Gymnázium - ako zvládnuť nápor učiva?

salamistka
18. okt 2018

Ahojte, neviem či som tento príspevok dobre zaradila, ale chcela by som sa poradiť, dcéra navštevuje prvý ročník gymnázia a potrebovala by som rady a nápady, ako ste prekonávali počiatočné ťažkosti s učivom a pod...My sme rátali s tým, že bude dosť učenia, s čím dcéra nemá problém, ale nerátali sme s tým, že bude aj veľa počítania a matematika nie je jej silná stránka no a na týchto hodinách sa berie látka, napíše sa príklad na tabuľu, zotrie sa a ide sa ďalej, profesora nemusí zaujímať, či to všetci pochopili. Ak niečomu dcéra nerozumie, my ako rodičia jej nevieme dobre poradiť, tak by som chcela vedieť, ako jej to celé uľahčiť. Viem, že to zvládne, len potrebujem nejaké praktické rady, ako ste to zvládali vy. Ďakujem.

evkamotka
18. okt 2018

Ahoj, praktickou radou je doucko z matiky 🙂 kde si s nou mila vysokoskolacka sadne a povenuje sa vysvetleniu, spolu prepocitaju úlohy a tak ;)

dskjhfdlkdjhl
18. okt 2018

iMam dceru na 8-rocnom gymnaziu a pri prechode zo ZS nebol najmens problem, ale to bolo zrejme preto, lebo ZS, na ktoru chodila, je naozaj kvalitna, takze dcera bola na tom velmi dobre. Ale tie pociatocne problemy maju mnohe deti, treba asi zatat zuby a maknut, ina rada nie je. Co sa tyka matematiky, ak niecomu nerozumie, tak by bolo vhodne, keby isla za svojim ucitelom matematiky a poprosila ho, aby jej konkretny priklad vysvetlil. Ak je to naozaj tak, ze sa nevysvetluje (to moze byt vsak aj cisto subjektivny nazor Tvojej dcery), tak potom budu mat zrejme problem aj ine deti a potom to treba riesit napr. na rodicku. No, a dalsia moznost je, zohnat niekoho na doucovanie. S tym, ze je matematika na gymnaziu, treba ratat dopredu. Kde inde by mala byt, ak nie tam, kde pripravuju prioritne na studium na VS.

teegreen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evkamotka
18. okt 2018

@teegreen zase je len október, netreba pri prvych tazkostiach hadzat flintu do zita. Kolki gymnazisti potrebovali doucko z jazykov? Matika nie je taka nevidana. Ja uz mam 29 ale v prvaku na gymnaziu som si tiez prvy rok dost zvykala, no hlavne na biologiu a fyziku 🙂 zakladna skola je predsa len o dost iny pristup, u nas to bolo na gympli vlastne samostudium (aj matiky) a to moze byt pre mnohych narocne, no nie neprekonatelne.

teegreen
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
salamistka
autor
18. okt 2018

pravdupovediac, nečakala som ťažkosti, lebo dcérka bola prijatá bez prijímačiek, mala spravený zvládnutý monitor, ale asi som bola trochu naivná...trošku spôsobilo problém asi aj to, že týždeň bola chorá a nie je asi dobré vypadnúť hneď na začiatku z vyučovania, výklad je predsa len dôležitý...

deti95060810
18. okt 2018

ak je to matika tak počítať, počítať a ešte raz počítať... ak nevieš matiku ty, tak skús nájsť doučovanie ...napr. Domélia.sk

radu_lienka
18. okt 2018

Najdi doucovatela matematiky, bude sa jej venovat 60minut, ked nechape nech sa pyta a vela, my tiez ako doucovatelia vieme to vysvetlit len ci to chapanie je správne, a v dalsim rade vela vela pocitat priklady

eliska13
18. okt 2018

@salamistka ale veď ma spoluziakov neporadia jej čo a ako počítali?Prípadne nech ide za ucitelkou, ak bola chorá.Urcite do budúcna doučovanie.Ono je super, že dobre spravila monitor je šikovná, ale nikto nevie všetko možno práve tá matematika je jej slabá stránka a musí zabojovať tam treba logiku ostatné často staci naučiť sa, prečítať, nadrilovat

eliska13
18. okt 2018

@salamistka ináč aj na školách bývajú doučovania z matematiky nemáte?alebo taký krúžok matematický.A určite doučovanie, lebo v prvom ročníku je to ľahké čo potom tie ostatne

iwka_77
18. okt 2018

Doučovanie bude to čo potrebuje. Rodičia nemôžu vedieť všetko, len osobne by som to podchytila čo najskôr, aby sa do toho dostala už teraz na začiatku, mohlo by sa to totižto s ňou potom viezť

bleblu
18. okt 2018

Na youtube je vela uciv z matematiky odprezentovanych, skuste sa na ne pozriet. Niekedy staci len iny vyklad a dieta pochopi. Moj syn je 2.na gymn.a niektore uciva si pozeral aj tam. Ale nakoniec aj tak je pitrebna komunikacia aj s vyicujucim. Ta dokaze divy. Treba najst cestu, komunikovat. Ak dotetaz nemala problemy z mat. nemala by mat ani na gymn. Skuste, ak to nepojde ostava len doucko

bleblu
18. okt 2018

Pardon za preklepy

felycity
18. okt 2018

ja si pamätám, že keď som ja išla na gympel tak prvý polrok bol brutus a strašný šok, najväčšie problémy matika, chémia....potom som sa nejako spamätala a našla riešnie na problémové predmety a vytiahla to na samé jednotky akurát solo 2 z matiky 🙂, takže moja rada, ono chvíľku trvá dokiaľ sa zorientuje a príde na štýl učiteľa ( čo ktorý učiteľ vyžaduje a pod.), ak je problém, dnes nie je problém si nájsť študentku , ktorá doučí problémové časti, + doba internetu už veľa sa dá nájsť a doplniť učivo...

bettie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lea202
18. okt 2018

prechod na strednu skolu a povedala by som zvlast na gympel, pre niektore deti je o dost tazsi, ako by sme mohli pocitat aj ked su velmi sikovne. ak ma nejaku kamosku, ktora tomu rozumie, mozno by si nad nou s tym sadla a ak nie, poriesila by som to doucovanie co najskor

haluta
18. okt 2018

Doučovanie... A čím skôr....nech sa chytí. Matematika je iná na základnej a iná na strednej. Možno potrebuje len viac počítať ako iní spolužiaci. Možno netreba ani nejakého špeciálne učiteľa... Ale dobrú spolužiačku alebo spolužiaka.

evabb35
20. okt 2018

@salamistka nemám ešte skúsenosti so strednou, ale jedno viem určite. Na základných školách sa učí matika z troch rozličných učebníc od rôznych autorov. Jedna z nich je hradená štátom, ostatné musia kúpiť rodičia. A v každej učebnici je učivo príslušného ročníka poňaté inak. Niekde sa ide viac s učivom do hlbky a niekde len tak okrajovo. Ja toto teda nechápem a som z toho dosť zhrozená, ale je to tak. Takže je veľmi pravdepodobné, že nemá dobré základy zo základnej školy. Lebo naozaj každý učiteľ si vyberie učebnicu podľa svojho a neviem, či každého zaujíma, či žiaka kvalitne pripraví na štúdium na gymnáziu. Ak nemá dobré základy matiky, tak je jasné, že nestíha výklad.

miriam11
20. okt 2018

@salamistka doucovanie vybavte a to čím skor. Nieje nic horsie ako dobiehat zameskane z hodiny na hodinu, ukony na seba nadvazuju, aby sa nevedomost nepredlzovala...,zacarovany kruh na svete a zle znamky

pallacinka29
20. okt 2018

"nerátali sme s tým, že bude aj veľa počítania" - na gymnáziu????? veď gymnaziálna matematika je základ pre všetky VŠ...

erikavesela
22. okt 2018

@dskjhfdlkdjhl ale vyzera, ze jej dcera je na 4 rocnom gymnaziu...prechod zo zs na 8 rocne s prechod zo zs na 4 rocne je sakra rozdiel

erikavesela
22. okt 2018

Ano, matika je tazsia na gymnaziu ako na zs...velky skok, ale da sa zvladnut..len sa treba tomu venovat a hlavne u mnohych plati...zs bez ucenia, gympel z ucenim... stredoskolska matika je najtazsia na gymnaziach a clovek s tym musi ratat, teraz to podla mna je u nej ovplyvnene prechodom zo zs na gympel...to sa utrase, len sa musi ucit...mozno jej bude stacit jedna hodina doucovania a dostane sa do toho, dlhodobe doucovanie nema zmysel...ptetoze to znaci o tom, ze na to nema...jed som ja prechadzala na gympel, tak bola pre mna najhorsia chemia

eeffka
22. okt 2018

dievcata nechapem co je tazke na gymnazialnej matematike po mesiaci... matematiku bud chapem alebo nie

erikavesela
22. okt 2018

@eeffka podla mna je to len sok z prechodu zo zs...autorka pise, ze moniyor zvladla dobre a preto ju prijali bez prijimaciek...takze az tak zla v matuke byt nemoze, ale faktom je, ze to nie je brutalita

dskjhfdlkdjhl
22. okt 2018

@erikavesela nemyslim si, vzdy je to o tom, aka bola priprava na ZS. Ja si pamatam, ked bola dcera v prime, tak ona bola uplne v pohode, ostatne deti boli na tom dost zle, dcera totiz chodila na taku ZS, kde sa s nimi nikto neparal. Navyse, ja som v mojom prispevku neriesila prioritne, ci take alebo onake gymnazium, to tam vobec nebolo podstatne. To podstatne je dalej a za tym si stojim.

dskjhfdlkdjhl
22. okt 2018

@erikavesela ak by mala dobre zvladnutu matematiku na ZS, tak nema problem hned na zaciatku, ked sa este len opakuje. Takze tam treba v prvom rade dotiahnut zaklady zo ZS a potom makat, aby dobehla ostatnych.

erikavesela
22. okt 2018

@dskjhfdlkdjhl ja neviem aku matiku jej dcera ma, len vychadzam z napisaneho, monitor urobila tak, ze ju prijali bez prijimaciek, takze nejake velke medzery mat nemoze...

mogaa
22. okt 2018

Detí je málo, takže na väčšinu škôl pokiaľ deti urobia monitor zoberú všetkých - či už v 1.alebo 2kole, aby naplnili stav....Záleží od kvality výučby ZŠ. Moja neterka bola na ZŠ jednotkárka, na gymnáziu mala problémy s učivom...Jednoznačne si platiť doučovanie ak chcete aby skončila gymnázium alebo prestup na menej náročnú školu....

dskjhfdlkdjhl
22. okt 2018

@erikavesela Zalezi od toho, co znamena zvladnuty monitor, lebo to moze byt aj na 75% a to na gymnazium nestaci, aj ked kludne take dieta zobrat mozu. Monitor je hovadina, deti sa trenuju na isty typ uloh, neucia ich premyslat, vysledok je ten, ze matematiku nevedia, vedia vyplnit testy.

angelyana
22. okt 2018

@salamistka ja som v prvom rocniku na Gamci mala tiez brutal nastup. Na vysvetlovanie z matiky som pozerala s otvorenymi ustami, z fyziky mi hrozila na pol roku 4ka! Cistej jednotkarke. Musela som vela dobiehat, lebo som byvala casto chora(psychika, samozrejme). No, cele zle. Vtedy bola este ina doba, doucka neboli “v mode”. A predstav si, zmaturovala som na 1ku z matiky🙂) utrasie sa to, neboj. Vsetko je pre nu nove a tazke, ked je na nejakom lepsom gympli. Je blbost, ze tam nepatri a blabla. Staci vydrzat a preklenut trampoty 1.rocnika a bude dobre. Len potrebuje vela vsla povzbudenia. Drzim jej prsty🙂