Je to šikana?

anetka3333
13. sep 2016

Milé mamičky poprosím Vás o vyjadrenie názoru ..mám problém so synom štvrtákom.Od prvého ročníka ako nastúpil na žš ho v triede pravidelne s menšími prestávkami najprv slovne neskôr i útokom napádal spolužiak..Napr. uvediem pár príkladov na TV mu podkopával nohy ked ho obehol strkal ho začínal sa drgať až to skončilo vzájomnou bitkou .Syn je inteligentny avšak tiež si nedá skákať po hlave ale prvý nezačína sa biť to mám potvrdené aj od učiteľky..Avšak po týchto potýčkach viac menej sa to ako tak utriaslo riešilo sa to s učitelkou riaditelkou vychovávateľkou s rodičmi ktorí sa samozrejme svojho syna bránili a matka sa rozplakala to isté robí aj jej syn ked sa niečo rieši začne plakať pritom ten chlapec nastupoval do 1r.takmer 8r. mal 2x odloženú školskú dochádzku je vysoky silnejší..Podala som sťažnosť riaditeľka sa vyjadrila ,že zrejme chyba bude asi v mojom všetko prekrutila a samotného chlapca ,ktorí si začína ...urobili obeť ..vraj ak sa mi nepáči mám ho preložiť ale ja nevidím v tom riešenie nakoľko s ostatnými detmi vychadza v pohode i s dievčatami .Môj syn začal ešte v tretom ročníku sa zajakávať boli sme za psychologičkou kt. ho otestovala mala s ním sedenia a povedala že je to s tej šikany..Tretí deň v škole ho znova napadol ten spomínaný spolužiak načo som učitelke majú novu napísala e-mail kde som jej popísala všetky skutočnosti od prveho ročníka až po sučastne problemy s rečou..Na rodičovskom združení uplne spravili s môjho syna ,že za všetko je vinny on a z agresora obeť. tým že som arumentovala sychologičkou a šikoanou bola ku mne učitelka nepríjemna.. kričala ,že to všetko preháňam načo som ju rázne usmernila ....ako mám dalej postupovať prečo sa zakrýva vinník?Mám predsa vyjadrenie psychologa kde je precitlivelost a následna šikana zodpovedná za zajakavanie ..ako mám dalej postupovat ako to mám riešiť prekladať ho nebudem ...s ostatnými spolužiakmi problém nieje ...s jeho rodičmi sa nedá spolupracovať riaditeľka sa len vyhráža nech ho dám preložiť ...porosím o názor................................................................................................................................................................................................................

charity
13. sep 2016

@anetka3333 Oficialne sa obrat na zriadovatela skoly.

Ak chce dieta zmenit skolu, prelozila by som ho. Sranda skoncila. Na ake dalsie dosledky sikany chcete este v rodine cakat?

katka253111
13. sep 2016

Kto alebo co zac su rodicia agresora, ked to skola nechce riesit? Skus toho zriadovatela alebo potom mozno aj na policii sa opytay...za to sa nestriela... a prip zmenit skolu...aj kede blbe aby utekalo zo skoly nevinne dieta a agresor tam zostane...aj ked sa to zial stava :(

anetka3333
autor
13. sep 2016

syn nechce odíst má tam okrem toho jedneho čo mu robí zle kamarátov ☹

jeennyv
13. sep 2016

@anetka3333 ja by som sa obratila ako bolo vyssie povedane na zriadovatela alebo prizvala na navstevu do skoly psychologicku, pripadne ziadala aj psychologicke vysetrenie toho starsieho, ale ak ostatni rodicia ani ucitelka, skola neprejavuje zaujem o riesenie problemu ja by som aj napriek neviem akym vztahom s ostnanymi dieta prelozila, ide o dlhodoby problem, ktory aj tak zmizne len prelozenim tvojho syna alebo toho druheho...neviem preco mal ten chlapec prelozenu dochadzku, ale podla spravania do obycajnej triedy ani patrit nema
a vo vseobecnosti, tu je to prekladanie skolskej dochadzky, teraz o dva roky starsi, ale podstatne vo vyssom veku, tam uz s nim trieska podla mna puberta hormony, takto to potom vyzera s tymi odlozeniami dochádzky...

pribinak
13. sep 2016

Sla by som za riaditelkou a žiadala o pisomne stanovisko ako ona hodlá riesit situáciu a žiadosť jej aj ty daj pisomne, aby si mala dôkaz

Ak mal ten chlapec 2x odklad, urcite tam nieco bude, urcite nebude dôvodom slaba grafomotorika

Ak riaditelka nebude spolupracovať, obrat sa na zriaďovateľa skoly

daneso
13. sep 2016

Odíď pre synovo dobro my sme odišli a sikanoval viacerých nepomohli sme si nie sú nato zákony urobia no no no boli policajti dokonca sme trvali na psychologickom posudku agresora a nič ..... Povedali nám ze si nepomôžeme nijako oni ho nevedia ani vyhodiť ani nič maximálne pokarhanie a znížená známka nič iné ...takze sme na druhej škola odišli sme viacerí

anetka3333
autor
13. sep 2016

@katka253111 s matkou toho chlapca nie je reč ona začne za všetko plakat a synovi povie Tomáško to nesmieš robiť ..to asi tým končí ..vychovavatelka sa ho strašne zastáva zrejme sa poznaju ..dnes som mala pocit ,že kedže som si dovolila ozrejmiť novej učitelke situaciu som ja ta čo preháňa vraj nemám miešiat tie predchadzajúce ročníky čo mu robil zle ...učitelka navrhla že im daju spoločne aktivity aby sa zblížili posadia ich spolu atd ale môj syn to nechce...

pribinak
13. sep 2016

@anetka3333 este ho neprekladaj, ak je v triede inak spokojný
Nech ho psychologicka naučí asertivnemu správaniu

Ine deti s nim nemajú problem?

daneso
13. sep 2016

@anetka3333 skús trvať na sedeniach v nejakom CPPp čo podlieha škole ako aj na posudku .... Ale kde nie je vôľa tažko ......mimochodom bol to tiež chlapec s odkladom o hlavu a pól vyssi a samozrejme premyslene vychcany....nás dokonca druzinarky prosili nech dáme rodičia sťažnosť .... Tatinko sa nám bol vyhrážať a ze on je iba živší chlapec nech mu dáme pokoj .....

anetka3333
autor
13. sep 2016

@pribinak chodíme na terapie k psychologičke dufam,ze mu to pomôže 🙂 viem ,ze cely život ho nemôžem ochranovat musí sa sám neviem kde som urobila chybu asi som ho mala nutit ho byt agresivnejsi ale ja fakt už neviem syn nedostáva tresty nepotrebuje ich s ním sa dá dohodnuť ☹ Agresor mal problém aj s iným spolužiakom lebo ten bol uplne maličky taký drobas a môj sa ho zastal a odvtedy sa to spustilo v 1r. v triede su 12 chlapci 10 su spolocne medzi nimi aj môj syn avšak ten chlpaec čo robí zle má len jedneho kamarata, ktorý ho počuva na slovo 😖

pribinak
13. sep 2016

@anetka3333 vsak tak sa rodicia spojte, urcite sa bude sudruzka riaditelka na vec pozerat inak, ak sa jej do kanclu dostavia 4 kvalitne naštvaní rodicia ako 1 mamka

nicemary
13. sep 2016

To isté sme zažili pred pár rokmi aj my so synom. Mali sme to potvrdené od psychologičky, ale nadarmo. Tam tých chlapcov bolo viac, mali nejaké známosti, a tak v škole urobili z nášho syna hlupáka, nemalo to riešenie. Syn tiež nechcel prestúpiť, trpel do konca dochádzky, aj keď na konci sa to dosť zmiernilo.
A teda rodičom tých detí sa to všetko vrátilo, tí chalani boli potom veľmi problémoví, bezočiví, záškoláci a pod.
Brat vyriešil podobný problém tak, že si počkal na dotyčného pred školou a dôrazne mu povedal, že ak si ešte raz začne, tak si to s ním vybaví on. A pomohlo. Skúste ešte toto, konfrontovať ho bez toho, aby sa ho mohli zastávať jeho rodičia a učiteľka.
Inak asi prestúpiť, nemáte veľa šancí.

danciacik
13. sep 2016

@anetka3333 ak sa s vedenim neda dohodnut urcite by som ho prelozila. Mojho stna sikanovali v prvej triede. Zakrocila tam aj socialka no moc nepomohlo. Takze ja som syna zobrala prec. Skrz toho chodil rok do specialky a uvil sa vsetko od zaciatku. Teraz je tretiak a konecne si skolu uziva normalne. Jedina nevyhoda ze tento pokoj sme nasli az na sukromnej skole

cory
13. sep 2016

@danciacik ahoj, ako ho sikanovai prvaci? to uz aj take male deti su schopne takych skaredych cinov? 😖

ariannazara
13. sep 2016

@anetka3333 na tvojom mieste si toho chlapca chytím a dôrazne mu poviem že ešte raz sa to bude opakovať a nech si tá neželá !

lauricka
13. sep 2016

@anetka3333 a coze, zeby synacik sponzora skoly, ci?

sisaka
14. sep 2016

Najsmutnejšie na tomto príbehu je prístup učiteľov - maximálne necitlivý, neprofesionálny, zaujatý

katka253111
14. sep 2016

@pribinak ked s tym nepochodili ani u riaditelky...tak znamosti druhej strany budu siahat podstatne vyssie... yaketo riesit uz nie je len v kompetencii ucitelly, ale jej vedenia

mawka
14. sep 2016

ahoj, necitala som cele, ale riesila som to u oboch. ano, u oboch deti a slo ma picnut. u maleho to doslo tak daleko, ze sme skoncili na pohotovosti a rtg aku dostal nakladacku zmrznutym snehom do tvare. nechcela by si zazit. a vtedy som uz vytiahla na zastupkynu - presne na nu, lebo ona je tam pomaly ako bodyguard riaditelov, normalne sa k nemu clovek ani nedostane, ze to oznamim na policiu. tak bud s tym zacnu nieco robit, alebo nie. totiz, stalo sa to na sk. dvore, ktory je pod kamerami. tu sa to uz nedalo ututlat, zvlast, ked v tom momente sli okolo starsi ziaci a z jedalne to videla nejaka ucitelka. a konecne sa zacalo riesit. ale zaujimave je, ze nikto nic nedal na papier. ziadny zapis. ale uzkou spolupracou my-triedna-zastupkyna-rodicia dotycnych sa vsetko urovnalo, dokonca sa mi pisomne vyjadril otec jedneho ziada z tych troch, ze sa ospravedlnuje a ak by to pokracovalo, ON svojho syna prelozi. dost sme si na tom makli, chalani si veci ujasnili a dnes su z nich kamosi.
u malej sa to tykalo jedneho romskeho chlapca, s ktorym si nevie dat nikto rady. ten zase nerobil zle v skole, ale v druzine a vyhliadol si ako obet moju dceru. normalne mi par krat prisla s modrinami, hovorila som s jeho rodicmi, s ucitelkou, s vychoskami v druzine, nakoniec sme skoncili s malou u psychologicky, lebo sa mi za jeden tyzden v noci tri krat pocikala zo zlych snov o tom chlapcovi. samozrejme, potvrdilo sa, ze ma kvoli nemu problem. zasla som za riaditelkou a ta ma okamzite posadila na stolicku, okamzite zacala pisat zapis, pozerala som ako puk. som ani netusila, ze takyto postup je. zapis obsahoval moju staznost, pod nou bol napisany postup aj s datumami, ze vtedy a vtedy budu predvolani rodicia dotycneho, vtedy a vtedy bude rozhovor s triednou, dalej s vychovavatelkami, potom konfrontacia moja mala a ten chlapec a v pripade, ze nedojde k naprave, tak bude riaditelka kontaktovat UPSVaR - socialku. a nakoniec mi do mesiaca prislo PISOMNE vyjadrenie od riaditelky so zaverom. a presne takto by to malo vyzerat, toto je standardny postup. vychosky slubili, ze viac dohliadnu na neho, pripadne su dve druziny, kazdy bude v inej triede, rodicia si s nim asi spravili poriadky a zatial (klopem na drevo) je klud.
takze sa neboj a ziadaj presne taky postup ako som ti opisala. spis staznost. totiz co je na papieri, to skola holt MUSI zacat riesit. aby to nedopadlo ako s mojim malym, ze mal otras mozgu a polku tvare dobitu...
drzim palce.

mawka
14. sep 2016

@anetka3333 a kedze mal 2x odlozenu dochadzku, bohvie, co je za tym. nejaky problem tam bol a je, podla mna. mozno ho rodicia nezvladaju, mozno ma adhd, ktoru rodicia neriesia, mozno chlapca vnutri nieco trapi a vybija si to zrovna na tvojom synovi, bohuzial. to nie tvoje dieta by malo chodit k psychologovi, ale teda minimalne triedna by mala cez rodicov vybavit tomu druhemu navstevu a komplexne vysetrenie v CPPPP. niektori rodicia sa budu bit do prs, ze ich dieta je andelik, ale prd vedia, ako sa sprava v skole. alebo vedia aky je a snazia sa to zametat pod kobercek. tak ako sa zvycajne zametaju pod koberec sikany na slovensku. kto uz to chce riesit, vies. ale ty to rie, naozaj aby to nezaslo daleko.

januska191
14. sep 2016

@anetka3333 je to strašné, že s musíš týmto prechádzať a nemáš žiadnu podporu v učiteľoch ani v riaditeľke a ešte to prekrúcajú.. súhlasím s
@mawka , podaj si písomnú sťažnosť, to musia riešiť aj keby nechceli

zana0077
14. sep 2016

@mawka ten sposob sikany presne sedi na nas. Dcera utekala pred agresorom, kym ju nedobehol a detto...nakladacka zmrznutym ladom, nevravim o "malickostiach" ako sacanie zo schodov, stipance, skrabance a verbalne napadanie... nam nepomohlo nic...zacal skolsky rok, agresor si nadalej spokojne rozsiruje okruh obeti a ja riesim preklad malej do inej skoly...
Zaujimave je, ze malu si ucitelky chvalia, usmievava, rozdala by sa pre inych...dokonca mam dojem, ze u malej sa zacal prejavovat stokholmsky syndrom... naopak na agresora pribudaju staznosti. Pisania by bolo minimalne na nejaku objemnejsiu brozurku...
Nie som precitlivela, prave naopak. Malu som ucila samostatnosti od mala, aj nech sa brani a nenecha otlkat...len obcas aj rodic ide hlavou proti muru a cim castejsie citam o sikane, tym viac nadobudam pocit, ze na slovensku to teda plati urcite...

dominka11
14. sep 2016

Odchytit mladeho a dohovorit. Ak nepomoze odchytit druhykrat a...v tomto state si clovek nepomoze zakonmi. Jedine ukazat mu ze je aj niekto silnejsi ako on, nech mu spadne hrebienok.

zana0077
14. sep 2016

Dokonca...nemenovana riaditelka inej skoly (kam chodi dcera mojej kamaratky) vydala zakaz, tykajuci sa sikany, kde zakazuje detom stazovat sa rodicom na prejavy sikany. Vraj maju prist za triednou, v najhorsom pripade za dotycnou riaditelkou... "trosku" ma to zaskocilo...

mawka
14. sep 2016

@zana0077 podaj aj ty staznost a poziadaj riaditelstvo o sucinnost. najhorsie je, ze obete prestupuju na inu skolu a agresori ostavaju chraneni. ako keby s avlastne nic nedialo. ved obet je prelozena inde a mame pokoj. ale toto neni riesenie. sikana je velmi rozsirena na slovensku. a ze ako. a rovno niekolko druhov.
vies, ty si ucis dieta byt slusne, vediet riesit konflikty komunikaciou a nie bitkou a potom pride nejaky zasran, ktory ma potrebu si na niekom nieco vybit a cela tvoja snaha je ta tam..
maly to iste. stale sme ho vychovavali v duchu, aby sa nebil, ze agresia, fyzicke utoky nic neriesia, atd. ale potom sa ani nevedel ubranit. tlkli ho ako zito na tom dvore a nezmohol sa na nic. a vtedy om povedala dost. ked je nieco cez ciaru, musi ukazat, ze sa neboji. raz sa prekonal, ked mu uz prdli nervy a doslova jedneho vyrypovaca chytil pod krk a zhodil na zem a plestil mu. a zrazu bol aj pokoj. je to smutne, ze dnes musi decko ukazat takymto sposobom, ze sa neboji. otrasne.
raz sa tam decka u neho v triede riesili navzajom a vysmievali, ze ten a ten je cool lebo ma PSP2 ci jak sa znaci playstation, druhy je hovno, lebo ho nema, ale nikto z tych decak sa nezamyslel, ze PRECO nema. konkretne nas maly po nom ani netuzi, druhy chlapec nema, lebo si to nemozu dovolit. decka vedia byt krute, priserne krute.
jedna znama ma doma dceru, baculu, je aj vysoka, 12 rokov, uz ma menzes, ochlpena je vsade, ta kocka tak trpi sialene, vystriedali uz x psychologov, prelozena na inu skolu a tam je to to iste. urazky, vysmech... co z toho dievcata rastie? dusevna troska. nevie jej pomoct nikto.

mawka
14. sep 2016

@zana0077 cozeeee? tak toto je masaker s tym zakazom! 😲 😠

zana0077
14. sep 2016

@dominka11 chalan je zjavne bez sebareflexie minimalne... nepomohol opakovany odchyt, ani jeho rodicia...dokonca som bola upozornena, ze si mam dat pozor na zakony...podotykam, ze som sa ho ani nedotkla...aj ked som mala na male mu aspon jednu vylepit...

dominika6
14. sep 2016

@anetka3333 je to šikana a podaj sťažnosť písomne..

eeffka
14. sep 2016

@zana0077 nic si z toho nerob, ucitelia nejak nechapu ze oni su poskytovatelia sluzby.Nam sa v skole stalo ze na 1.rodicku v 5tej triede ( nova triedna) nas doslova rodicov zj..ala jak siroty, aby sme ak mame problem isli za nou a neotravovali riaditelku. nebol na to ziaden dovod asi len tak preventivne , ale ked uz problem bol tak co s tym ma ona, nech ideme za riaditelkou 😀
mne celkovo vadil pristup na nasej skole a to sa nejednalo o sikanu skor o financno organizacne zalezitosti a sposob komunikacie so mnou ako rodicom, dcera nastastie presla na 8r gymko tak uz nemusim riesit slepicarnu.

mawka
14. sep 2016

@zana0077 uplne ta chapem. tiez som si toho chlapca od malej odchytila. aj jeho rodicov. s tatom este ako tak, ale jeho mama.... nie som rasista, ale hento su typicki cigani s typickym pristupm - som cigan, kto je viac. naopak, maju v triede aj ine romske dievcatko, boze, to je hotovy anjelik. su socialny pripad, chudobni, ale to dievcatko chodi ciste, pekne oblecene a uci sa na 1. tamten chlapec je z lepsej romskej rodiny a je to otras. a to este aj moj otec sa s jeho tatom bavil, lebo robili v rovnakej forme, poznaju sa. a tato povedal, ze si s nim ani doma nevedia rady. tak ale kurnik sopa, ked chodia do CPPPP kvoli problemami s ucenim, preco tam rovno neriesia aj jeho spravanie. a vobec, pride mi divne, ze pri testoch, vysetreniach psycholog neprisiel na to, ze ten chlapec ma nejaky problem.
no ale tak ked jeho mama sa bavi stylom: "Zase ten hajzl maly neco urobil? Ja sa na to vyjebu, ja na teho hajzla nemam nervy do pice..." nam s vychoskou padli sanky a to doslova. co potom clovek moze od takych ludi ocakavat, ze ano....