Používame cookies. Viac informácií tu. OK
patka06
26. mar 2019

@jankastraskova skús napísať tú úlohu ....mám šiestačku, možno vyrieši

ukulela
26. mar 2019

@jankastraskova jednoduchsie je ulohu rovno napisat. snad sa niektora chyti/me ...

jankastraskova
autor
26. mar 2019

@patka06 úloha: Pán tichacek mal na záhrade troch sadrovych trpaslíkov, najvacsieho volal Masko, prostredného Jarko, najmensieho Fanko. Keďže sa s nimi rád hraval, časom zistil, ze ked postaví Fanka na Jarka, sú rovnako vysokí ako Masko. Ked naopak postaví Fanka na Maska, merajú spolu o 34 cm viac ako Jarko. A ked postaví na Maska Jarka, sú o 72 cmvyssí ako Fanko. Ako vysokí sú trpaslíci pána Tichacka? 🤔

patka06
26. mar 2019

@jankastraskova Masko 57, Jarko 40, Fanko 17

vulka
26. mar 2019

Normálne 3 rovnice o 3 neznámych. Masko 53cm, Jarko 36cm a Fanko 17cm.

vulka
26. mar 2019

Asi si chcela aj postup: F+J=M
F+M=J+34
M+J=F+72
Postupne z toho vyjadríš M a F a dopočítaš J.

patka06
26. mar 2019

@jankastraskova oprava po skúške správnosti Fanko 17, Jarko 36, Masko 53.

jankastraskova
autor
26. mar 2019

Veľmi pekne ďakujem dievčatá 😘😘😘

patka06
26. mar 2019

Pomôžeme keď vieme 🙂

ninakajka
26. mar 2019

@jankastraskova mna prekvapuje ze toto preberaju v siestej triede.

patka06
26. mar 2019

@ninakajka neviem či to je klasika učivo, myslím, že nie. Je to asi otázka z Pytagoriády alebo nejakej inej súťaže.

eawynka
26. mar 2019

Akurat, ze 3 rovnice o 3 neznamych sa dnes uz ucia na strednej skole a nie v 6.rocniku :D Len nasa generacia to este takto sikovne vyriesi :D

ninakajka
26. mar 2019

@jankastraskova inak ked napisete do googla zadanie tejto ulohy najde vam riesenie

hettinka
26. mar 2019

@eawynka je to z olympiády. Netreba žiadne rovnice, syn na to prišiel logicky, už neviem ako. Riešili sme to ešte v januári a už to odovzdal.

dskjhfdlkdjhl
26. mar 2019

Je to uloha z matematickej olympiady a uz sa to tu pred casom preberalo. Netreba rovnice, da sa logicky-v tej diskusii som to celkom podrobne vysvetlovala. Este si neodpustim-matematicka olympiada nie je pre kazde dieta, ak to dieta riesit nevie, povinne to nie je, ani ziadna hanba to nie je aka to nevie, netreba to riesit za dieta, nikam to nevedie. Je to domace kolo, ucast v nom sa nikde nepocita a na okresnom uspeju len deti, ktore si to domace vyriesia same.

jankastraskova
autor
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl ďakujem za názor, syn mal vyriesit 4 úlohy, 3 vyriesil sám a s touto si nevedel poradiť, ano je to matematicka olympiáda, a dnes má ďaľšie kolo pytagoriády 😊

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@jankastraskova na postup do dalsieho kola by mu tie jeho 4 priklady stacili, ked tento za neho vypocitaju zeny na MK, tak mu to nijako nepomoze. Navyse, ulohy bolo treba odovzdat do 15.3.2019, na stranke iuventy je uz riesenie:
https://www.iuventa.sk/files/documents/2_olympi...
Celkom ma tesi, ze je tam presne take riesenie, ako som tu niekedy v januari pisala ja-samozrejme, bez rovnic, pomocou kreslenia😉

patka06
27. mar 2019

@jankastraskova držím palce synovi nech sa darí, moju dcéru minula Pytagoriáda tento rok o jedno miesto, v škole skončila na 4.tom mieste.

patka06
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl tiež niektoré príklady počítam spolu s dcérou, ale nie tak, že ja vypočítam a ona napíše, ale vysvetlím postup ako na to a myslím, že to pomôže a vie to použiť aj na iné príklady, aj keď počíta sama ...zatiaľ sa tento spôsob osvedčil

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@patka06 ale to je velky rozdiel, vsak aj v skole, ak je nadseny matikar, tak vedie kruzok MO, kde sa pocitaju podobne (navodne) ulohy a to je idealna priprava.

eawynka
27. mar 2019

@hettinka ja som reagovala na prispevok vyssie, kde to
@vulka takto riesila, len som ju zabudla oznacit ;) je mi jasne, ze na to sustavu rovnic netreba, skor som chcela poukazat na uberanie uciva na ZS 🙂

marikagombitova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tu začni písať odpoveď...

Odošli