Puberta 12 ročnej. Ako to prežívate vy?

bibula
12. nov 2008

ako ste na tom? moja dcera ma 12 r. no a niekedy mam dost. staci mi len ju vidiet,a to este ani hubu nemusi otvorit-potom tie jej reci,pripomienky....stale to iste dookola jej opakovat a stale a stale,kym nepoviem co chce pocut a potom zase a naozaj? ale mami a preco?---no proste neda sa vyhoviet-stale je zle.
....huba velka,robota ziadna,pomoct nemoze -musi sa ucit,kamaratky a von to vzdy pripravena.
😖
ako ste na tom vy?
ja som pubertu prezila doma vo svojej izbe za knizkou ,mama ma volala sa najest,inac by sm ani nos nevystrcila .....
😔

zdenallicka
12. nov 2008

AHoj, ja myslim, ze vzdycky muze byt i hur...;o)) Pracuju jako vychovatelka a mam v praci same takove deti.. Ty mas doma jednu Svetlanku, ja mam v praci denne na starost 7-17 takovych... Tak se drz, piluj trpelivost a nez neco rekknes, napocitej do desiti.. Nebo radeji do sta... 😀 😉

bibula
autor
12. nov 2008

hej,lenze potom nasleduje, to uz sa som mnou ani nerozpravas? no co si ticho?to uz ti tak vadim? a podobne

ucitelku-ani vychovavatelku by som nikdy nerobila-by som ich asi z koze vydrala. obdivujem ludi,co s" nimi" vydrzia pracovat. 😒

zdenallicka
12. nov 2008

bibula: Vydrz, jednou to prejde..;o)) Sedni si s ni nekdy, uvarte si kakao, kaficko, cajik... a proste si popovidejte jako zenske... Ty se ji zeptej, jak by si vasi komunikaci predstavovala, jak by chtela, abyste spolu vychazely a co je ochotna pro to udelat... Potom ji rekni, jak si to predstavujes ty a zkuste dojit ke kompromisu.. Rekni ji, ze i ty mas nekdy pravo "vypnout" a neposlouchat nikoho... A ze ona je dost velka na to, aby se zabavila sama... U me v praci to zatim vzdycko vyslo...;o)

zdenallicka
12. nov 2008

bibula: A jeste neco - je dost velka na to, aby pracovala... Proste ji zadej jeji pravidelnou praci.. Treba vynaseni odpadku, utirani nadobi, myti bot, uklid pokoje (musi to byt ale v pravidelnych intervalech! Udelejte is na lednicku rozpis - co, kdy, jak a ze zacatku ji casto odmenuj pochvalou, nekdy treba i malu sladkosti.. Pomalu ji pak prestan pripominat, ze ma nejake povinnosti a uvidis - zacne pomahat automaticky.. A kdyz nezacne, rekni ji, ze kazdy ma v rodine nejake povinnosti... Ty varis, nakupujes, uklizis, ucis se s detmi.. Tatka ma na starost garaz, auto, opravy v domacnosti, pomaha tobe.. A co dela ona??? Proste ji zadej ukoly a treba prestane byt tak neodbytna...

vika34
12. nov 2008

ahojte ja mám doma 11 ročnú dcéru a tiež to už začína,ale má povinnosť upratať kuchyňu dokiaľ prídem z roboty,ale občas hodí výhovorku,že prišla neskoro a nestíha a čo mi hrozne vadí je neustále pindanie .Každá veta začína ,ale,prečo a pod.

atlaska
13. nov 2008

tak my mame uz 15,5 a kazda odpoved je "Ale, nieééééééé!
Prace ma nadelene, vysavat, triedeny odpad vyniest do kontajnerov a udrzovat svoju izbu aspon bez smradu,lebo upratat ju nema vyznam, o 5 minut je v tom istom stave ako pred upratanim. Ale je to chalan, tak aspon trocha priviriem oci,ale len trocha.

zdenallicka
13. nov 2008

vika, atlaska.... 😀 Je to des s pubosema, co??? Budte v klidu, jak jsem psala, mam jich od 7-17 ks... 😉 A to je otom nekdy na nervy... 😀

zdenallicka
13. nov 2008

Jo a holky, hlavne neustupovat... Budou vas chvili nenavidet a v pokoji o vas budou kamaradum vypravet desne veci, ale vydrzte a jednu vam za to podekujou... A kdyz nepodekujou, aspon budete vedet, ze jste pro ne udelaly vse, co bylo ve vasich silach...;o)

bubca
13. nov 2008

bibula: to si popisovala moju dcéru? 😀 Domka bude mať 12 za chvíľu a teda, niekedy sa pýtam samej seba, či tú jej pubertu prežijem v zdraví a bez toho, aby som ju "prizabila"...na všetko má odpoveď, ja ako mama som totálna trapoška, ktorá ničomu nerozumie 😀 😀 😀 , moje názory a postoje sú predpotopné a zásadne, ale zásadne musí mať vo všetkom posledné slovo... 😝

emily333
13. nov 2008

ach tie posledne slova vedia nas vytocit riadne cooo?

bibula
autor
13. nov 2008

uz som jej rozplanovala domace prace-kazdy den aspon malickost-teraz umyva kupelnu-napodiv bez slova-asi chce ist von 😅
no a ten slovnik-dyk-neviem ake i.-))),ty kokso,haluz,si haluzna a podobne. ked pouzijem jej slovnik ja povie-si trapna ... to ma este nenapadli vsetky tie novodobe slovicka.
a tak hlasno vyprava-ale to asi z tej skoly,kde sa prekricuju-vzdy ju musim upozornit nech rozprava tichsie.
este dobre,ze mam deti tak neskoro po sebe,by som si to mohla rovno "hodit"
😉

bibula
autor
13. nov 2008

bubca-no tesi ma,ze nie som v tom sama🙂
odkial z ba si? nie su spoluziacky,to by bola sranda-dat si stretko aby o tom nevedeli a by sme pouzivali ich slovnik-by sa asi poriadne za nas hanbili a by im to doslo,ako sa chovaju 😀 😀 😀
bibka chodi na gympel v petrzalke.

bubca
13. nov 2008

bibula: som z petržalky, aj naša malá tu chodí na gympel 🙂 a sama v tom určite nie si a teší ma, že ani ja 😉 , lebo niekedy si pripadám ako spadnutá z marsu...a presne ako si písala vyššie, aj ja som pubertu strávila s knižkami a moja mama ma prakticky musela vyhadzovať z bytu, aby som išla aspoň na chvíľku von...
A k tým výrazom tvojej Svetlanky, to isté mám doma, fakt sú ako cez kopírák 😀 😀 😀

bibula
autor
13. nov 2008

bibka chodi na pankuchovu 6 do tercie 😀 -tak tam je ten "problem" puberty? 😝

bubca
13. nov 2008

jéééééééééééj, tak to síce nie sú spolužiačky, pretože mne malá chodí do primy, ale asi to fakt bude tou školou 😀 Bývate v petržke?

bibula
autor
13. nov 2008

hej,pri dostihovej drahe....aj vy? 🙂

sestri
20. nov 2008

ahojte...určite v tom nie ste same...moja má cez 11 a ja sa bojím, či sa pri nej dožijem staroby...my sme v puberte také neboli.....niekedy by som ju najradšej strieskala, ale to nemá vôbec význam.totálne ma ignoruje, počuje, len to čo ona chce a papuluje jedna radosť...o slovníku radšej nehovorím, ale sú ešte v pohode, na ulici som počula už aj horšie...

bibula
autor
20. nov 2008

my sme zase "pohadane" ,ak sa to tak da povedat.....dnes mi povedala,ze doma nic nemame,je tu bordel a o nic sa nestaram.ked som jej na to povedala,ze velmi rada sa o nic nebudem starat,ze jej vyhoviem,chvilu nieco este hubovala a dorazila to ozaukou-co budes varit? a ja-nic,ved sa o niec nestaram,ako sisi zelala.
teraz asi spi,lebo ma domace vazenie a je tam ticho.som spravila narychlo cesnacku-lebo fakt doma nic nemame, som mala v plane ,ze ju necham s ondrickom a pojdem,no ked som videla aka je nabrusena na cely svet, nedam jej predsa maleho 😖
a ze tu je bordel? akoze hracky vsade-no a co,ved na noc zase upracem....ako vzdy. 😅 cez den sa fakt neoplaiti,to mi maly zase zaroven potom aj do inych izieb prenasa,radsej nech to mam nakope v jednej. 😉

bibula
autor
20. nov 2008

a ked ju trapia tieto domace zalezitosti,co sa nechopi priletitosti? dam jej peniaze,moze ist na nakup....alebo sa zohnut a zdvihnut aspon jednu ondrickovu hracku-to je veeeelky problem,ale papulu otvarat,to jej fakt ide. 🙄

sestri
20. nov 2008

o upratovaní radšej pomlčím...to je jedna veľká záťaž...ako môžem také niečo chcieť...práve teraz upratuje...vyhodila som ju počítača a poslala do izby...za deň dokáže tak rozhádzať izbu, že len čumím...vždy sa zduje a trieska vecami, ale keď chce niečo ona, my máme hneď skočiť...proste otras...

bibula
autor
20. nov 2008

😒 nic vzlom,ale aspon tu sa trochu potesim,ze v tom nie som sama 😅

sestri
20. nov 2008

určite nás je oveľa viac...nemusíš sa báť, len niektoré sa neodvážia o tom písať... 😉

bubaczik
20. nov 2008

no urcite nie si sama,ja mam doma dve rozne puberty,tiez bojujeme jak len mozme,zatial vyhravame,ale tiez nas to stoji kopec nervou a sil!!!! 😒

titkovamiriam
21. nov 2008

tak ja mam teraz stredneho syna v puberte,ma ju viac burlivejsiu ako starsi syn-je zabudlivy,podrazdeny,vsetko je trapne,nic nechce a chce vsetko 😀 -uz sa tesim na mareka 😀 ,to skoncim na psychiatrii 😀

bubca
21. nov 2008

bibula: fíha, u vás bolo včera "veselo" 😀 Ak ťa to poteší, ja som Domke nakázala, že sa má naučiť, najesť a potom si upratať v izbe, doma bola od druhej, ja som prišla domov o pol piatej a ejha, izba ako po výbuchu, Domka nenaučená a akurát práve "utierala" prach z poličiek...na otázku čo robila celý ten čas mi s bohorovým kľudom oznámila, že čumela do blba....treba to komentovať? Veru, neviem, ako prežijem jej pubertu, vždy sme si rozumeli, bola ako anjelik a zrazu mám doma miesto anjelika čerticu. 😖

bubca
21. nov 2008

titkovamiriam: na tú psychiatriu to vidím aj ja, keď to drapne aj malého...ale utešujem sa myšlienkou, že mi na psychiatrii robia príbuzní, tak snáď dostanem nejakú príjemnú a útulnú miestosť... 😀 😀 😀

bibula
autor
21. nov 2008

no parada,ale sme sa vypracovali,alebo dopracovali-sakra-vcera som pisala mail mucovi,nech ju pride domov vyfackat,lebo ju zabijem.....ako velky diplomat a svedomity pracovnik mi odpisal,ze nech to vydrzim a ziaden mobil na vianoce nedostane./ale je to trest?/ 😒

bubca
21. nov 2008

bibula: ja mám tiež niekedy pocit, že ju roztrhnem. A včera teda riadne vystrájala, handrkovali sme sa ako dve babizne na trhu 😖 . Ale keď sa trošku ukľudnila, tak som si s ňou sadla a dali sme reč, tak snáď pochopila, že rodič som ešte stále ja a že aj keď ju milujem a chcem byť nielen mama, ale aj kamoška, existujú hranice, za ktoré niesmie.

bibula
autor
21. nov 2008

hej,aj my sme hodili rec-lepsie povedane vreskot-lebo obe vela rozpravame a skaceme si do reci.ale myslim,ze dnes bude kludna-zo skoly ide na nakup,potom budeme robit marcipanove gulky...
a co by ste na ten mobil baby? ona ho velmi chce- uz asi 4 mesiace nam pili usi,doteraz sme boli tak,ze dobre kupime-ona samozrejme o nicom nevie,mysli si,alebo nemysli si-proste aj mna sa vypytuje,ja ju odkazem na jeziska,potom ze ktoje jezisko,tak ju poslem pre bibliu a tak-proste ani netusi.....
len mam obavy,ked si ho tam nenajde,nebude mat radost z ostatnych darcekov.... ☹ 😔

bubca
21. nov 2008

Chce mobil preto, že žiaden nemá, alebo chce mobil preto, že má pocit, že ten jej už nie je aktuálny? Toto momentálne riešime s našou princeznou, tá chce nový, lebo ten, čo má už sa jej nepáči, či čo. Ale my jej nový kupovať nebudeme, má totož LG vysúvačku, "čokoládu", ja som ho používala len chvíľku, tak ho podedila a lacný teda nebol...My sa deťom snažíme dať pod stromček, čo si prajú, ale v medziach normy a myslím si, že ak má mobil funkčný, tak nový netreba. Ale to je môj názor, niekto to môže vidieť inak. 😉