Strach zo škôlky u 5 ročného syna

aissha
9. feb 2012

Mam 5 rocneho syna,ktory uz 2 roky chodi do skolky a zatial nemal nejaky vaznejsi problem.V poslednych tyzdnoch sa vsak zacal spravat čudne,nechce chodit do skolky,vymysla si choroby,boli ho brucho,proste vsetko mozne,len aby tam nemusel ist.Rano pred tym ako odide do skolky ma hnacku a minule ho oblial studeny pot a cely zbledol,ked zbadal pani ucitelku.Cely cas ma tu istu pani ucitelku.Ked sa ho pytam,ci sa nieco stalo,tak tvrdi ze nic,ale vidim ,ze sa nieco deje.Nemate niekto podobnu skusenost?

anjelicek26
9. feb 2012

@aissha - bohuzial nie, ale ak to nechce povedat tebe, skus cez kamarata zo skolky alebo priamo psychologicku. Ak je zmena v spravani takato, je fakt jasne, ze sa nieco stalo.

aissha
autor
9. feb 2012

Myslim si,ze mal asi problem s pani ucitelkou,kedze na nu tak reagoval ako keby sa jej bal,ale nechce mi o tom nic povedat,mala by som sa opytat priamo ucitelky?

ivuska6
9. feb 2012

asi sa tam urcite nieco odohralo on a ucitelka skus sa ho spytat co bolo pekne v skolke co sa mu dnes pacilo a co sa mu nepacilo neako to sneho dostat von aj ja sa tak pytavam maleho a vzdy mi odpovie .a to vzdy cestou domov . 🙂

jarunka111
9. feb 2012

@aissha učiteľka ti zrejme nepovie, čo sa stalo alebo tomu dá svoj "pohľad", ktorého objektívnosť je neistá. Skúšala by som to na syna nejako okľukou sa dopracovať k príčine, ak by sa nedarilo, tak by som neváhala vyhľadať odborníka. Čo najskôr, nech nemusí takto trpieť, aby sa situácia vyjasnila.

majka1981
9. feb 2012

@aissha skus sa ho spytat a ak Ti nebude chciet povedat, tak skus sa ho to inak opytat - ze napriklad suseda ma dieta ktore nechce chodit do skolky, ze ci si nahodou nevie predstavit, preco tam nechce chodit? Takto to mozno povie...

pimpulienka
9. feb 2012

Hm dosť neprijemna situacia.. trebalo by isť na to nenasilnym navonok nepriamym rozhovorom pripadne aj hrou.treba si všimať aj ako sa synček hrá. Ako sa sprava k hračkam, či robi niečo netypické..Tam prejavuje svoje subjetivne pocity do hry premiestňuje , to čo preživa a ventiluje si emocie..Tam by mohli byť signaly taktiež..Nie je hanba sa aj obratiť na detsku psychologičku, keď to inak nepôjde.Dôležite je to vyriešiť i s odbornikom.

sisaha
9. feb 2012

@aissha skus ho poziadat, nech ti nakresli nejaky obrazok, kde bude ucitelka a vsetky deti z triedy..mozno z neho zistis..ak nie, skusila by som psychologicku, pripadne sa obratit na ucitelku..Aj z jej reakcii vies vela vytusit.. A potom podla toho konat..MOzno by stalo za zvazenie ho presunut inde.

prasiatko30
10. feb 2012

@aissha - preco sa neopytas aj ucitelky ci nemaju nejaky konflikt alebo teda aby sa synovi trochu viacej venovala aspon par dni a mala ho aj ona trochu pod dohladom

aissha
autor
10. feb 2012

Povedala som pani ucitelke aby ho posledovala par dni,lebo som si myslela ci sa nahodou nieco nestalo medzi chlapcami.....

prasiatko30
10. feb 2012

@aissha - a co ti povedala ucitelka?

aissha
autor
10. feb 2012

Ze ho bude viacej sledovat,ako sa sprava,ale ze doteraz si nic nevsimla,ze sa sprava normalne.Tak som rozmyslala,ci by mohlo uz take male dieta predstierat chorobu,len aby nemuselo ist do skolky.Nemate niekto s niecim podobnym skusenost....

vanessm
10. feb 2012

@aissha Určite sa niečo prihodilo, keď zrazu nechce do škôlky chodiť, len nejako to zistiť, skúsila by som formou hry. Napr. maňuška na ruke alebo nejaká iná postavička sa ho opýta na škôlku, u nás to funguje, keď sa chcem niečo viac dozvedieť tak s pomocou bábik pri hre. Akože rozprávam za bábiku najskôr len také bežné veci a potom keď sa vžije do tej hry tak sa opýta akože bábika na škôlku a niekedy sa dozviem takto viac ako samotným vypytovaním. Nemuselo sa nič vážne prihodiť, niekedy pre nás malicherné veci deťmi zamávajú. A väčšinou to stačí dieťaťu vysvetliť prečo sa tak stalo a je po probléme. Alebo skús hádať, nepýtaj sa ho (keďže nechce povedať) čo sa mu prihodilo, ale skús sa ho spýtať na konkrétne mená aj na pani učiteľky. Napr. ako sa má ten a ten, aký je ten a ten chlapček či dievčatko .... Alebo vyskúšaj pomocou skupinovej fotky, nech ti popíše ( akože ty nevieš ako sa volajú tie deti) všetky deti ako sa volajú a aké sú. A medzi tým ti možno povie, čo sa stalo. Držím palce

aissha
autor
10. feb 2012

Dakujem,urcite to vyskusam.

katey
10. feb 2012

@aissha vies co, moj bratranec mal presne takyto problem.. on sice pred tym do skolky nechodil, ale chcel sam ist. s jednou ucitelkou v pohode a pri druhej ako nahle skrikla aj na ine dieta, hned sa povracal. takze teta sa rozhodla ho proste do tej skolky viac nedavat, lebo mozno by sa zacal z nej aj pocikavat.

ivett1
10. feb 2012

@aissha ahoj, mne zasa deti rozprávajú o škôlke, až keď ležíme večer v posteli a čítame si spolu rozprávky ...pred spaním...a to sa ich vôbec nepýtam...začnú samé...ak by som sa náhodou opýtala, tak sa nič nedozviem 🙄 ...ale z vlastnej skúsenosti viem, že sa niečo muselo stať medzi učiteľkou, alebo niekým z personálu (kuchárky, upratovačky...iné učiteľky...)...moja malá, ktorá zo začiatku plakala, keď som ju zo škôlky brala, začala takto pred rokom rozprávať, že ona nechce ísť ráno do škôlky (už večer vyjednávala, že ráno nepôjde...)...bola v tom učiteľka, ktorá zastupovala asi týždeň ich pani učiteľku (a to len pol dňa- buď ráno, alebo poobede...lebo majú dve učiteľky)...našťastie to nebolo dlhodobé...ale aj tak sme z toho boli všetci nešťastní ☹ ...dúfam, že to u vás dobre dopadne....a zdá sa mi, že tu už mamičky písali niečo na túto tému (len to neviem nájsť)...skús ešte pohľadať vo fóre...

ivett1
10. feb 2012

@aissha ...a... našla som ...neviem, možno si niečo z príspevkov vyberieš
https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/velka-nespokojnost-so-skolkou-ucitelkou/

mamavera
10. feb 2012

@aissha dieťa dokáže predstierať chorobu veľmi dôverne, vyvolať si zvracanie a pod. ale väčšinou to býva po nástupe do materskej školy, skrátka chce byť doma a chce to dosiahnuť akýmkoľvek spôsobom.
Vo vašom prípade si myslím, že sa naozaj muselo stať niečo vážne, odpoveď učiteľky sa mi nezdá dôveryhodná, že podľa nej je všetko OK. Baby ti radia dobre, skús pomocou maňušiek alebo hračiek nenásilne navodiť atmosféru v škôlke, alebo si kreslite ty škôlku, keď si bola malá, on teraz svoju. Psychológ j určite výborný nápad, určite by som to riešila čo najskôr, tvoje dieťa MÁ problém.

aissha
autor
10. feb 2012

@ivett1 presne pri jednej ucitelke je v pohode,ale pri druhej ma strach,ona je prisnejsia a asi aj viac krici,co som pocula a zrejme on ma z toho strach aj ked krici na ine deti,berie si to asi velmi osobne.Inak obe ucitelky su velmi zlate,len on asi tak citlivo reaguje a aj ked sa snazim mu vysvetlit ze sa nemusi bat,nezabera to....

sisaha
10. feb 2012

@aissha ale ked 2 roky bol pri tej istej ucitelke v pohode a tieto problemy pozorujes iba nedavno, tak zrejme tam k niecomu prislo. Ja by som sa priamo opytala dotycnej ucitelky ci ti vie vysvetlit synovo spravanie a jeho strach z nej. Alebo sa skus popytat ostatnych deti (jeho kamaratov), oni si zvyknu pamatat nejake konfliktne situacie, mozno ti prezradia.

koniarova
10. feb 2012

@sisaha Presne, mne malý nikdy nič nepovie. Nabonzujú 🙂 mi až maminy jeho kamarátov.

martinka05
23. feb 2012

@aissha ahoj, zaujíma ma ako to dopadlo s tvojím synčekom, či už chce chodiť do škôlky. Ja teraz riešim taký istý problém s dcérou. Chodí do škôlky už 4. tý rok a predtým nemala žiadny problém. Teraz už dva mesiace plače ráno, že ju bolí bruško a nechce ísť do škôlky. Včera som už bola aj na pohovore s učiteľkami a riaditeľkou, ale v podstate sme na nič neprišli okrem toho, že to trvá približne od toho dňa ako sme boli na zápis do ZŠ. Oni trvdia, že v škôlke sa medzi deťmi nič nestalo a že keď je už v škôlke tak je všetko v poriadku, ale sľúbili mi, že ju budú nenápadne pozorovať. Hlavne ma zaujíma, či sa to už zlepšilo a ako dlho to trvalo, lebo už mám depku z toho ☹

michala.l
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rut
23. feb 2012

@koniarova @sisaha Ja som par krat skusila hru na tajomstva. Povedala som dietatu svoje "tajomstvo" (napr. ze ani ja som v skolke nechcela spat, len som tisko lezala) a ono mi za to na oplatku povedalo svoje tajomstvo - co ho trapi v skole...