Ako zvládnuť 15 ročné dievča?

petraxy6
16. aug 2013

Ahojte, píšem sem, lebo mám problém s 15r. dcérou. Už neviem ako ďalej. Je manipulovaná svokrou a po tom ako od nás odišiel ex, tak je nezvládnuteľná. Ona bola aj predtým, len teraz sa to zhoršilo a zneužíva situáciu. Doma neurobila nič už odvtedy ako sa narodila druhá dcéra. Veľmi na ňu žiarli. Nie je schopná mi ju postrážiť a nepohne ani prstom. Chce aby som robila všetko tak ako ona píska. ale bohužiaľ. Nechcem na ňu kričať, lebo sa nikam nepohneme. Chcem jej to vysvetliť hlavne tak, aby pochopila.
Ďakujem za vaše odpovede 🙂

sendy182
16. aug 2013

@petraxy6 no tam sa veľmi nedá radiť......v takom veku má všetko na háku......ak aj predtým bola "svoja hlava" ....ak ti môžem poradiť.....skús trocha smiechu, dobrej nálady....ukáž že jej dôveruješ že ju máš rada.......kedy si jej niečo naposledy niečo kúpila len tak......?.......dnes je žiaľ veľa slečien čo doma nepomáhajú...a sú z kompletnej rodiny,-)....nechaj to zatiaľ tak......skús si k nej nájsť cestu......nie je zamilovaná?........povedz jej svoj názor......kedy ste si len tak vyšli do mesta samé?.......možno tam je cesta....pretože v puberte sa vidí všetko ináč......... 🙂......tiež ešte nevie veľa vecí vo svojom živote spracovať.........

petraxy6
autor
16. aug 2013

@sendy182 ďakujem. to kupovanie "len tak" má hocikedy. Nikdy jej nezabudnem niečo malé kúpiť. V podstate ani netlačím na ňu nejakým krikom aby robila, snažím sa byť s ňou, voláme ju hrať sa a povie že nemôže lebo to a to. Keď sa so mnou rozpráva tak hlas má na umretie hovorí, že je jej zle a následne výbuchy smiechu s niekým koho má na telefone 😒 Dnes som sa nahnevala, lebo bez môjho vedomia sa so svokrou dohodli že tam ostane a pritom svokra odchádza na týždeň preč. Ja som jej zákonný zástupca a som za ňu zodpovedná a svokra sa ani len neunúvala mi zavolať a povedať, čo majú v pláne.

sendy182
16. aug 2013

@petraxy6 tak svokra no to je iná kapitola........toto sa fakt nerobí.... 😖 ....dcére vysvetlí že sa musí najprv opýtať......teba.....ty si jej mama...to je normálna vec......a ona je len babka.......samozrejme ťa teší že ju má rada 😅 .......puberta ako vyšitá..... 😝 .....ja mám skoro 13r. syna a ten nevie "trafiť " domov do určitej hodiny, kedy sme sa na tom dohodli 😎 ...........hlavne teraz cez prázdniny........tiež má svoju hlavu..........to "sami" som myslela že len ty a staršia dcéra.....aspoň na chvíľu ......pretože aj veľké a staršie deti nás potrebujú len to nedávajú najavo 😲

fra
16. aug 2013

fuha, tak tomuto sa povie svokra hlupaňa, celkom bez urážky ... nechať 15 ročne dievča samé na tyžden v byte ked si mama myslí že je pod dohľadom dospelého 🤐 🤐 🤐

ematko29
16. aug 2013

@fra hej ved svokry nerozmýšlajú,oni majú zahmlený mozog tým ako ublížiť neveste,nerozmýšlajú aké to ich konanie má následky 😠

petraxy6
autor
16. aug 2013

@fra nie na týždeň, iba do nedele. svokra ide na týždeň 🙂 ale aj tak. síce býva švagrová o poschodie vyššie majú rodinný dom, ale to ma nezaujíma, mali ma informovať o tom čo zamýšľajú. a švagrová pracuje aj v sobotu aj nedeľu. A že čo bude mladá jesť? rožky a vifonku. No mám dosť
@ematko29 no. ja už neviem ako proti nej bojovať. 😒

petraxy6
autor
16. aug 2013

@sendy182 to jej skús vysvetliť ty 😀 ja už neviem aký tón použiť aby ma pochopila a samozrejme všetko poprela a potopila vnučku 😝

ematko29
16. aug 2013

@petraxy6 ☹ so svokrov sa bojovať nedá ☹

petraxy6
autor
16. aug 2013

@ematko29 na to som už prišla 😀 možno po rozvode mi dá pokoj 😀 dúfam 😅

svano
16. aug 2013

Dievča možno bojuje samo so sebou. Hormóny, mladší súrodenec (oberá ju o pozornosť,ktorá predtým patrila len jej), rodinná situácia...je to možno na ňu priveľa a svojim sprâvaním ,,volá o pomoc,,. Nájdi si na ňu viac času, ktorý venuješ len jej. Spoločné nákupy,kino, šport, večer pri filme,vylepšite spolu jej izbu....a hlavne nech je vám fajn. Musíš si postupne získať jej dôveru. Daj jej najavo,že aj ty rešpektuješ jej názory a pocity.

ematko29
16. aug 2013

@petraxy6 držím prsty,aby to tak bolo aj ked ten rozvod mi je luto,ale ked to tak musí byť.A čo sa týka tvojej dcery moja sestra bola niečo také ,teraz má už 20rokou tak sa už zmenila ,vlastne život ju zmenil.Ale bola tiež taká ako tvoja dcera,moja mama zistila,že hádkou to neide lebo mladá vydierala,že pojde pod most bývať.Tak sa naučila postupne tak aby bolo tak aby mladá bola spokojná aj ona.len to sú roky praxe.Ona sa tak naučila rozmýšlať,že ako by asi reagovala dcera v určitých chvílach,tažko sa to vysvetluje.Ale hádkami nič nevyriešiš musíš byť jej kamoška aby si si ju získala,rozprávať sa o chalanoch atak ,bud jej bútlavá vrba.Och ja mám 8ročnú ,ale už teraz je to niekedy akoby som mala puberťačku.

petraxy6
autor
16. aug 2013

@svano skúšam možné aj nemožné, len potom odíde ku "S" a konečná. Odtiaľ príde rozumná ako nikdy ☹ len intrigujú spolu a nielen proti mne,ale aj proti ex po novom 😝

petraxy6
autor
16. aug 2013

@ematko29 práveže ja tiež rozmýšľam čo by som v jej veku a ako. Ak sa mám priznať tak som bola niečo podobné, ale zase nie až takto. Tam keď nám raz niečo zakázali tak to platilo. Tu nie.

ematko29
16. aug 2013

@petraxy6 No hej to pamätám,ale sestra je odomna o 9rokov mladšia tam už bolo vydieť rozdiel vo vychove,ale síce ani nie tak vo výchove ale v dobe.Nám ked zakázali tak sme boli ticho a ona už vydierala a rodičia už starší no užili si ,ma odhovára mamka od takého velkého vekového rozdielu 😀

dazdovka
16. aug 2013

@petraxy6 ahoj, ja mam tiez podobny vekovy rozdiel medzi dcerami... Mali sme cca pred rokom problem, ktory bol tiez spojeny s tym, ze svokra a rodina ex na mna mali tazke srdce a dceru videli ako chuderku, ktoru ja obluda neviem vychovavat, nemam kusok citu ani vkusu... dieta im drukovalo, ked mi prislo domov bolo zlostne a nabrusene, trochu sa ukludnilo po tyzdni a rozhovorilo sa, ze tam na mna to a to hovoria a ja som ta zla... bohuzial oni s mojim dietatom neprezivali skolsky rytmus, denne povinnosti a konfrontacie ohladne obliekania do skoly, dodrziavania casoveho rozvrhu po skole (za pc alebo vonku) a pod, takze jasne ze ich vzajomny vztah bol o inom ako nas. Pomohlo ked som ich raz pozvala k nam domov, fakt bola vybicovana situacia medzi mnou a dcerou, videli co to tu mam s nou, porozpravali sme sa v dost vaznej situacii, zacali sme si s ex-svokrou telefonovat a zda sa mi, ze pochopila... Moje dieta uz teraz nezatazuju svojimi nazormi na mna (co jej len ublizovalo, dcera nema co zmenit, dcera nemoze za to akych ma rodicov, stari rodicia nemaju skutocne ziadne paky nieco zmenit, len pochopit situaciu a veci, preco robim tak ako robim)...
Ale pravdupovediac zas sa teraz zacinam obavat, co mi pride po prazdninach domov, uz je tam tri tyzdne a mam pocit, ze nieco chystaju... Drzim ti palce a temu pozorne sledujem, len tolko som chcela 🙂

petraxy6
autor
16. aug 2013

@dazdovka s mojou svokrou nepohnem a neviem jej vysvetliť že ja som ešte stále jej matka a že som za ňu zodpovedná a bolo by dobre, keby sa mi nestarala do výchovy. No ale to sa kľudne môžem ku stene postaviť, povedať si čo mám na srdci 😀

sendy182
16. aug 2013

@petraxy6 😅 🙄 😅 🙄 😅 🙄 😅 🙄 ..........neboj ja si myslím že nájdeš cestu k svojej dcére.......možno že aj cez tvojho ex nech sa so svojou mamou poriadne porozpráva.......neviem si s ním za "dobre"?.......možno že on urobí poriadok najlepšie keby ste si spolu sadli ty tvoj ex a dcéra.......v kľude podebatovali.........ja by som ho postrašila čo sa môže stať ak bude mať dcéra veľkú voľnosť......čo bude v osemnástke?.......ja to vidím tak že má útočisko u babky ktorá jej neskonale rozumie a vo všetkom podporuje.......... 😕

petraxy6
autor
16. aug 2013

@sendy182 svokra manipuluje aj jeho 😀 Ale on už teraz žije u milenky, tak by mu mohlo dopnúť čo sa tam deje. a myslím si že aj dopne. Už som ho dodrbala, povedal, že mu dcéra povedala že ja som povolila. to mu stačilo. Som povedala, že keby som ja šla spať ku chlapovi, a nechala som ju samu doma, tak že čo by robil. Vždy si musí nájsť niekoho staršieho, kto na dieťa bude dozerať. až do 18-tich. Potom sme sa s exom dohodli, že si budeme takéto veci overovať a odsuhlasovať, aby zase nedošlo k nedorozumeniu. a svokra bude tým pádom mimo diania. 😉

abbey1
16. aug 2013

Tu je každá rada vzácna. Skús naozaj dobrého psychológa. On navrhne sedenia , možno i spoločné. Len musíte naozaj nájsť niekoho dobrého. POznám, ale v BA.
Teraz to máte ťažké obe a dcéra k tomu puberta, kto vie, čo všetko sa v nej odohráva. Ja viem, že robíš maximum, preto radím odborníka, ktorý pozná rôzne finty, vytiahne z dcéry pocity a emócie, o ktorých možno asi ani sama netuší. ☹ 😉

sendy182
16. aug 2013

@petraxy6 tááák presne 🙂 držím palce.... 😉 😉

petraxy6
autor
16. aug 2013

@abbey1 už som jej to povedala, že je to NUTNÉ a odfajčila ma, že si môžem ísť sama. Ale sadli sme si, pokecali a už je dobre. Do zajtra 😀

abbey1
16. aug 2013

@petraxy6 Tak skús aj sama a časom sa možno pridá. 😉

anatalia77
16. aug 2013

Tak s takým puberťákom treba zaobchádzať ako s makovým kvetom,lebo jeden zlý krok,a ten kvietok sa zmení v odistený granát 😀
Mám to doma,a viem čo to obnáša ☹ Dcéra bola freecoolína a ja Lexarína.Poznám,neporadím... ☹

anatalia77
16. aug 2013
petraxy6
autor
16. aug 2013

@anatalia77 ešte stále to prežívaš? ja viem, ja sa nesnažím kričať a to ju dnes vyprovokovalo k tomu, že mi skoro strelila. lenže do toho prišla mama a začala ma brániť, že ako si predstavuje mi tak hnusne hovoriť a peklo sa začalo 😝

anatalia77
16. aug 2013

@petraxy6 dcéra sa trošku zrovnala,ja som mohla prestať hltať tabletky na nervy.Ešte nieje nič vyhraté,občas jej ešte prepne,ale už sa normalizuje.
Skús psychologičku,aj keď to bude ťažké,a určite si poplačeš,ale urob maximum čo sa dá,aspon budeš mať dušu na mieste.
Mne dosť pomohli knihy od Tuperveina-šanca na nový začiatok,a podobné.Je to jednoduchá kniha,ale velmi pekná.Ja som na nu narazila na stránkach jewel.sk,sú to stránky o pozitívnom myslení.
Vieš v tomto boji s pubertou sa musíme my matky vymedziť,a určiť si vlastné hranice.V tej knihe som to našla,a mne to osobne pomohlo,lebo ja som už aj veštici volala.No totál magor som bola 😀

sissmiss
16. aug 2013

@petraxy6 nemam skusenost zatial...ale podla toho co pises...ona potrebuje fyzicky kontakt. S tebou. Vtedy prechadzaju do agresie. A druha vec, podla toho co si pisala o exovi...pamatam si ta aj z inej temy..sposob ako ex odisiel zo vztahu...myslim ze dcera to nema spracovane. Myslim ze ti to dava za vinu, a ze sa citi byt podvedena, oklamana otcom. Psycholog viac ako vhodny. No...mozno skor psychologicka

petraxy6
autor
16. aug 2013

@sissmiss no ale ona na mňa žiarli a je rada, že ma dostala z jeho života. je to smutné, ale je to tak. naočkovaná je od "S". Ja ju potrebujem odtiaľ dostať. Teraz dúfam, že pôjde do školy mimo ich mesta a nebude mať toľko času ku nej chodiť. Vlastne mne by pomohlo, keby že ide do školy, ku koňom a domov. Verím tomu, že to by jej prospelo. Lebo aj keď sa dostane do pohoddy, ide ku nej (tam sú aj keď si ich otec berie) ale keď je s otcom a s ňou tak nie je až taká ako keď sú len oni dve.

petraxy6
autor
16. aug 2013

@anatalia77 ja som a budem total magor. mám jednu pani, ktorá mi pomáha. ja aspoň tie nervy nemám také ako dakedy, ale ma to bolí ☹

anatalia77
16. aug 2013

@petraxy6 viem ako to bolí,tá bolesť ti zviera srdce,až sa nemožeš nadýchnuť.Niekde som čítala takú myšlienku že:Malé deti nám šlapú po hlave a veľké po srdci.Niet čo dodať.