Povinné čítanie pre ôsmakov - Marína

sirell
19. okt 2020

Je vhodné zadať ako povinné čítanie pre ôsmakov Sládkovičovu Marínu?
Myslíte si, že ôsmaci dokážu pochopiť túto báseň?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pietra
19. okt 2020

zas tie deti nepodcenujme, urcite ucitelka necaka rozbor na urovni stredoskolaka

katulienkax
19. okt 2020

A take aj niekto číta?😉 si pamätám keď som bola na ZŠ tak take veci sme si zháňali obsahy ...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanulienkat
19. okt 2020

Osmak je dost vyspely aby to aspon ako tak pochopil. My sme to tiez na zs brali,len sme to preberali aj na hodine s ucitelkou. Ked vedia rozmyslat nad blbinami,hadam aj nad tymto mozu pohybat rozumom.🙂

judar
19. okt 2020

Je doba internetu preboha...ked osmak nepochopi zapne google najde marinu aj s celym vykladom ako je myslena a hotovo nemusi nad tym maturovat

pietra
19. okt 2020

@viestta nech das citat cokolvek, budu ziaci, co si to len stiahnu alebo odpisu. To uz rovno nedavajme citat nic. A ver, ze sa to da urobit aj inak, ako len vypytat obsah 😉 Da sa s tym pracovat na hodinach, da sa o tom diskutovat a tam vie ucitel zistit, ci to dieta citalo alebo nie

iffushka
19. okt 2020

@sirell tiež sme to mali v osmičke a nikto sa nad tým nepozastavoval.

choco6
19. okt 2020

Hej pustite mu radsej Tik Tok a nejakeho youtubera to mu da viac 🤦🏼‍♀️🤔 miesto toho polemizovania a vypisovania na MK ste si mali sadnut nech Vam to precita a pokecat co si o tom mysli a uz davno by bolo po probléme 🤷🏼‍♀️ 🙃

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mondolina
19. okt 2020

Marína je moja ♥️ môj piatak prepisoval verše Maríny dievčaťu, ktoré sa mu páčilo.
Ôsmak by mal mať akú takú mozgovú kapacitu, aby z toho niečo pochopil.

sorciera24
19. okt 2020

@sirell som učiteľka sjl a tiež som dala na povinné čítanie buď Marinu alebo Detva a, môžu si vybrať, ak by ste sa pozreli do učebnice literatúry, zistili by ste,ze Marina sa normálne preberá v rámci učiva a rozoberáme ju a predstavte si, že ôsmaci chápu, vedia sa vyjadrovať...k veci, mám pocit, že hlavne rodičia ich podceňujú a myslia si, že keď pochopenie trvá dlhšie než si zvyknutí, tak je to pre nich ťažké..,. Nie je! Verím, že učiteľka aj v tomto prípade bude vedieť s dielom a žiakmi vhodné narábať, aby si z diela niečo odniesli. Nechajte to na ňu a na dieťa 😊

ibrunova
19. okt 2020

Aj syn mal Marínu v osmičke a neubudlo z neho. Preberajú to normálne v škole.

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejka999
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sorciera24
19. okt 2020

@anita1978 veľmi okrajovo, väčšinou sa zabavíme pri slov.literature, ale priznám sa, že túto moc nemusím, zo svetovej mám radšej franc. alebo taliansku, aj tam sú príbehy, kt. zaujmú...

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sorciera24
19. okt 2020

@anita1978 samozrejme, príbeh vždy záujme...čo je super, že ho to nadchlo natoľko, že si o ňom chcel zistiť viac... aj mne sa viac páči Boccaccio či Prevert než Sladkovic😊

basska_b
19. okt 2020

Joj ľudia. To sme už stále blbší a blbší. Ono o literatúre celkovo platí, že človek vždy na ňu pozerá inou optikou, keď ju číta ako 14ročný, 25ročný, 40ročný, 60ročný. V tom je nadčasová

katym77
19. okt 2020

@anita1978 Tomino, keď bol u nás sa na to pýtal aj na iné osobnosti, ktoré v Slovenských dejinách chýbajú. Slovenská história žiaľ nechápe, že vtedy bola ich vlasť Uhorsko.

tamaee
19. okt 2020

ja som deviatačka a čítali sme tu a čo je na tom ťažké ? nepochopiteľne ? dokonca sme sa to museli učiť naspäť

katulienkax
19. okt 2020

@sorciera24 no ja neverím že deti toto reálne čítajú, ja som chodila do ZŠ dávno a už vtedy take nečítali a to som prečítala dosť iných knižiek. Ani dnes by som marinu nedala a ani inú báseň. Proste nerozumiem tomu a nebaví má to. Ale verím že možno tretina to prečíta, zvyšok si naštuduje z internetu a ti čo majú dar reči tak budú vedieť o tom diskutovať aj bez čítania.

sorciera24
19. okt 2020

@katulienkax ti, co necitaju, ten dar reči nemajú...lebo nečítaju vacsinou nič, nielen toto, ano su taki, co precitaju, su taki, kt. aspon časť daju a priznaju to a bavime sa dalej aspon o tom, ale nevynaložiť žiadnu snahu......ja si to viem overiť nielen ustne aj písomne, nerobím to vždy, už su zvyknutí, co odo mna cakat a co cakam od nich ja (obsah to rozhodne nie je), preto ja zvyknem davať na vyber z viacerych diel, aby mali možnosť vyberu, co je im bližsie, ci ich oslovi.....
ano, suhlasim, su ti, co ziadna snaha (ale tym je jedno uplne vsetko) a necitaju nic a potom tie dalsie skupiny, co som spomenula....
celkovo ako strasiak posobi slovko "povinne"...ja im nedavam povinne, ale odporúčané čítanie.....lebo mnohí žiaci i rodičia vidia len to slovko "povinné" , pričom dôležitejší je ten pojem "čítanie"....ale tak už je na každom ako s tým naloží...

simca06022011
19. okt 2020

Samozrejme

kacena4
19. okt 2020

no povedzme si na rovinu, ktory pubertiak dnes cita knihy a dokonca basne!! nezabije ich ak si nieco precitaju popr. sa naucia naspamat, ucili sme sa nase dejiny a spisovatelov my tak preco by sa ich nemohli naucit aj oni, budu sa ich priebezne ucit este aj na strednej skola a maturovat z nich, vekom budu zrelsi.
kazdy clovek chape knihu na inej urovni. ale dolezite je, aby aspon trosku citali, takze preto je obcas nieco povinne, ak by nebolo sedeli by len pri pc hrach a nic by nerobili a mnohi z nich by boli vymleti...

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
patka06
19. okt 2020

Mám tiež 8mačku je to vhodné ..8maci sú už dosť vyspelí, aby pri správnom výklade pochopili
Myslím, že v tomto veku by už mali poznať významné diela slovenskej literatúry aj ich obsah. To že si ich prečítajú ako povinné čítanie ich skôr obohatí ako im ublíži.
Tiež sme to mali na základnej škole ..a dodnes si pamätám úryvky, ktoré sme sa učili naspamäť

stanulienkat
20. okt 2020

@andrejka999 citanie je na to,aby nezomreli sprosti. Aby malu vsebecny prehlad,znalosti,slovnu zasobu,vedomosti. A nezriedka ich to zacne bavit.