Stres zo školy u 15 ročného syna. Ako mu pomôcť?

silvi4
20. aug 2019

Ahojte. Prosím o radu. Čoskoro sa začína škola a náš 15 ročný syn už má z toho úzkosť. Je výborný žiak, len má veľký stres zo školy. Od učiteľov, od písomky atď.
Už ráno má strach, bojí sa, stresuje...
Ako mu pomáhať? Isť k psychológovi? Nechcela by som aby bral lieky na ukludnenie, ale jeho trápenie vidím, a chcem mu pomáhať, len ako?športuje, má kamarátov ale ten strach nevie zbaviť.prosím ak máte skúsenosť tak poraďte. Ďakujem.

ferala
20. aug 2019

@silvi4 Ak sa od neho vyžaduje mať jednotky a byť úspešní môže to byť tým, povedz mu, že nemusí byť naj z triedy a ak mu niečo nejde tak je to v poriadku lebo nemôžme byť vo všetkom dobrý, podľa mňa má stres nie z písomiek a učiteľov, ale zo zlyhania.

simca06022011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lea202
20. aug 2019

Pravda, práve to je niekedy ten spúšťač stresu, že rodičia očakávajú od dieťaťa dobré známky, že bude vynikať medzi inými deckami a práve toho sa bojí najviac, že rodičia budú sklamaný aj keď si to možno neuvedomuje ani on ani vy

zuzikak
20. aug 2019

Kludne chodte k psychologovi na 1, 2, 3 sedenia. Rozhovorom zisti, ci ma chlapec len bezne uzkosti, ktore zvladne aj sam alebo treba riesit nieco hlbsie. Pri navsteve psychologa neznamena, ze automaticky bude mat nieco predpisane, takze toho sa bat nemusis. Ak sa mu inak v skole dari a ma kamaratov, predpokladam, ze to bude nejaka malickost, ktoru potrebude prekonat a pozriet sa na svet z inej strany. Velakrat aj samotna terapia velmi pomoze. Ziaden psycholog nedava hned lieky. Tie musi predpisat psychiater na odporucenie psychologa. Bude to najprv len rozhovor teba s lekarom a potom sa syn s lekarom porozprava osamote. Len chodte s tym, ze prezistite v com je vlastne ( ak vobec) problem

matabb73
20. aug 2019

Moj syn chodil k psychologičke na autogénny tréning keď mal 12 rokov a problémy v škole. Bol výbušný a sem tam sa pobil. Veľmi mu to pomohlo ukľudni sa. Myslím, že aj pre tvojho syna by to bolo vhodné. Ja som to tiež absolvovala keď som mala úzkostné stavy. Cez uvoľnenie tela sa naučíš uvoľniť si myseľ. Keď mal syn potom neskôr problémy v škole a pred maturitou, sám tam ešte pár krát bol. Tu vidno, že on sám cítil, že mu to pomáha. Žiadne lieky nebral, len absolvoval túto terapiu.

silvi4
autor
20. aug 2019

@lea202 no u nás je to práve naopak. Nečakáme aby v 8ročnom gymnázii mal samé jednotky, on to dobre vie, len on 'sa bál "od toho čo povedia jeho spolužiaci.,učitelia.no z toho sa už pustil...
Inač on je k sebe prísnejší ako my rodičia.

silvi4
autor
20. aug 2019

@matabb73 veľmi pekne ďakujem.

barbellka
20. aug 2019

@silvi4 skus v CPPP psychologa - nech sa nauci, ze treba mat take primerane naroky sam na seba. Niekedy je nase ocakavanie o nas stresujucejsie ako ocakavanie od okolia. Nech nie je zbytocne v strese a neprejavi sa to na zdravi.

kvetinka75
20. aug 2019

@silvi4 psycholog ti nepredpíše hneď lieky, sú rôzne techniky na zvládnutie stresu. Minimálne ten rozhovor so psychologom by možno bol dobrý. A uvidíš čo povie. Lieky sa dávajú pri iných prípadoch.

maciatkolulu
20. aug 2019

@kvetinka75 a najmä lieky neptedpisuje psycholog

bagre
20. aug 2019

kľudne zbehnite k psychológovi - len treba pohľadať dobrého... 🙂

kvetinka75
20. aug 2019

@maciatkolulu to som tam zabudla dopísať. On odporučí psychiatra keď zhodnotí že je to na lieky.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silvi4
autor
20. aug 2019

@peter952 pravdupovediac som sa tešila keď už dostal horšiu znamku ako jednotka, aby vedel, že nič sa nestane ak nevie na jednotku, len má takú povahu že stresuje(asi to má aj po mne)😔

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaki3
20. aug 2019

Mozno by ten psycholog veru nebol na skodu a aspon by nasiel ten ozajstny spustac toho stresu, bo niekde je isto problem, kvoli ktoremu preziva takuto uzkost

hettinka
21. aug 2019

@silvi4 tiež dom bola taká a strachu z písomky som sa nezbavili ani na vysokej škole. Som na seba náročná aj teraz. A so skúškami mám stále priblem.

silvi4
autor
21. aug 2019

@hettinka nie je to ľahké ani prežívať ani vidieť že sa syn trápi

hettinka
21. aug 2019

@silvi4 moji rodičia to nikdy neriešili, jednotky brali ako samozrejmosť ...
A dokonca som na prvýkrát nezoštátnicovala, lebo som nevedela všetko na 100% a jedna z otázok mi nesadla, ostatné som vedela, ale zosypala som sa a odišla. Ešte aj profka letela za mnou na chodbu, nech sa vrátim... Moji spolužiaci, ktorí išli celý čas na trojkách v pohode štátnice dali a ja som šla na opravný termín, no...

silvi4
autor
21. aug 2019

@hettinka k tomu musíte mať veľkú silu

hettinka
21. aug 2019

@silvi4 dnes učím na gymnáziu. Deti suvtoune, väčšine sú známky vcelku jedno. A potom je pár výnimočných deti, vnútorne motivovaných, ktorí si idu za svojim cieľom. To je pozitívne, len bohužiaľ, niekedy ich to paralyzuje.

laska201
21. aug 2019

Hlavne ziadne lieky na ukludnenie.mojmu malemu len uskodili a psychiatri radi hned predpisuju lieciky a cim dlhsie tym maju viac penazi co tam potom ze sa stav zlepsil ale zaroven zhorsil lebo len spal.az po mojom naliehani ich vysadila a samozrejme uz sme tam nemuseli chodit len v pripade potreby.co uz nemam zaujem takto ublizovat malemu.a psycholog no u nas to veru nefunguje ako v amerike a v ich filmoch takze hned testy a tam sa akoze ukaze kde je problem.takze len sa s nim rozpravajte co ho trapi preco ho to trapi a pod.

surrender
22. aug 2019

Skúste ísť za triednou. Možno keby sa ona s ním porozprávala, mohlo by to pomôcť. Samozrejme závisí to aj od toho, či je nejaká "zarytá" učiteľka, ktorej veľmi záleží na známkach.

valerya
22. aug 2019

Podľa mňa toto sa mohlo začať niekedy dávno. Zacína sa to tak, že rodičia dbajú aby malo dieťa samé jednotky. Potom dieťa tento model prevezme. Aj keď je výborný žiak, možno by bol býval šťastný dvojkár ale jedničkárstvo ho vyčerpáva. Povedzte mi, že ho milujete a nech je aj trojkár, nič sa na tom nezmení.

eliska13
22. aug 2019

@silvi4 nie asi, ale celkom určite ma túto povahu, typ prezivania po tebe😃 teraz ho máš ako zrkadlo tvoj problém je aj jeho
Ak je príliš na seba prísny, nechce zlyhať, boli ho žalúdok, preháňa ho, veľa o tom rozpráva určite chod k psychologovi.lebo takéto typy často v práci vyhoria, sú z nich workoholici, majú veľké nároky raz na svoje deti ...to neriešite teraz len školu, ale celkovo jeho postoj k veciach povinnostiam raz do života....musí zistiť, že nič sa nestane, keď bude občas zlá známka, že výsmech spolužiakov si nemá brať k srdcu, aby sa nestalo, že raz jeden neúspech ho psychicky položí.Tiez mám túto hlúpu povahu nie až v takej miere, ale mám a je to boj usporiadať si to v hlave.Urcite terapie toto nie je na lieky v žiadnom prípade...

tiimka
22. aug 2019

@silvi4 ma stres so skoly ako takej, alebo jeho stres prameni z nejakeho konkretneho vyucovacieho predmetu?

bykaterina
22. aug 2019

@zuzikak psychológ nie je doktor on nepredpisuje lieky nemá na.ro opravnenie. Myslíš si to s pedopsychiatriom -psychiatrom

bykaterina
22. aug 2019

Treba zistiť kde je problém prečo má.stres či je to vami rodičmi Alebo čím, Alebo to Len ty tak vidíš skôr posúdi psycholog. Ja za seba čím som staršia tým mám väčši stres či pred prijímacim pohovorom Alebo niečím dôležitým. Hnačka ,pocit na vracanie.. a to pred skúškami a stanicami ani nehovorím 😂 skrátka zodpovedné to prežívam.

silvi4
autor
22. aug 2019

@valerya nikdy sme nechceli aby mal len jednotky, teším ak dostane dvojku aby vedel, že nič sa nestane

zuzikak
22. aug 2019

@bykaterina ano viem a tak som to aj napisala, nie?