Mám depresie a nechcem chodiť do školy

17. máj 2021

Ahojte, chcem sa poradit. Mam problém, ze mam depresie, do skoly nechcem chodit a rada by som ju skoncila len rodina s tym nesuhlasi (koncim druhy rok na strednej). Ja ich chapem ale mam inu predstavu o zivote. A trapim sa tým, ze ma nerespektuju. Zase je tu priatel s kt. chcem byt stale byvali sme spolu pol roka pridem naspat domov a nemozme spolu byvat. Trapim sa a neviem co mam robit. Dakujem za kazdu jednu odoved.

simsalabim
17. máj 2021

A aku mas predstavu o zivote iba so zakladnym vzdelanim? je tvojou tuzbou cistit WC v obchodnych centrach? Ako si budes zarabat? Z coho budes zit?

autor
17. máj 2021

@simsalabim Ahoj. Chcem podnikať a viem aj ako a s čím.

lenkakravcova
17. máj 2021

Cez leto si nájdi prácu. Prácu, nie brigádu (alebo podniká ako píšeš, nik ta nedrží - škola v tom nie je prekážkou). A po lete uvidíš ci z tej prace budeš mat takú radosť ze budeš chcieť nechať školu a robiť túto prácu do konca života. 🙂 po lete sa ozvi.

suzitok
17. máj 2021

A depresie mas z coho?

simsalabim
17. máj 2021

No tak im dokaz, ze ti to pojde. Rozbehni to podnikanie uz pocas studia na strednej skole. Mozno zistis, ze to nie je take jednoduche a ze je lepsie mat aspon maturitu v ruke. Podnikat bez urciteho ekonomickeho rozhladu a znalosti prava moze len kamikadze.

autor
17. máj 2021

@suzitok Ahoj. Je toho na mňa veľmi veľa... nátlak od rodiny hlavne.

lasona
17. máj 2021

Bez vzdelania? Máš nasadené ružové okuliare a veľa filmov pozeráš...s čím chces podnikať?máš kapitál? , akú máš predstavu ?.. Sa zobuď...podnikanie nie je vôbec jednoduché...najprv dokončí strednú školu, to je základ...

zuzinapipina
17. máj 2021

Zavolaj na Ipcko, poradia ti, povzbudia ta 💜drzim palce

suzitok
17. máj 2021

Tlak rodiny je slaby odvar toho, aky tlak ťa čaká pocas podnikania, ktore nefunguje tak, ako si ty predstavujes...

autor
17. máj 2021

Ja som sem prišla po radu a či niekto niečo podobné nezažil. Neprišla som sa hádať a som na tom naozaj psychicky zle...
Ak ste mala niektorá tiež depresiu tak viete dobre, že to nie je vôbec ľahké...
@lasona

snazilka_bio_mamka
17. máj 2021

to je take mile ak si myslis ze 2 ročnikmi strednej školy ty dokazes podnikať.. to tiez nie je len tak, nestaci ti len "napad". Niektori si nevedia najst pracu ani s vysokou školou. Jasne ze na teba tlači rodina. ja by som sa zložila keby moje decko mi zahlasi ze chce skoncit skolu a ist "podnikať" a byvať s priatelom a bohvie co, asi by ma trklo.

suzitok
17. máj 2021

Depresia sa lieči u psychologa, alebo u psychiatra a nie utekom od rodicov a zo školy

suzitok
17. máj 2021

@snazilka_bio_mamka no ja mam tiez druhaka na SŠ, este nema 17, neviem si predstaviť keby mi toto robil...ale tam asi ani zazemie nebude ok...

hiro
17. máj 2021

Nuz, niekto ma vlohy na podnikanie. Ale musis cakat ze tvojich prvych par podnikani skonci s dlhmi pokial na 3-5 zalozenie firmy to vyjde... A na kazdy rozbeh budes potrebovat niekolko tisic € ci desiatok tisic. Takze najprv by som skoncil skolu, zarobil si a zacal rozbiehat podnikanie popri praci - s istym prijmom na jeho financovanie.

liljana
17. máj 2021

Prezradim tajomstvo. V 16-17 sa skoro kazdy pubertak citi nepochopeny, skolu nepotrebuje, vsetko vie najlepsie a mysli si, ze s nedokoncenou strednou skolou mu svet poklakne k noham. A skonci ako vacsina, co si nedali povedat, ako ta upratovacka, co umyva zachody.

simsalabim
17. máj 2021

Tak dokoncit strednu skolu nie je lahke, ale podnikat lahke je? Mas velmi, velmi naivne predstavy o zivote. Ak mas naozaj depresie, liec ich u odbornikov. Rodicia ti chcu iba dobre, maju viac skusenosti a vedia, ze so zakladnym vzdelanim ostanes na dne spolocnosti. Ale neda mi - dnes je take lahke povedat, ze "mas depresie" lebo zivot nejde podla tvojich predstav. Mladi ludia akoby nevedia zatat zuby a nieco obetovat tomu, aby zivot podla ich predstav casom bol. Ale tomu treba vela obetovat!!! Nie sa lutovat, ze sa musia ucit to, co ich nebavi a nemozu byt stale s priatelom... Ved zacni to svoje podnikanie. Zisti si, co treba, rozbehni to. Idu prazdniny, budes mat na to cele dva mesiace. Mozno uvidis, ze ti to pojde super . A mozno aj nie.

cickamon
17. máj 2021

ano nie je to lahke ale co chces pocut..zlaticko nechaj strednu skolu, chod do podnikania bez zakladnych vedomosti a kasli na to co ti radia ostatni ti nevedia o svete nic len tvoje predtavy su dokonale a samozrejme ze ked sa posnazis ti vyjdu? prepac, ale radsej sklopit usi a hoci za pomoci psychologa sa dostat do normalu teraz a dat si realne ciele ako nechat skolu a odrazu bum...na podnikanie nemam dostatocne ukoncene vzdelanie ci vyhovujuce priestory hygienyckym normam ci peniaze na mesacne odvody a banka ti ako neplnoletej uver neda 😀 ....naviac neviem si redstavit ako si mohla taka mlada byvat s frajerom pol roka .. sak niesi plnoleta ...najprv ma napadlo ze asi na intraku si si vymenila izbu s kamosom ale ved tie uz su rok zavrete.... ked mas chut podnikat tak bud prestup na skolu kde ta to naucia a skus podnikat popri tom aj ked vazne to realne nevidim este nevies ake naklady a poziadavky musis splnovat a potom po strednej to rozbehni normalne...

mpg
17. máj 2021

Do 18 rokov sa ani nedá podnikať, podnikať môže dospelá osoba, ktorá má vzdelanie na činnosť v ktorej bude podnikať. Treba si ísť dať predpísať lieky, školu dokončiť a po 18 rokoch sa zamestnať a oboznámiť ako to chodí, treba dodržiavať termíny, byť zodpovedný vo financiach a to je niečo celkom iné ako si predstavuje žiak druhého ročníka strednej školy.

lasona
17. máj 2021

Vieš...ja som ešte k tebe milá,...život bude o 100 krát horší...som trošku staršia od teba a mám viac skúseností...je ťažké nájsť si dobrú prácu, a majú to ťažké aj tí, čo majú nejaké vzdelanie...bohužiaľ...a ty budeš mať skončenú len základnú školu..to nie sú dobré vyhliadky do budúcna...život sa s tebou nebude maznať..budeš musieť platiť účty..podnikanie je fajn...tiež začínam..ale je to sakra ťažké...a bez školy...to si neviem predstaviť..tiež sa mi nechcelo učiť...a teraz si hlavu tlciem že som sa mohla učiť...porobiť si kurzy...robím si ich teraz...aby som mohla začať podnikať, keďže to potrebujem...ak máš depresie, chod čo najskôr k lekárovi...nie je to hanba...

suzitok
17. máj 2021

@mpg to je ešte dieťa.. zbytočne tu hovoriť, ma pocit,ze vsetci idu proti nej...zivot ma pri nohách a mysli si, ze svet caka iba na ňu...

1medvedik1
17. máj 2021

Minulý rok som skončila školu. Tešila som sa ako mala na to, ako začnem podnikať. Aj ja stalo, začala som po škole. Podnikám rok a ako raaaada by som bola v škole. Musíš si uvedomiť že rodina ti nechce zle. Áno je to ťažké keď nechceš chodiť do školy a nebaví ťa to, ale uvedom si že môže sa čokoľvek stať, a podnikanie môže zo dňa na deň padnúť. Potom budeš chcieť zamestnanie a kde ťa zoberú? Mne tiež netreba vysokú na podnikanie, ale čo keď o to prídem a budem musieť ísť do zamestnania.. Vždy je to výhoda. Nikdy nevieš čo sa stane. A podnikať môžeš aj pri študovaní. Koľke mamičky podnikaju popri materskej, ale aj par kamarátok podnikala už počas školy. Ak máš depresiu, v prvom rade vyhľadaj psychológa nech ti pomôže a poradí. No ak naozaj chceš a si šikovná tak vieš aj popri škole podnikať. Len si uvedom že podnikanie je robota na skoro 24/7. To nie je ako robota, škola že prídeš domov od robíš si osem hodín a fajront.. Držím palce nech ti to vyjde. Musíš sa veľa snažiť a dať do toho všetko, no bez depresie a s minimálne strednou školou určite.

renka30
17. máj 2021

keď si si istá, že máš depresiu vyhľadaj odborníka- psychológ, psychiater, poradí ti, nasmeruje ťa. Koľko máš rokov, predpokladám, že 16-17, asi by ma piclo, keby že mi dcéra povie, že chce skončiť SŠ v druhom ročníku a ísť bývať s priateľom, v tom rodičov ozaj chápem, že na teba tlačia, aby si to nerobila. Vieš si predstaviť čo všetko podnikanie obnáša, podnikám s manželom 15 rokov a nie je to veru prechádzka ružovým sadom...

1medvedik1
17. máj 2021

@lasona presne aj ja toto isté. Podnikám rok po škole a taktiež si robím kurzy. A mohla som popri škole. Dokonca minule leto som zabila celé s kurzom, pretože som mala robotu od rána do 16tej a potom večerný kurz. O desiatej som prišla domov. A na druhy deň znova.. Celé leto. Nikde sme s priateľom neboli. Teraz účty, a hentaky výdavok, tamtaký.. Je to sakra sakra ťažké.

lucka_ke
17. máj 2021

ani ja by som dcére nedovolila bývať s priateľom v 17 rokoch, škola je dôležitá, ak si ju nedokončíš teraz potom po pár rokoch si ju budeš robiť s deťmi externe a to bude ešte ťažšie ako sa ti zdá teraz a deti prídu veľmi ľahko
čo sa týka podnikania, je to ozaj veľmi ťažké, plus treba poznať zákony a viesť účtovníctvo, treba mať kapitál a skúsenosti, nechcem sa ťa dotknúť, ale máš ružové okuliare na očkách...

lasona
17. máj 2021

@1medvedik1 ja som len nedávno prišla na to čo by ma bavilo a mohlo živiť.😁 Mám stále zamestnanie, do toho rozbieham podnikanie( čiže druhá práca) do toho rôzne školenia , kurzy..niekedy padám na ústa od únavy...keby som tak vedela čo má bude baviť na strednej..tak si to robím počas..vtedy som mala kopec času..ale tak snažím sa...dnešná doba je ťažká...človek sa musí obracať...dobrej práce je málo a na každú pozíciu si zamestnávateľ môže vyberať ...a teraz po corone ešte horšie

annamaria_65
17. máj 2021

Podnikať sa nedá ak nemáš určité znalosti z práva a ekonómie. To jednoducho bez toho nepôjde. Potrebuješ kapitál a odkiaľ ho chces zobrať? Choď k psychológovi ... Porozpravas sa s ním a z depresií sa ti uľaví. Strednú školu si dokončí. Si predstav, že začneš podnikať. Zrazu ti to celé padne a budeš bez práce. Budeš môcť akurát tak verejné WC umývať zo základným vzdelaním. Nehraj sa na dospelú. Máš na to čas. Hlavne povedz doma mamine, že chces ísť k psychológovi a ten ti s depresiami pomôže a veľmi. A hneď sa ti uľaví a budeš zvládať aj školu. Bývanie s priateľom rieš až po maturite. Je to pekné bývať s niekým koho miluješ. Ale uvedom si, že nepracujes a on ťa živiť nebude. Začne mu to po čase veľmi vadiť a budete sa len zbytočne hádať. Na toto máš naozaj čas.

lujza123
17. máj 2021

Pozri je celkom normálne ze máš plne zuby školy a chceš odtiaľ co najskôr vypadnúť. Takéto myšlienky ma/malo občas 90% stredoškolákov.

Ja poznám 3 ľudí čo si z nejakého dôvodu nedokončili školu (1 vyhodili a 2 mali len ucnak bez maturi) a všetci 3 si tu strednú dorabali neskôr popri práci a bol to fakt masaker.
Takže zatni zuby a skus to dokončiť. Alebo prestup na školu ktorá by ta bavila.

Druha vec je depresie, zbehni za školským psychológom, nasmeruje ta ako ďalej. Ci ide naozaj o depresiu (ako chorobu) alebo len nejaké znechutenie zo života. To sú naozaj 2 veľmi rozdielne veci. Depresia je vážna choroba na ktorú treba brať lieky a keby ju mas nebude ta baviť nič, ani škola, ani to podnikanie ani priateľ.

liljana
17. máj 2021

@annamaria_65 Ked ma clovek depresie, tak je unaveny, pomaly nevstane cely den z postele, vyhyba sa ludom. Autorka, ale chce byvat a zit s priatelom, podnikat ... To mi nepride ako skutocna depresia.

suzitok
17. máj 2021

@liljana mne to pride ako truc, priecenie sa...k depresii to ma daleko

mpg
17. máj 2021

@liljana To vyzerá ako pokus uniknúť zo školy, ale kto nezvláda ani strednú školu, tak ten v podnikaní neuspeje. Tam sú ešte oveľa väčšie problémy, realita, dlhy...