Pracovná zmluva na dobu určitú mi skončí v 5. mesiaci. Z čoho sa bude rátať materská?

helena858
17. apr 2019

ahojte.. chcela by som poprosit o radu. Som zamestnana a zmluvu mam na dobu urcitu teda 1rok. Vychadza mi to tak ze zmluva konci v Auguste a to by som mala byt v 5mesiaci tehotenstva. Ako a z coho sa potom vyratava materska? Viem len ze by to malo byt 75% z hrubej mzdy, ale neviem ze ci sa potom rata nejko priemer a ci tie 2 mesiace bez prace mi nejko mozu znizit matersku.. A co v pripade ak by som bola PN pred ukoncenim pracovneho pomeru. Moze to tiez znizit matersku? budem vdacna za kazdu radu. dakujem moc 🙂

evittam
17. apr 2019

@helena858 Kedy zacal PP? Ak v auguste 2018 tak tvoj VZ pre MD bude hruby príjem za obdobie august 2018-jul 2019. Vysku MD neovplyvní ani PN ani dva mesiace bez práce.

helena858
autor
17. apr 2019

@evittam super ďakujem veľmi pekne za odpoved. PP začal 1.9.2018 a konci 31.8.2019. A ešte prosím ta kedy som povinná nahlásiť zamestnávateľovi že pôjdem na materskú? Respektíve ak mi dajú skôr podpísať predĺženie zmluvy a ja to podpisem a až potom oznámim že som tehotná môže zamestnávateľ vyvodiť nejaké následky ? Alebo si môžem spôsobiť nejaký iný problém ? Ďakujem ešte raz 🙏😊

evittam
17. apr 2019

@helena858 Takze VZ pre MD bude hruby príjem od 1.9.-do konca mesiaca predchádzajúceho nastupu na MD. Nastup na MD aspon mesiac vopred pisomne. Ty si este neoznamila tehotenstvo? A nie ziadne dôsledky.

helena858
autor
17. apr 2019

@evittam no zatiaľ nie ešte je to veľmi skoro aby som to oznamovala. Som úplne v začiatkoch 🙈
Ďakujem za info

evittam
17. apr 2019

@helena858 Ked neoznamis tak žiadne "vyhody" co sa tehotných podla ZP tyka aj to si treba uvedomiť. Uz je to len na tebe.

helena858
autor
17. apr 2019

@evittam oznámim ale podľa mna v úplných začiatkoch je to ešte veľmi skoro takze si nechám ešte čas. Len som sa bála že tým že skončím skôr tak mi to pokasle aj materskú.