Strava teenegera

Chcem poprosit baby,mam 14roc syna a ma problemy s stravou cely svoj zivot. ma dobre navyky ale zacali sme dnes zase dbat na jedlo trochu viac a dosli sme na to ze vlocky na ranajky by malo byt okolo 7L plus mlieko,kolko by mal dostat cestovin na veceru? myslim gramaz niekde som videla ze napisane v diete 80g ale to bolo v diete pre dospeleho a nie pre rastuceho teenegera ,ak mate hocake rady ci recepty BEZ ZELENINY budem rada. odmieta zeleninu. diky
luci78p
21. okt 2013
@mamakaja stravu v takomto dôležitom veku treba riešiť s odborníkom
mamakajaautor
21. okt 2013
maly je sportovec,teoriu ovladam ide mi len o tie gramaze,odbornik ho zeleninu jest nenauci ...myslim
povuma
21. okt 2013
@mamakaja podla mna ti s tým pomože pediater, je to iné ako u dospelého športovca,
@luci78p ti dobre radí, odborník ho zeleninu nenaučí jest, ale tréner ho može motivovat, že lepšou stravou dosiahne kvalitnejší výkon 😉
briketa
21. okt 2013
@mamakaja zelenina sa da naucit jest, v zmysle, ze sa ju naucis mat rada, len to on sam musi chciet. Inak mu ani David C. nepomoze.
Mnozstvo stravy je rozdielne podla stavy tela, vysky, hmotnosti jednotlivca a jeho kalorickemu vydaju pocas dna. To nemozes pausalizovat
zita19
21. okt 2013
Aj takemu pubertiakovi sa da zelenina zamaskovat do jedla. Len treba vediet a skusat. Uplne najlepsie vo fasitkach a podobnych jedlach.
mamakajaautor
21. okt 2013
@zita19
prepac si ma pobavila zamaskovat do jedla ! hahhahh co ma dva roky ? haloo teneger ! vie uz ako chodia deti na svet
zita19
21. okt 2013
No vsak vie. Urcite babu drzal za kozu ale este mu rozum na zeleninu nedorastol...A co koko nevidi to srdce neboli... Poznas ten: Anicka, preco nepapas polievocku, vsak vzdy si ju mala. Ale az dnes som videla ako do nej lejes vodu. 😃 😃
mamakajaautor
21. okt 2013
@povuma
vsak to sme uz mali kondicneho trenera a stravovacie plany ale s zeleninou! a to bolo onicom lebo to chape kazdy ze ked mas na olovrant ovocie a on co nic...alebo ked si hladna das si jabko,on ked ma jablko uz niaku okoretu farbu tak nebude jest mozem si to zjest sama ked bol malicky jedol vsetko a v skolke sa to zvrhlo,sudruzka ucitelka mi chcela ukazat ze diet je zeleninu ale ze to nevidi u rodicov a tak ho natlacila redkvickou a az sa povracal a ma traumu na cely zivot a pameta si to velmi dobre !
zita19
21. okt 2013
@mamakaja teda oko nevidi 😃 😃
mamakajaautor
21. okt 2013
@zita19
ked som mala taketo chutky tak som mu mixovala cistu vyvarenu zeleninu a smotanu do toho ci mlieko a super polievka s haluskami az na to nedosiel ako to robim a o jednu mrkvu ci ceer viac a auz to citil a koniec...inak maskovat neviem inak aj zeleninove fasirky sme jeden cas mali ale tiez moc malo a smazene???? neviem kolko ta gramaz cestovin neviete?????
briketa
21. okt 2013
@mamakaja a ovocie je? Lebo ak by bez problemov jedol ovocie, nevadi ze zeleninu neje. Takych ludi je plno. Teda nechcem povedat ze vobec nevadi, ale prisun vitaminov mu ovocie tiez zabezpeci. Nema rad ani strukoviny, zemiaky, kukuricu, nic?
zita19
21. okt 2013
Fakt neviem. Moji jedli skoro vsetko. To skor ja nejem kadeco (tekbicu som este h hube namala, kel a kapustu nemusim, zelenu luskovu fatulku (ale zlta moze byt 😃 ) Mato odmietal leco a Mima cibulu. Dodnes pre nu musi byt cibula na take kusy, ze ich vie odseparovat alebo zozmiagana do nepoznania. A tak je cibula podla mojej aktualne nalady (ci sa mi chce krajat alebo len narubem 😃 )
A to ani cestoviny s bolonskou omackou by si do nho nevpravila? Tam sa da celkom uspesne zamaskovat mrkva paradjkami. A ja fasirky narobim, naskladam na plech a v rure peciem. Som leniva to vyprazat :-| a aj su zdravsie 🙂
mamakajaautor
21. okt 2013
@briketa
natlacim donho jablko a banan ale nic moc,nevezme do ruky musis osupat a dat so sebou a aj tak najdem banan po dvoch dnoch banan v taske..vrvvr
mamakajaautor
21. okt 2013
tak milujem paradajky a vsetku zeleninu a on nic !
zita19
21. okt 2013
By som ho zabila!!!! Neda mi, musim napisat co mi raz povedala babka, ked som sa stazovala, ze Mato neposlucha (mal cca 5 roko) Co si si vychovala, to mas. Ale fakt, ked mlady chce sportovat, tak musi aj primerane jest. Ked nebude zeleninu a ovocia tak bude mat problemy.
h2
21. okt 2013
@mamakaja Nechápem, prečo Ti tak záleží na tej gramáži cestovín. To má Tvoj syn nejakú špeciálnu dietu? Alebo mu varíš zvlášť? Veď cestoviny sú bežná potravina, nič také, čoho by sa nesmelo viac, než presne stanovená dávka. Nemyslím to nijako zle, len tomu fakt nerozumiem. =-)
jana121212
22. okt 2013
@mamakaja mozno sa spytam zle, ale preco mu davas jedlo na pridel? trpi nejakou poruchou prijmu potravy? anorexiou pripadne sa prejeda? lebo ak nie, tak podla mna nie je dovod aby jedol na ranajky presne 7 lyzic vlociek, na veceru odvazene mnozstvo jedla. ani ja ako dospela nejak kazdy den tolko isto, niekedy som hladnejsia, niekedy menej. co sa tyka cestovin, tak bezne sa v restauraciach podava porcia s prilohou od 250 do 350g. uvarene cestoviny+nejaka omacka, na veceru by som dala o nieco menej. co sa tyka chlapca vo veku 14 rokov, tam je to velmi infividualne. niektori chalani zjedia v tom veku viac jedla ako 2 dospelaci, niektori sa v 14-+ke stravuju este ako deti. ak chces mat prehlad o tom co je, kolko tukov, sacharidov a bielkovin, mozes skusit kalkulacku tu na stranke, tam sa ti aj ukaze, ci bol prijem jednotlivyhc zloziek stravy dostatocny http://www.flora.cz/flora/Flora-pritel-tveho-sr...
digysa
22. okt 2013
@mamakaja Ja nie som nejaky "odbornik" do zdravej stravy......ale tiez som bola sportovkyna a sutazila som na celostatnych turnajoch. A to mi chces povedat, ze mas doma sportovca, co ma dobre stravovacie navyky ale neje zeleninu a ovocie? A to su ake dobre stravovacie navyky....?

Dalsia vec je, teenager zje aj vola.......v tomto obdobi dokazu dospievajuce deti zjest 2x tolko ako dospely chlap......

Nic ine ti nezostava iba dopovat ho umelymi vitaminmi v podobe tabletiek....
mamakajaautor
22. okt 2013
@digysa
mam doma sportovca a jeho dobre zdravotne navyky su :
pije len vodu
neje sladkosti
neje pizu na obed ci vecer
nechodi do mc donald
a je domacu stravu ziadne fastfoody
maso je kura a hovadzie obcas,maso zje len na prirodno!
ranajkuje mlieko s vlockami
myslim ze su to dobre stravovanie,chybalo mi ak si precitas uvodnu otazku velkost stravy , myslim objem cestovin ci ryze na tanieri.
a zelenina a ovocie myslim ze ma80 % tenegerov problem zjest,mna to dost trapi lebo ja by som jedla len to keby som na to mala...chyba mi take nieco ako mame my dospely ze mlady by ochutnal ovocnu stavu,ci nove ovocie,ci ovocny salat,ci cibulka pod masom,ci zelenina v polievke,ale dufam ze z toho vyrastie,sice som touto diskusiou nedostala k odpovedi ale aspon som sa pobavila baby
mamakajaautor
22. okt 2013
@h2 vies tiez nechcem skoncit u dietologa a robit jemu ci mne stres s vazenim stravy,ale mam v plane asi nabrat cestoviny do salky a tak dat varit iba prenho,mam pocit ze ma cestovinove obdobie jeho odpoved co chces jest je odpoved cestoviny s tvarohom,a dal yb si dost velku kopu,co sa zas bojim mu laozit velikansky tanier,myslim ze by mal mat niaku gramaz aspon pribliznu niake velke vazenie nechcem skusim tu hrncekovu metodu ...
mamakajaautor
22. okt 2013
@zita19
zabijat ho nebudem ale asi pockam az vyrastie a dostane rozum.........zabiila???!!!!
zita19
22. okt 2013
Dufam, ze chapes, ze to bolo s nadsadzkou. U nas bolo zauzivane: Nechces? Nejedz. Nic ine nedostanes!!! Ale je pravda, ze uz od malicka.
mamakajaautor
22. okt 2013
@zita19
robila som kamuflaze ked mal 5 uz ma svoj rozum a aspon si mysli a ked tam je kusok cibule skoncila som...a cedim....ale asi je rozmazleny to chapem,,chuda jeho zena...ma zabije..hahhah ale myslim ze vyrastie..my s muzom jeme vsetko aj pijeme hahha ale mlady.....ach
zita19
22. okt 2013
@mamakaja Vyhnat mladeho v lete niekde do tabora daleko od civilizacie (najlepsie niekde do Ciech, tam este stale robia taku naturalne aj so skrabanim krimpli) po dvoch tyzdnoch by zmakol 😃 😃
mamakajaautor
22. okt 2013
vsak uvidis kujeme pykle akonahle bude mat 15,leti do sveta....hahhah
masinka
22. okt 2013
@mamakaja moja dvojrocna spucuje plnu misku (na polievku nemame taniere, ale misky) cestovin na posedenie ..... za surova to moze byt tak za hrncek.... 14 rocny a este k tomu sportovec ti po takom pridele asi umrie od hladu .....
mamakajaautor
22. okt 2013
boze spominam ako jedol zeleninove rizoto ako dnes to bolo,,sa smejes ale je to velmi jednotvarna strava naozaj uz neviem co varit,stale dokola,cestoviny s tvarohom,kura s ryzou, a to je asi vsetko a asi aj palacinky tot vse a rohliky neratam...dokola a dokola
sherynkamalinka
22. okt 2013
nic v zlom ale podla mna si si ho rozmaznala a teraz si nevies rady...Co navarim to zjes, nechces? navar si sam. V zivote som si nedovolila byt v jedle taka vyberava a jedla som co mi mamina na tanier polozila.
lili_mia
22. okt 2013
@mamakaja Ideš podľa jedálnička? Na večeru by mal mať viac bielkovinové, než cestoviny, tie sa rýchlo strávia, o dve hodky je zrejme znova hladný. Z bielkovín sa budujú svaly. Skúšaj tvaroch s jogurtom, s medom, orechy do toho, alebo aj musli, vločky, popučený banán. Dusené, či grilované mäso so zeleninou. Teda pokiaľ to financie dovoľujú.
Ako mlieko? Pije ho? Čo jedáva po tréningu? Ako docvičí, ešte v spotenom oblečený, by mal vypiť niečo bielkovinové. Nie je to úplne najsprávnejšie, mal by piť nejaký izotonický nápoj, ale to ide tiež do peňazí. Ja si robím pollitra ovseného mlieka a vydržím s tým dve hodiny, čiže to mám ako jedno jedlo dňa.
A čo strukoviny? Považujú sa za bielkoviny. Jedáva polievky, šaláty, prívarky zo strukovín? Alebo šošovicový šalát ku kuraťu. Popozeraj recepty od Zuzky Light, je tu aj skupina.

Inak baby, telo športovca inak trávi, že nejedáva vyprážané je podľa mňa super, treba si zvyknúť mäso piecť, či dusiť. Čiže tie cestoviny ho podľa mňa nenasýtia, tie iba dodajú energiu, lepšia ryža, najlepšia je natural, ale je drahá, čiže tak. A špaldové cestoviny, síce zasýtia, ale tiež drahé.
digysa
22. okt 2013
@mamakaja V poriadku, stravovacie navyky ma dobre......ale obsah stravy je slaby.
NO, ale k tvojej otazke- deti (aj sportovci) v jeho veku sa vyvijaju a myslim, ze by si mu nemala nic davkovat. Davkovat a presne merat stravu mozes iba dospelemu cloveku. Od tych 18-19 rokov.

On je v obdobi, kedy sa zacinaju chlapci menit..... NEchala by som ho jest take mnozstvo, ake si zela. Obsah samozrejme regulujes podla toho, co mu das na tanier.

Ja osobne ale neviem, ako sa da varit bez zeleniny.....

Moj syn ma 8 rokov. Pred dvomi rokmi neznasal ryzu......trvalo mi to az 2 roky, ale nevzdala som sa......predkladala som pred neho tu ryzu a dnes ju zje.
To by si mala robit aj ty.........VZDY, ale VZDY ked mu das kura s ryzou, tak mu tam buchni zeleninovy salat, alebo nieco zelene..........Kazdy den nech si da z toho za jednu lyzicku a ostatne nech necha tak........a takto to rob stale... Uvids, jedneho dna to zje vsetko. Uz len preto, ze je starsi chlapec, tak by nemal byt problem, aby si dal aspon jednu lyzicu.
Teraz mame iny problem- varene zemiaky...... idem na to, hadam mu do 10-roku zacnu chutit..... ( ja nemam cas varit zvlast pre neho....)

Začni písať odpoveď...

Odošli