Pretáčanie bábätka na bok a bruško len na jednu stranu

bambulka222
5. mar 2014

ahojte, mam 2 a pol mesacnu dceru, ktora sa pretaca z chrbatika na bok a na brusko, ale len na jednu stranu. Chcem sa spytat, ci s tym mate dake skusenosti a ci sa zacne casom pretacat aj na druhu stranu, pripadne ci treba s nou dake cviky robit. Hlavicku inak otaca na obe strany. Dakujem za odpovede.

sabina1975
5. mar 2014

nemyslim ze je treba s nou cvicit specialne cviky moja ma 4 mesiace a pretaca sa len z bruska na chrbatik a prave teraz sa prevratila ze z chrbatika na brusko ale iba polovicou tela

timka4
5. mar 2014

aj môj syn sa najprv pretáčal len na jednu stranu. necvičila som s ním žiadne cviky a teraz sa už kotúľa jedným ťahom do jednej i druhej strany, takže si myslím, že je to normálne.
a na 2 a pol mesiaca sa možno ani neotáčal (už si presne nepamätám) takže dcéra je šikovná

martinka_martinka
5. mar 2014

jasneeee to je v pohode moje dieťa dokonca až v stvrtom mesiaci sa zacal pretačať a tiež len na jednu stranu 🙂 potom to všetko dobehol 🙂

typa
5. mar 2014

to co Tvoja dcerka robi asi este nie je original pretacanie,ale akysi prepad,ked ju hlavka prevazi a ono sa tym padom pretoci. Prisla na to,ze to dokaze,tak to skusa. Len na nu davaj pozor,aby sa jej nahodou nic nestalo,lebo je to take nebezpecne a nekoordinovane pretocenie. Normalne pretocenie funguje tak,ze dieta sa ide narp: pretocit dolava,cize sa zacne natahovat pravou ruckou cez telo, postupne rotuje brusko a nakoniec nozky. Pretacanie maju vediet deticky zvladnut cca do 6 mesiaca.

saska.t
5. mar 2014

@bambulka222 presne,to este nie je klasicke pretacanie suhlasim s @typa prave pretacanie prichadza az okolo 6 mes. +-
1 mesiac , takze mate kopu casu...

ivetoy
5. mar 2014

ja som dcerku pretacvala sama,kazde kojenie ina strana ,aby mala peknu hlavku...

trish31
5. mar 2014

@bambulka222 ved ma dva mesiace preboha...Prave dnes som sa rozpravala s fyzioterapeutkou a rozculovala sa nad boomom dnesnych mamiciek ktore sa predbiehaju jedna cez druhu co ich deti dokazu a panikaria ak nieco neurobi na den presne...Deti sa zacinaju pomaly stavat na nozicky v 4.mesiacoch a vsetci nad nimi ochkaju ake je to perfektne a o par mesiacov stoja v cakarni na cvicenie pretoze chrbtica dietatka na to este nebola pripravena.Ake cviky s nou chces robit?Moj syn ma 4.mesiace a vobec sa nepretaca, v 5.mesiaci staci ked zacne sa pretacat na bok...

typa
5. mar 2014

@trish31 napr: moj syn sa zacal pretacat az ako takmer 8-mesacny. Vobec nic nezmeskal - teraz ma 9 a pol a uz si presiel plazenim,sedenim, stvornozkovanim a zacina sa stavat na nozicky. Jednoducho netreba na deti tlacit a neustale ich pozorovat - urobia to vtedy,ked na to budu pripravene 😉

trish31
5. mar 2014

@typa a hlavne sa neporovnavat s druhymi detmi

fopka
5. mar 2014

@bambulka222 netreba prehanat a unahlit sa. dva a pol mesiaca je velmi skoro a cvicit s dietatom v tomto veku by mi ani nenapadlo....mozes viac uskodit a tiez sa priklanam k nazoru typa. moj sa zacal pretacat v piatom mesiaci, ani som nijako neriesila, ze na ktoru stranu a ako... proste to prislo a casom sa zdokonalilo tak ako ma byt, z jednej na druhu, sam sa z nicoho nic zacal dvihat na styri a hojdat sa a postupne sa posuvat po trochu. tento tyzden bude mat 8.mesiacov a sam sa neposadi. ale vobec mi nenapadlo s nim cvicit, ma velmi rad, ked ho ja posadim a paci sa mu to, aj ked viem, ze mu tym mozem poskodit, ale vyslovene sa pyta sadnut si. viem, ze jedneho dna a to uz coskoro pride chvila, ked si sam hopka... takze v dva a pol mesiaci by som take veci vobec neriesila

bambulka222
autor
5. mar 2014

@trish31 nie, tu nejde o to, co dokaze a ci niekoho predbehne vo vyvoji a podobne...skor som sa bala, ze ked stale iba na jednu stranu sa toci a cele telicko vzdy prehyba len na tu jednu stranu, ci to nie je nejaky problem trosku so svalmi na jednej strane tela- ze ich ma slabsie alebo nieco podobne

trish31
5. mar 2014

@bambulka222 nemyslim si...ona podla mna to nerobi este vedome....

lubica7
5. mar 2014

@bambulka222 neboj,mala len trosku '' cvici'' je to normalne 😉

bibistec
6. mar 2014

urcite cim skor k lekarke asi ta poslu na vojtovku, ale cim skor bay nemala problemy

carie32
9. apr 2014

@bibistec a prečo by mala ísť k lekárke?

bibistec
9. apr 2014

@carie32 no ak je problem s pretacanim je mozno problem aj s inymi na to navazujucimi vecami niekedy staci cvicit vojtovku a vsetko sa da do poriadku, ale ak pridu neskoro mozno uz nenavratne budu mat problemy. Poznam taky pripad dieta sa nenatahovalo za hrackami trochu ano ale ked sa mu nedarilo nechalo to tak a o hracku dalej nemalo zaujem, ked sli za lekarkou bolo uz neskoro, dieta malo nejaky problem bolo to v mozgu ak by cvicili nebolo by postihnute ale takto maju problem ma motoricku poruchu. podla mna je lepsie ist k lekarke zbytocne ako neskoro. My sme tiez cvicili 5 mesiacov, a pomohlo.

alex1212
21. jún 2019

@typa čiže ak sa mi malý pretáča nožičkami najskor a potom trup, tak to sa vlastne nepretáča? lebo brucho má silné.. zodvihne nohy a pretočí sa na bok.. robí to od narodenia. teraz má 2 mesiace čerstvo..

typa
21. jún 2019

@alex1212 no pretocit sa Ti pretoci, ale nie je to spravne.
V 6. mesiaci je chrbtica rozvinutá až po panvu a to je hlavný predpoklad k prvému globálnemu pohybovému prejavu a to je otáčanie z chrbta na bruško. Začína pohybom ruky a trupu za hračkou na bok, následne sa pridajú nohy a otáčanie sa dokončí. Na brušku už nemá problém vystrieť ruky v lakťoch a občas sa mu podarí zdvihnúť bruško nad podložku.
Ten casovy interval je orientacny,ale celkovo dieta musi dozriet na taketo veci.

alex1212
22. jún 2019

@typa 2x som ho už našla aj na bruchu.. ale dnes akurát som si všimla, že sa pretočil na bok tak, že sa načiahol za mnou..a už aj lepšie pasie.. tak to asi jedno s druhým..

kythos21
2. mar 2022

@bambulka222 prosím vás ako to dopadlo po rokoch?

lienka.7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bambulka222
autor
3. mar 2022

@kythos21 dcérka je v poriadku, všetko sa postupne naučila 🙂

kythos21
3. mar 2022

@bambulka222 ďakujem pekne a kedy zmizla tá asymetria prehybania na jednu stranu? Stvornozkovala už symetricky?