa stale hrava s legom, so sestrou hravaju Monopoly, velmi vela cita, hlavne vecer v posteli. Ale ten family link velmi pomaha prave v tom, aby sa pri tom nepozabudol, lebo vedelo ho to velmi rychlo vcucnut a nevnimal pri tom cas.

katuska19
29. jún 2021

my mame dohodu mobil alebo PC max. hodinu denne, tiez vela sportuje, chodi na altetiku, behat a hra tenis, snazim sa ho zapajat aj do domacich aktivit, upratovanie a pod.

uradnikova
autor
29. jún 2021

@danieli dakujem za mile slova😘

vladinka
29. jún 2021

Baby,dajte ma prosím do obrazu, ako Family link funguje?? Nainštalujem to synovi a aj sebe?? Nastavim nejake obmedzenia??.. netuším 🙈

mishkamishka
29. jún 2021

@uradnikova Áno, ešte sa hrá aj s hračkami a aj si vyrába rôzne veci, z papiera, plastu, s taviacou pištoľou... Čítať veľmi nechce. No a hrať sa s kamoškami, to má najradšej, len teraz doba tomu nepraje...

miriamka24
29. jún 2021

@dana1728 pripájam sa k tomuto názoru. Moja 9 ročná dcéra sa cez YouTube naucila veľa kreatívnych veci, vie veľmi pekne kresliť. Nahradili jej to krúžky v škole kedze sa tento rok učilo ako sa učilo.

avanka
29. jún 2021

@vladinka hej..máte to obaja,ty mu tam stanovis limit,budíček,večierku .môžeš predlžovať čas a tak

evica17
29. jún 2021

@uradnikova odporucam knihu Krotitelia displejov od Slavka Kubikova. Je tam pekne vsetko popisane o tejto teme a aj co robit s tymto. Mne velmi pomohla.

vladinka
29. jún 2021

@avanka super,dakujem