Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako vybrať strednú školu?

Jasle, škôlky, školy
anita1978
25. feb 2020

Podľa čoho vyberáte deckám strednú?
Ja som tak rozmýšlala pracujem v potravinárstve a stretávam sa aj s poľnohospodármi. Máme rovnaký problém 50 perc. ludí do pár rokov odíde do dôchodku a nemámer záujemcov.
V poľnohospodárstve ešte horšie. Na trhu práce neexistujú vyučený v odboroch Mäsiar, Pekár, Cukrár v poľnohospodárstve zas nemajú ošetrovateľky ale aj mechanikov poľnohospodárskych strojov. Týmto trendom padne poľnohospodárstvo a potravinárstvo lebo nebude tam mať kto pracovať. Jedine že začneme príjmať migrantov alebo...
Osobne syn bol 2 kár na ZŠ vybrali sme si nakoniec hotelovú že ak by mu to v budúcnosti nevyšlo v tých vyšších sférach naučí sa tam aj praktickým veciam (variť, obsluhovať)
Nehnevajte sa ale nemôže byť na trhu práce 90 perc. absolventov OA a Gymnázia, ktorý potom končia za pásmi u nás alebo v zahraničí.

ave17
25. feb 2020

A pointa?? Nerozumiem, tak ste mu vybrali hotelovu, super, nech sa mu darí... A ja osobne som si vyberala strednú školu sama, takže nerozumiem tomuto, my sme vybrali..

dskjhfdlkdjhl
25. feb 2020

@anita1978 Ja som si strednu skolu vyberala podla toho, co som chcela robit a moje deti tiez tak. To, ze niekto z OA alebo gymnazia skonci za pasom, to je asi jeho problem.

sissy27
25. feb 2020

@anita1978 kým tí ľudia v poľnohospodárstve, potravinárstve nebudú normálne zaplatení, tak ani záujem o tieto profesie nebude. Pôjdu tam len takí, ktorí inú možnosť mať nebudú alebo ktorým školu vyberú.

martinals
25. feb 2020

Každý by si mal vyberať školu podľa toho čo ho baví, žiaľ vo väčšine je to tak, že školu vyberajú hlavne rodičia,pretože napr.rodina lekárov nebude mať doma kaderníčku alebo murára...berte to len ako príklad. Potom sa stáva, že dieťa vyštuduje to čo ho nebaví a ak ho niečo nebavilo na škole určite si v tom odbore nebude hľadať prácu. Radšej sa zamestná v zahraničí v inom odbore ale za 2-3 krát vyšší plat ako na SR.

0silvia0
25. feb 2020

@anita1978 my sme detom strednu nevyberali, vybrali si sami podla zaujmu.

anita1978
autor
25. feb 2020

@sissy27 to je síce pravda, ale počúvam Ako Slovenskop musí byť sebastačné. A s kým?
@ave17 V čase podávania prihlášok mal syn 14, myslíš že na rovinu povedal že vie kde chce ísť, pre neho bolo hlavné aby to nebola technika. Obchodná a Hotelová bol okruh poslednej "selekcie" a rozhodli sme sa s ním na tej Hotelovej Našiel sa v tom začalo ho to baviť. Na ZŠ mal 3ky z Matematiky a Fyziky a nie vždy, ale boli od neho horší žiaci a Gympel?

sunny8
25. feb 2020

Ja by som dcére poradila ale nenútila by som ju ísť na školu ktorú chcem len ja. Má právo rozhodnúť o svojej budúcnosti. Ja som "musela" ísť na gymnázium lebo obchodná nebola dosť dobrá pre mojich rodičov. Aj tak chcem ísť do účtovníctva čo na obchodnej by som už nejaké základy mala. Tak som po gymnáziu a prax žiadna. Z hotelovky sa uchytí hocikde ale za lacný peniaz. Tú OA alebo ešte zdravotnú by som asi odporúčala najviac

korra
25. feb 2020

@sissy27 pohybujem sa v poľnohospodárstve už takmer 20 rokov. Faktom je, že ľudia chýbajú akútne a mladí sa na tieto posty nehrnú. Nie je to platom, ten je mininalne priemer a vyššie, plus príplatky víkendy, sviatky. Aj tie nižšie posty, čiže tam, kde sa kvalifikácia nevyžaduje na to nie sú platom zúfalo, nakoľko si to vedia navýšiť doplnkovou prácou v rámci pracovného času. Problém je, že táto práca víkendy a sviatky nepozná. Ešte rastlinná ma "pokoj v zime", za to v sezóne sa ide cez víkendy bežne aj s ohľadom na počasie, žatva sa vždy cez týždeň naplánovať nedá. A pri tom dnešné traktory a kombajny sú už ako "enterprise" vybavené. Živočíšna ide počas celého roka, každý deň. Tiež sa už nikde nedoji ručne a je to pohoda práca (len nie vonava, no) Takmer každodenne som v styku so zootechnikmi, predsedami, agronomami a ľudia chýbajú. Musia to riešiť cez agentúry a zamestnávať "zahranicnych", čo na 80% neklapne (chyba zodpovednosť, pracovné návyky, problém s alkoholom, tieto 3 sa opakujú často, samozrejme aj kvalifikácia je rôzna, vzťah k takejto práci takisto). Sama som sa stretávala s despektom ľudí mimo tohto odvetvia, že prečo študuješ poľnohospodárstvo, prečo robíš toto, chce sa ti a bla bla a ono to v spoločnosti ešte stále pretrváva. Bohužiaľ. Inak sa na teba ľudia dívajú, keď povieš, že si manažér v nejakom korporate, ako keď povieš, že si zootechnik. Pri tom záber vedomosti musíš mat od genetiky, cez výživu, nejaký ten level veteriny, techniky až po ekonomiku.
Tí poľnohospodári bojujú na mnohých frontoch naraz a je to "nelahky chlebík", keď im poodchádzajú dôchodci tak asi skončia, nakoľko zautomatizovat celý proces sa ani nedá a je finančne náročný.

Co sa týka štúdia (všeobecne), ideál, keď dieťa vie co chce, vyberie si školu, ktorá ho zaujíma. Ideál je ale asi zriedkavý, smerovanie deti nie vždy jasný a vtedy asi to všeobecne vzdelanie je fajn. Škola sa občas dá zmeniť za pochodu, poprípade dorobiť nejakú nadstavbu, nie pri každom odbore je to mozne 😕 lenze systém vzdelávania na SK mame takto nastavený no...

deti95060810
25. feb 2020

@korra keby boli lukratívnejšie platy v poľnohosp. tak aj tam by mladí ľudia išli pracovať...😉

korra
25. feb 2020

@deti95060810 co je lukratívne?

fridi96
25. feb 2020

Sama som si vyberala a chodila som gymnázia a nie nesedim za pásom...a mal by vybrať dieťa nie rodič...

gabika0825
26. feb 2020

@anita1978 Nemyslíš vážne... ja som si tiež strednú vyberala sama, mama mi akurát tak povedala svoj názor ale nikdy by ma nenútila ísť na školu kde ísť nechcem. Si uvedom že tvoje dieťa už nemá 5 rokov aby si mu ty vyberala a nakazovala čo má robiť. Nech si vyberie sám. Keď budeš mať prístup aký máš tak sa potom necuduj že tvoje dieťa tú školu ani neurobí a potom sú ti zbytočné tieto tvoje úvahy a konšpiračné výpočty O tom kde sa ako Zamestná po škole...

anita1978
autor
26. feb 2020

@gabika0825 syn opakoval donekonečna "Neviem" Spomínala som že sme mali úzky okruh výberu a z toho som mu poradila ako v tom som sa zle vyjadrila. A v komentoch som niekde spomínala že ho to aj baví
Nie je to konšpiračná teória minulý rok nám odišlo 5 ľudí do dôchodku a nový sú nad 50 rokov, nad 50 rokov máme až 60 % ľudí zvyšok je nad 40 do 30 rokov máme 2 zamestnancov. Týmto trendom bude výroba ohrozená. Jediná možnosť sú pracovníci zo zahraničia. Napr. surovinu pre nedostatok na našom trhu musíme dovážať z Maďarska.
Ja som išla na potravinárstvo v r. 1992 nie som si presne istá ale na gympel sa vtedy dalo hlásiť do priemeru 1,5 kto mal horší priemer známok sa nedostal. U nás v tom čase bol 1 ekonomická škola a teraz má aj bývalá chemická škola polovicu ekonomických odborov.
Otázka? Čo budú predávať ak sa nebude vedieť vyrábať?
Potom nemôžme nadávať že nám dovážajú odpad!

anita1978
autor
26. feb 2020

@deti95060810 ako plat je nižší ale potravinárstvo a poľnohospodárstvo vyrábajú produkty s nižšou pridanou hodnotou. Priestor na zvýšenie by bol keby nestúpali odvody lebo potrebujú do kasy na sociálne balíčky. A plat by bol lukratívnejší len by sa to odrazilo nárastom ceny chleba mlieka atď..

lula313
26. feb 2020

U nás to bolo tak, že rodičia to nechali na nás, aby sme si vybrali. Mna vzali aj na gympel, aj na OA, vybrala som si podľa dostupnosti, že gympel som mala 5 minut chôdze od domu, aj keď rodičia boli skôr za OA(Vynikala som v matematike a mala som nadpriemerne logické myslenie, mama bola uctovnik, už v tom čase som jej pomáhala robit účtovnícke cinnosti ako nahadzovat prijemky). My sme v tom čase robili aj inteligencne testy a niečo ako testy povolania, kde mi vyslo všeobecne zameranie a schopnosť zvládnuť hociktorú skolu.. som rada, že rodičia za mna vtedy nevybrali nejakú poľnohospodársku skolu, ale nechali to v podstate na mne, ako sa rozhodnem. Keďže pochádzam z profesorskej rodiny, nejak sa od nás očakávalo, že aj my si VS spravime, aj keď otec a stari rodičia prednášali na technických univerzitach, ja som išla študovať manazment. Deti budem smerovať rovnako, aby si sami vybrali, čo chcú studovat(aj napr prostredníctvom otestovania ich zručnosti), ale určite budem po nich vyzadovat, aby sa učili a študovali.

janne318
26. feb 2020

Ono je veľa odvetví, kde chýbajú ľudia. A ešte len chýbať budú. Ty to vidíš v potravinárstve. Ja to vidím zas v leteckej doprave. Prognózy sú také, že v roku 2037 bude chýbať celosvetovo zhruba 800.000 pilotov! - a to už dnes sú lukratívne platené fleky.

hettinka
26. feb 2020

@anita1978 dieťa si má vybrať samo na základe svojich záujmov a schopnosti. Treba pochodit DOD.
Rodič môže iba poradiť, nie rozhodnúť a decko niekam tlačiť.

anita1978
autor
26. feb 2020

@hettinka Ja som si pred 28 rokmi musela vybrať podla možností A vybrala som si možnosť : "Preč z domu" a potom siom si to o 2 roky predľžila na pomaturitnom.
Tak syna bavia hry na PC mobil Športuje ale vrcholovo nie. Rád chodí na turistiku, Klimatická zmena toho má plné reči ale fyziku na ZŠ mal za 3.
Zrazu bolo podať prihlášku jeho odpovede boli : Hmmmm, Neviem, Čo ja viem. Skús s tým pracovať?

judar
26. feb 2020

Ano najlepsie je ked rodic pinda kde v akej oblasti chybaju ludia a nahucka si dieta tam kde ich je zakazdym tisice...klasika mysliac si ze gymnaziom alebo oa sa uplatni lavou zadnou - aj to tam casto vyzera - zo skol vyjdu hlavy namahave ale ruky zdevenene

anita1978
autor
26. feb 2020

@judar Preto je na hotelovke!

judar
26. feb 2020

@anita1978 a hotelovka mu snad da nieco do zivota? Ked dnes casnikov robi hoc kdo aj bez skoly

janage
26. feb 2020

Tak moja ma v tom jasno. Predminuly rok bola in fyzika, minuly matika a informatika a tento sa vidi ako vedec v odbore chemia😁 tak pockam co bude o rok. Teraz ju skor smerujem stylom urob monitor nad 90% a chod kam chces😉

maria11102006
26. feb 2020

Moje deti si budú strednú školu vyberať sami a ohľadom poľnohospodárstva tak mám kamaráta ktorí je traktorista a na žiadnom družstve ho nechceli prijať

hettinka
26. feb 2020

@anita1978 u nás ponukali možnosť cez CPPPaP urobiť di testy profesionálnej orientácie. Toez pomohli tie DOD, moja skončila na gymnáziu, to bolo vopred jasne, ale vyberali sme, že na ktoré pôjde.

missviolet
26. feb 2020

@anita1978 ja som v 13 robila prijimacky a v 14 zacala chodit na bilingvalny gympel. Cele som si to vymyslela ja, pripravila sa aj dostavila na prijimacky sama. Neviem, preco sa cudujes, ze ludia nechaju deti vybrat si podla zaujmov. Ok, ked rodicia poradia v pripade, ze dieta nema ani sajn...

gabika0825
26. feb 2020

@anita1978 Prepáč ale ty čo tu riešiš? 😃 aj keby výroba bola neviem aká a tvoje dieťa išlo do hociakej školy... to neznamená že tú profesiu bude aj reálne vykonávať po skončení školy... nech ide na strednú akú chce on a nie ty.. A inak...jeho to bavi, alebo si mu iba vnútila aby ho to bavilo? 😃 poprípade si to mysliš iba ty? Neber to v zlom.. nehaj ho volne sa rozhodnúť a poprípade keď pôjde na vysokú tak si rozhodne čo chce študovať naozaj a čomu sa bude reálne aj venovať...

anita1978
autor
27. feb 2020

@gabika0825 On je už v 1 triede a pozorujem že na školu nefrfle. Bývame kúsok pod Tatrami a vlastne škola je v Smokovci na praxe budú chodiť do Tatranských hotelov. Doma aj pomôže pri varení. Jeho skôr zaujíma príroda. Ja ho volám že je "Greta pozitiv😁" Čo z neho bude závisieť iba od jeho šikovnosti.
Ja som len chcela že vo výrobe chýbajú mladý ľudia. Finálne balenie sa dá automatizovat technologické procesy už majú svoje špecifiká a tam už musi niekto o tom niečo vedieť.

hettinka
27. feb 2020

@anita1978 tak nerozumiem téme, ak syn už na školu chodí, prečo chceš riešiť, ako školu vybrať?

Každý nech si vyberie, akú chce, zvládne a kam ho vezmú. Za nás, dcéra aj syn boli jednotkari, obaja IQ nad 130 (potvrdené psychológom, nie nejaký test z netu), vybrali sme najlepšie možné a pre nás dostupné gymnázia, kam ich vzali oboch bez problémov. Dcéra už má na základe výsledkov odpustené prijímačky na informatiku do Brna a za pasom, dúfam, neskončí.
Nie, nedala by som ju za kuchárku, aj keď variť vie od 12 rokov. Ani napríklad na OA, keď by chcela robiť účtovníčku, šla by to študovať na VS, alebo si urobi kurzy. Na to 4 roky na SS netreba. Z OA je aj tak uplatnenie o ničom, keď si neurobia VS.
Celkovo o úrovni odborných stredných škôl na Slovensku nemám vysokú mienku. Väčšinou tam strávia deti 4 roky a nevedia robiť nič. Niekedy ani poriadne nevedia, na ale povolanie sa pripravujú. Robiť sa im nechce, maturuju s problémami, vedomosti chabé.

hettinka
27. feb 2020

Este dopíšem, ak by sa deti učili zle, radšej ich dám do dualu za remeselníkov, chlapca napríklad za murára, obkladača, slebo elektrikára. Dievča možno cukrárka, mohla by piecť torty. Alebo kadernicka, vizážistka.

anita1978
autor
28. feb 2020

@hettinka Začala som písať o tom že pracujem v potravinarstve a chýbajú nám profesie zo 150 zamestnancov vo výrobe máme do 30 rokov 2 ľudí a nad 50 rokov 82.... A tento rok pôjde do dôchodku 7 žien.
Určite keby bol technicky zručný tak by sme tiež rozmýšľali nad remeselníkom to asi skôr mladší.
A ta hotelová nie je o tom že sa naučí variť 😁 Je to normálne 4 ročné štúdium ukončí ho msturitou v 19 bude už vedieť čo by chcel tak má dvere otvorené. Študujú sa tam jazyky Žiaci sa zúčastňujú gastronomických súťaží Odbornú prax majú aj v špičkových Tatranských hoteloch Majú aj spoluprácu s podobnými školami v Prahe a ešte niekde ale ma to nenapadne. Pre potravinarstvo je tiež výhodný lebo na rozdiel od ľudí z ulice ma predstavu o akú prácu sa jedná získa aj hygienické návyky. A v potravinarstve je dôležitá práca so surovinou dodržiavať receptúry presný technologický postup.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre