Skoro 17 ročná dcéra prišla domov opitá

29. jan 2022

Moja 17 ročná dcéra prišla včera domov opitá. Mala ísť len so spolužiakmi vonku a prísť mala do 8. Prišla 8:30, niekto ju musela zaviesť ale nechce povedať kto, pretože o takom čase jej nechodí autobus. Bola dosť mimo, akože chodiť vedela ani nevracala, ale motal sa jej jazyk. Snažila sa ísť hneď do izby, ale samozrejme som si to vsimla. Neviem, kde sme zlyhali vo výchove a aký trest hej dať... Čo by ste robili na mojom mieste?

danica2711
29. jan 2022

@svetlana16 s každým slovom súhlasím! A namiesto vypisovania litánií kvôli polhodinke jej radšej mohla uvariť slepačí vývar

baboadel
29. jan 2022

Ahoj, úplne chápem, že rodič má hlavne strach o svoje dieťa a ak píšete, že skoro 17 je už dospelá a to že prišla domov opitá je v poriadku, no neviem. Dospelá bude až potom, keď bude mať za svoje chyby úplnú zodpovednosť. Zatiaľ sú to rodičia aby svoje deti usmernili. Ak je toto všetko v poriadku, prečo je toľko prípadov, keď deti skončia v najlepšom prípade na výplachu žalúdku. Keď to skončí horšie, potom je už neskoro. Nevidím problém, keď má stanovený limit do kedy má byť vonku. Teraz je veľmi zlá doba, stačí vhupnúť do zlej partie. Takže nikdy nie je zlé vedieť kam ide a s kým. Myslím, že mama skoro 17 ročnej má na to právo a povinnosť. Však je za ňu zodpovedná. A ak dá na 2 týždne zaracha, je to jej rozhodnutie. Teraz je v móde mať kamarátsky vzťah s deťmi, však áno ale musí rodiča v prvom rade rešpektovať. Deti skúšajú pokiaľ môžu zájsť a pokiaľ im to prejde. A keď to prejde poprvé, prejde to aj podruhé.

sissy27
29. jan 2022

To je pekne alibistické od teba… vlastne sa nebojíš, že sa dcére niečo stane, ale že nedajboh by si z toho mala ty problém ako zákonný zástupca. A nezabudni jej po 18 pripomenúť, že kým býva pod tvojou strechou, tak platia tvoje pravidlá, hoci zodpovednosť za ňu už odmietaš mať 👌 okrem toho - tvrdíš, že alkohol je legálny až po 18, ale sama jej naleješ - takže ešte si aj pokrytec. Už ma vôbec neprekvapuje, že tvoja dcéra ti klame alebo teda nepovie - a nemáš jej čo vyčítať, to sa naučila od teba.

lenkapk2
29. jan 2022

Slečna už možno dávno žije aj pohlavne a ani o tom nevieš.Prečo by hneď nepovedala kto ju priviezol?a robila ceremónie okolo toho?možno ju doviezol frajer o ktorom ty ani netušíš že neakeho vôbec má.A ohladom alkoholu nemám slov,tak doma s tebou chlastať môže ale iba doma a aiba s tebou ale vonku to má zakázane.Mala by si sa asi zamyslieť nad svojími povoleniami,príkazom a zákazom atď..že 18tke niesi za ňu zodpovedná 🤦‍♀️čiže keby v 18tke ti príde domov ožratá a povie ti že budeš babka tak ju vyhodíš?to je teda prístup že po 18tke niesi za ňu zodpovedná.Vieš čo možno niesi za ňu zodpovedná po 18tke ale bude to tvoje decko vždy či bude mať 18 alebo bude mať 30 alebo 50..mala by si sa spamätať a kks ešte ju trestať ,nemám slov.

jjanulienka
29. jan 2022

Nalej si aj ty a chod sa do kľudu 😉

luccija
29. jan 2022

@sissy27 to si z čoho vyčítala, že sa boji z toho dôvodu?asi jej dovolili alkohol na oslave a pod ..neviem úplne odveci pises

autor
29. jan 2022

@lenkapk2 tak nevidím dôvod prečo by mi nemohla povedat, že má frajera, ja som s tým vpohode a vysvetľovala som už prečo doma mohla, ja som to tiež tak mala, že doma som piť mohla a vďaka tomu som to neskúšala inde, aj keď som mala príležitosti, tak som si myslela, že aj na dcéru to bude fungovať

annm81
29. jan 2022

@simsalabim Smutné. Toto je podla mňa kombinácia hneď niekoľkých vecí zo zoznamu toho, čo rodičia vo výchove brutálne podceňujú. Vštepovať deťom zodpovednosť voči svojmu okoliu - ale ako to naučia tí rodičia, čo vonku obídu ležiaceho človeka s ospravedlnením, že to je určite opilec. Potom rodičia zabúdajú oceniť, ak sa dieťa snaží napraviť svoju chybu. Mne príde podstatnejšie oceniť snahu o nápravu, než potrestať chybu, ale veľa rodičov to má naopak. A tiež mám pocit, že veľa rodičov sa voči deťom stavia do prehnane autoritatívnej pozície a dieťa má potom problém s dôverou sa zveriť rodičom, že potrebuje pomoc s riešením problému.

gleep1
29. jan 2022

rodicia kupujú deťom od malička detské šampanské, potom im dovolia, ak nie často aj nútia pripit si na oslavách a potom sa čudujú že idu kamosom na oslavu a decko sa opije. Ja nerozumiem ako ľudia zmýšľajú a že či naozaj nevidia že dieťa robí len to čo ho doma naucili. Naučila si ju pit, naučila si ju že keď ma niekto oslávu tak sa siaha po alkohole a teraz sa rozculujes nad tým že sa niekde opila? Mala si ju chváliť že robí to čo si ju naučila a potrestať seba za to že nie si schopná domyslieť príčiny a následky. A dcéra sa ti nezdôveri lebo asi nie si matka ktorej sa oplati zdôveriť sa, nie si matka ktorá hľadá pochopenie ale matka čo dieťa tresce za veci za ktore si môže sama. Tiež by som sa ti nezdôverila.
A v 17 rokoch riešiť ochranu tak to je minimálne 4 roky zaspala doba. Take veci treba riešiť keď sú zaujimave a nie keď je s tým rodic trápny.

kitycat
29. jan 2022

Ja som dopadla horsie. Ty si buchni sampus a bud rada, ze dcera dosla v poriadku, kamarati sa o nu postarali a ze ti dcerenka dospieva..

sissy27
30. jan 2022

@luccija skús si prečítať všetky príspevky autorky, možno pochopíš. Na moju otázku aký je rozdiel medzi tým opiť sa v 17 alebo 18 odpovedala, že to už bude dcéra zodpovedná sama za seba a bude to legálne. To je pre mňa úplne odveci zmýšľanie.

miadi
30. jan 2022

Nie je opita ale mà v hlave . Nemusela si ani dat viac ako na oslave s rodinou. Pohar dva na prazdny zaludok je dost rozdiel ( este k tomu styl hop šup o 8 musim byt doma .. a nejaka nekonecna oslava., kde si medzi jednom decentne chlipka pomalicky.) a potom sa chcela normalne zasit v izbe . Ved ju nechaj porozpravat sa mozete aj zajtra. Trestat ju Nemusis potrestala sa sama.

babulkomale
30. jan 2022

@cyberk domace prace ako trest? Potom sa necudujem, ze ich toľko ludi nenavidi. Maju byt beznou sucastou normalnej domacnosti a to uz odmalicka. Ja mam chlapcov a ucim ich postupne vsetko, aby boli pripraveni na samostatny zivot. Urcite nedavam pracu za trest.

cyberk
30. jan 2022

@babulkomale takze vam kazdy den robia vase domace prace a vy mate vylozene sunky? No potom sa necudujem, ze matky vyzeraju tak ako vyzeraju. My sme mali cez tyzden vzdelanie na prvom a cez vikend pomahali s pracami (POMAHALI nerobili sme vsetko za mamu) ;)

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cyberk
30. jan 2022

@viestta ja som spominala konkretne umyvanie/odkladanie riadu takze ak si to prekrutite podla seba tak mate aj taku inteligentnu odpoved odomna ;) ak jej deti toto robia kazdy den bez ohladu na to ci maju vela toho do skoly robit, tak to im nezavidim ;)

simsalabim
30. jan 2022

@cyberk a co je take hrozne na umyvani a odkladani riadu? O akej otrokarcine hovoris? Ako dieta som to bezne robila, vedia to vsetky moje 3 deti, od malicka zapajane do chodu domacnosti. Vsetci zijeme v jednej domacnosti a vsetci sa podielame na domacich pracach. Potom sa nedivim diskusiam typu “manzel MI nepomaha” ci “dospele deti nepracuju a neprispievaju”, ked si ich matky same vychovaju v presvedceni, ze mama=sluzka.

ladycat2021
30. jan 2022

Ked si spomeniem na moj nast- rocny zivot .. tiez som prisla par krat opita domov a mama z toho vedu nerobila.... 😀 este mi ponukla poharik ci nechcem a cigaretu k tomu 😅 a teraz ked sa chcem opit, tak sa opijem doma a nikto ma nevidi, len moj priatel alebo mama ked som na Slovensku. 🙂 Myslim, ze nic hrozne sa nestalo... Ja si spominam, ze raz som prisla domov trochu viac opita, to sme boli v bare vtedy, ale ako som sa dostala domov to si vobec nepamätam.. 😂 jedno co si pamätam je, ze som isla na autobus a mama ma nezabila, nekricala po mne.. 🙂 ziaden trest som nedostala.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viky173
30. jan 2022

skor ako to, ze sa pripila, by som sa bala, ci ten, komu sadla do auta bol triezvy a ci nesiel rychlo lebo sa chcel predviest... stale mam v pamati ako ked som bola prvacka na gympli, boli takto maturanti tyzden pred maturitou vonku a chalan opity viezol 2 baby a 1 chalana a napalil to do stromu na rovnej ceste, baba co sedela na miestne spolujazdca bola na mieste mrtva

ivangeline
30. jan 2022

Porozpravala, a to tak asi vsetko. Ja som sa opila len raz a aj z toho si doma robili srandu. :D Pokym doteraz bola v pohode...tak len vysvetlit negativa.. a nech si dava pozor a je zodpovedna. 🙂

rora
30. jan 2022

Kedze mam v zivej pamati moju opileckú éru pocas strednej skoly, nemam v plane u dcery robit v takomto veku ziadne zakazy, ale skor dohody, ak sa uz niekde bude nieco pit, chcem len vediet kde je a s kym, ako pojde domov (hlavne ci je odvoz bezpecny, nie ze chalanko s 1,5 promile to dajak "zvladne"), pripadne nech mi hned vola ak nebude vediet ako ist domov, nechcem aby mala pocit ze sa hnevam a musi mat predo mnou tajnosti (aj ked teda isto nebudem skakat od radosti) ale skor potrebujem mat jej doveru nez aby mala zo mna strach sa priznat s hocicim

minutka
30. jan 2022

@cyberk vylozit a nalozit umyvacku je otazka 10 min. Netreba z toho robit otrokarsku spolocnost hned

babulkomale
30. jan 2022

@cyberk
Nechapem preco tak hlupo prekrucas. Dufam ze sa len robis ze si to nepochopila. Ucit deti si ustlat postel alebo ked desatrocny chalan povysava, to je otroctvo? 😃😃😃 Si ma vcelku pobavila. Deti by v zivote nevedeli a nestihli porobit to co ja doma robim. Ved maju skolu a kruzky. Ale primerane veku ich ucim do zivota co treba. Chcu to sami dokonca, aj so mnou pecu obcas aj ked su to chlapci.
Platime im vzdelanie, vybavu na sporty, hudobne nastroje, lyzovacky, vsetko aby sa mohli rozvijat a nemam chciet aby si spratali Lego? 😃 Vazne? To som otrokar?
Manzel ich zasa uci vsetko okolo domu, majstrovat, stavat, pretoze je neuveritelne sikovny a vsestranny a ja chcem aby boli taki aj moji synovia.
Ale urcite nie domace prace za trest. To je hlupost.
Urcite nechcem vychovat lenive knedle ktore nevedia vymenit ani vrecko vo vysavaci.

kris_tin257
5. feb 2022

Ja som najviac opitá bývala v 15-16tich rokoch kedy aj policajti ma domov doviedli, vybláznila som sa a odvtedy nepijem vôbec lebo mi to nechutí, za posledných 10 rokov som možno 2krat pila aj to len mierne takze netreba to brať tragicky 😊