13 ročná dcéra chudne

annamarcon
29. júl 2016

Ahojte mamičky. U nás v rodine sme vzdy zdravo jedli. No dcéra (13) začala vymýšľať. Najprv sa stala vegánkou. Neprišlo mi na tom nic zle. Jej rozhodnutie. Už takto " experimentovala" mnoho raz a vydržalo to maximálne mesiac. Teraz už neje skoro nic. Vraj chce schudnúť. Je chudá odjakživa. Cela rodina sme taká. Ma 165 cm a 41 kg. Neviem co s ňou mam robiť. Zobrať ju k psychologovi, psychiatrovi ? Bojím sa o ňu aby to neprepuklo do anorexie..

zanta3
29. júl 2016

@annamarcon fuha tak toto je uz riadny extrem. Urcite ju zober najprv k psychologovi, nech sa s nou on porozprava. Oni to vedia lepsie ako psychiatri ale urcite to ma choroba a obavam sa toho ze toto je uz anorexia

nikawero12
29. júl 2016

Má 165 cm a 41 kg a chce schudnúť? Čo najskôr smer psychológ!

annamarcon
autor
29. júl 2016

@zanta3 dakujem. Ale naozaj netuším ako by som ju tam mala dostať. Je to tvrdohlavec. Odmieta tam ísť , aj napriek zákazom na mobil...

waikikiijuri
29. júl 2016

Ja si myslim ze to je medzi dievcatami asi trendy.Nasa ma 13r. V decembri ma 150cm a 40kg a tiez od 12h (obed)nezje nic az do dalsieho rana ranajky.Vraj nieje hladna a ma az 40kg..Ja ju tiez nutim jest ..je stihla ale vasa je o dost vyssia teda to sa mi zda uz na vysku 165 mala vaha😕

katka253111
29. júl 2016

Riesila.by.som to... Poznam par mamiciek, ktore takto mali problemy s dievcatami... A 40 a hlavne ak sa dostane pod to cislo,je to uz velmi hranicne :( co.na to vraví detska dr? By som sa v prvom rade porozpravala s nou a nech jej aj skobtroluju krv,prip.nech dohovori detska dr jej... Ak by nechcela jedavat dalej a chudla, psycholog,prip.liecenie...

mawka
29. júl 2016

@annamarcon ako ju tam dostat? normalne, si matka a ona nema o takychto veciach ako by som to nazvala, rozhodovacie pravo. este stale za nu rozhodujes ty. proste jej vysvetli o co ide, coz ja by som mozno ani nevysvetlovala, kedze problem tam ocividne je. si matka, ide ti o zdravie dietata. zober ju tam a hotovo. nie je to ziadna hanba. cim skor sa podchytia poruchy prijmu potravy, tym lepsie. tvoja dcera je v rizikovom veku este k tomu. drzim palecky, aby vsetko bolo ok. a hlavu hore.

nyusika
29. júl 2016

Ja vám napíšem, čo by mne, ako 14 ročnému decku, povedaka/spravila moja mama...posadila by si ma do kuchyne, povedala, že na takéto moje raple nemá čas a nervy. A kým nezačnem normálne jesť, budem v tej kuchyni sedieť.
Kde by sme my mohli toto robiť !
My sme si rodičov vážili, rešpektovali a oni sa k nám správali nie ako kamaráti (to sme teraz, už ako dospelí), ale ako rodičia.
O niektorých veciach...o väčšine...sa proste nediskutovalo, nehandrkovalo.

saurian
29. júl 2016

a mala predtym vyssiu vahu alebo nikdy vyssiu nemala? lebo ak 13rocna sa rychlo "vytiahla" ale nepribrala, ste chudi, tak ta vaha nie je taka alarmujuca, aj ked v tomto veku by mala zacat aj naberat, najma ak sa zacina vyvijat - prsia, boky...
ale ak pises ze uz neje skoro nic, tak predpokladam ze zje menej ako predtym, takze by som jednoducho dala prikazom ze psychologovi pojde a hotovo.
inak dnes je situacia / prezentovanie v mediach strasne, mam 4 neterky vo veku od 10-13r., a viem ze velmi citlivo beru kazdy jeden gram zvysenia hmotnosti uz od 9-11r (ako ktora), a ak niekto ma poznamku na ich postavu, aj ked nepriamu, nie v zlom, tak sa ich to velmi dotkne a tiez odmietaju jest, nastastie oni len veci ako sladkosti, zmrzliny a pod.
proste - chod k psychologovi - dcera s tebou ist jednoducho musi, ci jej telefon zakazes ci nie. ak bude protestovat, tak jej razne vysvetli ze sa ti to nezda, ze nevies posudit ci je to v poriadk, ale vidis ze malo toho zje, a ak nie tak ze jej zavolas normalne zachranku a nechas odviest na vysetrenie priamo na psychiatriu - ale toto v situacii, ak budes mat obavy o jej zdravie realne aj uskutocni...

mawka
29. júl 2016

@annamarcon nasla som web o tychto veciach, je tam aj test PPP, mrkni na to.
http://www.idealni.cz/

misel0806
29. júl 2016

Toto su signali ,kdevtreba spozorniet a riesit. Zober ju k psychologovi , lebo je este mlada zivot ma pred sebou,anorexia je zabijak ak by to zaslo az takto daleko neviem ci by uz bolo cesty spet.. Deti milujeme a v takychto veciach im treba pomoct a byt im oporou😊

siska53
29. júl 2016

@annamarcon fuha,to ma velmi malo! Ja mam pri mojej vyske 155cm cca okoli 42kg sa mi to mota a to som teda dost stihla. Neviem si predstavit mat pri takej vahr 165 cm.
Skus sa porozpravat so psychologickou,co s tym,ako postupovat..
Mozno by pomohol aj rozhovor s dcerou,mozno ju daco trapi a toto je forma,ako sa s tym vyrovnat,mat nieco pod kontrolou.

snapi
29. júl 2016

@annamarcon no ak ona nechce, tak so psychologo aj tak spolupracovat nebude...ale skusila by som to urcite. Plus urcite sa s nou o tom porozpravat (co urcite robis), ale nie stylom a teraz budes proste jest. Este ti zacne zvracat a bude to este horsie. Skusitla by som najst vhodnu skupinu ludi, kde pracuju aj s deckami a vedu ich k zdravemu zivotnemu stylu co sa tyka cvicenia a stravovania. V BA je viac moznosti, kde maju fajn filozofiu a vedu deti spravnym smerom. Mozno medzi nimi pochopi, ze nejedenie vedie akurat tak k porucham zdravia a naopak, zdrave stravovanie a pohyb vedu k zdraviu a nemusi sa obavat, ze priberie. Skupina ludi v akej sa pohybuje ju podla mna v tejto chvili ovplyvnuje viac ako rodicia alebo psycholog. A ako je vnimava stihlost v spolocnosti, to je katastrofa u mnohych....A tak to vnimaju aj pubertiacky, ktore potom sklzaju k tomuto a predbioehaju jedna druhu, ktora je chudsia...

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rebellefleur
29. júl 2016

Myslím, ze ta váha je dosť alarmujúca uz..ja mám 165 cm a kvôli nežiaducim účinkom liekov som vychudla na 46 kg a to uz si znami mysleli že mám anorexiu, bola som len kosť koža, tak si neviem predstaviť ako musí dcérka vyzerať pri 41 kg 😲 určite to zacni riesit, obzvlášť d takmer nič nezje..

hettinka
29. júl 2016

@annamarcon ja by som ju najskor sledovala, čo je, koľko je a či to potom nevyvracia
má už menzes? Ak áno, aj to sleduj, či má pravidelne, lebo a jej začal vynechávať, tiež je to alarmujúci signál

ak by to bolo naozaj tak,že je na pokraji anorexie, pomôže nie psychológ, ale psychiater ... a nevypytuj sa, či by šla a nešla, ty si jej mama a si za nu zodpovedná, taže ak usúdiš, že treba k lekárovi, ak tam pojde a hotovo. Aj tak najskor musíte k obvodnej lekárke, tak to nejako zakamufluj, že ide o preventívku a nech ju aj ona pozrie, vezme krv na rozbor, či jej niečo aj nechýba.

Moja má 15, 174 cm a váhu netuším, no nie je vychudnutá, nosíme veľkosť S/M alebo 36/38 ... tiež vymýšľala nejakú dobu s jedením, nechcela mäso, tak aspon ryby začala jesť. Mastné nezjedla nikdy, tak take jej ani nedávam, zeleninu vybrané druhy ... ale veľa športuje, takže ak by nejedla, nevládala by behať.
Ale nejaké vegánske experimenty som zatrhla v zárodku, človek je všežravec, ak preferuje zeleninu, OK, ale aspon niečo z mäska zjesť musí, kym nie je dospelá. Potom nech si robí, čo chce...

jeennyv
29. júl 2016

@annamarcon poruchy jedenia su v hlave danych ludi, treba riesit a zistit co ju motivovalo k tomu, aby takto jedla a riesila vahu takto....moja znama mala rodinneho prislusnika nedavno na psychiatrii, ale kvoli diagnoze, nie kvoli nejakym psycho problemom a bola na izbe s anorektickami, bulimickami atd...tela reps. kosti potiahnute kozou, je to velmi nebezpecne, hlavne ked uz v tak mladom veku riesia toto...

ciernypes
30. júl 2016

@annamarcon myslmim psycbolog ako taky ak nema ine problemy moc nepomoze.moja anorwktickakamaratka bola na psychiatrii a tam este schudla...Zober ju k dobrej vyzivovej poradkyni.kt jej poradi ze telo v jej veku potrebuje vsetky vitaminy a ake zdravotne nasledky z toho moze mat.kto jej poradiak chce sa zdeavo stravovat ale nie diwtovat...a ak chce chudnut tak ju motivuj radsej sportom.potom sa moze aj viacej najest.

ciernypes
30. júl 2016

@nyusika tak,tak teraz ta vychova velakrat nestoji za nic..kedysi sa nediskutovalao ale nakazalo a bolo dobre.teraz same otazky preco a zaco.a vysledok vidime tak.ze stara babka stoji a mlady chalan sedi v autobuse

ciernypes
30. júl 2016

@rebellefleur moja sestra ma 168 a 38 kg☺ma alw aj tri deti.a s no je to tak.ze zje aj celeho kona a nepriberie ani dekominak je zdrava .ziadne stitne zlazy.vsetko ok..a chuda bola vzdy..ale zasa mne sa jej postava paci☺

holubicka28
30. júl 2016

@ciernypes nemalo to byt nahodou 48kg? Myslim, ze ziadna dospela zena nemoze pekne vyzerat s vahou pod 40kg, jedine zeby mala 140cm..

88patka88
30. júl 2016

Podla BMI ma tvoja dcera 15,1 😖 s tym by som uz nieco robila ....este k tomu pises ze chudne 😒 posleduj ju ak naozaj obmedzuje stravu ries to psychologom ak sa stravuje dobre treba hladat problem inde napr. stitna zlaza....drzim palce

podvýživa 16,5 >
podváha 16,5 – 18,5
ideálna váha 18,5 – 25
nadváha 25 – 30
mierna obezita 30 – 35
obezita > 35

annajakub
30. júl 2016

Zvlastnej skusenosti viem ake to je narocne pre rodicov,ked ich dieta odmieta jest.zial aj ja som takto moju mamku potrapila 😔 maskovala som dost dlho,ze som kost a koza...ale u mna bol dovod sikana zo strany ucitelky na skole😔 a ja som typ cloveka,ktory problemy dusi v sebe a prestala som jest...sedavala pri mne ked som jedla,prosila ma nech nieco zjem...veci sa u nas napravili,ked sa vyriesili dane problemy v skole...ale urcite sa vela s nou rozpravaj a treba vyhladat pomoc necakat kym bude pozde...drzim palce nech je vsetko v poriadku u vas.

rebellefleur
30. júl 2016

@ciernypes- ale mamička čo sa pytala takisto pise ze dcéra skoro nič neje, takze pri jej výške mať 41 kilo a takmer nic nejest, to uz značí daky problem

timea7
30. júl 2016

@nyusika perfektný príspevok!!!

mandala77
30. júl 2016

@annamarcon Ty ju rovno zober k psychiatrovi a takému čo sa venuje poruchám príjmu potravy. Dakedy dávno bola v BA na Mickiewiczovej doktora Dimová, ktorá mala baby s PPP na detskom oddelení. To už je choré myslenie. Keďže píšeš, že neje už skoro nič, anorexia je nechutenstvo, takže smer rovno psychiater. Také malé deti netreba podporovať v extrémnom stravovaní. Žiadne vegánstvo. Je to dieťa vo vývine. A potom už sa pridá extrémne uvažovanie a dievča bude mať problém na celý život ak sa z toho vôbec vymotá.

ciernypes
30. júl 2016

@holubicka28 nie 38 kg

janickacrazy
30. júl 2016

@ciernypes bože, to tu ani nepíš, ved to je strašná podvýživa a nehovor, že tvoja sestra je zdravá, podľa mna zdravá pri takej podváhe nemože byť určite

annamarcon
autor
30. júl 2016

Dakujem. Už sme si sadli spolu s manželom a všetko sme jej vysvetlili. Povedala, že teda k psychologičke pôjde. Ale urcite nezačne radikálne priberať. Tak snáď si s ňou poradia.

annamarcon
autor
30. júl 2016

@saurian vyššiu váhu mala. Cca 44 kg.A nevyrástla moc extrémne.

mandala77
30. júl 2016

@annamarcon pozerám, že si z BA, choďte rovno k psychiatričke, som pozerala doktorka Dimová ešte robí ale už nie vo fakultnej, ona je detská psychiatrička a slovenská odborníčka na poruchy výživy, nechoď s ňou najskôr k psychologičke ale rovno za ňou. Zoberú jej aj krv a zistia ako na tom je zdravotne a ona ju podchytí skôr ako psychologička.