Čo s puberťákom?

andreadca
12. feb 2014

Ahojte...potrebujem trošku poradiť ako aspoň trochu "vycepovať" 15-násť ročného puberťáka...Ja chápem, že toto je tak blbý vek, že človek by sa mal len obrniť obrovskou dávkou trpezlivosti, ale...Môj názor je, že nie sme zvieratká a nejaké pravidlá by mali platiť v každom veku. V prvom rade musím povedať, že puberťáka som vyvydala 🙂 vo veku 11 rokov a odvtedy nie som schopná naučiť chlapca nejakým móresom. Nikto od neho nechce, aby skladal uhlia, alebo rúbal drevo...chcem len, aby sa obrazne povedané do jeho izby nezvliekli šváby...Napríklad, špinavé prádlo natrepané v skrinke, použité vreckovky po stole, na poličke, v izbe 4 použité poháre stoja aj týždeň, napapáme sa a tanier tiež v izbe vydrží bez povšimnutia aj pár dní. Príde zo školy, zje obed a viac ho nevidím, zapne PC a koniec sveta. Nemôžem od neho chcieť dve veci naraz, lebo 100% jednu zabudne. Niečo potrebuje do školy, vie o tom týždeň ale riešime to v nedeľu popoludní a najlepšie o 22 večer. Ono je toho oveľa viac.
Dievčatá ja chápem, že máte oveľa zložitejšie problémy, ale ja fakt neviem čo s ním a hlavne si myslím, že neskôr si v živote dobre nabije nos a bude prekvapený a nepríde mi múdre nechať ho ako drevo v lese.
Mám sa na to vykašľať a dúfať, že z toho vyrastie?

ematko29
12. feb 2014

@andreadca No si ma zarazila tteraz,mám skoro 9ročnú dceru,mám problemy čo sa týka poriadku v izbe a tiež čo sa týka opakovania požiadavky aj 3x a čakám kedy začne byť samostatná.Ale podla tvojho článku mám pocit,že treba naozaj prísny režim.A to nemám ani špinavé poháre a taniere v izbe.Ja počítamn stým ,že 15ročné dieťa má byť rodičovi pomocnou rukov.V žiadnom prípade nechcem dopustiť aby som sa mala znervoznovať ešte vo veku jej 15rokov.Jednoducho mu prikáž,že ak nebude zodpovedný teda v jeho prípade poriadok a škola tak nepôjde večer von atd.4o ti má čo rozkazovať zasran jeden.Taký chalan by už mal aj drevo narubať ked sme prio tom,aký bude manžel a otec ked teraz totoi robí

fra
12. feb 2014

daj mu prečítať túto knihu 😉 http://www.martinus.sk/?uItem=112516&gclid=CIHN...
inak myslím, že podobne veci robí skoro každý puberťak... a často aj dospely chlap, že to sa prevychovať moc nedá jednoducho to poniektorí majú v sebe 😅 ... kym je to len bordel ktorý vlastne nerobí naschvál, len tak podprahovo, je to ešte vcelku OK, horšie by boli drogy, alkohol, nacistické názory, záškoláctvo a podobne... má nejakú vec v ktorej vyniká? tak tú by bolo asi treba podporovať a oceniť ... aby to nesklzlo do toho, že budeš v jeho očiach ufrflana otravna príbuzná ktorá neocení jeho kvality a jedine na čom jej záleží je poriadok ☹
jedna baba ktorá mala sama velmi veselu pubertu a teraz ju rieši u svojich detí mi raz napísala veľmi múdru vetu - že pubertak musí v prvom rade prežiť pubertu, že ostatne veci sa daju vyriešiť aj potom 😀

andreadca
autor
12. feb 2014

@ematko29 ..no veď aj toto ma straší..ak sa ožení tak koniec sveta jeho manželka sa zježí. Pritom jeho otec je úplný opak, poriadkumilovný, nemá problém umyť riad, povysávať...čokoľvek a netreba mu hovoriť, proste sa postaví a urobí. Toto? pred rokom mu bolo treba povedať ešte aj to že treba ísť do sprchy.
Ja mám dcéru, tá je už vycepovaná..aj keď samozrejme tiež nie je robot a tiež sa jej nie vždy chce ako každému, ale viem že už teraz by sa nestratila /bude mať 16/.

andreadca
autor
12. feb 2014

@fra ...mali sme problém aj s drogami...rok dochádzal ambulantne k psychiatrovi...No baví ho PC, tam je schopný stráviť 12h s prestávkou na jedlo, WC a ešte bubny...aj chodí do ĽŠ a bicie má aj doma v izbe...ver, že to nie je sranda keď do toho hodinu búši...ale tolerujem...

salome123
12. feb 2014

ahojte, mam len male deti, takze skusenosti nemam, ale moj nazor je taky, ze 15r chalan je uz dost velky aby mu za zadkom niekto pobehoval a upozornoval na neporiadok. ja by som neriesila ten riad, ale s podmienkou, ze ked sa mu uraci si ho z izby odniest tak si ho aj sam umyje (neviem ci sa mu bude pacit umyvat zaschnuty a splesniveny riad). myslim, ze deti v tomto veku potrebuju vela priestoru pre samych seba, preto ja by som trvala na zopar povinnostiach, ktore by mal vramci domacnosti splnit (1x do tyzdna utriet vsade v byte prach a 1x tyzdenne povysavat vsetko koberce-sam nech sa rozhodne kedy to spravi) a potom by som sa do jeho volneho casu nestarala. to, ze si hned po skole zapne PC to uz asi nezmenis.

a este k tomuto: "Niečo potrebuje do školy, vie o tom týždeň ale riešime to v nedeľu popoludní...". RIESITE? preco to RIESITE vy? je to jeho problem. on o tom vedel, on nesplnil ulohu zo skoly, on bude celit nasledkom.

to je zatial moja teoria, uvidime ako narazi na realitu o takych 10r kedy to bude pre mna aktualne 🙂

dazdovka
12. feb 2014

@fra ta kniha je uz vypredana, povedz mi prosim nieco blizsie o tom, co sa tam a akym sposobom rozobera, ci ju budem zhanat po inych knihkupectvach, dik moc 🙂 Tiez mam pubertacku, co pise @andreadca mame tiez doma, len ja to riesim s krikom, lebo dievca nebudem obchadzat ako makovy kvet, ked nie ja, tak kto s nou pohne...

fra
12. feb 2014

@dazdovka ono tu knihu napísali pubertaci a hlavne pre pubertakov ani nie tak pre rodičov - v skratke ide o to, že od dnešnych pubertakov sa očakava to, že si rano ustelu posteľ a raz tyzdenne si - s pomocou rodičov- upracu izbu... pred 200 rokmi slovo pubertak neexistovalo (každy, kto začal vyzerať ako dospely sa za dospeleho už aj pokladal a take boli od neho aj očakavania plnej zodpovednosti)... napríklad G.-Washington vo veku 17 rokov bol vrchnym zememeračom jedneho americkeho štátu, a zakladateľka americkeho červeneho kríža sa od 11 rokov starala o chorych, nejaky neskorší admiral bol v 12 rokoch zodpovedny za lod ktoru mal previezť cez cele more bezpečne do prístavu ako jej veliteľ - proste v tej dobe sa očakavalo že dnešnymi slovami " pubertaci " prevezmu zodpovednosť za doležité veci - a aj ju prevzali - dnes sa od nich neočakava temer nič, no a temer nič ani nerobia ... no a tito chalani čo knihu napísali sa rozhodli medzi svojimi rovesníkmi vzbudiť tužbu po tych veľkych veciach a po tom, aby sa spravali zodpovedne... kniha je plna príkladov mladežníkov, ktorym sa to v roznych oblastiach života podarilo... chlapci- pisatelia- su američania a kresťania, takže tym je ta kniha trochu vzdialena od slovenskej reality, každopadne je velmi povzbudzujuca... ak by bola dcera ochotna si ju prečítať, asi by som si ju niekde pozhanala

andreadca
autor
12. feb 2014

@salome123 ...ja sa aj snažím ho nejako extra nekomandovať, naozaj chápem, že je v puberte /aj keď mňa sa nikto nepýtal či som v puberte, jednoducho niektoré veci som sa tak naučila, že mi ani nenapadlo s našimi diskutovať/. zrovna tento týždeň som v pondelok zhádzala v jeho izbe smeti a špinavý riad do jednej krabice...vieš čo urobil? Povyberal použiteľné papiere a uložil, šálku ktorú tam má od soboty vybral z krabice na stôl, takisto vybral lyžičku od jogurtu strčil do šálky a stojí to na stole a krabicu so smeťami má v izbe... Dostal na starosti každú sobotu povysávať celý dom...za prvé mu to treba vždy pripomenúť, za druhé vysáva kedy to vyhovuje jemu a za tretie neviem či zbytočne nemíňa elektrinu, lebo vysáva len tade "kadiaľ farári tancujú" A vieš prečo ešte teraz riešime jeho školu? No chlapec by asi inak prepadol, ale začínam mať pocit že on sa naučil, že kašlem na to niekto mi to pripomenie...

salome123
12. feb 2014

@andreadca ja by som skusila asi toto: zacala by som mu castejsie hovorit, ze v izbe ma z toho bordelu smrad... ze ci to neciti a potom by som mu zacala hovorit, ze aj jeho oblecenie pachne, ze ci to on sam neciti, ci mu to uz niekto zo spoluziakov nepovedal (myslim,ze pre puberiatka by to bola riadna potupa a navyse smradlavy clovek svoj smrad neciti,takze on si nebude isty ci je to naozaj lebo len blafujes). co sa tyka toho vysavania, tak ako nahle odlozi vysavac a sadne si za PC tak by som mu povedala, ze zle povysaval a nech okamzite to ide dorobit a toto by som opakovala dokym by to nebolo 100% (ale vzdy treba podla mna pockat kym je vysavac odlozeny a on si sada za PC,aby mal o to vacsiu robotu s vyberanim vysavacu).
s tou skolou neviem. myslim, ze on si musi byt vedomy ze skola je jeho povinnost, ale na druhej strane chaapem, ze pre nejake 2-3r puberty si nedokoncenim skoly znici zivot. no fakt neviem.

dazdovka
12. feb 2014

@fra znie to fantasticky, uuuzasne, dakujem ti, budem ju zajtra zhanat po meste, uz by som aj dnes isla, ale neviem stierace pustit na novom aute 😝 😀 snad uvidim svetlo na konci tunela, ja raz uvidim to svetlo, huraaa 😀 😀 😀

vroni
12. feb 2014

No, nas pubertak uz je vo faze, ze z najhorsieho uz vyrasta (pomaly, velmi pomaly), tak neviem, ci pripisat uspech nasej vychove alebo veku 😀 (tiez je "vyvydany"): neodlozeny riad isiel do postele - ked musel vecer pol hodinu odpratavat riad, aby si mal kam lahnut, pochopil (aj ked sa este neprepracoval do stadia poznania, ze nie je trestne riad nalozit do umyvacky, ale nebudme detailisti), spinave pradlo do pracky a nasledne do nasej skrine. parkrat musel prist somrovat o spodne pradlo - a docvaklo mu. Porozhadzovane papiere a rarohy - do kosa. Par zachvatov zurivosti (lebo medzi papiermi na zemi boli aj vykresy do skoly ci "dolezite" telefonne cisla) a mlady pan objavil caro skriniek. Na naucenie sprchovania pomohol sprej na wcko. chlap mu ho cely vystriekal do izby s odovodnenim, ze ten jeho smrad uz nevieme vydrzat 😀 😀 😀 (Po tejto akcii bol v izbe smrad skutocne nevydrzatelny) A tak postupne po styroch rokoch ma pubertak v izbe relativny poriadok, sprchuje sa pravidelne, niekedy dokonca aj nieco nakupi a raz za cas komunikuje aj s nami (obvykle vtedy, ked konecne uspime krpcov a chceme sa 5 minut rozpravat my 😀 ), nie len s pocitacom, raz mozno aj pochopi princip vysypania smeti.... Ale so skolou sme problem nemali, tam je svojpravny a uspesny (aj ked prave skolou zlomil mamu, ze dovolila, aby byval s otcom a nie s nou.....), tam neviem co s tym, mozno sa vyhrazat, ze si budete pytat ulohy od spoluziakov (spoluziacok?), ked sa sam nerozhybe nacas. Taky pubertak si hrozne potrpi na sebauctu (hlavne tu imaginarnu pred kamosmi)

sisaha
12. feb 2014

@andreadca no v prvom rade by niektore veci mal riesit jeho otec. Ja mam doma nieco podobne.. 2 salky na okne stoja uz 2 dni.. Ked zvysim hlas, tak vie kam patria.. Ak nieco nie je na poriadku, treba z malej kopy urobit velku.. t.zn. to co lezi na zemi, na kresle, posteli doplniť o bordel zo skrine, ucebnice a papiere zo stola... vziat pocitac, mobil kym to nebude urobene.
ak sa niecim vyhrazate, ze to spravite, tak to aj urobit..aby si nemyslel, ze si z huby robite riť. Ale v tomto pripade si myslim, ze mladeho by mal trochu otec napravit..

natuska87
12. feb 2014

@andreadca No, vidis, a ja stale dufam, ze iba partnerka ho nauci moresom....

andreadca
autor
12. feb 2014

@sisaha
@vroni
@salome123 ...vďaka dievčatá...už som začínala mať pocit, že som nejaký gestapák a žiadam niečo nenormálne. No tatino je taká "mäkkena", síce robí bububu a 10 minút kriky a vytočí sa tak, že má tlak nad hlavou, ale o 1/2 hod príde mladý, že čosi potrebuje a už stojí v pozore akoby sa nechumelilo...toto je jediná vec, ktorá ma na ňom vytáča, ale dokonale. Inak chlapec je taký trochu podľa mňa psychicky labilnejší a je schopný chytiť hysák /už nám to niekoľkokrát predviedol-vyhráža sa, že pôjde bývať k mame,po rozvode ho prisúdili jej, ale na jeho vlastnú žiadosť po roku prišiel bývať k nám, alebo pred časom vrešťal ako zmyslov zbavený, alebo zbalili "kufre" a išiel asi 8 km peši k babke celú cestu z revom/, tak mám trochu aj obavy pritvrdiť a musím sa priznať, že mám naňho iný meter ako na moje deti...podstatne mäkší.
í

andreadca
autor
12. feb 2014

@natuska87 ...nerozumiem...máš podobný problém?

natuska87
12. feb 2014

@andreadca Ano, takmer totozny...syn je v tomto veku lajdak...Ty si napisala, ze ak sa ozeni,tak sa manzelka zjezi.Preto, ta moja reakcia,ze ja zase dufam, ze jedine laska a respekt k svojej partnerke ho dozenie k zodpovednejsiemu pristupu.Kazda mama syna v okoli mi hovori.."neries, ked si najde frajerku, bude poriadnejsi"

andreadca
autor
13. feb 2014

@natuska87 ...ja neviem či by som sa na tú partnerku až tak spoliehala, občas tu čítam, že "mm doma nebol naučený, mamička ho obskakovala a ja mám s ním teraz problém". Ale samozrejme sú aj opačné prípady, keď chlap úplne otočí...Určite niečo podniknem a okrem toho budem dúfať, že vidí jeho otca ako funguje v domácnosti a aspoň trochu sa naňho nalepí...a vďaka 🙂

natuska87
13. feb 2014

@andreadca presne takto som to myslela, trosku ironicky,trosku vazne...jeho otec je pedant, tak verme, ze krv nie je voda a nieco sa podedi....pekny den

janulik2008
13. feb 2014

moja ségra je podobná no ona hlavne čo sa týka vecí lebo každý deň iné a to čo neberie je na stoličke čiže do piatku máme skoro celú skriňu vonku :D ale v poslednom čase sa to zlepšilo :D lebo som sa nasrdila a začala som jej veci hádzať do špinavého prádla až zistila že keď bude toto robiť tak nebude mať čo na seba tak okrem mikín všetko uprace 🙂

petraxy6
13. feb 2014

@dazdovka sa rehocem 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 No ja mám doma 16r. slečnu a myslím, že by mohla konkurovať synovi autorky 😀 Už keď ju náhodou vidím doma - našťastie má záľubu - kone 🙂, tak ju vlastne ani nevidím 😅 V izbe zatvorená celé dni. ja vlastne ani neviem, či vie, ako vyzerá slnko 😝 Keď mi náhodou chýbajú riady v kuchyni a sú podozrivo dlho mimo kuchyne, tak zbehnem do dcérinej izby a nachádzam poklady 😀 - aj s plesňou. prádlo má síce čisté, ale ak sa jej nechce upratať, tak čisté znovu hádže do koša na prádlo .... nie som si istá či vie, ako funguje vysávač 😕 Mám ešte trojročnú dcéru a stou mi pomáha - to by som mohla v hodinách zrátať na prstoch jednej ruky - cca za dva mesiace ☹
Zo začiatku, keď bola mladšia, tak som húkala, lebo len vtedy vedela zapnúť kontrolku. teraz nehúkam...síce zúrim, ale vydýcham...nech si robí čo chce, raz....raz bude dospelá. Som jej povedala, po maturite je dávam pá pá...

acverenkarova
13. feb 2014

@ematko29 a čo by si zakázala keď už nemáš čo?naša má tiež zakázaný pc,telefon aj vonok jedine čo chodí na krúžky.čo jej mám ešte zakázať aby sa spamätala?ono sa dobre radí alebo niekdo povie že jej dieťa by si to nedovolilo.....aj ja som si to povedala a mám to tu ☹

andreadca
autor
14. feb 2014

@petraxy6 ...no moja dcéra je zas na poriadok až príliš...u nej v izbe to vyzerá ako vo výkladnej skrini, až strohé by som povedala...samozrejme nejaké výpadky sa občas vyskytnú, hlavne s prádlom. Mňa tiež tieto veci privádzajú do zúrivosti, ale ani ja nehúkam.
Občas ma tiež napadne, že po škole dovi dopo, ale mám obavy, že by chlapec splesnivel celý...na druhej strane by sa mu taká príučka zišla...alebo ešte lepšie by bolo keby ma mladý prekvapil ako sa vie seba postarať.
ˇ...no idem teda ďalej dúfať že tento blbý vek prežijeme v psychickom aj fyzickom zdraví 🙂

andreadca
autor
14. feb 2014

@acverenkarova ...no veď toto, keď zakážem čo sa dá tak len lozí po dome, odráža sa od stien a olieza nábytok...akurát ma znervózňuje, lebo nie vždy sa dá nájsť vhodná robota a nie vždy mám aj aj chuť....a akože kultúrny program 16-ročnému chalanovi fakt nemienim robiť 🙂

ematko29
14. feb 2014

@acverenkarova Ved ja sa nerobím múdra,sama neviem čo bude ked moje deti budu pubertiaci,Ale namna to fungovalo,Ked nebolo urobené to čo treba von som nemohla.Ale asi tá nová generácia detí je uplne iná ako sme boli my.Oni sú znudení ,chýba im ucta pred rodičmi,povedia čo majú na jazyku ato majú prosím pekne krúžky ktoré v našej puberte sme ani nemali.Ja nenachádzam slov.Každý aby okolo nich behal ako okolo malovaného vajca.

briketa
14. feb 2014

@andreadca ku vychove nemam co povedat, mam male deti, ale riady a pradlo syn z izby musi doniest vzdy vecer ked nakladam mycku, pracku. Slovne si to vzdy vypytam (moj ma len osem,takze pripominat treba este lebo je maly)

andreadca
autor
14. feb 2014

@briketa ..určite si sa dočítala, že som ho vyfasovala ako cca 11-ročného, nechcem tvrdiť že sa vtedy nedalo s "drezúrou" začať ale už to bolo ťažšie...a nebudem ani ohovárať jeho mamu, len jednoducho mladý je jedináčik tak ho obskakovali ako maľované vajce ...a teraz sú moje požiadavky čudné 🙂...