Je naša výchova správna?

heli525
2. sep 2016

Ahojte maminky 😨
mám doma ťažké situacie..dceru /13r./ a syna /15r/ Synator joj ten je zlaticko 😝 ziadna puberta je sama ochota..no horsie to uz z dcerou..asi od 4 rokov nas neposlucha..ze vobec...jest chodi s varechou na stole...do 10r. sme sa chodili strihavat s varechou v ruke...s manzelom jej kazdy den milulinko dohovarame...to dieta tak papuluje od mala...sme uz bezradny jedlo jej chuti tak 2 druhy, po celom dome sa mi valaju jej vlasy po pas,ked poprosime umy riad ignorancia,papulovanie...ako zakazy obcaaaas funguju pocka si kym skonci vtedy mame anjelika doma..taketo stavy funguju uz dlho..starsi brat jej dohovara,my vsetci..viem ze aj puberta prejde ale od 4 rokov?!
lenze tu je problem ona uz tak vystraja ze aj obcas dostane..manzela to ako tiez velmi boli..ale neda sa inak ako dakedy ju stat remenom...ked bola mala zaberalo klacanie v kute ale teraz ak nepritne je to hroza...za psychológom sme boli..nevedel nam pomoct iba byt s nou kamosky no jasne ze sme beriem ju na nakupy ockov milacik ale to na 2 minuty...neviete ako inak moze upratovat,jest,ucit sa ako bez bitky? trapi nas s toho svedomie aj ked vieme ze si zasluzi...

simib
4. apr 2017

@0silvia0 Veľmi sme si dávali pozor keď sa malý narodil a vždy sme si to s manželom podelili.Jeden s dcérou a druhý so synom a potom zas opačne. Žiarlenie aj psychologovia vylúčili absolutne.Boli sme u troch rôznych už.Má aj kamošky,ale to niesú také kamošky,že chodíme von a zavoláme si,to len tak v škole(ako tvrdí).Ale možno ja mám inú predstavu o kamarátstve.

dorottka
4. apr 2017

@simib zatial ju nechaj tak, aj nihilizmus k puberte obcas patri, ak je to len obdobie, tak to prejde same, netreba to silit. Moj muz je inak taky isty, suhlasim s @0silvia0 - tiez vravel, ze ako pubertakovi mu uz zacal vadit styl matkinej komunikacie, vsetko vedela najlepsie, ako ma kto co robit, mat naladu vsetko, zbytocne vraj hocico povedal... vadilo mu aj to, ze ak nahodou nieco spomenul, tak otazky nemali konca kraja a ani debata, co jemu ako introvertovi dost prekazalo (ona je extrovertka a nechape to dodnes, preco je 'iny', ona sa povazuje len za matku, ktora ma zaujem, ale pre introverta je aj malo casto zataz). Nutila ho do veci, ktore su mu s jeho povahou totalne proti srsti, a tak je to aj dodnes. Inak on vravel, ze tiez si zvykol doma klamat, ani ze na to udajne nemal daky vaznejsi dovod, len casto to znamenalo mat rychlo pokoj, menej otazok a menej starania sa.... pritom je to uplne normalny chlap, len tak to nanho prislo v puberte (carovne obdobie, ze?), ze chce mat co najviac pokoja a ticha od rodiny a kedze matka to odmietala respektovat ako obdobie, siel do extremov.
Fakt, nechaj ju, podla mna to prejde samo, nesil to a bude dobre 🙂. Vidno, ze sa snazis ju pochopit ako individualnu osobku a uz to je super, opakom by si sa len pripravila o respekt u nej. Neporovnavaj ju s tym, ako si to prezivala ty kedysi, ludia su rozni a aj spolocenskym ludom sa moze pritrafit uzavrete decko. Plus puberta je specialne obdobie, kedy maloco dava logiku :D. Mozno to potrva, ale prejde to. Ides na to dobre 🙂

simib
4. apr 2017

@dorottka Ďakujem za vysvetlenie a radu. Budem sa snažiť robiť všetko s mierou a sledovať ako bude reagovať. Ale predpokladám, že za klamstvo, alebo porušenie určitých základných pravidiel mám reagovať adekvátnym trestom a za pozitívne veci zas adekvátne pochváliť, hej?

0silvia0
4. apr 2017

@simib aj ja mám dvoch pubertiakov, dcéra má 13 a syn 15 a tiež majú také odtrihnuté obdobia, niekedy sú úplne chladní, strohí ku mne a nekomunikujú, ale potom sa to vystrieda s komunikatívnym obdobím. Ale keby boli nonstop takíto odstrihnutí, tak to asi tiež ťažko prežívam ako ty. A neskúšala si prestať sa snažiť a byť odmeraná rovnako na ňu? Bez záujmu, bez komunikácie, neskúšala si aspoň týždeň, čo by to s ňou urobilo?

dorottka
4. apr 2017

@simib ano, samozrejme, tak ako si napisala, hovorim, ze dobre na to ides 🙂 Treba dat najavo, ze klamstvo sa tolerovat nebude a tiez, ze si viete vypocut aj pravdu, aj ked vam nie je vzdy po chuti - ze to je akoze ludske, ze sa ludia nie vzdy zhodnu, ale povedat pravdu je zakladny prejav respektu. A chvalit, to tiez, to je jasne 🙂

tenerifka
4. apr 2017

@simib Zdoveruje sa ti, rozprava ti o skole, kamoskach, o svojich pocitoch?
Nie je zamilovana?

tenerifka
4. apr 2017

Tie co mate pubertiakov-od 14 do 17 rokov-ako je to u vas s mobilom?
Moja ma 14 a pol roka....
My mame dohodu, ze najprv povinnosti a potom mobil, ale dcera by mala nonstop na usiach sluchadla a pocuvala hudbu....povie, ze nie je pripojena na internet, tak to sa nerata
Cez vikend ma mobil neobmedzene(okrem noci samozrejme, mobily "spia" u mña v spalni)
Mña to dost vycerpava-poloz mobil, nechaj to, rozpravam sa s tebou, vyvenci psa, nechaj mobil, nachystaj si tasku, nechaj mobil, prosim vytiahni umyvacku, nechaj mobil....odpoved? Pockaj, moment, teraz nemozem, este chvilu, musim pridat video, nenacitava mi, za chvilu.....odpovedi je vela

0silvia0
4. apr 2017

@tenerifka aj moji majú mobily stále na ušiach, stále počúvajú hudbu. Syn sa dokonca učí pri hudbe, psa venčí pri hudbe. Ja im mobily na noc neodoberám, to som robila ked boli mladší, ale wifi sa u nás večer vypne v určitú hodinu. Mne už pripadajú veľkí na obmedzovanie počúvania hudby, inak aj ja stará korčula som si na to zvykla, idem domov, slúchadlá v ušiach...
Ale samozrejme priebežne kontrolujem čo porábajú celý deň a korigujem ich aktivity.

tenerifka
4. apr 2017

@0silvia0 Moja ma internet aj v mobile v ramci pausalu, takze nehrozi nechat jej mobil v noci, je velmi aktivna na Instagrame a Whatsappe, to by bol koniec,nespala by, tu maju jej kamosky iny system fungovania-idu spat po polnoci a poobede spia siestu, co u nas nehrozi, asi by ma piclo☹
Ja zasa sluchadla ani nemam, max.v lietadle a to pouzijem vzdy tie, co mi daju....
A posluchaju ta? Pocuvaju ta? Upracu si? Moja ano ale az ked pritvrdim

celasapremenim
4. apr 2017

@simib tak urcite je chyba v komunikacii, ako som aj pisala....to je vo vsetkych pripadoch ak je problem s puberiakom a v prevaznej miere zle komunikuju rodicia
co sa vam zda prihodne, to ju zrejme dobre otravuje
ja mam tiez doma 14rocnu, len to je iny pripad :D, tiez si obcas musim hryznut do jazyka a pozriet sa inde, alebo nieco prehliadnut a este v tom neviem plavat :D
okrem toho, nejake klamstvo, ano strasne to zamrzi rodica, ale zase na trest smrti to nie je, z toho si nic nerobte, asi sa len vyhyba podrobnemu rozhovoru
ako dlho to uz trva?

0silvia0
4. apr 2017

@tenerifka naši nemajú paušál, majú tie dobíjacie kredity, takže nemajú voľné internetové dáta, u nás sa fičí na wifi, ktorá sa automaticky vypne o 22,30.
Bordel majú na zemi obaja, ale keď poviem, aby si to upratali, tak upracú, nehovorím že skáču ako psíkovia okamžite, ale do večera je to aspoň zhruba upratané, že sa im handry neválajú po zemi. Matne si pamätám, že ako pubertiačka som mala rada okolo seba taký vlastný bordelík a dobre som sa v ňom cítila 😍 takže netrvám na blýskajúcom sa každodennom poriadku. Ale keď im poviem, dnes si povysávajte izby, tak sú v tom dni povysávané, ale určite nie okamžite. Keď neposlúchnu, vedia, že aj ja budem hluchá k im požiadavkám, tak radšej poslúchajú...

tenerifka
4. apr 2017

@0silvia0 ja uz par dni praktizujem nasledovne: oznamim, ze sa bude umyvat kupelña a vysavat dom, ak najdem umyvadlo v kupelni plne teglikov, bude umyvat ona, detto vysavat izbu....povysava a uprace vysavac(treba ho zniest po schodoch dole)....vcera to robila, dnes nechala zasa pyzamo na zemi(asi si mysli, ze zabudnem-ma smolu😅)
Mne je smiesne, ze nikdy som nezbierala spinave ponozky po manzovi, ale dcera si tak asi znackuje svoje teritorium ci ja uz neviem.....zasadne nezbieram aj tak, zatnem zuby a pockam, co pride zo skoly, uprace,lebo rozkazem, a na druhy deñ to iste....apropo, je jednotkarka a aj IQ a EQ ma vyssie ako ja-na ZS sme jej davali robit testy na navrh ucitelov, (takze problem bude niekde inde)...proste inteligentne decko ma asi v pazi