Nechávate deťom mobil bez obmedzenia?

derdia
22. sep 2022

Ahojte, prosim radu. Dcera skoro 15 mala na mobile limit 3 hodiny. Vdety bolo vsetko ok.
Prisla ale na kod, ja som kod zmenila, ale zabudla🤦‍♀️
Takze teraz nema ziaden limit. Travi cas na mobil aj 8 hodin denne. Chodi von, uci sa. Ale doma nespravi nic. Aboslutne nic. Ked ju prosim utrie riad. Aj to musim prosit aj 5 krat a volat ju.
Inak neurobi a nepomoze nic.
Ja uz som zufala. Pride mi to strasne. Ako to mate doma vy? Vdaka. Pomahaju deti? Aj same od seba?

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
seahorse27
23. sep 2022

Dcera 13 r. ma limit 1 hodinu denne. Doma musi upratovat v iba sobotu, cez tyzden si ma udrziavat v poriadku aspon svoju izbu. Mobil dostane, az ked je pripravena do skoly a ma v poriadku izbu. Sama od seba by nepomohla nic, to je utopia…

beronsche
23. sep 2022

10r ma v mobile family link, kde ma limit 45min.. plus blokovane stranky ako youtube a pod. Zvycajne staci, ak nie, vieme sa dohodnut.. A vela sa o tom rozpravame, preco je to takto, ake su nastrahy netu a co moderne technologie bez miery sposobuju..

@derdia ona ma tajny mobil? Odkial na to berie peniaze? Ono, v 15r zacinat s hranicami je tazke..
Jedine si s nou sadnut a dohodnut pravidla. A potom vytrvat. Hlavne treba deti naucit, ze s domacimi pracami sa nepomaha, na domacich pracach sa podiela. Byvas tu? Tak z toho vyplyvaju nejake povinnosti...

zuzulka558
23. sep 2022

Pc nedávam je vypaty asi rok, mne nic nevravia aplikácie atd 🤣🤣 ma 9 dovolene iba hodina denne takze si to deli po 15 minutach aby jej to vyšlo 🤣🤣🤣 niekedy ani tu hodinu nie je, vidi nas rodicov ze mame telefony len na smsky, internet a volanie,, mame ich polozene na policke takze ani ju to nelaka,, mobil nema dovolila som iba hodinky na volanie

akvi
23. sep 2022

@derdia spajs viac nesuvisiacich problémov dokopy a aj preto sa ti nedarí ich rozlúsknuť. Naštve ťa jedna vec - dcéra nepomáha a spojis s inou, ktorá je v tom úplne irelevantná - sedí na mobile. Pretože otázka znie, ak by nesedela na mobile, pomahala by? Chápeš, čo chcem povedať? Proste sa len zamysli, čo ti ozaj vadí. A rieš to. Je úplne jedno, koľko bude dcéra na mobile, ak ťa štve to, že nepomáha, bude ti prekážať aj hodina denne a ak jej zatrhnes aj tú, nájdeš si niečo iné, čomu budeš pripisovať vinu, že dcéra nepomáha. Môže to byť aj opačne samozrejme, že ti vadí, že dcéra je na mobile. Pomahanie s tým ale fakt nesúvisí. Čiže skús sa spýtať sama seba, kde je skutočný problém. A potom ti to riešenie príde aj samo. Alebo sa opýtas. Ale už na konkrétny a ten skutočný problém.

ivca82
23. sep 2022

@derdia nesledujem jej cas, resp.nie tak ako mladsej dcere, ta ma obmedzeny cas cez familylink. Ale zase pozorujem, co robi, aby na tom telefone nebola stale. Tiez sa uci dobre, no nezaobide sa to bez toho,aby som ten mobil priebezne nezakazala. Naposledy minuly tyzden, ked pri ulohach neustale cinkal messenger a ona po zurila, ze je blba, nevychadza jej matika. Nedalo sa s nou komunikovat, tak na druhy den po skole rovno domov a odlozit mobil. Ked sa poucila a zazracne spravila len jednu chybu v matike, vytesovala sa, tak som jej vysvetlila, ze rozdiel je len v tom, ze venovala pozornost tomu co robila a nerozdelovala ju medzi pol sveta. Oni chcu vsetko stihnut, az im z toho hrabe. Pritom ked si to zorganizuju, maju viac casu.

luccija
23. sep 2022

@derdia je to prva generacia co vyrasta s mobilom ved vidis kolko dospelych ma s tym problem nie to este deti.Normalne si dajte limit a take vydieracky, ze jej zakazujes kontakt s kamaratmi jednym uchom dnu druhym von.Ty si mama...aj, ked bude ofucana, urazena nebude na tom tam dlho.A, ze si nezoberie veceru?ona by ju uz mala uvarit mam doma to iste v bledomodrom.Hneva ma kolko casu stravi bezduchym pozeranim nejakych pripecenych videi.Ale, ked nie je dohoda zoberiem ho a vie robit aj ine zrazu chce upiect muffiny ci ma taha von so psom ci bicykel.U nas tiez pomaly deti nechodia von maju kruzky, ucenie...ale tiez sa niekedy pytam to budem brat mobil este v 18 tke?tu knihu krotitelia displejov si pozri je ak na webe je to zavislost.Minule bol psychiater v telerane viac ako 3,4 hodiny je zavislost.
@podmostom nepoznam rodinu kde s tym nebojuju.Idem na kavu starsi ludia obaja na mobile, idem busom spoluziaci kazdy v mobile, male deti v skolke slaba vyslovnost, lebo rozpravky, mobil...niekoho ho to chyti viac druheho menej.
A to pockaj, ked sa zamiluje😆idem na kavu s kamaratkou nic ine nerobi len odpisuje na viber, whatsup.Tvoja dcera sa nudi a v mobile je vzdy nieco zaujimave.Viem, ze vela teenegerov uz nechce kruzky, kamaratov pomaly nemaju...je to strasne pisem mame podobne doma.Ale ja som nekompromisna aj, ked sa hadame🤣ale nepopustim, alebo som povedala, ze jej dam 2 kruzky ci chce ci nie a bude mat zaplneny cas.A cez vikend chodime von, prec to si na mobil nespomenie, az vecer.

luccija
23. sep 2022

@ivca82 ano robia 3 veci naraz a nic poriadne.Je to zle aj na mozog, koncentraciu su zahlten informaciami.U nas to prepuklo pocas online vyucovania ja v robote ona 4 hodine ucenia pocas skoly si vypisovali, trcali sme doma a sedela na mobile.Ja som minule povedala, ze ked raz vyleziem na strechu a vypnem wifi, tak skoro ju nezapnem.Pocitac som zaheslovala ma svoj limit a koniec.Tyzden sa oduvala, ze ju kontrolujem ako male decko a potom pochopila, ze to myslim vazne.

ivca82
23. sep 2022

@luccija ano, to distancne a minimum socialnych kontaktov to len zhorsilo obzvlast v tom veku. Dovtedy bol mobil bez povsimnutia prevaznu cast dna. Uplne sa tomu vyhnut uz aj tak neda. Skupina na messengri z triednou ucitelkou, virtualne ucebnice, prezentacie a podobne. Naozaj len naucit ich rozdelit si ten cas a sustredenie.

derdia
autor
23. sep 2022

@elizabet173 vadilo, ale ona je tvrdy oriesok. Proste ona si ide stale svoje. Nezmeni sa, neriesi, nevnima... 100000 krat sa mozeme pohadat, mozeme sa rozpravat, mozeme riesit, vysvetlovat ona to nechape...
Uz proste prislo na to, ze to nema zmysel. Ale to by stw ju museli poznat..
Ona ako keby mala svoj svet. Ona nechape nase zmyslanie..
Ona sa cuduje preco mi to vadi... Ona mna poklada, za zlu, ze mi to vadi atd. Tazko to vysvetlit... Teraz wifi nemozem vypnut. Ale zachvilu budeme inde byvat wifi budem vypinat.

dskjhfdlkdjhl
23. sep 2022

@derdia Preco sa nestretava s kamoskami osobne? Preco si musia len pisat? Inak, kazde dieta by takto dokazalo cvicit s rodicom, ale Ty si rodic, tak je na Tebe, aby s Tebou takto nemanipulovala.

kubkovamama
23. sep 2022

@derdia nečítam komenty. Poradím,resp.cudujem sa,že to necháš tak 8hod na mobile..vezmi mobil,vypni wifi,vypni data,zmeň paušál,nedobi kredit.A vybavené.Moj keď nedodržal mal smolu,vzala som Pc,notebook,mobil.Kym sa nezmenilo chovanie.Asi trikrát som to spravila a ide svoj limit,vypne kedy má dohodnuté už bez upozornenia.Pomahat pomáha,lenže je to chalan,treba drevo,zvieratá,vysávať si povysava až po 5x,poriadok takisto,ale zas ty máš babu,tie sú poriadkumilovnejšie.Plus umy si,utri si,inak nebudeš mať z čoho jesť.Ja nechám myčku naplnenú aj dva dni,ak ho netrkne ju zapnúť alebo povyberat čisté..🤷Nemôžeš robiť za ňu alebo všetko dovoliť a potom iba lamentovať a prizerať sa.

derdia
autor
23. sep 2022

@dskjhfdlkdjhl ona chodi von, kazdy den, chvalabohu.

dskjhfdlkdjhl
23. sep 2022

@derdia a to potom kedy stiha? Aj chodit do skoly, aj von a este byt 8 hodin na mobile? To si nejako neviem predstavit. V kazdom pripade, treba zakrocit, si jej rodic, nie mladsia sestra. Je zbytocne nariekat, ze nieco nejde, treba si vyjasnit situaciu.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
banalu
23. sep 2022

No ja neviem, ale mna nik neprosil aby som upratala ci navarila 👀 ak moje povinnosti nevoli splnene, nebol kredit, vecierka sa skratila a tak dalej...