Mamičky pubertiakov, poraďte mi, čo s nimi

jaja94
19. júl 2019

Ahoj žienky, podelme sa o skúsenosti pocity, názory...

Ako vyzerá u vás bežný prázdninový deň s pubertiakmi? Co robievate, kam chodíte?
Ako zvládate pubertu? Resp. Aké prejavy pozorujete u detí? Ako sa správajú pubertiaci medzi sebou, k mladším súrodencom a pod..?
Mam na mysli 10-11-12 ročne deti?

janinah
19. júl 2019

syn 13.r. ...čo počúvam a čítam,tak som max. spokojná s priebehom puberty u nás....

sintra
19. júl 2019

Tak to ma pobavilo, ze puberta zacina v 15tich 🤣 Komu, kde? Urcite aj take vynimky su, ale vacsine ovela skor. Moj ma 12 a posledny rok s nim riadne sije. Nastastie nerobi nic vyslovene zle, ide skor o permanentnu odutost, furt chce byt len v izbe zavrety, nikam s nami nechce chodit, vsetko je trapne... ma obcas aj svetle chvilky 😁 Vtedy sa dokonca pride pomojkat.
Moja mama je byvala ucitelka a tiez vzdy vravela, ze siedmaci su najhorsi.

jaja94
autor
19. júl 2019

Ďakujem za príspevky, musím povedať, že podaktore aj pobavia, i keď mne doma tiež moc do smiechu nie je 🙄😜

jaja94
autor
19. júl 2019

@sintra ten istý scenár mame doma, akurát mame 11r..
A ešte ma napadlo, že u nás je na vrchole odvravanie, ku všetkému sú pripomienky a neustále a precoooo zase ja?

sintra
19. júl 2019

@jaja94 ano aj take mame. A poriadny zmysel pre dramaticno k tomu 😁 Uz som sa dozvedela aj take, ze mu nicim zivot 🤣

hettinka
19. júl 2019

@jaja94 a ďalšia fáza je “Prečo všetci môžu a ja nieee???”

To sme u nás riešili, keď dcérine spolužiačky v 13-14 rokoch vysedávali v baroch a po kávach a ja som jej to zatrhla. A teraz povie, že je vďačná, že som bola prísna a nedovolila jej všetko. A povie zo aj mladšiemu, keď niečo riešim a zakazujem, že má byt rad, že riešim.
Inak, u nás sa vždy aj vysvetľuje prečo nie, prečo áno. A s manželom mávame rovnaký názor, takze u nás nefunguje, že jeden zákaze a druhy povolí.

jaja94
autor
19. júl 2019

@hettinka no to je naozaj neefektívne, keď jeden zákaze a druhy povolí... To je úplný nezmysel..

em321
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mooonika1975
19. júl 2019

10,11, 12 nie je pravá puberta, pockaj si na 15 a vyssie

mooonika1975
19. júl 2019

@tenerifka 0resne, 10-11 rocni, to bola nádhera, ešte také papulky, 4 a 5piatak, no sú ešte malá deti, šli sme všade kde som naplánovala. Teraz? 15, to už len kamoši a svoj program, ale teda ja tiež plánujem, ale veru tazko sa to už plní pri nich, stále má nueco, raz jeden, raz druhy

ada309
19. júl 2019

Moja 11rocna pred chvíľou prišla za mnou ze chce gélové nechty 🙈.. Samozrejme som zatrhla, nasledovalo : bože ty si hrozna nič mi nedovolís, všetci majú len ja nemôžem.. OMG

tenerifka
19. júl 2019

@mooonika1975 ved to, ze tym 11-12-rocnym este mozes rozkazat, resp.musia respektovat tvoje rozhodnutie, ale 15-rocna si aj tak urobi po svojom, trik je v tom, vychovat ich do tych 15-tich tak, aby to ich rozhodnutie bolo co najblizsie tvojim predstavam. A 17-rocnej uz na noc mobil len tak nevezmem, to uz sa skratka neda, ale vzdy som isla a aj idem prikladom, ze mobil nechavam vypnuty mimo izby, snazim sa dohodnut cas na playku, davam robit domace prace, navrhujem spolocny program (napr.chodia so mnou rady do kina😝), a hlavne tie zaujimave dovolenky-tento rok Mexiko(lebo Maldivy min.rok bola straaasna nuda😈), a na rok mozno Singapur a Borneo, to mi nepovedia "nie"

mooonika1975
19. júl 2019

@tenerifka takto nejako je to aj u nás, ale teda, každodenný boj, 😅

mamina87
19. júl 2019

@sorciera24 že 8.je rovnaký ...len už si zvykneš 😂😂😂 normálne pukam smiechom

samema
19. júl 2019

@sorciera24 moje dvojicky budu teraz v 9.r. tak sa teším, že už to bude lepšie 🙂

mamina87
19. júl 2019

Uf normálne sa teším na 7 ročník ....my máme 5 deti ...ako ja mám 2 chalanov 11r a 9r ...manžel má 15r syna a 9r dcéru a spolu máme syna 1,4mes 😁
15 r ...je maniak na hry ...mal úlety 2 ...ohľadne cigi a alkoholu ...ale inak je s ním v pohode ...a klasika že má bombu v izbe ...že treba 100krat niečo opakovať ...
Môj 11r to už je iná káva ...s ním trieska na totálku ...tiež musí mať posledné slovo ...hral by sa od rána do večera na mobile ...ale v škole mal samé 1 ....som zvedavá na 5 ročník ...a naši 9 rocny ....oni sa nemusia ...furt niekomu niečo vadí ...nemlaskaj ...nedychaj ...a koľko sa ozaluju ...mne ide niekedy hlava rachnut 😞 ale zas zabávajú mi drobca keď potrebujem navariť ...alebo niečo spraviť ...od septembra zas pritvrdime 😁😁😁😂😂😂 asi si to hodim

mooonika1975
19. júl 2019

@tenerifka no to ti poviem, môjho lakam na Anglicko, pomaly ho musím prosiť, aby šiel. No a Maldivy by mi starší ani nešiel. Tiez nuda. Tento rok vymýšľam Alpy, tak také ich baví, akčné. 😁 Ale ja mám chlapov, ty asi slecny

wena
19. júl 2019

Ja keď čítam túto diskusiu, tak mám pocit, že som mala nejakých divnych rodičov 😁 naši boli radi keď sme s nimi už nechcelo nikam chodiť a mohli ísť sami dvaja na výlet, do kina, na návštevu atď. Asi tak od 12 rokov nás už ani nebrali na také rodine akcie pokiaľ sme nechceli niekam ísť a som im za to vďačná, že nás nenutili ani nemali pocit, že by sme mali spolu takto tráviť čas. Ja som v tej puberte mala už svoj svet, bola som rada sama, veľa som čítala, s kamoškami, vonku a tak, neviem si predstaviť ísť s rodičmi do kina alebo na túru alebo aby mi organizovali čas. Svojim deťom chcem dat tiež priestor v puberte, podľa mňa to patri k tomu osamostatnovaniu od rodičov.

tenerifka
19. júl 2019

@wena nie na vsetky deti plati rovnaky meter. Ja si pamatam na stastne obdobie, ked mña aj brata otec braval v nedelu na vylety-jaskyne, zamky....velmi sa mi to vrylo do pamati,mala som 14 a velmi ma to bavilo, bol to taky nas ritual.Na mamu si v z toho obdobia ani nepamatam.Mojim detom davam priestor, ale chcem byt aj s nimi, chcem s nimi mat taky vztah, aky som ja nemala s mamou, lebo nikdy nemala cas ma ani pocuvat. Dovolenky uz takisto planujeme spolu, valat sa na plazi nechcu, tak hladame kompromis. Nastastie nie su moje baby take pojasene a rebelske,ako som bola ja, ale my sa vela rozpravame, argumentujeme, pocuvame jedna druhu a mozno to je aj tym.

hettinka
19. júl 2019

@tenerifka tiež to tak cítim. Sama by som zo nenapisala lepšie. Deti majú priestor, ale nedeľné popoludnie u nás patrí rodine a vyhovuje to (zatiaľ) všetkým. A dovolenky tiež trávime zatiaľ spolu, naši nie su nároční na destináciu. Aj Chorvátsko im stačí, hlavne nech sme spolu intenzívnejšie, ako bo všedné dni.
Dcéra hovorila, že by už aj nesla.., ale keď prišlo na zajednavanie dovolenky, bola rada, že ide s nami. Potom z nej vyšlo, že ona nechcela ist preto, že je to už s ňou drahé, že to platíme a aj iné jej letné aktivity a ona ešte do rozpočtu neprispieva. Ale zaplatím rada, keď chce ist. Každý rok si myslím, že už naposledy...

tenerifka
19. júl 2019

@hettinka zlata je, ze na vas tak.mysli.Ja si takisto hovorim, ze rastu a za chvilu naozaj budu mat svoj zivot, ale su to nase deti a vzdy budu, a vsetok cas, co spolu stravime, nam je vzacny. Do nicoho ich nebudem nutit, necham to na ne. My si raz do roka vyberame taku dovcu, ze ideme velmi daleko, aby manzel nemusel brat pracovny mobil a stale zdvihat telefon, proste 2 tyzdne len my. A na september som im dala vybrat tyzdeñ Azory alebo Slovensko, vybrali si znova Slovensko

eriksonka1234
19. júl 2019

@jaja94 u nás bol najhorší minulý rok, prešiel na 8 r. gympel a dovtedy úžasné, milé, spoločenské, dieťa sa zmenilo na nepoznanie. Našťastie známky mal samé 1,ale to správanie čistá katastrofa. Tento druhy polrok už bol lepší (7rocnik), tak len dúfam, že od septembra to bude len lepšie. V decembri bude mať 14 rokov. Inak tiež by bol najradšej zavretý celý deň v izbe. Aj v nej trávi väčšinu času. So sestrou 8r.ma pekný vzťah, ale ona je zlatíčko, veľmi ho ľúbi a radšej vždy ustúpi, ako by sa mala hádať.

mooonika1975
19. júl 2019

@wena zase keby si deti nechala od "puberty" teda 10, 11 rokov podľa niektorých, takto diera, nech si robí čo chce, moc dobrý príklad nedostáva, tiež si nerobíš čo chces, musí dieťa vidieť, kde je koniec jeho aktivitami kde sa prisposobi, malej " skupine" tj rodine. Ja keby nechám, nech si robíš, vo chcú, sú stále na Pc a mobiloch a to mi ver, boli vedení správne, takze dobrý príklad v nas mali.

sisaka
19. júl 2019

Syn ma 11, nemyslím si, že je v puberte, Ak decká odvrávajú, sú drzé, musia mat posledné slovo, nechce sa im nič robiť, tak to môže byt výchovou a tým, že im to rodičia dovolia a tolerujú.
Deti neprestanú testovať hranice v 5. rokoch, testujú ich stále, aj keď sú starší, keď všetko hodime na pubertu a budeme dúfať, že to prejde je dosť možné, že keď nakoniec naozaj príde puberta bude to ešte horšie.
Bežný prázdninový deň vyzerá tak, že cely deň je dieťa v kempe-športovom, kde môže spáliť energiu a poobede, keď príde, tak môže ísť na telefón, zahrať sa hru a ak sa mi zdá, že je na tom pridlho tak vyhadzujem von. Keď mám voľno, tak ideme niekde na bicykloch, do kina, niečo pod mojim dohľadom navarí, ideme na výlet. Keď mame dovolenku, tak ideme cela rodina spolu. Na vyber nemá, destináciu vyberáme my, on si môže povedať, čo by tam chcel robiť, vidieť a zakomponujeme. Chodila s nami aj dcéra, až do 17. rokov, tiež sa už ku koncu zduvala a nechcela ísť, teraz ma 20 rada by išla, ale cez prázdniny maká a nemôže, takze teraz tak akurát spominana, že tie dovolenky boli vlastne celkom fajn.
Deti netreba nechať o všetkom rozhodovat a nechať ich robiť, čo chcú, lebo potom fakt “puberta” príde aj v 8. rokoch
U nás teda nehrozí, že by dieťa povedalo, že na dovolenku nechce ísť a tým pádom ostaneme koli nemu doma. Takú teda u nás nehrali ...
páči sa mi, ako to ma
@tenerifka a
@hettinka - super prístup, klobúk dole.

solange
20. júl 2019

@tenerifka @hettinka uplne s vami suhlasim, moj nazor je ze to hodnotne, co ja ako rodic viem dat pre buducnost dietatu, je dobre vzdelanie a spolocne zazitky. Moj ma 11, tiez sem tam tiez uz gula ocami a preferoval by sediet doma na mobile, ale na neho este stale zabera hlaska "ok, zostan, ale menim heslo na wifine". Nastastie my vela cestujeme a on cestuje rad, tak dufam, ze mu to aj pri tej tvrdej puberte vydrzi a bude s nami cestovat rad az do dospelosti. Ale aj tak som sem tam prehlasena za matku tyranku, u nas cez skolsky rok je mobil a pocitac povoleny len cez vikendy, cez tyzden sa moze aj o zem hodit, mobil a pocitac do ruky nedostane(okrem robenia skolskych projektov, ale to striktne kontrolujem)😊No a hlasky typu XYZ moze a ja nie, idu uplne mimo mna - vtedy len zahlasim, ok, ABC chodi na cinstinu a ty nie, prihlasim ta? alebo som v tom momente postihnuta akutnou hluchotou a nereagujem vobec, tak to uz prestal aj skusat...

hettinka
20. júl 2019

Ja zisťujem, že v rámci SK je veľmi malo aktivít pre pubertiakov. Všade len aktivity pre predškolákov, detské herne a kútiky, smykacky, farmičky... a pre starších skoro nič. Myslím ten vek 10-15 rokov. Pre starších sú zasa rôzne aktivity, ale pre tuto vekovú skupinu to je bieda.
Kam vy chodíte, okrem prechádzok a bicyklovania?

marcellka32
20. júl 2019

@katkabg presne, mám 11 ročnú, všetko je trápne, uprac si prosím izbu ..ach, dobre potom... hore oči vyvrátené, bože....verím že to prejde

eliska13
20. júl 2019

@hettinka my máme na šťastie okolo seba viaceré aktivity napr minigolf, bowling, lanovu drahu, plaváreň, vyhliadková veža, ale ako píšeš toto je už vek kedy to je horšie s výberom a toto čo píšem vyskúšaš raz a viac Tá to nebaví, alebo to ide do peňazí.
Máš pravdu s tými znamkami, ale vieš ako to je....teraz sa uspokojíme s 3 dvojkami a o rok samé dvojky.keby na to nemal je mi to jedno, ale hlúpy nie je len ako píšeš, niektorí sa tešia z 3
@wena len zabudas, že vtedy bola iná doba aj ja som od 12 r zostávala s babkou a rodičia išli na víkend do záhrady na chatu mňa to tam už nebavilo, tak som behala po vonku s kamoškami, susedmi, lenže to ešte deti chodili normálne von pred panelák skákať gumu, hrať karty, vybijanu....dnes necháš dieťa doma a nevylezie z izby od mobilu.Takze, ak nechceš, aby Ti zblblo plánuješ výlet, bicykel, grilovačku...nás ide ešte rad nemá problém ja som ho od malička viedla k tomu, že je veľa pekných veci a má x možnosti ako tráviť čas.

em321
Autor odpoveď zmazal
Zobraz