Mám doma puberťáka. Je nás tu viac?

sofinka30
3. mar 2009

ahojte,som tu nova a mam doma pubertaka..dalsie babo po nom sa nam nepodarilo,takze je jedinacik a dost mu zacinaju vyrastat rozky.Zatial to uspesne zvladam,akurat chcem,aby mi napisali ine maminky zazitky z ich "vystrelkami".Moj chlapcisko ma skoro 12 a pol roka a nestacim sa niekedy divit-moda,ucesy..je to niekedy sranda.Som myslela,ze len dievcatam zalezi na obliekani sa.Zacali sa uz aj "chlapske"boje o frajerky..zaujme niekoho tato tema,ci vsetky mate este drobcekov ?

bodka70
16. feb 2012

@maminuska , tak to máš riadneho chlapinu. Nečudo, že s ním puberta trieska. MMCH ja toto slovo pred dcérou ani vysloviť nemôžem, to je ako červené súkno pre býka 😝 😀 😀 😀 .
Moja Soňa nie je ani polovička z neho, má 30kg a 144cm výšku. 😉 Ale to máme u nás v rodine- ja som tiež fyzicky dospievala o niečo neskôr ako ostatné dievčatá. V Soninej triede sú skoro všetky dievčatá vyspelé vysoké baby s veľkými prsiami, ona je skôr výnimka.

mima1311
16. feb 2012

Jeeeej super , som nasla temu , kde sa mozem vyzalovat 😀 aspon ma tu isto niekto pochopi 😀 mam da sa povedat uz 2 ks pubosov ako vysitych ...co s nimi ? s dcerou to trieska uz nejaky ten rok , teraz som uz pri nej zrela na psychiatriu , syn len zacina prve kolo , este ze mam doma nojho anjelicka s rozkami , tam to este hadam potrva , kym nastupi puberta 😀 😀 😀

maminuska
16. feb 2012

@mima1311 ako sa u vás puberta prejavuje ? Tiež bordel v izbe a odvrávanie, ofuky a táák ....
Tak môj synátor dnes prišiel domov, povedal že dostal 3 z premeny jednotiek - je inak vynikajuci matikár , pýtam sa čo sa stalo , že sa mu nechelo rozmýšľat, priznám sa bez mučenia a dostal tak povediac mierne po zobáku .
Jasné že to vyvrcholilo do hádok , že debilná škola, už aby to skončil a potom ho už nikto nikam nedostane....., pýtam za čo budeš žit a on na mna zreval : " budem kradnút ! aspon nejaké vzrúšo ako v tomto " podrbanom " meste.
Pomoooc - kde je môj chlapček čo mal na konci piateho ročníka jednu dvojku ☹ a riešil matematické olympiády.

bodka70
16. feb 2012

@maminuska , nestraš, Soňa je teraz piatačka, to ma toto so školou čaká na budúci rok? 🙄 🙄 🙄

mima1311
16. feb 2012

@maminuska bordel ? to co je ? to je slbe slovo , ja keby ze sa aspon trosku nesnazim , tak uz ani dvere neotvoria na izbe , skrine mozem zrovna zrusit , ani jednu vec v nej nema , to len na stolicke , hosc kde prevesene , najcastejsie na zemi , alebo o poschodie nizsie u svokrovcov a uz aj v pivnici su jej veci , o posteli ani nevravim , som jej minule povyhadzovala aj liasty z pod madraca , co tam bolooooooo, jasne ze mala odpoved ..jej tam vsetko nechtiac spadlo,, ...stol uz ani nevidno akej farby je drevo , o sufloch by som mohla rozpravat hodinu ...skolsku tasku mala vysypanu xy krat , ani jednu ucebnicu v nej , par pisaniek co sa ani nedali identifikovat na aky predmet boli ale zato , sminky , srobovak 😲 , nitky , noznice , goralky ...same potrebne veci a kopa casopison ,, flakov,, vsak daka sranda byt v skole musi ...ci ?
Do 4 triedy same 1- ky , olympionicka , pytagoriada , vsetko na prvych miestach ako reprezentat skoly , v piatej triede 3-ky ...z matiky tiez , ked som ju riesila , tak co riesim , maju aj ovela horsie , ona ma celkom dobre ....na hlave melir , pazury spinave , hlavne ze na cerveno natrete , veci dokrcene , cesat som ju este nevidela .....ma normal problem aj po sebe spachnut , vsak nacooooo? Ludia moji ja ju raz nacisto zahlusim , moj chlap minule takeho nerva chytil , ze povedal ze ju niecim trafi a radsej pojde do basy ...a ona nic neriesi , ma nas vsetkych na haku ...
No mohla by som este aj hodinku pisat , ani spolovice by som nebola hotova 😅
Syn minule v tych treskucich mrazoch , u nas bolo bezmala - 30 sa siel vonku spustat na zadku a obliekol si letne nohavice 😠a pod ne ponozky , som myslela ked som sa vracala domov a som ho zbadala , ze ma rovno slak trafi , ked som ho zdrapla ze ci je normalny , mimochodo, uz ani nevladal chodit , lebo mu nohy omrzli , tak povedal ze co stresujem , vsak si dal cizmy ...no to som sa mu vlastne mohla podakovat ze nesiel v sandaloch 😠

Inac dcera je tiez najmensia a najchudsia , vsetky dievcata su vyspele , ona ma okolo153 cm a asi 38 kg , ona nepriberie nikdy m, oblieka si tricka co este nosila pomaly v prvej triede , lebo ich ma tesne na telo a do pol pupka ...maly place , musim ist 😀 vsak asi budeme mat dlhsie o com podebatit 😀

maminuska
16. feb 2012

@mima1311 som sa rehotala nad tým ako si to úžasne napísala, normálne mi slzy tiekli .ˇUplne špičkovo si to vytihla.
Synátor odišiel na tréning - florbal hráva , prvá otázka bude ked príde domov : Čo bude jesť ?
No však a nakradol si si ?
pekne som mu dnes nachystala knihy a učenie a pôjdeme postupne.
Lenže ja som tak niekedy unavená ked prídem z práce a vlečiem svoju dvojročnu dcéru a ešte sledovať aj jeho či sa naučil, či má domáce úlohy , zásadne si neumýva zuby, to musím taktiež ustrážit , slipy nosí aj týžden ak nedám pozor

dioliana1
16. feb 2012

@mima1311 to je na knihu Ako prežiť "pubertu" a nezblázniť sa !?

dioliana1
16. feb 2012

Aj u nás je debilná škola, všetko na háku, na prvú hodinu sa chodí zásadne neskoro, ak vôbec....ja sa nerozčulujem.... sama si nabije nos, sama si bude potom klopať po čele....

mima1311
16. feb 2012

@maminuska ved to , aj ja som si vravela ....pockaj si ta podchytim , budem, doma na materskej , budem, sa s tebou kazdy den ucit .... 😀 ani popravde neviem ake ma hodiny , nas maly ma vycuciava iba pre seba ,.,...zuby , vlasy , to iste aj my , ale teda u nas hlavne aby bola namalovana , ci nechty , ci tvar ..
Co sa tyka jedla , otvori chladnicku ,, uzase tu nic nieje,, no nieje take co by slecna rada , len vsetjko stiplave , surove , varene hadam tento mesiac ani este nejedla ...skoda sa rozculovat ..
Najnovsie spava u svokrovcov , o poschodie nizsie ....uz aj viem preco , tam sa na vecer nemusi umyt ani ucesat , po najnovsom ani prezliect do pyzama aa ze rano si tam ustlat nemusi , nemusim ani hadam pisat ...co sa tyka pradla a poskladania , to nehrozi , skladat nie , radej to vyzlecie a hodi ,, ked uz teda musi,, a nepozabudne sa a neda to do postele alebo pod nu , sup do pradelneho kosa ...odtiasl to mamicka da prat , opere , vyberie , púovesia , pozbiera , pozehli a posklada a ulozi do skrine ...ze som ja nebola taka ,, vyscana ,, 😀 no co , aspon sa nenadrie , ze hej ?
A ked ma nieco urobit , to je jedno ci dcera a ci syn ...a zase jaaaaaaa? precoooooo? vsetko len ja musim , on nic ,

@dioliana1 jo , jo ....len teraz neviem ci uz taka je , ci ju mam sama napisat 😀 😀 😀

ivuska6
16. feb 2012

@mima1311 no ja sa ti cudujem ze sa aj rozculujes ja mam tiez doma to co ty ale vobec ju neriesim potichucku si poviem svoj nazor a je, nema to zmysel sa rozculovat nezmenis to jednoducho musia sami dostat rozum a jim to zacne vadit moja tiez ma vsetky handry na zemi ale jej to neupratujem robila som to a na druhy den to bolo take iste tak som sa nato vyprdla a pokial chce mat oprate musi si sama doniest do kupelne nezbieram nedonese nema oprate a ked uz nema co naseba tak si aj poupratuje aj donese oprat .dalo by sa rozpravat otom az do rana . 🙂

mima1311
16. feb 2012

@ivuska6 no ona prtaveze tam nahadze vsetko , aby to nemusela ulozit ...skrinu uz mala vyhadzanu nespocetne x celucku na zemi a veru nepomohlo , moje kominky maju trvanie jedneho dna ...co so mnou ked som taka blba a mne to vadi , nechodit sa do izby neda , nema ju sama , aj by som to dako vydrzala a skusila nevojst , ale ona robi bordel v celej chalupe ....ma to v krvy ,, neviem po kom 😀 , zrejme po mm
no veru , toto je tema nadlho 😀
stacilo mi prist prvy x do ich triedy na rodicko , som sa porozhliadla po laviciach a hned som vedela kde sedi 😠ma serka ze isto vsetci povedia , no robi ako doma vidi 😠

ivuska6
16. feb 2012

presne aj moja to iste robi vsade zanou zostava bordel v obyvacke ju nazeniem aj v kuchyni nech si uprace sice jej to musim 100 krat povedat ale spravi to nie furt a co sa tyka izby ma ju z bratom mladsim ten ma na svojej polovicke poriadok a ona bordel tiez pohadze na jeho postel hoci co aj na zem ale vzdy to prehodi maly na jej polovicu takze u nej to vyzera strasne na pohlad ale neako som si prestala stoho nieco robit uz sa to neda nad tym rozculovat nevyhrala som nervy v loterii 😀 a tiez mi povedcine handry donese vsetky zo zemi a oper a co ma vedelo najviac vytocit ze raz oblecena vec je uz spinava a pritom nieje.

mima1311
16. feb 2012

@ivuska6 no zrejme mame doma klony 😀 😀 😀

ivuska6
16. feb 2012

@mima1311 😀 😀 😀 mozno aj ....hadam by si aj rozuneli. 😀

mima1311
16. feb 2012

@ivuska6 to urcite , nechcem si ani predstavit , keby mali spolocnu izbu 😀 tvoja je 7macka ?

dankolucka
16. feb 2012

no dievcata..aj ste ma dost naplasili 🙂 u nas to pomalicky zacina, zatial v miernom tempe 🙂, uz viem na co sa tesit..haha...no prajem vam vsetkym pevne nervy.

julincek
16. feb 2012

v dnešnej dobe to je asi klasika, ja mám ôsmaka, ale zatiaľ ho držím na uzde, ale dcéra tretiačka začína vystrkovať rožky, presne ako píšete vyššie -izba je ako po výbuchu a jej to nevadí 😖, no neviem čo bude keď pôjde do osmičky 😕

maartinkaa
17. feb 2012

ahojte!!!! no uz davno som sa tak nenasmiala, ako teraz na tychto vasich prispevkoch 😀 😀 😀 😀 😀 fakt velmi dobre citanie!!!!!!
ja mojho teda este drzim nakratko, ale on je po ockovi, takze necakam nejake pubertalne vystrelky, ja sa skor bojim ked to pride na to moje druhe tornado,,,, 😅 😅 😅

maminuska
17. feb 2012

tak kočky včera prišiel synátor z tréningu a ešte sa len vyzuval tak jeho slová :
Čo je na večeru ?
Tak mu vravím , my máme francuzske a čo máš ty ?Neviem čo si si nakradol
Ostal zaskočený a ani do kuchyne nešiel , nevečeral s nami.
Večer som ho skúšala slovíčka a geografiu ,moje nervy, skoro som ho ...... Všetko je kravina, načo sa to má učiť, prečo sa tí debilní angličania neučia slovenčinu aby im rozumel .
Dnes ráno prišiel do kuchyne, oblečený zas po svojom a trčali mu slipy, tak mu vravím trčia ti slipy a on mi vraví aby som začala sledovat modu že tak sa to teraz nosí , vlay nagelované ale z ust mu smrdelo ako z kanála.
Osprchoval si sa včera ? To ako fakt sa musí vždy po tréningu ? 😠

Otvorím dnes elektornicku žiacku a tam odkaz od učiteľky - Vás syn sa počas vyučovania napcháva
Ďaľšia poznámka - Naťahuje spolužiačkám podprsenku .

Hľadala som na internetenejaký pracovný tábor, ale to pre takéto mladé ešte deti nie je, ale keby bol hneď by som ho tam šupla.

zabka8423
17. feb 2012

@maminuska idem precitat, co ste pisali, mam pocit, ze toto mam doma v light verzii, to ma maly len 9. a ten tabor, je od 10 rokov a musim to vyhladat, je to military tabor pre deti, kde maju vojensky vycvik a rezim 🙂 uz sa neviem docakt, kedy bude mat junior 10 a ide tam.

ivuska6
17. feb 2012

@mima1311 ja uz mam 8 aj dnes rano si umyvala vlasy a uterak hodila malemu pri postel fen na jej posteli ale ja uz si nic stoho nerobim vobec mi to zili netrha. 😀

bodka70
17. feb 2012

@mima1311 , no ja sa bohužiaľ ani nemôžem vyhovoriť na MM, že dcéra je bordelárka po ňom, lebo opak je pravdou, muž je poriadkumilovný až takmer pedantný. To zdedila mladšia dcérka po ňom - je síce lenivá do upratovania, ale nerobí taký bordel ako tá staršia. Tá je skôr po mne, tiež som bola bordelárka ako decko a ani teraz nie som nejaký maniak do upratovania. Akurát že do takého štádia ako ona to nenechávam dôjsť, sterilný poriadok a vyrovnané veci na poličkách nemusia byť, ale aký taký základ upratanosti áno - t.j. umyté riady, dlážky, odrobinky zo stola a pozbierané veci zo zeme.
A zčasu na čas chytím záchvat energie a všetko si upracem. To som robila ako puberťáčka - celý týždeň bordel, ale keď už toho bolo priveľa, tak už mi to vadilo a všetko som si naraz upratala.
No moja slečna nie. To ona 3 veci hodí na zem či na posteľ a po mojom upozornení (asi 100x) horko ťažko dvihne s otráveným výzorom jednu vec a medzitým narobí bordel s ďalšími desiatimi.
Ale už to robím ako @ivuska6 , hoci to chce pevné nervy, čo je jej povinnosť, nerobím za ňu, aj keby som si jazyk mala zodrať od pripomínania. 🙄. Včera si urobila párky a že či ich môže jesť v detskej pri stole. Ja že kľudne, keď budeš mať kde položiť tanier? Tak musela odpratať aspoň 3 veci (knižku, servítky, pokladničku) aby si urobila malé miestečko, čo nebolo zapratané na stole. A potom asi polhodinu upratovala na stole, ale to som musela byť v detskej a navigovať ju ako 3-ročnú, inak by nič neupratala. 😔

zabka8423
17. feb 2012

tak my mame doma 9 a 3, cista katastrofa. fyzicky dieta, mentalne inde, sikovny na argumentaciu, az niekedy neviem, co mu mam odpovedat, vyjednavanie neplati, ani po dobrom, ani po zlom, nic. vcera spominal peniaze, vreckove, reku naco ti je vreckove, desiatu do skoly mas, mas co pit, dostavas ovocie a sladke a ked potrebujes, kupim ti. po vonku nechodi, iba tu dole pod panelokom sa hravaju, aj to tam vydrzi hodinu a ide domov, cize po meste sa mi neflaka, neviem teda na co chce peniaze. ale sme sa dohodli, lebo vcera som mu dve hodiny upratovala izbu, este den prredtym mal silne reci, ako mi pomoze. tak som povedala, budes si sporit, ak chces mat peniaze, ale stylom, ze za kazdy den upratanej izby 10 centov, ak tam uvidim bordel, minus desat a takto som to nastavila na kazdu jednu cinnost - zuby, sprcha, vlasy, oblecenie. pretoze do zubov ho musim nutit, aby sa poriadne vydrhol vo vani, aby splachoval po sebe, aby si na wc kvapku utrel, aby si zlozil veci, ked si ich vyzlecie, ved toto je katastrofa, dcera trojrocna chodi a upratuje po nom 😀 😀 to uz je co? takze teraz beriem do ruky papier, zoznam cinnosti, na chladnicku a budu sa robit ciarky. a nie ze vrekove kazdy den, ale na konci mesiaca sa to zrata a az potom, za zasluhy. sme to rozratavali, na drobne mu to ani nedoslo, tak som plesla, reku sak za rok si mozes usetrit 150 eur, tak zrovna rozziarene oci ako z reklamy na ocne kvapky, tak som zvedava. lebo iinak to uz nejde. no a na margo tohto este, bavili sme sa o tom o osmej vecer, o deviatej som sla zhasnut do izby no a samozrejme, v poupratovanej izbe za hodinu uz stihli byt asi 4 veci rozhadzane ale neskutocnym stylom... dalsi problem, ze ekd sa hraju, nedokazu sa hrat s jednou vecou. vsetko povytahuju naraz .. uaaaa. no a v sobotu mu hovorim, ber vysavac, budes mi pomahat. prosim pekne, vytiahol na mna nejake veci z unicefu a WHO, ze deti rpacovat nesmu a nesmu byt zneuzivane na pracu, skoro som odpadla. tak som mu vysvetlila, ze ja ked som s ujom bola mala, tak uz v siedmych rokoch sme mali podelene domace prace a bez debaty, proste slo to. tiez nam otec daval "motivacne" korunu, pat korun, bolo to fajn a zvykli sme si, ze obcas sa nam nieco ujde do sporkasky. a v pondelok mu idem zalozit ucet, pozerala som banky, v csob maju slonik a od 8 rokov davaju aj platobnu kartu, rpicom je tam pasivny internet banking a rodic si moze nastavit mesacny limit aj denny limit, hoci by to mesacne malo byt len 10 e. chce pocitac novy, nech si setri tam. niekedy ho nechapem, ked aj dostane peniaze, niekedy ich zmoli v penazenke aj dva mesiace a niekedy ide do obchodu a rozflaka na hovadinach. a "milujem" vyroky mojej mamy, ze ved ho nechaj, su to jeho peniaze. uz zabuda na to, ze ona nas dirigovala, co si kupime za peniaze k narodkam a podobne. my sme nemohli len tak ist a sami si kupit, pekne povedala, z coho vyberieme, aby to nebola blbost. minule som si kupila bravo a skoro ma prekotilo, o com ten casak je, kks...ale my sme boli take iste v puberte, mein gott 😀 😀 neviem si predstavit, co bude dalej, ked sa to rozvinie naplno. jaj a minule som mu kupila tricko a povedal, ze je to trapne. potom zase pouziva slovo huste a coool, omg 😀

zabka8423
17. feb 2012

a najzaujimavejsie, ako nas vnima, ako starych oproti nemu. sa rehocem vzdy, lebo ma divne otazky: mamina, ty si zila v renesancii? alebo: mamina a ked si bola mala, mali ste uz telku? mali ste lego? minuel sme s drahym spominali na roky 80. a maly kukal na nas ako puk, ze co ste skakali? gumu? a to ste preskakovali akoze gumu z peracnika? uplne valil oci, ked sme hovorili, ze sme travili vela casu vonku, vedeli sme sa zahrat, jedli sme travu a v jednej ruke omasteny chleba, teplaky s vytlacenymi kolenami, dierky na trickach a nikto neriesil v partii, co mas oblecene. vsetci sme boli "deti ulice", ale aj tak sme posluchali...

maminuska
17. feb 2012

@zabka8423 vrátila si ma do sladkého detstva, presne maslo na chleba , modré tepláky s vytlačenými koenami .
Dnes keby som dala detom iba maslo na chleba tak si myslía že sme velmi chudobní.
Aj my sme skákali cez gumu , skákali tu škôlku , hrali vzadu na ihrisku vybíjanu a nikto neriešil či máš tričko po surodencovi .
Bol síce komunizmus ale prisahám ja ako dieta som to nijak zle nevnímala, chodila som do kružkov na tábory, cez leto som bola na ulici s kamarátmi , často sme jedávali aj chleba s masťou a posypané cukrom - mňam, boli len dva druhy zmrzliny a stačilo .
Ako tým nechcem tento systém ospevovat, sama som pravicovo zameraná ,ale terajšia doba detstvu nepraje.

inkinka
17. feb 2012

Tema je odlahcena, ale mat doma pubertiaka neznamena mat len v dome neporiadok vo veciach. Pubertiak si robi poriadok sam v sebe, v svojom vztahu k zivotu, k ostatnym, poriadok v materialnom svete sa mu popri tom moze zdat nepodstatny. Vieme mu pomoct v tomto pre neho tazkom obdobi?

maminuska
17. feb 2012

@inkinka aj puberťák potrebuje pravidlá a istoty.
Myslím že každý rodič pomáha ako vie a to nielen v oblasti poriadku , ale aj v čase puberty by sa mali učit že nežiju na danom preistore sami a sú tam aj iní členovia domácnosti.
Poriadok sám v sebe a vo svojom živote si je treba robit medzi určitými mantinelmi a tie zadáva rodič. Ak ich nezadá , výsledkom sú popíjajuce 16 ročné decká na lavičkách , rozbíjajuce fľaše a fajčiace.
Ja som synovi mantinely nastavila a na tých trvám bez ohľadu či sa mu to páči alebo nie, ale mám pochopenie pre jeho štýl obliekania, také veci mu aj kupujem , vystískam ho bez ohladu na to či ma štve alebo nie, kedykolvek mu poviem že ho lubim , bavíme sa o sexe, jeho frajerkách ale to neznamená že tolerujem jeho humusáctvo , klamstvá a tak

zabka8423
17. feb 2012

@maminuska cisto ako moji rodicia 🙂

maminuska
17. feb 2012

@zabka8423 nejak som to nepochopila, alebo mám to cháoat tak že tvoji rodičia tak k tebe pristupovali?

inkinka
17. feb 2012

@maminuska viem, ze tato tema je vedena ako ventil s nadhladom a sama som sa pousmiala na zazitkoch mima s tym, ze v jemnejsej podobe to poznam 🙂 ale z toho väcsinou deti vyrastu. To co ostava, su spomienky, ako od rodicov pocuvali len neustale vycitky, ake su lenive, neporiadne a neschopne a nebol zaujem o to, cim oni ziju - teraz nehovorim o nikom konkretne, pisem len pod dojmom toho, co mi nedavno povedala moja dospela dcera, ze vela jej znamych dostalo od rodicov materialne vela, ale nemaju s nimi v z t a h.