Je mi 17 - váš názor na moji situaci

8. mar 2021

Ahojky,
Chtěla bych se podělit o mojí situaci, popřípadně si nechat poradit. Je mi 17, tento rok mi bude 18. Kvůli stěhování jsem musela opakovat první ročník střední školy, takže mám 2 roky ještě před sebou. Žiju u svého otce a nevlastní matky. Která na mě dost žárlí a je pomalu zasednutá. Příště denně neřeší nic jiného než mě. Dává mi za vinu otcovo nevěru, alkoholismus, a všechno co se stane. Nemám svůj vlastní pokoj, a spím na gauči v obýváku, takže denně musím čekat než půjdou rodiče spát, abych mohla jít spát já, i když je to bůh ví kdy v noci. Věci mám roztahané všude po domě, protože mám jednu tak 150x100cm skříni kam se mi prostě všechny věci nemají šanci vejít. Taktéž přicházejí narážky od strany Macechy že jsem ji sebrala gauč, že tu překážím a že kvůli mě není šťastná, že si nemůže zajít na nehty, ke kadeřníkovi atd. Můj táta má často narážky na to že jím, takže občas jsou dny kdy jím radši jen jednou denně.
Nevlastní Mama říká že doma nic nedělám, ale já sem doma jediná kdo žehlí, uklízí, pere a ostatní věci. Ona když přijde z práce nedělá nic jen hraje hru na mobilu. Rodiče jsou na mě naštvaný že potřebuji kočkolit za 3€, že nejsou peníze, ale bratr muže dostat PS4 a hry za 45€ a vlastně cokoliv co si on řekne..
Celkem mě toto trápí protože pak sou o mě pomluvy že jsem jen doma a to co jsem vyše psala, a taky že nemám brigádu. Ale v této době je těžké najít si práci. Když mi bylo 15, rok jsem dělala v mekáči, potom jsem přešla na telekomunikačního technika kde jsem byla půl roku, a pak jsem půl roku dělala číšničku, kde ale propustili všechny kvůli coroně. A zatím mě odmítli kvůli tomu že mi není 18, nebo protože mám ráno on-line školu.

pribinak
8. mar 2021

Tvoja mama je kde?

autor
8. mar 2021

@pribinak v Čechách. Už jsme řešili že bych šla k ní, ale moje škola to nedovolila, protože není kapacita na přestup. A internát také není možný protože je to před 9 hodin cestování.

nika82
8. mar 2021

zvlastne ja uz som v 17 mala ukoncenu skolu sice bez maturi, ale ukoncenu , a isla som robit a ty este len v 17 tich si v prvom rocniku

autor
8. mar 2021

@nika82 ukončuji druhý ročník. Jsem na 4-letém s maturitou

malapepka
8. mar 2021

Az mi je blbe ti napisat, ze ta nemaju radi. ☹ nie je to dobre prostredie pre tvoj zdravy dusevny rast.
Isla by som na socialku sa opytat, ake su tvoje moznosti. Ci sa s tym da nieco urobit.
Moja kamaratka bola od detstva v detskom domove a rada spomina na to obdobie. Nasla si tam kopec kamaratok a stretavaju sa doteraz, aj ked su kazda inde. V detskom domove mala vsetko, co potrebovala, pekne sa tam o nich starali.
Asi by som isla radsej do DD, ako byt v rodine, ktora mi dava najavo, ze som navyse ☹
Ale tu socialku skus, mozno pridu k vam domov a presetria tvoje podmienky.

malapepka
8. mar 2021

@nika82 to nie je dobry priklad - byt teraz bez maturity je v pracovnej sfere velke minus. Neporovnavaj seba a ju. Kazda mate inu situaciu.

sissy27
8. mar 2021

@nika82 no a pochváľ sa nám, aký skvelý dreamjob bez maturity sa ti podarilo v 17 získať...
Alebo akú prácu by asi robila so základným vzdelaním, keby sa teraz na tvoju dobrú radu vykašle na školu.

abbey1
8. mar 2021

Čo za blbosť, že kvôli sťahovaniu si opakovala ročník? A akú špeciálnu školu to študuješ, že nie je možný prestup?

autor
8. mar 2021

@abbey1 stěhování z Čech na Slovensko, kvůli jazyku se musí opakovat ročník. A jelikož jsem na škole která se v Celé ČR dá studovat jen na dvouch školách, tak nemají místo pro další studenty.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abbey1
8. mar 2021

Kde si zistila, že kvôli jazyku sa musí opakovať ročník? To je hlúposť. A aká je to tá špeciálna škola?

autor
8. mar 2021

@abbey1 odborná veterinární škola, dělám tu už druhý ročník, takže jsem si to nevymyslela nie ?

autor
8. mar 2021

@cocolino234 děkuji moc, v hodně věcech se vidím a to mě celkem děsí. Ale snad to bude časem lepší.

abbey1
8. mar 2021

To o povinnosti opakovať ročník je hlúposť. Stačí si urobiť rozdielove skúšky. Škoda, že ste na to nemysleli a neriešili to.Strateny rok. Ale ako píšeš, budeš mať už 18, tak treba riešiť osamostatnenie. Odsťahovať sa, žiadať výživné od oboch rodičov a aspoň part time job. Nastastie už si skoro dospelá. Na mamu by som sa nespoliehala, keď ťa doposiaľ nechala žiť v takýchto podmienkach.

nika82
8. mar 2021

@sissy27 kde ja pisem ze sa ma vykaslat na skolu ! vyucila som sa za cukrarku a 13r som pracovala ako cukrarka , potom 2 roky v zavodke som piekla pizzu a teraz uz zachvilu 5 rok robim v textilnom priemysle farbiarku

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
8. mar 2021

@nika82 lenže dievča si nevybralo učňovku, ale školu, ktorá sa končí maturitnou skúškou. Tak neporovnávaj neporovnateľné.

nika82
8. mar 2021

@sissy27 este raz si precitaj co som 1x napisala, ty si v 17r tiez bola este len druhacka na strednej ?

maximilie
8. mar 2021

@nika82 nie je na tom nic zvláštne. Stačí, ze jej zle.vychadzali roky, odklad školskej dochádzky a je to... plus pise, ze musela.opakovat ročník. Ja by som nechcela.aby moja dcéra uz v 17 mala.byt samostatný pracujúci človek. Ved je to ešte dieta.

monro
8. mar 2021

@nika82 môj syn bude mat v júni 17 a je prvák na gymnáziu. Takže je to možné. Išiel o rok neskôr do školy, plus bol v deviatke. Ja som v jeho veku bola už tretiačka.

maximilie
8. mar 2021

@nika82 moja nevlastná dcera nastúpila do 1.roc SŠ ako 16r, v priebehu sk.roka mala uz 17. A to len kvôli odkladu skolskej dochadzky

teleskop
8. mar 2021

boze moj normalne odstrelit takychto ludi!!!!!!!!!!!!zavolat na socialku, an policiu, poradit sa s ucitelom v skole, ale i tak z toho nic nespravis, lebo tvoji rodicia su v pozicii moci...☹ ale to co robia tym porusuju zakon!

maximilie
8. mar 2021

Je to veľmi smutné, že musíš prechádzať niecim takym. Musíš vydržať tie 2 roky. Pokus sa niekedy s ockom o tom porozprávať. Si veľmi statočne dievča. Chcem ti poradiť jednu vec. Prosím, neurob tu chybu, ze sa das do vzťahu s hocijakým chlapom, len ako dôvod aby si čím skôr unikla.z.domu. Tuto chybu robi drvivá väčšina žien. Otehotneju, vydajú sa, len aby sa čím skôr dostali z domu. A tak si zničia cely život. Takže dokonci skolu a do prace. Potom si môžeš urobiť VS aj externe. Asi som ti veľmi neporadila, len musíš vydržať. A netrap sa. Mas pred sebou najkrajšie roky, môžeš mat pred sebou krásnu budúcnosť- ak sa posnažís (žiaden chlap a dieta z núdze!)

sona96
8. mar 2021

@nika82 všetky deti, ktorým dobre vychádzajú roky (narodili sa od januára do septembra) oslavujú 17. narodeniny ako druháci na SŠ. Takže, ak slečna opakovala raz ročník, tak je druhacka a bude mať 18, presne to vychádza, predsa

sissy27
8. mar 2021

@nika82 ja nie, lenže to bolo pred viac ako 20 rokmi. ZŠ som končila v 14 rokoch 8.triedou, teraz je povinná 9 ročná zš. Moja dcéra má 17 a tiež je druháčka na gympli - 9r. ZŠ a o rok neskôr začala. Tu slečna aj píše, že jeden ročník opakovala. Takže nechápem, čo nechápeš a kde je vlastne pointa tvojho príspevku, že ty si v 17 už mala skončenú školu a robila.

bosorka2302
8. mar 2021

Ono asi najlepsia investicia je do vzdelania. A to som studovala vysoku skolu s malym dietatom...ono ja by som vydrzala pokial nedostudujes a potom sa bud osamostatnila alebo sla na vysoku skolu na intrak a tam ziadala o socialne stipendium. Mne prave toto dost pomohlo sa pozviechat

luccija
8. mar 2021

@nika82 a čo tým chces povedať?áno je to posunuté teraz maturuju 20 r žiaci.Lebo zle vychádzajú roky, je 9 ročník teraz ľudia študujú do 26 r VŠ voľakedy mali 2 deti a byt

simca06022011
8. mar 2021

No vydrzat.. nic ine ti nepomoze, ked tvoji vlastni rodicia na to kaslu, este tak naozaj riesit internat alebo po 18tke odchod a ziadat vyzivne atd (mozno by sa to dalo podla mesta napr. aj s nejakymi VS studentami v zdielanom byte, kedze predpokladam, ze na samostantny najom by sa ti rodicia neposkladali).
Mne keby dcera povedala, ze u otca takto zije, tak to pan otec nerozchodi veru... fakt, niektori rodicia su zvlastni. Dieta na gauci... chuda, zena nemoze ist na nechty (lebo co, strazi 17rocnu babu?)

autor
8. mar 2021

@bosorka2302 já bych tu i vydržela, ale nemám možnost. Nechtějí mě tu. Sehnali mi byt na pronájem, ale jakmile mi padne 18 chtějí to nechat přepsat na mě abych jim doma nepřekážela, ale já aktuálně nemám možnost se uživit sama. Protože školu mám (za normálních okolnosti) do 16h a víkendy mi na nájem nevydělají.

bosorka2302
8. mar 2021

tak chod na socialnu kuratelu a ziadaj umiestnenie do detskeho domova. to bude asi najjednoduchsie riesenie