Mám kúpiť synovi gitaru?

zuzana_kov
11. sep 2015
Používateľ zuzana_kov je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od zuzana_kov.

Môj syn (druhý stupeň zš) začal počúvať rock a, samozrejme, hneď sa chce učiť hrať na gitaru. Poznám ho veľmi dobre, za 2 týždne sa na to vykašle... dovoliť mu to aj tak? Nechcem zbytočne vyhadzovať peniaze za gitaru a učiteľa, ale čo ak sa mu to náhodou zapáči??? Aké máte skúsenosti??

dominika6
11. sep 2015

@zuzana_kov
moja dcéra bola nadšená pre gitaru,otravovala ma..tak som jej kúpila lepšiu hračku 😀...samozrejme o týžden bolo po nadšení,ani učiteľa jej nebolo treba...
ja by som bola za návrh ak by ho niekto učil,na svojej gitare doma ale kupovať mu zatiaľ nemusíš...
ak sa uchytí,kúpiš...

vedorka
11. sep 2015

gitara je lacnejsia ako napriklad klavir, alebo bicie 🙂 ja by som mu kupila 🙂

ckatka
11. sep 2015

ja na toto len jeden komentar - manzel chcel hrat na gitare - ale rodicia mu nekupili - kupil si az sam za svoje vreckove a naucil sa hrat sam - z pesniciek, z klipov, z internetu...
Ak ho to bude bavit a bude po tom tuzit - najde sposob ako sa ku gitare dostat (vezmi ho do hudobnin, ukaz kolko stoji - a nech sam zhodnoti ci na to "ma")
Manzel dodnes nevie "odpustit" mame, ze mu gitaru nekupila, hoci ktovie ci by ho to tak chytilo aj vtedy.
Ja som napriklad chodila do ZUS na flautu, hoci som chcela harmonku,...a tak aj to moje hranie vyzeralo :D
Vzdy lepsi hudobny nastroj a pocuvanie rocku...ako drogy a zla partia alebo sedenie pri pocitaci...
Ucitela platit nemusis - je milion videi na youtube...

pumpkincake
11. sep 2015

Ucitela platit nemusis ? Akoze zaklady naozaj su naj ak sa nauci u ucitela. Najprv ho vezmi do zusky ci na to ma sluch, ci ho to bude bavit. Porozpravajte sa ze ci naozaj to chce. Ja som bola tiez taka vsetko som chcela aj ma to bavilo ale nevedela som si vybrat to jedno com budem na 100% a mama ma uz potom nepodporila v nicom. A to mi chybalo take , ze "ano podporim ta lebo na to mas, ale budes to robit a snazit sa" lebo je normalne , ze dieta casom upadne a prestane ho to bavit, ale rodic ho musi nakopnut a podporovat ho ak na to naozaj ma. A to zistite len u odbornika napr v zuske. A nie je pravda, ze gitara je lacnejsia ako klavir. Priemerna stoji okolo 1000€ moj byvaly bol ucitel hry na gitare a dennne vyberal ziakom gitary. No zacat moze samozrejme aj s 200eurovou. 🙂

0silvia0
11. sep 2015

@zuzana_kov no bola som v takej istej situácii. Syn otravoval, tak sme kúpili gitaru už z druhej ruky. Pár krát si na nej zabrnkal a keď zistil, že nebude do týždňa hrať ako Jimmy Hendrix, gitara zostala stáť v kúte a sadal na ňu prach... Po roku sme gitaru predali (za takú istú cenu ako sme ju kúpili) a život išiel ďalej. Potom ešte chcel hrať futbal, hokej, karate, výtvarná... pri všetkom vydržal rok. Takže gitara bola u nás najkratšia epizóda.
Takže rada odo mňa: kúp, nikdy nevieš, čo drieme v dieťati, prinajhoršom ju neskôr predáš...

pumpkincake
11. sep 2015

A este aj ze dieta sa hlada, skusa. Je normalne , ze nieco mozno zanecha , ze ho to chvilu drzi,ale kym neskusi nezisti. Ak na to ma a chce to tak ho podpor. Ale potom uz nech popritom nevymysla dalej.

ckatka
11. sep 2015

@pumpkincake musim ti oponovat, som tak trochu do hudby odbornik...a mozem ti povedat ze chlapci co sa naucili hrat na gitare podla internetu, kaziet, rockovych videi a pesniciek, su lepsi gitaristi ako ti co vysli zo ZUS. Nie, nevedia hrat podla not, ale maju tam ten drive a to srdce - co ziakom zo ZUS chyba. Viem porovnat. Samozrejme, vsetka cest ucitelom na ZUS ktori to robia inak - ale standardne vidim tento rozdiel.
Moj muz napriklad hudobny sluch nema, nepocuje falosny ton ani ked mu prejde po nohe...ale na gitare hra ako maly boh...

guiseppinka
11. sep 2015

@pumpkincake staci ak niekto dietatu ukaze. sama som samouk - flauta, gitara, klavir. nikdy som nebola v zuske a dokazem v pohode hrat. inak, kde si prisla na to, ze zdoraznujem PRIEMERNA gitara stoji 1000 €? jasne, ked je to nejaka elektricka, tak mozno ano, ale myslim, ze na zaciatok staci obycajna spanielka a tie kupis, uz tie lepsie, v pohode okolo 80 az 100 €.

bubelko
11. sep 2015

@zuzana_kov u nas plati pravidlo, ze ak nieco zacne, musi dokoncit - minimalne sezonu alebo v hudobke skolsky rok. takze syn chcel hrat na cello - ok, boli sme sa pozriet ako hodina predbieha, boli sme na koncerte, aby videl, ze na konci skolskeho roka maju koncert. stale chcel, tak sme pozicali cello a zapisali do hudobky. a hej - obcas sa mu cvicit nechce, inokedy zas cvici aj mimo povinneho cvicenia... takze ja som za to skusit, ale s jasne stanovenymi podmienkami. je druhak. mal by vediet, ze ked nieco chce, tak je to aj s pozitivnou strankou - nauci sa nieco, ale aj s "negativnou" - musi cvicit, obetovat tomu trebars chvilu volneho casu.

ckatka
11. sep 2015

@guiseppinka ano, ja som kupila pred par rokmi za 1000SK - to sme tusim prave nabiehali na euro - v bazari, peknu, dobru, akurat struny sme vymenili a nic jej nechyba - ved nejdem hrat na podium a na cundri sa aj tak obucha :D :D

ckatka
11. sep 2015

@bubelko super pristup - tiez by som to tak riesila... aspon sa nauci ze spolovice spravena robota nie je spravena...

pumpkincake
11. sep 2015

@ckatka ty si tak trochu hudobnik a ja som studovala ma konzervatoriu 🙂 takze asi nie som mimo

@guiseppinka zobrala som tu sumu od mojho byvaleho, s ktorym som zila 4 roky a je profesionalny gitarista a uci aj deti. A uci deti uz nie v ba ale v hladovej doline a proste normalne hrajuca gitara stoji nieco. Hanika napr. Ty dojdes do hudobnin bohvie kde a kupis si nejaky pozliepany kus gitary za 20€ alebo v lidli, ale to nehra, to len drnga .. aj chut hrat prestane pri takom zvuku. Dobra gitara by mala mat zvuk a nie len vypadat. A hovorim o klasickych gitarach. Stale som s nim chodila vyberat gitari ci uz po sr alebo do hu. Bezne si jeho ziaci vvyberali za 3-5000€ ale to uz pokrocili, ktori to chceli aj studovat. Ako pre hobby staci okolo 200eurovz

womankc
11. sep 2015

U nás tak ako bubelko , chceli hrať na cello tiež , dcéra aj na husle , oboje nám zapožičali na zuše a dohoda bola , že proste ako do školy, rok musí sa dokončiť a tak sme prekonali aj dve krízy, že už sa im nechcelo, ale tiež sme to rozdiskutovali, že je to zaplatené tak do toho dňa a potom možno uvidíš , že chceš ďalej a tak aj bolo. A mali sme dobrú učiteľku, čo ich vedela zaujať , kadečo vymýšľala dcéra úspešne skončila celý prvý stupeň - syn skončil rok pred koncom kvôli škole , že nestíhal sa aj učiť a robili ešte aj aktívne šport a výtvarku a tak museli dve činnosti ustúpiť a ostal mu len šport, ale základ má a hocikedy keby chcel sa k tomu môže vrátiť .......... Ja zo zásady podporujem akúkoľvek činnosť na ktorú chceli ísť a časom vyselektovali , ale vždy museli dokončiť rok, alebo polrok celý......

ckatka
11. sep 2015

@pumpkincake nehovorim ti ze si mimo - len ze moja skusenost hovori nieco ine.... ved prave to je ten problem nas studovanych .... nemame to, co musi mat rockova hviezda... 🙂 a dosiahne to len mizive percento z tych deti, ktore idu cestou ZUS - konzervatorium (lebo tam nie je matika) - a VSMU...

A potom tychto absolventov umeleckych odborov stretavam brigadovat v Tescu lebo sa nevedia uzivit...
Tuto chlapca chytil rock, a maloktory rocker hudbu studoval, ver mi 🙂 Ked chlapec v sebe najde tu chut a snahu, tak to pojde ci uz s ucitelom alebo bez neho, ci na starej hnusnej gitare alebo na niecom za tisice. V bazari mozes najst kusky, o akych by sa ti ani nesnivalo (ano musis mat trochu stastia) - ale stava sa ze sa tam dostanu nastroje z pozostalosti hudobnika alebo clovek sa dostane so zlej situacie a potrebuje prachy tak predava.... Tiez som tak natrafila - bola to kvalitna gitara a stala relativne malo. Neoplati sa ti kupovat novu/drahu ked vies ze sa na to decko mozno vykasle. Je to uz pomaly pubertak - nie je blby - pocuje rozdiel oproti Nirvane 🙂 Ale moze to mat ako motivaciu - ze ked sa budem snazit, budem mat aj ja taku gitaru...

sisaka
11. sep 2015

@ckatka suhlasim s tym, ze hudobka nie je potrebna, hlavne na zaciatok, ak ma niekto v sebe ten drive, motivaciu, poznam kopec takych muzikantov, ktori skladali pesnicky, ani noty nepoznali a mali svoj sposob zapisu . Vonkoncom ale nesuhlasim, ze k tomu nie je potrebny hudobny sluch, ako davas za priklad tvojho partnera. Bez neho sa clovek moze aj "poskladat " a neda to a je vylucene, aby hral ako citujem "maly boh" Hudobny sluch a zmysel pre rytmus je zaklad, bez neho mozes dret aj 5 hod denne a nic z toho nebude, ked raz "nepocujes" tak ti mozu pesnicku aj 100 krat zahrat a nenapodobnis ju

ckatka
11. sep 2015

@sisaka tiez ma to prekvapuje ale je to tak... je to skor o tom ze to ma viac rukach ako v usiach...

janinah
11. sep 2015

gitara sa odporúča od 9 r. kvôli rukám- prstom,drobné slabé prstíky by sa len trápili.....syn chcel hrať na husle,skúsili sme normálne v zuš,vydržal 1,5 roka,potom som videla,že sa len trápi,sluch má,ale nie vytrvalosť,okrem toho mal aj šport,takže ten stačí....má 10 r. a poškuľuje po bicích,počkáme,kým "bude mať rozum" a vedieť čo ozaj chce....som za to dať dieťaťu vyskúšať všetko čo chce,ale aj s určitými pravidlami,napr. vydržať určitú slušnú dobu,nevzdať sa po mesiaci,náš tam mal spomínané husle,potom karate,vydržal 1 rok,ale skúsil....a veci kúpiš aj z druhej ruky vo veľmi slušnom stave a za dobrú cenu

maria1989
11. sep 2015

@pumpkincake riadne piano určite nestojí 1000 eur. možno nejaký šunt elektronický.

katrin21
11. sep 2015

@maria1989 starsie , ale fakt starsie piano kupis v pohode za 1000Eur... a elektronicke uz aj s kladivkovou mechanikou v pomerne dobrej kvalite.. " šunty " kupis po 500 Eur..

maria1989
11. sep 2015

@katrin21 ach tak, to fakt staré mi nenapadlo. môže byť. elektronické ja nemusím ani keby bolo za viac eur 🙂

pumpkincake
11. sep 2015

@maria1989 kto hovoril o piane? Ved ja som iba o gitare hovorila a aj to priemernej

maria1989
11. sep 2015

@pumpkincake napísala si, že nie je pravda, že gitara je lacnejšia ako klavír. ale ako vidím, môže to byť aj pravda. práve som pozrela na nete a normálne pianino kúpiš staré aj za 500. čudné.

pumpkincake
11. sep 2015

@maria1989 kupis ale aj gitaru kupis za par eur ale ako to hra je uz vedlajsie pre niekoho ..niekomu staci, ze to len ako dany nastroj vyzera

katrin21
11. sep 2015

@maria1989 ani ja nemusim elektronicke... ale zase nie je to taka zla volba, kto nie je zvyknuty na klasiku... ja Petrof klasicke.

katrin21
11. sep 2015

@zuzana_kov kludne to chalana moze drzať aj dlhsie., mozno konecne nasiel nieco, pri com vydrzi.. okrem toho hudba cloveka rozvija ... takze podla mna kup tu gitaru.

siusinocka
11. sep 2015

môj tiež chodí na gitaru. sú lepšie dni aj horšie. ja by som to volila asi tým, že by si na nu musel prispieť.. vtedy by ho to vydržalo držať dlhšie... viac si ju bude vážiť... ale kúpila... radšej nech chodí hrať ako sa tárať s kamarátmi po uliciach

j.a.n.e.7
11. sep 2015

Ja som to riešila minulý rok, keď bol môj syn ešte len pred nástupom do 1. triedy a boli zápisy aj do umeleckej školy ktorú mám hneď pri dome, sám si vybral, že chce sa učiť na gitaru a prešiel prijímačkami, takže sme gitarku kúpili. V normálnom obchode zn. Valencia okolo 60,- E to vyšlo, 3/4 veľkosť. Teraz ju používame už druhý rok a verím, že ešte aspoň 2 vydrží kým z nej vyrastie 🙂. Jeho to baví, má dobrého pána učiteľa, tak nech sa rozvíja...

Ak teda Tvoje dieťa prejavilo záujem, možno naozaj nech najskôr ide na prijímačky, ak ho teda neplánuješ učiť sama a uvidíš, čo Ti povedia... Ja si myslím, že deti treba podporovať v záujmovej činnosti a z hudobných nástrojov je práve gitara v tom dobrá, že nie je ani až tak drahá a tiež je prenosná a v civilnom živote aj dosť použiteľná. Takže tak 🙂

tjaden
11. sep 2015

@zuzana_kov ahoj, vždy som chcela vedieť hrať na gitaru ale mama si myslela, že ma to prestane baviť, mám dcérku a ozaj by som ju to rada raz naučila, lenže sama som tú možnosť nemala...takže sa ako stará koza raz budem učiť hrať na gitaru s ňou

siusinocka
12. sep 2015

@j.a.n.e.7 my máme 3/4 a syn už je 6 na základnej.. a stále na nu hrá...

j.a.n.e.7
12. sep 2015

@siusinocka Tak to ma teší, lebo pôvodne sme si mali kúpiť 1/2 a našťastie sme to do prvej hodiny nestihli a jedno dieťa to tam malo a pripadalo mi to ako pre trpaslíka a učiteľ povedal, že teda radšej nech kúpime tú 3/4 🙂