Ako zvládnuť pubertalny vzdor 12-ročného syna?

22. apr 2020

Prosím tie, ktoré už týmto obdobím prešli a nezbláznili sa😅ci majú nejaké rady ako komunikovať s dieťaťom v puberte syn 12 r.Som úplne v koncoch niekedy neviem či plakať či sa smiať.Bojujeme so všetkým hygiena, poriadok, učenie.Su dni kedy radšej rezignujem a nič po ňom nechcem len nech je doma kľud.Najradsej by bol celé dni na mobile, PC svoje povinnosti si ako tak spraví.
Skôr ma trápi tá komunikácia každá veta je ako výčitka.Priklad ideme obedovať k obedu si prinesie knihu, na moju otázku či nemôže obedovať bez knihy

autor
22. apr 2020

Je hneď jeho protiotazka a prečo by som nemohol, vadí Ti aj toto?Chcete mi určovať čo môžem a čo nie a tak stále dookola.Ked mu dám príklad, že ani ja si pri obede nečítam, lebo je to neslušné tak je ticho.Zacne mi rozprávať, že jeho spolužiaci môžu byť od rána 03 hore a on musí ísť večer spať.Jednoducho sa búri všetkému.Neskutocne skúša hranice.Vcera prišiel s nápadom, že by si chcel za svoje peniaze kúpiť novú klávesnicu za 70 eur s čím som nesuhlasila dostal na Vianoce novú nie je dôvod.Amok sú to jeho peniaze a môže ich minúť na čo chce a nemáme rozhodovať zaňho.Podla mňa má voľnosti až až a pritom stále trpí pocitom, že celé dni mu urcujeme čo môže a čo nie.Ucitelka ich začala učiť cez Zoom iba matematiku napísala do mailu, že je to dobrovoľne doma scéna prečo ho nutime mať online hodinu, keď je to dobrovoľne a on si to radšej bude robiť sám.Pritom každodenný boj s úlohami, odkladanie a pod...počas školy funguje samostatne a takéto problémy nemame.Ma mať 2x hodinu do týždňa a obrovský problém, lebo mu to je nepríjemné a nechce sedieť pred kamerou a počítať príklady.
Uz niekedy neviem či bojovať, nebojovat, prehliadnuť s tichom, odísť nech to neprejde do konfliktu.Ja si po hlave skákať nenechám a tak to je u nás divoké.Potom príde fáza kedy sa ospravedlní povie, že ani sám nevie prečo tak reagoval a je chvíľu dobre.Prosim Vás napíšte mi, že je to dočasné a prejde to, lebo za seba nerucim😅ktorý vek bol u chalanov u Vás najhorší?
Ja nepopustim to, ako on chce žiť celý deň v pyžame, s mobilom, alebo na TV je pre mňa neprípustne a tak to nebude.O to je to pre mňa väčší šok, že doteraz to bol spickovy chalan s ktorým sa vždy dalo na všetkom dohodnúť.tak ďakujem, že som to mohla zo seba vyplut a dozviem sa, že aj v iných rodinách to je ťažké fakt ma to poteší, lebo mám pocit zlyhania celej výchovy a celého vzťahu, ktorý som budovala

eliska13
22. apr 2020

Môj má o rok viac a podobne😀už som si zvykla, ale nikdy by som nepovedala, že puberta je tak ťažká pre celú rodinu.U nás pomáha ako tak režim síce všetko ohundre každú aktivitu, milión reči, ale ide, ale znechutí všetko😅keď si predstavím ešte 4 m je mi zle.

heidy222
22. apr 2020

Napriklad pri tych peniazoch: ak su naozaj jeho moze si s nimi robit co chce aj Ked sa ti to nepaci, o tom to je, Ze sa nauci aj na vlastnych chybach. Aj ta nepovinna hodina, ak to je nepovinne Tak to nechaj na neho ako chce tie priklady pocitat.na druhej strane ak mate pravidlo pri stole ziaden Mobil, telka tablet atd Tak nema co o tom diskutovat. Rozmysli si pravidla na ktorych trvas,veci ktore su pre teba zasadne: pyzamo rano dokedy? Kolko sa ma ucit? Atd a ostatne veci ignoruj. Nejaku dobrovolnu aktivitu od pubertiaka necakaj

fatima99
22. apr 2020

co uz no, jedine vydrziat, niekoho to "drapne" menej niekoho prave viac ale to prejde. co sa tyka tej klavesnice, tak ho nechaj nech si kupi a ked potom bude chciet nieco ine a nebude mat peniaze tak si bude piskat, nech sa nauci, ze si musi rozmysliet na co bude davat peniaze

pribinak
22. apr 2020

Odkiaľ má 12 ročný chalan vlastne peniaze? To si niekde zarobil?

princeznasevera
22. apr 2020

@pribinak zeby vreckove?
@anonym ja mam brata je sice o rok starsi ale ked bol v puberte mama to s nim mala tazke. Poflakovanie z partiou,flamovanie, skola to ani nevedel co je ale vzhladom na to,ze bol nadpriemerne inteligentny sa nikdy nemusel ucit vsetko vedel z hlavy. Ukludnil sa ked mal 17 a zacal pouzivat aj mozog lebo ho vtedy objavil 😂

pribinak
22. apr 2020

@princeznasevera hm, vrecko je inak dobrý nástroj na pozitívnu motiváciu ako aj trestanie
Nepoužívaš rozumne? Znížim? Žiadna zmena? Tak budeš mesiac-dva bez vreckového

To stále nie sú vlastne peniaze. Rodič môže vreckové regulovať ak je narábanie s ním neefektívne

simsalabim
22. apr 2020

Samozrejme, ze nastavit hranice a dosledne dodrziavat. Treba si vybrat to, na com budes trvat - dodrziavat poriadok, nenosit knihu ci mobil ku stolu, zucastnit sa vyucovania, plnit si skolske povinnosti, podielat sa na domacich pracach. A proste trvat na tom, aby to urobil - ak nie, vyvodit dosledky. Tie dosledky si urci sama, ale treba byt dosledna v ich dodrziavani. To, ze "ostatni mozu" nie je argument - ak si to overis u rodicov, zistis, ze povacsine to pravda nie je, ale skusali to vsteci moji traja.

To, co som nepovazovala za take dolezite, v tom som polavila. Vlastne peniaze si mohli minut podla svojho uvazenia, ale nie "alkohol, cigarety a drogy". 12 rocne dieta ti nema co diktovat, co moze a co nie. Kto je rodic? Vychova dietata by nemala byt demokraciou, aspon nie vo vsetkom. Su veci, o ktorym dieta moze spolurozhodovat, ale inak som vzdy bola autokrat. Dve deti su uz dospele a puberta bola bez problemov...tretie je prave v puberte a samozrejme, ze ma reci, to s vekom suvisi. Ale sef som v rodine ja a manzel. O urcitych veciach nediskutujem a to vedia vsetci. Ak kazem upratat, tak idu upratovat. Sice s recami, ale ja som selektivne hlucha.

h2
22. apr 2020

@pribinak Môže mať peniaze aj ako darček od starých rodičov, ako napríklad môj syn, tomu babky neustále strkajú nejaké peniaze. 🙄

pribinak
22. apr 2020

@h2 keď sa s ním nedá rozumne dohodnúť, tak potom zastaviť peniaze od babiek a dedkovcov.

timing
22. apr 2020

Deti nemam, no mam staršiu sestru. A s nou to v puberte bolo strasne. Rodicia si s nou nevedeli dat rady. Ani po dobrom ani po zlom. Dohovaranie, vysvetlovanie nic. Ignorovala vsetko. Robila si po svojom. Bitka nepomohla, mile slovo tiez nie.Mama zufala bola, nevedela porozumiet preco sme take rozdielne, preco musi provokovat, papulovat a tvrdohlavo ist za svojim.
Ja iba upozornim na chybu rodicov ked oni pri nej rezignovali. Neurob to iste v nadeji ze to je docasne spravanie.
Dusno doma nikto nechcel mat a s nou to zial rodicia vzdali ten kazdodenny boj. Teraz ked ma 30 rokov ma tak posunute hranice ze si dovoli aj take nemiestne spravanie a jej je to jedno ze niekoho urazi, ze mama sa rozplače, nechape ze dane slova, spravanie mozu druhu osobu zranit atd atd. Pre mna ako sestru je to velmi tazke lebo sa nikdy nespravala ako sestra ale ako diktator. Aby dobre bolo sme tie je vrtochy vsetci tolerovali čo bola chyba lebo nemala dovod sa snazit zmenit.
Ja iba tak poradim ze pracuj na synovi kym sa da. Potom v dospelosti je uz nemozne nieco zmenit, vratit cas.

dskjhfdlkdjhl
22. apr 2020

Ja som zistila, ze ked pubertak povie, ze "vsetci z nasej triedy robia ...", tak zvycajne to robi jeden az traja a zvysok tymto otravuje rodicov. Presne ako pise @simsalabim , treba mat jasne pravidla a dodrzovat ich. Puberta je narocna pre rodicov, aj pre deti a obzvlast v tejto divnej dobe. Za normalnych okolnosti by sa to zvladalo urcite lepsie. Tiez mam doma jednu dospelu a jednu v puberte, ale zvladame.

h2
22. apr 2020

@pribinak Tak môj syn má ešte len 8 rokov, takže peniaze od babiek končia zatiaľ u nás. Ale tipujem, že ako 12-ročný s tým už nebude tak v pohode, ako teraz.

pribinak
22. apr 2020

@h2 mam syna má takmer 10, aj on dostáva peniaze, ale veľa s ním diskutujeme kde peniaze použiť a na čo minút. O malých pár eurových sumach rozhoduje sám, ale keď dostane napr 50e tak sa snažíme debatovať, aby ich rozumne použil. Klop klop zatiaľ to ide dobre

simca06022011
22. apr 2020

Ja mam 9 rocnu a mam to iste :D zatial je klud druhy den.. rupli mi nervy,navrieskala som na nu co sa do nej zmestilo, uz jej aj ocinko nieco povedal a dostala domace vezenie (u nas to ide, chodi cely cas von...) bez telefonu, telka len na dovolenie ak ma vsetko dokoncene, pc len na skolu a o 8mej bude zalezena v posteli.. (ani sa umyt, ani pomoct, ani ulohy robit, vypisovat kraviny cely den na pc a telefone... a este drza a mna bude poucovat co mam robit... ). Peniaze jej kocirujem ja este, keby bola vacsia.. no neviem. Celkovo nie som za financne dary takymto detom. Ja teraz ako sme doma vidim, ze na tuto temu treba s detmi vela diskutovat, moja dostala vo februari 100EUR na velku LOL babu.. este ich mame doma a ked si mala uvedomila, kolko je to penazi za taku somarinu, tak sama povedala, ze si nakupi nieco lepsie :D (stacilo jej to dat do vhodneho prikladu LEGO/LOL.... Topanky/LOL... a vzdy ta druha vec vysla lepsie :D ) . Este s elektronikou nemame problem (a ani nebudeme, nakolko my sme ju doma ak ITckarska rodina takmer uplne eliminovali.. teraz jej nahrala situacia do karat :DD ). Ako ja nedokazem predychat drze spravanie, aby mi zacala vykrikovat a vyvreskovat a odvravat drzo hluposti, tak to uz je cez. Este priklad, dohodli sme sa pred 2 tyzdnami ze mi bude 1x denne pomahat umyvat riad (jasne, korona=pokazila sa nam umyvacka prave vhod) a jednu vec pomoze v domacnosti alebo vonku za den, ked nechodi do skoly. A ona mi pekne : ju to nebavi a ona to robit nebude a ani ulohy si nebude robit.. lebo na co... NUZ dieta chcelo vecer jest, chcelo pozicat mobil, chcelo oprat... a mame sa nechcelo... to prekvapko bolo lepsie ako keby som jej dala po papulke drzej. (Inak ja ju fakt zboznujem, ale prichadzam na to, ze s tymi detmi nie je len tak vyjst 24/7 :DDD )

h2
22. apr 2020

@pribinak
@simca06022011
Tiež mám nervy na finančné dary. Načo sú 8-ročnému decku peniaze, keď ani do obchodu sám nechodí? A to naše babky sa priam predbiehajú, každá sleduje, koľko dala tá druhá. X-krát som mame hovorila, nech mu nedáva, aj muž hovoril svojej, ale je to, ako hrach na stenu hádzať. 😡

pribinak
22. apr 2020

@h2 syn je najmladšie vnúča, dávajú mu okrem babiek aj teta a ujo - moja najstaršia sestra, ale s tým, že to má minút po dohode do mnou. On má rad futbal, tak si sporí na futbal. dresy

Toto je debilne že sy takto pretekajú, to len ubližuje tomu dieťaťu v konečnom dôsledku. Treba to dávať na účet. Muž tak robí keď syn dostane viac peňazí, že mu šetrí na vodicak. Syn najskôr nesúhlasil, ale teraz to už berie že dobrý nápad a bude má voziť do roboty. 🤣🤣🤣🤣

simca06022011
22. apr 2020

@h2 moji toto ignorovali, zacalo to sladkostami dobreze nie ked mala pol roka... neprestalo to dlho dlho a ja som mala aj 100lyzatiek a cokolad v skrini.. tak prisla s vrecom lizatiek ked bola mala skolkarka a hodila som to pred nou do kosa... ked sme sa stahovali, dostala asi 4-5rocna mohla byt, peniaze ale tak pred nami.. dali jej do ruky. prisla som a zobrala s tym, ze kasu drzim ja :D nastastie svokra nedava peniaze, ani dary velmi, kupi jej drobnost, na sviatky sa opytaju ci jej nieco treba a kupia lego atd... nie su taki "konzumni". Ale moji rodicia.. ach.. poucili sa, musia si mysliet, ze mi preskakuje a prestali vlacit veci ku nam. Peniaze teraz boli nahoda, lebo babu (nastastie) v obchode nemali. Ale to dala mne :D nie malej.

simca06022011
22. apr 2020

@pribinak pri tych daroch za 20 rokov aj na auto :DDDD

pribinak
22. apr 2020

@simca06022011 ale to nie sú veľké prachy, to tak 10-20e. Na Vianoce 50 a na narodky. Take menšie mu nechávame. On si kupuje dresy. Nosí ich rad.

janickacrazy
22. apr 2020

mám taký názor ako @heidy222 čo sa týka tých peňazí a tiež tej dobrovoľnej hodiny, nerob z neho malé dieťa bez zodpovednosti, ked sú to jeho peniaze, tak si ich môže minúť na čo chce, ved práve tým sa učí, že ked si minie na blbosti, potom nebude mať na niečo iné, ja mám 9ročného syna a tiež dostáva peniaze od babiek k narodeninám a on si sám rozhoduje, načo ich minie, len raz urobil to, že nakúpil kopu sladkostí a objedol sa s nimi, potom pochopil, že ked si chce kúpiť napr. drahšie lego, musí peniaze šetriť, tiež tá hodiny, ked je teda dobrovoľná, tak nech si úlohy urobí sám doma, možno mu to viac vyhovuje, dovoľ mu aspon o niečom sa rozhodovať, dopraj mu pocit, že už je "veľký"

simsalabim
22. apr 2020

@janickacrazy ta hodina je zrejme dobrovolna preto, ze ucitel vie, ze nie vsetci na to maju technicke vybavenie, pripadne pocitac pouziva rodic ci surodenec. Preto to "nie je povinne". Ak vsak autorkin syn ma moznost sa hodiny zucastnit, trvala by som na tom. Skola je jeho pracovna povinnost a neverim, ze mu ta hodina da menej, akoby si nieco mal nastudovat a vypracovat sam. Ja mam doma deti 3, dve uz na VS a jedno na ZS a vsetky sedia denne pri pocitaci a zucastnuju sa "nepovinneho" vyucovania. Neverim, ze autorkin syn tu neucast nevnima inak, ako prilezitost sa uliat.

autor
22. apr 2020

@heidy222 vieš dostal klávesnicu na Vianoce za 45 eur nie je žiadny dôvod kúpiť novú len preto, že je nový model a je menšia, bezdrôtová atď...ja viem , že keď povolim novú klávesnicu o 2 m bude chcieť inú.Prieci sa mi to, keď ľudia prichádzajú o prácu a moje dieťa chce z roztopase len tak minút 70 eur.Vzdy som vyhovela nikdy nevymyslal chcel tenisky, knihy, čokoľvek nikdy nepočul nie, nemáme, netreba Ti.Praveze mám pocit, že so mnou v jednom kuse manipuluje a skúša pokiaľ môže zájsť.Ano peniaze sú jeho od babky, za vysvedčenie atď...vreckové nedostáva od nás.Hodina matematiky....doteraz si úlohy z mat nerobil, lebo tomu nerozumie, spolužiakovi nenapise potom chodí za mnou, mužom nech mu s tým pomôžeme a roni krokodílie slzy.Z 19 deti sa ich uci online 13 nevidím dôvod ustúpiť aspoň nemá potom domácu úlohu.vsetko odkladá a potom, ked horia terminy je doma peklo.Nevie pochopiť, že si to robí sám svojim prístupom veď tých úloh nemajú veľa.Vzdy funguje stylom, že vie pracovať len pod nátlakom a mne to vadí.
@pribinak aj to som povedala, že keď je jeho argument dala mo to babka a môže s tým robiť čo chce, tak to zatrhnem..odpoveď áno vieš sa len vyhrážať.Uz včera vyjednával, keď si bude robiť úlohy či mu ju teda kúpim.Ja mám niečo kupovať za jeho úlohy, povinnosť?
A ostatné pubertálne reči a vrtochy štýlu jemu je jedno aké bude mať známky, je to jeho život, prišli sme do fázy kedy žijeme nudný život, samé povinnosti žiadna zábava, jeho to nebaví a prečo by mal.... keď oponujem, že aj ja chodím do práce, varím a musím robiť veci, ktoré má nebavia, ale sú nutné povie tak ich nerob😀a ja hneď do vyvrtky.
Nikto ma nevie tak vytočiť ako moje dieťa.Zo dňa na deň ho vymenili.A toto už skúša tak pol roka.
Je aj dobrý zas nemôžem povedať, že nepomoze, ale potrebovala by som svätú trpezlivosť a hneď to nebrať ako útok na mňa.

simsalabim
22. apr 2020

Autorka - neoponuj mu, nediskutuj s nim. Treba pouzit metodu pokazenej platne. Zopakovat, co ma urobit a dalej o tom nediskutovat. Ak zas namietne, povedat, ze debata je ukoncena. Urobis to a to, prides to o pol hodinu skontrolovat. Ak to nema urobene, prichadzaju dosledky. keby som s mojimi zakazdym o vsetko diskutovala, tak este teraz nemam ukoncenu debatu s najstarsou na temu preco treba v roku 2012 povysavat.
A s tymi peniazmi - tak mu urci sumu, do akej si moze tie peniaze sam minut. Pripadne si spolu vyberte nejaky ciel sporenia - napr. novy notebook...

autor
22. apr 2020

@simsalabim presne tak niektorí nemajú vybavenie.On ho má, tak nech ho používa aj na iné veci ako hrať hry.Ma to 2,3 x za týždeň pol hodinu.
@janickacrazy práveže on začína mať pocit,ze je až príliš veľký a celá rodina sa mu bude prispôsobovať, všetkých bude dirigovať čo variť, čo robiť, čo pozerať v TV.On je veľký ako mu to vyhovuje😊 Muz príde neskoro ten tieto veci nerieši, ale aj on veľký kludas už stráca nervy.Lenze ten s nim nevie komunikovať povie mu nech to skúša na kamaratov a je dohovorené.A to pritom syn vonku či v škole je skôr tichý utiahnutý typ doma generál.
@simsalabim lenže mňa hneď jeho reči vytočia normálne sa neviem ovládať s pokazí mi pol dna😅vždy som bola proti tomu stát ako despota, kontrolovať, prikazovať.Cakam stále aktivitu od neho.Ved to potom ešte na strednej škole mu budem kontrolovať úlohy.

janickacrazy
22. apr 2020

@simsalabim ja mám na to iný názor, tiež mám doma 20-ročného na VŠ, tiež majú prednášky online, niektoré sú povinné, niektoré nepovinné, on je taký, že na tie nepovinné vačšinou nechodí, alebo proste ide len na niektoré, ktoré ho zaujímajú, tiež som mala tendenciu sa mu do všetkého starať a nútiť ho nech chodí na všetky, ale ked som zistila, že učivo zvláda napriek tomu, že sa mu venuje oveľa menej ako "bežný" študent, tak som ho nechala tak, on je tiež typ, že všetko robí na poslednú chvíľu pod tlakom a stresom, ja som taká istá, takže to viem pochopiť

janickacrazy
22. apr 2020

tak áno, pokiaľ tej matike nerozumie a vy mu ju neviete vysvetliť, tak potom je lepšie, ak na tie hodiny teda chodí, ja som to pochopila tak, že to vie aj sám a nechodí tam, lebo sa mu len nechce

autor
22. apr 2020

@simca06022011 asi tak....ja nie som nejaky pobehaj, ktorý bude spĺňať jeho rozmary.Vymyslel si palacinky robili sme palacinky, ale začínam mať pocit, ze som jeho sluha, ktorý bude len cakat akú bude mať náladu a robiť čo si zaumieni.A to doteraz sa so mnou dalo, ale keď vidím jeho prístup ku všetkému už som aj ja nevrla a strašne to medzi nami iskrí.

mergimar
22. apr 2020

ja mam dvoch v puberte. 12 rocnu slecnu, ale tu to chytilo uz v 11-tich(vsak dievcata su popredu s vyvinom, ze?). Myslela som, ze horsie to uz byt nemoze. ALLE MOZE!!!Teraz to zacalo prepukovat u syna-13r.(v juni uz 14) a je to omnoho horsie ako u dcery. Ja uz stracam nervy. Toto iste ako u vas. Za vsetko boj: za ucenie, pratanie za sebou, hygiena, prezliekanie, za hocico urobenie....😨😴 A to kazdodenne 🙏 za vsetko...

arcenciell
22. apr 2020

Boze ty urcite pises o mojej 11 rocnej dcere 🤔🙄 niektore reci od slova do slova akoby som ju pocula 🤦‍♀️ na facku.....