Ako možno 13-ročnej posunúť menzes?

moni73
17. aug 2019

Baby, neviete nahodou akym sposobom posunut dcere menzes? Ma 13, menstruaciu ma 3 roky, prve 2 dni dost bolestivu. Mam strach, ze dostane zrovna na cestu - v oktobri idu zo skoly do anglicka a prvych 30 hodin v autobuse, potom uz trocha volnejsie ale nic moc. Rada by som, keby dostala tyzden pred cestou. Moze dostat vyvolavacku? Na 2 mesiace antikoncepciu? Poradte, ked vas nieco napada. Dakujem.

deti95060810
17. aug 2019

antikonc. tak mladé dievča?

thoughtfulweirdo
17. aug 2019

@moni73 Skus sa spytat svojho gynekologa, ci vie o niecom vhodnom pre taketo mlade dievca. Ja by som sa radsej s hormonami len tak nezahravala, nie som nijak z principu proti, uzivam hak a uzivala som aj tabletky na oddialenie, ale v takto nizkom veku by som sa bala, moze ju to na dost dlho rozhadzat. Inak sa moze stat aj to, ze hoci uz aj bude mat po menzese, dostane ho na ceste znova. Neviem to nijako logicky vysvetlit, ale ja zacnem na takmer kazdej dovolenke krvacat bez ohladu na to, v akej casti cyklu prave som

hettinka
17. aug 2019

@moni73 nauc ju používať tampóny. Lieky by som takej mladej nedávala.

lagata
17. aug 2019

Boze antikoncepcia alebo vyvolavacka v takom veku? 😕 Skor by som premyslala nad nejakymi tabletkami od bolesti na tie prve dva dni. Myslim si, ze by spravili mensiu sarapatu. Len premyslam... Ale zase ta chapem, ze to riesis, lebo prve roky som ja mala tiez taku mestruaciu, ze mi bolo na zaciatku brutalne zle az som z toho zvracala a vedela som len lezat 😂

moni73
autor
17. aug 2019

Ved ja sa tiez bojim, preto sa radim... Urcite skocim gynekologicke. Ono pre mna 30+ hodin bez sprchy by bol zabijak. Takze za mna na prd hygiena aj bolest. A pytam sa preto, lebo o tom nic neviem - menzes mam pravidelny, antikoncepciu som v zivote nemala, posuvala som 2x norethisteronom.

lagata
17. aug 2019

@moni73 co sa tyka hygieny, tak dostat kupit take intimne vlhcene obrusky. Na cesty super vec 😉

ketrint
17. aug 2019

@moni73 neviem poradit, napadlo ma len, mensie balenie vlhcenych vreckoviek a tampony s aplikatorom (lahke a pohodlne vymenit aj hocikde na benzinke), ja teda ine ani neviem dobre dat 🙈, Tampax Compak, v DM maju vzdy.
Tiez si to neviem predstavit, je to fakt dost dlha trasa a tazke podmienky, nech sa drzi. Prajem aby to vyslo inak, a keby aj, nech si aj napriek tomu uzije vylet...

tripetta
17. aug 2019

Mala by si to riešiť s lekárom, nie tu. Lebo takéto porady s mamičkami z mk mi prídu bizarné.

eurysis
17. aug 2019

@moni73 skúste sa poradiť u ženského. Alebo učiteľke ( alebo kto ide s nimi ) povedať o čo sa jedná a tiež dcére zdôrazniť aby sa nehanbila oznámiť učiteľke ak by mala bolesti. Určite budú mať prestávky

lagata
17. aug 2019

Tampony s aplikatorom su tiez dobry napad. To urcite zvladne. Ak si da este aj normalnu vlozku, tak bude mat dvojitu ochranu (ak by isli dlhsie a nechce riesit vymenu tamponu na wc v autobuse). Ja som to tak niekedy robievala, ked som chodila do skoly a nevedela som odhadnut, kedy tampon vymenit a bala som sa, ze nahodou preteciem 😅

diana20
17. aug 2019

@hettinka
@lagata baby myslím, že autorke nejde o tampony a silne krvácanie, ak som správne pochopila, problémom sú silne bolesti a aby ich autorkina dcéra nemala, keď bude preč a hlavne nie na dlhú cestu busom.. Ja osobne mám väčšie bolesti, keď mám tampon..
@moni73 poraď sa podľa mňa s gynekológom ake lieky môže brať proti bolesti ,prípadne nejaku kombináciu ak ma naozaj silne bolesti, aby mohla brať častejšie.. len tak mimochodom nie je normálne mať priveľké bolesti pri menstruacii, neviem ako to ma tvoja dcéra ale ak sa nemôže ani hýbať dva dni alebo tak, tak radšej nech sa aj na to doktor pozrie.. moja sestra mávala vždy tak, keď bola mladšia, že nemohla sa poriadne hýbať, nešla do školy a len sa to zhoršovalo, stalo sa neskôr, ked bola uz dospela, že od bolesti aj odpadla, museli sme záchranku volať.. ozaj hrozne , nakoniec jej teraz, keď ma 27 rokov, zistili, že ma endometriozu.. tak si hovorim ak nahodou naozaj ma veľké bolesti, netreba si mysliet, ze je to normálne ako si to mysleli naši rodičia.. 😉 držím veľmi palce až ti niečo dobré doktor odporučí a nech si to tvoja dcéra môže užiť na plno 😊

h_petra
17. aug 2019

@diana20 velke bolesti pri menzese naozaj mozu byt aj normalne. Mala som to tak od 13tich az do maja tohto roku. Potom som otehotnela.
Endometriozu nemam, proste som si to takto ods*ala kazdy mesiac tolko rokov. V puberte to byvalo ale horsie. Zimnica, zvracala som strasne, lezala som na matraci pred zachodom aby som nemusela z postele od odbiehat vkuse na zachod, ak som to dostala v skole, musela som ist hned domov, grcacky v autobuse...
Vesele to bolo

lagata
17. aug 2019

@h_petra presne toto iste som mala aj ja. Mne sa to zmiernovalo postupne vekom (alebo soˇ si uz zvykla? 😅) Ale stale to mam tak, ze prve 2 dni mi je blbo a casto siahnem po nejakej tabletke od bolesti, aby som vedela v praci lepsie fungovat

lagata
17. aug 2019

@diana20 fuha, tak to uz je hardcore. Chuda sestra. Kazdopadne urcite je najlepsie to prebrat s gynekologom. Hlavne ked ide o tak mlade dievca.

lagata
17. aug 2019

Boze mne sa teraz normalne vybavili spomienky z pubertalnych cias. Casto som sa dokonca zobudila uprostred noci na to, ze mam brutalne krce, musela som si ist dat tabletku a cakala som kym zaberie, aby som vedela zaspat. Strasne nieco 😂 (a to mam inak vysoky prah bolesti a znesiem vela)

saskenix
17. aug 2019

@moni73 Podla mna sa treba poradit s lekarom, ja som tak po dohode s gynekologom tiez dostala lueky na oddialenie menstruacie, ked som mala asi 13 rokov, bolo to jediny raz v zivote, tiez kvoli cestovaniu. Ved ide naozaj o vynimocny pripad

kataka10
17. aug 2019

@moni73 Vyvolavacku som aj ja dostala ked som mala 13 (kvoli nastartovaniu krvacania), tak to by nemuselo vadit. Antikoncepciu by som urcite nedavala. Je moc mlada a nemusi jej sadnut, tak aby nemala na pobyte vacsie problemy nez treba. Ale samozrejme treba ist na kontrolu ku gynekologicke aby naordinovala to najvhodnejsie.

diana20
18. aug 2019

@lagata
@h_petra Neviem , mne povedali, že to normálne nie je "rodiť " každý mesiac.. moja sestra tiež ma hnačky, grca a keď je horšie odpadne.. tabletky od bolesti ako cukríky je, už jej aj také silné lieky predpísali, že sa cítila jak zdrogovana, ale účinok len hodinu, nie viac.. Je to hrozne.. tehotenstvom sa to viac môže napraviť.. problém je, že moja sestra napríklad ma len 30% šancu otehotnieť.. sestra bola ale v nemocnici hneď pri prvej menstruacii dva týždne, lebo neprestavala krvácať..

h_petra
18. aug 2019

@diana20 mnou sa od 15tich zaoeral kvoli tomuto gynekolog a nic nezistil.
Tiez som uzivala lieky na predpis, slusny magorak 😁

diana20
18. aug 2019

@h_petra a teraz je to už lepšie? Mojej sestre nijako nepomohli, jedine, čo na to majú je 28 dňová antikoncepcia, teda aby nemala menstruaciu vôbec.. ona to nechce takže trpí stále..

h_petra
18. aug 2019

@diana20 teraz je to skvele, som tehotna 😁
Antikoncepciu som brala v teenagerskom veku cca 3 roky, ale to nie je riesenie, uz by som do toho nesla

zuzanaam
18. aug 2019

Celý život mám veľmi bolestivú menštruáciu, ale len vtedy, keď pravidelne necvičím, konkrétne jógu. Nech dcéra začne postupne každý deň a v októbri môže byť už bez bolestí. Tiež čaj z vitexu jahňacieho zharmonizuje hormóny. Mne zaberajú tieto 2 veci, nič iné okrem toho, ani tabletky od bolesti. Držím palce.

diana20
18. aug 2019

@h_petra ja som brala tiež ale nič mi nesedelo ,tak už kašlem na to.. aj tak som nikdy nebola nikdy z toho nadšená, že brať antikoncepciu..Je to svinstvo a sestra ma ten istý názor.. tak ti držím palce nech v poriadku donosis a možno ti to ak upravi tie bolesti 😉😊

fiafia
18. aug 2019

@moni73 ja som mávala strašne bolestivý tak že dva dni som bola hotová. Raz mi vychádzali rovno na záverečné skúšky to som si nemohla dovoliť ostať doma tak mi gynekológ predpísal na oddialenie lieky a v pohode, žiadne problémy, ani rozhádzané cyklus, nič.

ivett1
19. aug 2019

Mám tiež 13 ročnú dcéru a ja by som to riešila určite "vyvolaním" alebo oddialením...podľa toho , čo by mi poradil gynekológ ... je to jednorazová záležitosť, nemal by byť problém ... hlavne keď máva bolesti a bude cestovať 30 hodín, ale skús sa spýtať aj dcérky, čo si o tom myslí...možno ti povie, že to zvládne a že nebude sama, ktorá bude musieť strpieť menštr. ...inak ohľadne tampónov, ak ich doteraz nepoužívala a nemá s tým skúsenosti, tak by som ich určite práve teraz nepreferovala ... radšej to, na čo je zvyknutá, načo zbytočne stresovať so správnym zavádzaním a pod. ...
PS: naša išla takto do Talianska a bola pripravená, že bude mať svoje dni, brala to ako hotovú vec, nechcela riešiť oddialenie ani nič iné (všeobecne menštr. nerieši, len keď má silné kŕče) ... ale možno zo stresu dostala menš. skôr...

hettinka
19. aug 2019

@moni73 ja by som v 13 nepustila dieťa do Londyna a ešte 30h autobusom. Je to narocne a ak ešte bude mat do toho menzes, o to viac. Naša bola v 1. rocniku na strednej, s odstupom času hovorí, že aj to bolo skoro, že si to ešte nevedela tak užiť. Syn má 12,5 a tiež pôjde najskôr v 15-16, ak bude možnosť. Ak nie, letenky sú za pár EUR, pôjde individuálne.

diana20
19. aug 2019

@hettinka ja som bola uz aj skôr ako v 13 takto busom so školou a príde mi to super, užije si to aj tak dosť, keď bude chcieť niečo kúpiť, bude musieť rozprávať anglicky, podľa mňa super skúsenosť a aj praktické pre výučbu jazyka.. aby si dieťa uvedomilo, prečo je to dôležité..

jaskolka
28. jan 2020

Jednoznačne len s doktorom sa poradiť. Ak uzná že vhodné, tiež jej to môže posunúť liekmi, ale to musí len on rozhodnúť. Ak nebude súhlasiť, určite neskúšajte dačo tak, že nejako svojpomocne zoženieš lieky (norethisteron).

moni73
autor
28. jan 2020

Nakoniec dostala 2 dni pred cestou. Bolo mi jej luto, ale mohlo byt aj v den cesty. Prezila, vylet sa deckam pacil, dosli vystavene a spokojne.