Mám 16 a nechce sa mi učiť veci v škole

nina_lukc
18. máj 2021

dobrý deň, môžem sa opýtať? Mám 16 rokov a veľmi sa mi nechce chodiť do školy. Nie tak, že by som chcela ukončiť školu (nie som až tak hlúpa), ale napríklad dneska som bola poza školu.Rada sa učím, ale veľa vecí mi príde zbytočných a mojím problémom je že sa tie možno zbytočné veci neučim.Moja mama je na to celkom prísna a keď nie ona tak otec. A tiež sa bojím o oca že keď sa veľmi nahnevá tak sa mu niečo stane?(problém so srdcom). Príde mi to strašné trápne a detské že mám taký problém, lebo vyrastám na dedine kde treba pomáhať a učiť sa životu a nemám s tým problém. Ale to chodenie do školy ma trápi. Viac ma baví keď sa učím sama. Ďakujem za pomoc😄

simsalabim
18. máj 2021

@nina_lukc no mojim detom som vzdy hovorila, ze ucenie tych veci nie je zbytocne, ale velmi potrebne na to, aby napisali pisomku, spravili prijimacky a podobne. Zaroven ich to uci vytrvalosti a trpezlivosti. A u teba treba zmenit postoj a pripravit sa na to, ze v zivote je kopec "zbytocnych" veci - mnohe budes robit v praci ci doma. Kolkokrat si poviem, ze je zbytocne nieco navarit - aj tak sa to za chvilu zje...
PS Za chodenie poza skolu by moje deti schytali taky hubovy gulas, az by sa im oci pretocili.

ivangeline
18. máj 2021

@simsalabim Haha. Presne vcera som hovorila. Nenavarim,nie je. Navarim,nie je..

ella_price
18. máj 2021

Tebe sa proste nechce bodka. Akože čo tu chceš riešiť? Keď zameškáš vela hodín v škole, začne to riešiť sociálka v škole aj u tvojich rodičov. Takže radšej tam riadne choď a nekomplikuj život sebe ani rodičom. Život nie je len ružový a prinesie ti aj horšie prekážky, ako len učenie sa a chodenie do školy.

ziarifka
18. máj 2021

@nina_lukc s učením neporadím, ale ticho závidím to učenie sa životu. Mám za sebou gymko s čistými jednotkami, vysokú školu s červeným diplomom a skončila som na dedine, kde sú mi tie vedomosti úplne zbytočné a učím sa chovať sliepky, pestovať mrkvu, zatvárať a tak každý deň v dobrom závidím susedkám v mojom veku, ktoré od mala vedia robiť presne tie dôležité veci pre zivot a je to pre nich tak jednoduché a samozrejmé 🙂

Tiež som mala názor, že v škole sa učíme velmi veľa nepodstatného. Mňa motivovalo to, že som absolútne nevedela, čo so životom, tak som sa učila iba pre známky, aby som pri výbere výšky mala otvorené čo najviac možností ísť bez prijímačok.

lucka_ke
18. máj 2021

na akú školu chodíš? ktoré predmety ťa bavia a čo by si chcela v živote robiť? možno si si len vybrala nesprávnu školu, skús viac napísať a možno ti poradíme čo by sa s tým dalo robiť

judar
18. máj 2021

Ber to tak ze z tej zakladnej skoly proste musis nejako vyjst hoc aj s ucenim sa absolutne nepotrebnych informacii a aj s vedomim ze zs ti bude v zivote na nic max tak na matiku a pravopis hlavne ..to co pride neskor je ovela dolezitejsie

h2
18. máj 2021

@nina_lukc Prečo si bola poza školu? Ako ospravedlníš absenciu?

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@simsalabim mate pravdu, mne ale príde oveľa viac dôležité navariť a upratať a venovať sa budúcnosti ako sedieť na zadku a sa učiť niečo, čo mi pomôže iba zmaturovat a v budúcnosti mi to nebude treba(samozrejme ja sa učím na dvojky a veľa mi z toho príde dôležité, ale niečo čo viem že to ešte skoro nikto nevyužil sa neučím), ja sa len chcem učiť tie praktické veci a to je asi problém len sa nejak neviem donútiť. ( Mne tiež mama dala niekoľkokrát cez papuľu, len mám pocit že niekedy bere veci veľmi vážne)

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@ella_price dobre ste to povedali. A ja sa práveže chcem venovať tým podstatným veciam.. viem že škola je veľmi podstatná la ja určite nechcem odísť len mam problém ze sa neučím veci, ktoré som u niekoho videla že ich ešte nevyužil. Ale inak sa učím celkom dobre na dvojky len mojej mame to dajak nie je dosť a mozno prave preto som si z toho urobila problém. Inak by som bola stastna ze mam dvojky..

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@ziarifka ďakujem veľmi pekne dosť ste mi pomohli🙂

littlebubble
18. máj 2021

Ani mňa veľa vecí nezaujímalo.Nie nezaujímalo, ale vedela som, že v reálnom živote tieto informácie použijem jedine tak pri pokeci na káve.

Nie je zlé mať všeobecný rozhľad.Učiť sa je potrebné pre budúce vzdelanie SŠ /VŠ.

Samozrejme veľa vecí považujem aj dnes za zbytočnosť, ale poviem ti to takto.Celý život to bude takto aj v práci.Buď rada, že ešte chodíš do školy a uč sa pre seba.Doma sa napríklad bežne rozprávame o dejinách, hráme vedomostné súťaže.Každý človek má nejaké predmety ktoré ho nebavia.Pokús sa učiť aspoň to čo ťa baví aby si mohla pokračovať a zdokonaľovať sa.

Každý človek by sa najradšej učil len tie predmety ktoré ho zaujímajú.Nebola som na tom inak v tvojom veku, ale časom som zistila, že ak máš viac vedomostí tak máš viac dverí otvorených do budúcna a možno to čo ťa nebaví teraz ťa bude zaujímať neskôr.Potom budeš ľutovať, že nemáš základy.

simsalabim
18. máj 2021

@nina_lukc vies, ale ty este naozaj nemas dost skusenosti posudit, ci tie veci su naozaj take nepotrebne. Co to znamena, ze sa chces "venovat buducnosti"? Ved tym studiom sa tej buducnosti praveze venujes!
Nevies, kde nakoniec skoncis, kde budes pracovat. Ci chces byt iba zienka domaca? A co ak ta nikto nebude chciet? Rozidete sa? Parner zomrie a ostanes s detmi ako samozivitelka? Ja som vzdy v tvojom veku mojim rodicom tvrdila, ze matiku v zivote JA potrebovat nebudem... a hla, v praci stale robim so statistikou 🙊 Tvrdila som im, ze soferak nepotrebujem, lebo ak raz budem mat na auto, tak budem mat aj sofera 😂 A ako mi je dobre, ze ten soferak mam.... Ja uz si ani len nepamatam, co vsetko som v tvojom veku povazovala za nepotrebne, ale vela tych nepotrebnych veci sa mi v zivote zislo, ci to boli znalosti z biologie alebo nenavidenej matiky.

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@simsalabim pre mňa je veľmi nepotrebné keď sa mám učiť na písomku v ktorej máme vedieť aké bolo naposledy počasie v dajakých mestách na Slovensku, alebo kde mám vedieť podrobne, presne a zaradom povedať ako sa robí kotúľ vpred a ďalších sto cvikov.. ešte som nevidela telocvikara aby namiesto toho aby povedal detom nech urobia kotúľ vpred povedal nech majú stat jednonožne, skrčiť zánožmo, chytiť za chodidlo,.....

simsalabim
18. máj 2021

@nina_lukc na akom predmete vam davaju otazku "ale bolo naposledy pocasie v meste XY"? Ze to bolo formulovane nejako inak? A ten kotul - no teoria je uzitocna, mozno aj tebe sa zide, ked budes svoje deti ten kotul ucit, lebo ti popise jednotlive kroky a vies identifikovat, co robia zle. No mas pravdu, ze to treba prepojit s praxou. A ty mas sancu to zmenit - ked vystudujes.

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@lucka_ke som na pedagogickej strednej škole, chcela by som byť učiteľka v materskej škole. Velmi rada sa venujem maľovaniu a nedavno som prišla na to, že by som maľovanie mohla aj využiť lepšie ako len na zábavu. Chcela by som si vyrobiť malý ,,biznis,, kde by som ručne maľovala pomôcky do škôl a škôlok a keby mi to nevyšlo tak by som tým aspoň pomohla mame, ktorá je tiež učiteľka a pomôcky by sa jej veľmi zišli.

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@simsalabim na biologii sme z toho pisali písomku a mama bola sklamaná že som sa to nenaucila. A ďakujem vám za odpoveď, pomohli ste mi, potrebovala som trošku usmerniť a poradit sa

simsalabim
18. máj 2021

@nina_lukc dolezite je si uvedomit, ze to malovanie ta na 99% neuzivi. To mozes mat ako super hobby a mozno to raz vyjde a bude z teba uznavana a ziadana umelkyna. Ale s najvacsou pravdepodonostou nie.

nistika
18. máj 2021

asi budem teraz za matku roka....ale je to zbytocne a uplne ale uplne ta chapem! mam vs, strednu som ukoncila niesom ziadna socka ale doteraz som nepochopila na co ta stredna skola vlastne bola dobra a dodnes vnimam tie styri roky ako totalne premrhanie mojho vzacneho casu....zial k zivotu to treba je, lebo bez maturity je zivot tazky az nemozny...ale zase aby silou mocou niekto trval na jednotkach no neviem to mi pride cez....su skoly kde je dolezity priemer znamok, su take kde beru kazdeho a take kde sa staci naucit na prijmacky...nejako to treba vydrzat vsetci sme to vydrzali

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@simsalabim áno to určite chápem ani neplánujem také niečo, ja sa plánujem zamestnať ako učiteľka

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@nistika tiež to tak vidím, ale ja to beriem tak že som ešte mladá a nerozumiem tomu veľmi tak som chcela veci vidieť z viac uhlov pohladu, takze dakujem pomohlo.

ndrag
18. máj 2021

@nina_lukc tak sa neuc, vykasli sa na to a o 5 - 10 rokov tu budes vyplakavat s pochybnou gramatikou po internete, ci ti nema niekto prispiet na potraviny a drogeriu 😝 😂

beronsche
18. máj 2021

@nina_lukc hlavne pouvazuj,čo chces v živote robiť.. áno, viem, v tvojom veku to nie je ľahké rozhodnutie..
Chápem aj, že naše školstvo je aké je, množstvo zbytočného balastu.. ale nie všetko je len zle..
Snívať o biznise s ručne maľovanými pomôckami je fajn. Máš na to kapitál? Vies, ako na marketing? Ak to nevyjde a budeš len pre mamu maľovať, z čoho budeš žiť?
Ak sa ti nechce učiť, povedz si, ako by sa ti chcelo makať za pasom.. 😉
Navrhujem sa hecnut, nechodiť poza školu, učiť sa, zmaturovat a až keď si budeš úplne istá, čo chces v živote dosiahnuť, potom prípadne zmenit svoje nasmerovanie..
A že je dôležité upratať a navariť, nuž áno, ale toto ti bude stačiť? To je všetko, čo chces dosiahnuť? A venovať sa budúcnosti? Veď preto predsa do školy chodíš..

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@ndrag hej diki to pomohlo

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@beronsche ručne maľovanie je len hobby, ktoré už môžem začať pomaly teraz. Učiteľka by bola moja práca a ak by moje hobby nevyšlo, stale by som mojej mame pomohka a aj sebe, lebo by som ušetrila peniaze na skolske pomocky a tie stoja celkom peknu sumu

marcellka32
18. máj 2021

Ja si pamätám ako som v 17 mamke tvrdila načo mi je vodičák, veď nemáme auto....mamka ma dotlacila chodiť do autoškoly a jej odpoveď bola: my nemáme auto, ale v živote ho budeš mať, alebo tvoj partner, alebo ti ho daju v práci....dnes si neviem predstaviť, že neviem šoférovať, a popravde asi by som sa bála si ho urobiť.... takisto je to s učením v škole, nikdy nevieš kedy čo z toho vyuzijes....ale ty píšeš: nebudem sa učiť to, čo viem, že nikto ešte nevyužil..ako vieš, čo nikto ešte nevyužil? Veď nemáš ešte pracovné skúsenosti.

renab
18. máj 2021

@nistika nebudes sama. Ja som tiez pri prvych dvoch detoch zastavala nazor, ze sa ucit treba vsetko, minimalne na rozvpj pamate by to sluzit mohlo.
Po rokoch a pri tretom synovi, ktory ma odpor k biflovaniu sa niecoho, co mu bude nanic, som ustupila a riesime len predmety, v ktorych bude pokracovat na VS.
Uz si vobec nemyslim, ze ucit sa vsetko, je potrebne. Nepotrebovala som to ani ja, ani starsie deti.
@nina_lukc klobuk dolu, ze sa zaujimas o prakticku stranku zivota a aj za to, ze sa venujes aj umeniu. Poradit ti neviem, treba to prebrat s rodicmi. Ak mas v hlave jasno, akym smerom sa chces v buducnosti uberat, treba sa skusit s nimi dohodnut, ze z tych predmetov budes mat napr. jednotky, ostatne najhorsie trojky. My to tak s najmladsim mame a odvtedy nie je problem so skolou.

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@marcellka32 tak teda keď vy ich máte tak mi prosím povedzte či poznáte niekoho kto využil keď vedel že aké najteplejšie počasie bolo v Žiline dna 4.5. v roku 2021?

nina_lukc
autor
18. máj 2021

@renab ďakujem naozaj pomohlo určite sa skúsim porozprávať

nistika
18. máj 2021

@nina_lukc co vyuzil....otazka znie ci si niekto tieto chobotiny po desiatich rokoch vobec niekto pamata nieto to este vyuzit.....

nafka0483
18. máj 2021

@nina_lukc Ako ucitelka budes mnoho z tych "hluposti" neskor potrebovat. Ani sama nebudes vediet ako ale v prislusnej situacii budes rada, ze si pamatas taketo veci. Nehovorim, ze vyuzijes uplne vsetko do bodky, ale az casom a vekom sa naucis niektore veci ocenit.
Ja viem, ze sa mi hovori lahko, pre teba su to teraz nezmysly, ale ver tomu, ze vsetko ma svoj zmysel.