Šampus a 13 ročná dcéra

simsalabim
28. dec 2012

Aky mate nazor na maly pripitok - sampanske - pri 13 rocnom dievcati? Na Stedry den, ked sme si ako rodina pripijali, manzel velmi chcel, aby sme dovolili dcere "za stamperlik", lebo ved uz je velka 😒 a dosts acertil, ked som to nechcela dovolit. Ze vraj tolko jej to budem zakazovat a tabuizovat, az sa nam odtrhne z retaze a ze kusocek jej nezaskodi.... No ja neviem, mne sa vobec kombinacia dieta + alkohol nepaci. Vyrastala som v rodine, kde otec nemal daleko na dno poharika a ako nasledok sa dodnes alkoholu vyhybam, pijem velmi, velmi zriedka a ak, tak malicko a vacsina alkoholu mi aj tak nechuti. Nemam pocit, ze by som o nieco prisla a rovnako uvazujem pri dcere...naco je trinastke pripitok? aky mate na to nazor?

lucinocka
28. dec 2012

@simsalabim ja by som dovolila, pokial si pamatam, na silvestra sme si stale pripijali ,, dospelackym" sampanskym 😉 a je pravda, ze co bude mat striktne zakazane to skor vyskusa, ked k tomu bude mat volny pristup 😉
Z jedneho pohara sampusu sa z nej alkacka nestane🙂

henikav
28. dec 2012

@simsalabim 12 rocny syn si s nami bez problemov moze pripit sampanske, takisto ked mal na narodeniny diskoteku, podaval sa sampus, ale kazdemu iba poharik. Samozrejme tvrdy alkohol je tabu

sisaha
28. dec 2012

@simsalabim moja bude mat 15 a este som nedovolila... Moj nazor je ten, ze ochutnavat moze zacat neskor, nic jej totiz neutecie.. Lebo potom to moze dopadnut tak, ze deti idu s ucitelkami na vylet a poniektore maju v ploskackach alkohol...

lucinocka
28. dec 2012

@sisaha to budu mat aj tak 🙂 a zvedave dieta, co dojde z rodiny, kde je alkohol tabu, to prve bude chciet ochutnat 😉

sisaha
28. dec 2012

@lucinocka myslis? no ja alkohol u maloletych nepodporujem a moja dcera veru nebola medzi tými, ktorí si ten alkohol na výlet priniesli a opili sa...hm? Ja sa na temu alkoholizmus s nou otvorene rozpravam, pozna moje nazory a veru ju to ani nelaka...

masinka
28. dec 2012

mne dal dedko liznut z piva ked som mala okolo 6 rokov, zistila som ze je to horke a do tridsiatky som uz k nemu ani neprivonala. Teta mi dala v 10 rokoch ochutnat martini, tiez ma to nejako neoslovilo... ked sme chceli, na silvestra sme si mohli tak symbolicky cucnut aj sampusu... ale Vinea mi dodnes viac chuti.... nikdy som nemala pocit, ze musim nieco testovat potajomky, tak na akciach som bola ta, co drzala kamaratkam vlasy nad WC misou.... niektore fakt nevedeli, kedy prestat, len co boli mimo dozor rodicov....
A doteraz pijem len vynimocne - pripitok na oslavach, pohar vina na navsteve.... dceram tiez dam ochutnat ked prejavia zaujem... ale zase tiez im nebudem nasilu nukat a nalievat im s tym, ze uz su na to dost stare

moni244
28. dec 2012

tak ja som ako dieťa sem tam ochutnala aj domáci vaječný likér, sem tam pivečko a šampanské si deci na oslavách a nikdy som nemala nutkanie sa ožierať do nemoty ako moje kamošky, u ktorých bol alkohol tabu. Takže záleží na každom ako sa rozhodne

cerez
28. dec 2012

@simsalabim Je pravda, že malé množstvo nevadí. Ja osobne by som nedala. Hovorí sa, že zakázané ovocie najviac chutí. Je to možné. Ale kde je napísané, že malou kvapkou to končí a nebude ju to nikdy lákať. Na výčitky bude neskoro. Odpoveď dnešných detí na prvé skúsenosti s alkoholom sú, ponúkli mi ho rodičia pri takýchto príležitostiach. Takže môže to mať dvojakú zbraň. Je to len na svedomí každého rodiča.

simca06022011
28. dec 2012

no podla mna su teorie, ze ked nevyskusa bude nachylna na "alkoholizmus" hlupost... podla mna na silvestra si moze dat trochu sampusu, ale urcite by som to neprehanala, tvrdy alkohol by som dala maximalne oliznut na kostovku 🙂)... nech je je to trochu vzacne, ked bude mat 15 tak co si date? 🙂) jasne ze na diske a na vyletoch sa deti opiju do nemoty.. to k tomu patri 🙂) treba miesto nalievania vysvetlit aka je miera, ze vam to nevadi ked si da s kamosmi na vylete stamprlik-dva - tri.. ale treba ukazat ake to ma nasledky minimalne na spravanie 🙂

nikuska265
28. dec 2012

moja najstaršia neter má tiež 12 rokov , tiež sme trávili štedrý večer spolu celá rodina, no ona prípitok nedostala a ani ma to nenapadlo, jej ho núkať..... na čo? ešte má času dosť. v jej veku som ani ja nemohla (ani ma to k tomu neťahalo) žiadny prípitok,či iný alkohol. a teda zo svojej skúsenosti môžem čestne prehlásiť,že aj keď som to mala zakázané vôbec som ma to k tomu neťahalo okúsiť,alebo sa opiť hneď ako bude možnosť (ako tu už bolo písané). S rodičmi sme sa vždy rozprávali na rôzne témy,aj alkohol no zas nemôžem že zas úplne tabuizovať alkohol je správne. Rodičia si normálne aj pri mne príležitostne dali prípitok, vínko a všetko bolo v poriadku .... časom a vekom to prišlo tak nejak spontánne,že som si dala prípitok,možno keď som mala 17-18, a tak mi to ostáva do dnes..... vôbec netreba podporovať alkohol u takých detí,skôr sa otvorene porozprávať, čo ten alkohol s ľuďmi dokáže porobiť....

irriss
28. dec 2012

@simsalabim
U nas je pripitek tzv. povoleny od narozeni.. 😎
zalezi na prilezitosti a na mnozstvi..
zacinali jsme ocucavanim dudliku
pokracovali pres ocucavani prstu...
pres kapicky do sklenicky....pokryte dno sklenicky.. az po polovicni sklenicku "sampanskeho" pro letosni cerstve 13ti letou 😉

p.s. nedramatizovala bych to.. 😉 pokud na to neni zvykla..(jak ta nase) tak i kdyby mela plnou sklenicku..tak si jen "lizne", zasklebi se..a zakucka.. a zbytek "vrati" - prelije do sklenicky bud mamce nebo tatkovi..(jako prave ta nase) co nam vzdy "vynada", co ze to pijeme za strasne hnusne veci... 😉

cerez
28. dec 2012

@simsalabim A čo tak dcére urobiť nejaký super nealkoholický drink. Skús pozrieť niečo na nete!

baboadel
28. dec 2012

Nechcem moralizovať ale dieťa a alkohol, to už si tiež môže dať aj šluka z cigaretky veď čo trocha neuškodí. Aj ja mám dieťa a prípitky pri slávnostných príležitostiach patria k tomu ale prečo sa neprispôsobiť deťom teraz sú nealko šampanské aj detské šampanské a to dieťa má radosť že si môže štrngnúť a neuškodí mu to.

lienockaa
28. dec 2012

Podla mna nie..13je priskoro..tak v 17tich by som dovolila trochu ochutnat..asi som prisna matka teda..ale ani mne skor nedovolili a niesom alkac..ani som si neniesla na vylet ploskanu..aj osobny priklad je dolezity,tym nemyslim nepit,ale ukazat,ze poznam mieru aj ja ako rodic,aj na oslavach,ukazat zly ucinok alkoholu na inych,odstrasit tym..

zunolu
28. dec 2012

Ja si pamätám, že ako deti sme na Vianoce vždy mali vaječný likér ( alkoholický ) a aj sme ho pili. Mama do dnes spomína ako sme ako malé deti milovali penu z piva a na Silvestra sme si mohli upiť a zo šampusu. Osobne si myslím, že 13 ročná baba v dnešnej dobe už nieje taká malá aby nemohla vypiť pohár šampusu aspoň ju to nebude lákať skúšať inde bez tvojho dozoru a nemusí to byť šampus ale niečo tvrdšie.Môj otec bol na tom rovnako ako tvoj a ja si môžem povedať že sa ma to nijako po stránke alkoholu nedotklo, pijem len príležitostne. A ak sa tak veľmi bojíš dá sa kúpiť nealkoholický H.ubert a chutí veľmi podobne ako ten s alkoholom ak manžel nebude namietať kúpte si ten a máš to vyriešené môžeš dať aj dcére. Čo sa týka detského pitia je to o výchove ak jej vysvetlíš že raz za čas a v malých množstvách si to môžte pri nejakých príležitostiach dať a čo to môže spraviť ak to preženie nemusí to mať nejaké následky a bude striedma aj ona. Ty ju musíš poznať a vedieť či je dostatočne zodpovedná aby to zvládla.

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malinkaaninka
28. dec 2012

ved predávajú aj detské šampanské.

titkovamiriam
28. dec 2012

@simsalabim myslim si že pripitok je v pohode,tiež sme ako deti mali ,,vajčak,,na sviatky,na Silvestra ochutnali bublinky 🙂 ,treba sa o tom porozpravat a vediet aj stanovisko dietata.lebo sice doma moze mat zakazane vsetko no na tajňaša ochutná u kamošky,v škole na vylete a bude sa čudovat čo to s nou urobí.Moji chalani tiež ako deti ochutnali-pivo im nechutí do dnes,Milan je vyhladavaný u kamaratov nepije vobec.Michal si obcas niečo dá no s mierou-videl ako mu pred očami umrel na zadusenie sa zvratkami kamarát ☹ na stanovačke...ak by to dieťa lakalo treba byt pri nom a hlavne to vedieť .lebo možme tu všetky moralizovat no prax je uplne ina. vidim to na strednej skole kde je inernát ako sa hlavne baby otrhnu z retaze ☹ ked dostali ,,slobodu,,

reni1512
28. dec 2012

...neverim, ze by si dala ostre, to by musela mat skusenosti uz odniekial 🙂 ...ale tak na dno vajecneho likeru, pol deci sampusu, alebo aj dva, ved ona to nedopije 🙂 a ked hej nic sa jej nestane, skor jej povedat ze je to len prilezitostne, nech si nezvyka...alebo jej kupte detske sampanske vylejte do pohara a nic si nevsimne 🙂

nae
28. dec 2012

Mne by to teda vadilo a veľmi. Sama som zarytý abstinent a je mi absolútne proti presvedčeniu, aby sa deťom dával alkohol čo i len ochutnať...

mariankamk
28. dec 2012

ako mladsia, pubertiacka, som si vsimala hodne spoluziakov - cim viac rodicia dietatu branili, tym viac sa deti zakazom branili stylom, ze to naozaj prehanali - skolske vylety popijanie alkoholu na tajnaka a spitie pod obraz bozi a ked sa to riesilo v skole, rodic zhrozeny, ze ved oni mu nikdy nedali 😒
ja som za taku strednu cestu... nic vehementne nezakazovat (za stamprlik sampanskeho ci oliznut penu z piva, ono to zvacsa tomu dietatu aj tak nebude chutit - sampanske mu moze byt kysle, pivo horke a aspon bude vediet, ze to nie je taka dobrota, ako sa mu mozno zda, ked vidi rodicov popijat); najst si negativne pripady z okolia, aby dieta videlo, ze ked sa to prehana, robi to len problemy... a plus rodicia a vsetci dospeli z najblizsej rodiny by sa mali na oslavach spravat tak, aby dieta nenadobudlo dojem, ze jedine s alkoholom sa rozprudi zabava... to tretie je asi najhorsie... ak sa tatik ci dedko na domacich oslavach spijaju, co to asi spravi s pubertiackym rozumom? alkohol=zabava/dobra nalada a ziadne zakazy nepomozu...

hradnapani
28. dec 2012

@simsalabim ja som ochutnala urcite pred 15-tymi narodeninami a doteraz preferujem radsej vineu 🙂
Urcite neplati, ze ochutnanie alebo pripitok s rodicmi, ktori sa nevyzivaju v alkohole, vedie k alkoholizmu. Cesta k alkoholizmu je dlazdena zlou situaciou v rodine, nedostatocnou komunikaciou rodicov s detmi, ktore potom chcu aspon takto negativne zaujat atd... Maly pripitok a jasny rodicovsky postoj neublizia ziadnemu pubertakovi.

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
titkovamiriam
28. dec 2012

@helencek veru smutné , a profaci niekedy a hlavne vychovavatelia na tych internatov to maju velmi tazke 😠 jasneže študaci zasa srandu.A dnes samozrejme alkohol a cigarety niesu jediný problem 😠 .

tea333
28. dec 2012

nevidim ako problem to aby alkohol deti ochutnali. my detom nebudeme davat ochutnavat alkohol, lebo u nas sa nepije nikdy. ale robit z toho tradiciu - davat si poharik pri kazdej rodinnej oslave, sviatku je zvyk ktory sa do dietata zapise.
spoji si v hlave alkohol s niecim prijemnym a vynimocnym.ja si myslim ze to ide aj bez toho

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
titkovamiriam
28. dec 2012

@helencek my mame skolku na zakladnej skole a tam hlavne v pondelok rano najdes flase od alkoholu,okeny a alpy... ☹

katia7
28. dec 2012

podla mna to neni o tom ci tabu netabu a komu nedovolia ten sa zakonite oziera ale o tom ako to rodicia dietatu podaju, vysvetlia aky s nim maju vztah. nechcem sa nikoho dotknut ale mne to pripada ako ked sa tu niekto pyta ci je ok 6 mesacnemu dietatu dat ochutnat klobasku a niektore maminky sa tu zhrknu ze jasne daj sak musi vediet ako chuti chudatko 🤐 co treba na alkohole ochutnavat nechapem a pokial viem ochutnavat sa ma od 18 rokov takze ja by som tiez nedovolila alebo skor verim ze dobrym vztahom sa da vyhnut nejakemu tvrdemu zakazovaniu 😉

dominika_sk
28. dec 2012

pozri, poviem ti to tak. kym mi mama zakazovala chodiť na diskoteku, utekala som každy tyždeň. a keď mi prvykrat povedala choď, mne už je to jedno, nikde som nebola, lebo proste ke´d to bolo dovolene už to neboo take dobre. čiže som toho nazoru, že nič striktne nezakazovať, lebo to ma opačny učinok. ve´d to bolo nedavno...

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz