Ako zvládnuť deti v puberte?

andrea3112
3. sep 2012

Ahojte,mám dve deti,syna(16) dceru(13),som na ich výchovu sama a chcela by som sa s vami poradiť ako zvládate ich nálady,posledne slovo,odvrávanie...atd....dakujem za každu radu. 🙂

sisaha
3. sep 2012

@andrea3112 no niekedy je to o "držku" a clovek sa cíti ako krotiteľ tigrov. Ale ja ti odporucam knihu Respektovat a být respektován. Je to o stanovení hraníc. Asi tam treba zacat a aj končiť... Odvrávanie a posledné slová...ja som to robila tiež - patrí to k veku. No vedela som, kde su tie hranice a nesmela som ich prekročiť. Ak sa tak stalo, nasledoval trest v podobe zákazov, obmedzení..

ivikleto
4. sep 2012

tiež mám deti v puberte ( 16,15,14 ) ale tá puberta nás nejako obchádza, myslím si, že to je výchovou a vzájomným vzťahom pestovaným od malička. Prvé dve deti mám dievčatá, najmladší je syn, a ja s nimi preberám od začiatku všetko, kamarátstva, lásky, vzťahy, problémy, dospievanie, ak je nejaký problém vedia, že ho spolu vyriešime, keď sme riešili dospievanie, sadli sme si všetci štyria a rozprávali sa spolu, samozrejme občas sa niekto nafukne, ale povedzme si, aj mi dospeláci máme svoje nálady, stačí, že nás niekto vytočí, a sme nevrli, ale ak ja vyskočím nechtiac na nich, ospravedlním sa, a presne to isté očakávam od nich, fajn, máš zlú náladu, niekto ťa vytočil, ok, ukľudni sa, nerobím scény, ono ich to prejde, ale zase si myslím, že im aj dosť dovolím, ale viem, že to nezneužijú, ja neriešim, či dať melír 14-ročnej dcére, ako som tu videla diskusiu, ja dovolím, doba je taká, naši vedia kedy sú príchody domov, občas dovolím prísť neskôr, ak viem kam a s kým idú, preto poznám ľudí, s ktorými sa stretávajú, a viem čo sú zač, nevadí mi, že staršia dcéra ma už priateľa, pretože sme si spolu sadli a prebrali si to, poznám jej tajomstvá, ale nikomu ich nevytáram, lebo viem, že by som prišla o jej dôveru, aj so synom pokecáme, čo baby v škole, na ňom hneď zistím, keď sa mu niekto páči, pochválim ho ako sa o seba stará, no a tak, je to o komunikácií, a ja mam s deťmi veľmi pekný vzťah

nelka2103
4. sep 2012

aj ja mam deti v puberte, divca 13, chlapec 11, a este jedno dievca (18 rocne) na 13 rocne dievca ide puberta az teraz do teraz nic este sa stale hraje s barbynami, konikmi,..... a chlapec toho nezauima nic ine ako pocitac a tv. už od 9 rokov sa nechce hrat z hrackami, niektore deti maju pubertu skor a ine neskor. ale na sofiu (18) ona bola asi od 10 v puberte tazko sme to znášali, lebo menštrulaciu mala už v 5. triede ako prva. už asi od 12 sa malovala a od 14 mala melir (fialovy) ja som sama a chcela som aby boli moje deti štastne tak som im dovolila pomali vsetko. vecsina deti v puberte z tej psychyckej stranky odvrava, zacne nadavat, bude náladová (ý), atd...... niekedy je dost tazke pochopit ich a ich problemi ale to je len par rokov to sa predsa da vydrzat, nieje to az take hrozne. ale mali by ste napisat konkretnejsie o com chcete aby vam tu ludia pisali, napr.: ich povahy problemy, mozno by ste vydeli ze nie sami mate take deti v puberte, a asi mate aj oproti niektorim dost zvladnutelne pripady. ale dufam ze vam moje rady a to co som sem napisala pomohlo. 🙂 😉 😝 😅 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andrea3112
autor
6. sep 2012

@ivikleto a si na deti sama,alebo máš partnera s ktorým výchovu riešite spolu? 🙂

andrea3112
autor
10. sep 2012

dakujem za príspevky.... 🙂

minka70
26. feb 2013

Ja som sa na túto stránku dostala až teraz náhodou, tak by som sa aj ja chcela podeliť o svoje starosti a radosti... dcéra má 18 a syn 12 a zdá sa mi, že u jedného puberta končí a u druhého začína... syn začína odvrávať, na všetko má nejaký komentár, všetko mu treba hovoriť viackrát a končí to napokon krikom. Keď to vidí dcéra, tak ju to tiež rozčuľuje a trochu mi s ním pomáha. Má pred ňou rešpekt /nie že by predo mňou nemal/, ale ju poslúchne skôr, ako mňa. Asi je problém skôr vo mne, že ma hneď vytočí a ja sa neovládnem a potom naňho kričím. Aj tak to nemá žiaden význam, lebo je potom ešte aj nervózny. Už som si veľakrát povedala, že musím mať trpezlivosť a skúsiť to bez kriku, ale nakoniec to vždy skončí krikom, lebo nemám rada, keď mu poviem niečo 5x a aj tak neposlúchne.

Vie mi niekto poradiť, či mal podobný problém a ako to vyriešil? Ďakujem

estachova
7. mar 2013

@minka70 som presne ako ty, rovnako reagujem, snažím sa byť pokojná, ale nejde to, syn má 13, dcéra 3, možno mi to udiera aj z toho že som už dlho doma bez práce 😒

minka70
7. mar 2013

@estachova ja si myslím, že to bude tým vekom, lebo aj dcéra, keď bola v jeho veku, tiež som si s ňou užila, ale v inom smere, pretože je dievča a tie sa správajú trošku ináč ako chlapci. Ona chodila viacej von s kamarátkami a bola svojská hlavne v tom, že ona vie všetko najlepšie, nechcela si dať v ničom poradiť, začínala pokukovať po chlapcoch atď. Teraz je to už ináč, dobre si rozumieme, takmer o všetkom mi hovorí, hocikedy máme také dôvernejšie rozhovory a hlavne dostala už rozum. Ešte má také stavy, že potrebuje ísť von, rada sa chodí zabávať, má plno kamarátov, ale o všetkom /takmer/ viem a dôverujem jej. Je to už iné, ako keď mala 16... Vtedy som sa o ňu strašne bála. Hlavne, keď chodila na diskotéky, na ktoré sme ju v tom veku už začali púšťať. Ty máš tiež väčší vekový rozdiel medzi deťmi, a tiež chlapec-dievča, tak to bude možno podobné ako u nás. Držím palce 😉

miruska15
8. máj 2013

Ahojte
@andrea3112 ja ti neporadim skôr ja potrebujem poradiť a možno aj pomôcť.Ja synovu pubertu vôbec nazvladam.Som v podstate na deti sama muž chodí na tyzdnovky , A ked som sama vtedy najstarší vystrkuje rožky.Keby to bolo len odvravanie,lenivosť atď. Ale on je vulgárny,nerešpektuje ma ako rodiča kričí,bucha,nadáva osocuje ma,ja som zúfalá.Už to trvá dlho a ja stale čakám že sa to zmení.Ma.priateľku ked Su ok tak je aj on ale ked sa hádajú konec zle je aj doma.Ked ma svoj deň nadáva na vsetko že nič doma nie je aby som šla nakúpiť,že prečo nepracujem a neprispievam do domácnosti, volám mužovi ked už si neviem dať s ním rady tak mi nada že neviem riešiť problémy.Ked my prasknu nervy a chcem ho slahnut tak to si vždy ublizim ja a ešte ma aj vyhodí s izby.Je toho strašne veľa ja uvažujem že pôjdem k psychologické nech sa s ním porozprava.Niekedy je super že si poviem konečne a inokedy ma tak pouraza,ublíži slovne vykrici ako ma nenávidí.Ja neviem kde som urobila chybu nevladzem.Je v pohode len ked niečo potrebuje .Nikdy si neprizna chybu povie že ja si môžem zato sama.Bože čo ma ešte čaká.

natuska87
12. okt 2013

No, ufff.....mam dve deti.O dcere som ani nevedela, ze nejakou pubertou prechadza, ale syn je ina "kava".Nie je az taky zly, je to silny introvert, necha si dohovorit, ale aj tak si urobi po svojom.Je v partii starsich deti a ma ich za vzor.Ale viac ho fascinuju negativne vlastnosti kamaratov, ako ich pozitiva.Marne mu dohovarame, aby sa snazil ucit, aby sa vyhybal kritickym situaciam....hrach na stenu.Skusali sme po dobrom, aj zlom.Vysledok rovnaky....najhorsie je, ze sa mu uz neda verit.....stale cakame, ze z toho "vyrastie". Ale trva to uz dlho....

renka157
11. dec 2013

Dať im robotu v domacnosti a nededať im peniaze na všetko čo si vymyslia.to je jediny dôvod prečo papuľuju,lebo maju všetko.

nikoleta2011
27. apr 2014

@renka157 Tvoj názor zdieľam, mám 39, tiez som bola v puberte, ale nedovolila som si to, co dnesne deti. Vazila som si rodicov, aj ked som s nimi nie vzdy zdielala rovnaky nazor.

teodozia
13. máj 2019

Mám 14 ročnú dcéru. Asi od 10 rokov je v puberte...začínalo to pomaly ale teraz sa to naozaj stupňuje...no naozaj si už nevieme s manželom rady. Je to v celku dievča s dobrým srdcom, ale to čo sa deje v jej vnútri, čo s ňou robia hormony, naozaj v rodine majú aj súrodenci deti, no u nikoho sa to takto neprejavovalo. Ona chce nasilu vynikať, plače, že dievčatá v triede už majú frajerov a ona nemá a pritom neviem si predstaviť, veď ona s tým frajerom by sa nevedela ani o čom baviť...jednoducho je to ešte dieťa. Nič ju nezaujíma, učí sa čim ďalej menej a o rok sa treba rozhodnúť pre strednú školu...strašne odvráva, my s manželom jej nerozumieme, už som sa objednala aj u psychologičky, pretože minule zahlásila, že ona od nás odíde...som z toho na nervy, mám strach!

eliska13
13. máj 2019

@teodozia je jedináčik?to, ze odvrava je normalne vymedzuje si svoje hranice, ale odtiaľ potiaľ ...nedaj znat, že Ťa tak vytáča.tych frajerov jej vysvetlí niekto má v 14 niekto v 18 každý má svoj život.nemusi sa opicit po druhých nikdy som nešla s davom ...ake má povinnosti, krúžky?podľa mňa každý puberťák povie, že chce odísť a žiť podľa seba😂 možno sa vy k nej správate stále ako ku dieťaťu či nie?

teodozia
13. máj 2019

áno je jedináčik, krúžky má, chodí na husle, spev a kreslenie si teraz dala ako prípravu na Pg školu. Odvráva to áno, ale aj nadáva strašne-má to zo školy, lenže ona je ešte dieťa zmýšľaním, hoci výzorom slečna. Zobrala nám peniaze a išla si kúpiť taký detský fotoaparát...iná by išla nakupila oblečenie, topánky, kozmetiku, aby sa páčila...také je čosi v nej, nemá kamarátky, stále chce vynikať nad niekym vo všetkom, len nie v učení...Známky má celkom OK, ale treba ju neustále nahánať a potom nadáva...tiež niekedy k tým husliam mala iný prístup a mala cieľ ísčť na konzervatorium, ale odkedy zmenila, že na Pg tak už ani cvičiť nechce, načo...a každý deň sa jej páči iný chlapec...dokonca jednému napísala, že sa jej páči a on ju odvtedy ignoruje...Vysvetlila som jej, že takto to nejde...ale nechce si dať povedať!

eliska13
13. máj 2019

@teodozia a rozprávala si sa s ňou niekedy o takých veciach chlapci, sex....komunikujes a robíš s ňou veci ako s polodospelou?musí mať pocit, že aj ona už má nejaké slovo nielen byť dieťa svojich rodičov, to, že nadáva a vzala peniaze je zle veľmi zle....dnes pomaly deti nemajú kamarátov buď majú krúžky či doma sedia bojujem s tým tiež a tiež mám jedinacika.Dobre robíš, že ideš k psychologické....mama a dcéra v puberte spolu dosť bojujú skús jej dať dôveru a napríklad aj to, že takto nemôže vypisovať chalanovi jej skús povedať v rámci srandy nie karhavo, aby nebola zahanbena.je to pre nich všetko nové možno nevie ako na to.....jedinacikovia bývajú často ešte takí detskí...nemajú starších surodencov....spolužiačka môjho syna mu na lístok napísala číslo na mobil a on ho zahodil pýtam sa a čo myslíš prečo Ti to dala?že neviem asi, keď bude chorá a bude chcieť úlohy😂on vôbec nepomyslel, že sa jej páči a možnosť by mu chcela niečo napísať, zavolať ho von....dievčatá skôr dospievajú a poviem Ti, že veľmi naháňajú chalanov z 8,9 ročníka je iná doba už baby dobýjajú chalanov ešte nás čakajú krušné časy😋

ives77
15. máj 2019

Ahojte, tiež mám syna 16r. Práve dnes mi povedal, hneď po tom ako som ho spucovala za známky že mu je zle keď už má prísť domov od starkej. No skoro som odpadla verte mi,vravím prečo? Že on sám nevie ;že on už tiež potrebuje sem tam vypadnúť, vraj by sa najradšej zbalil a odišiel ku starkovcom. Som s toho chorá a je mi to ľúto, no nič iné nechcem len aby skončil ten gympel a nie sa len flákal s frajerkou a chodil do fitka. Nič iné ho totizto nezaujíma.